Οι Πέντε Φίλοι [Enid Blyton]

Erynies

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
228
Αντιδράσεις
17
Είμαι πολύ χαρούμενη! Βρήκα τα αγαπημένα μου βιβλία- οι 5 Φίλοι- και εδώ και πήρα τα 2 πρώτα.

54776.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wow!!!!

Τα έχεις και στα Ισπανικά!!!!

Felicidades!!!! :cheers:
 
erinyes respect!!

λατρευα κ εγω οπως ολοι την ενιντ μπλαιτον, αλλα ειχα κολλημα με τους μυστικους 7, τα λαγωνικα δεν μου γεμιζαν το ματι. εχω κ εγω ενα τομο ακομα χωμενο καπου (τα υπολοιπα πηγαν απο ξαδερφια σε ξαδερφια κτλ..)

εκπλησσομαι που οι γυναικες δεν αναφερανε την περιφημη πολυαννα με την πολυταραχη ζωη, λολ! επος! "η πολυαννα αυτο", η "πολυαννα εκεινο".. το ειχε η ξαδερφη μου αλλα ποτε δεν την παλεψα να το πολυδιαβασω, too girly!

απο οτι βλεπω τελικα ισχυει κ στα παιδικα βιβλια οτι κ στα τηλεοπτικα δρωμενα, ολοι πανω κατω τα ιδια διαβαζαμε.. κ εγω ζωρζ σαρρη (μυρτω το καπλανι της βιτρινας.. με συγκινησες.. "ευπο, λυπο?"), αλκη ζεη, βερν, πηνελοπη δελτα.. βιβλια που μονο που αναφερω τους τιτλους τους μου ερχεται η μυρωδια του καμπινγκ, η του βρεγμενου χωματος μετα απο καποιο καλοκαιρινο μπουρινι στην Δραμα.. κ εγω εκει, περα βρεχει να διαβαζω αραχτη..
 
Αυτή είναι η δική μου συλλογή από τους πέντε φίλους.

Τα έχω όλα εκτός απο το Νο 7 :cry:

11791.jpg11792.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου στο πατάρι μου... μαζί με τους Μυστικούς 7 :)
 
Κάθε φορά που διάβαζα τους πέντε φίλους με έπιανε μία ακατάπαυστη πείνα ( προς μεγάλη ευχάριστη έκπληξη της μητέρας μου) ! Βέβαια τίποτα δεν συγκρίνεται το ζαμπόν, το χοιρομέρι και τα βουτυρομένα ψωμάκια της Θείας Φάννυ. Ααα ξέχασα την τζιτζιμπίρα!
 
Και γω τα εχω ολα τα βιβλια απο τους πεντε φιλους αλλα ποτε δεν τα αγαπησα πραγματικα λογο οτι ημουν και παραμενω τεραστιος fan της σειρας βιβλιων Ο αλφρεντ χιτσκοκ και οι τρεις ντεντεκτιβ που ηταν κλασεις ανωτερα και εχω τα παντα ωσον αφορα τα βιβλια τους.
 
Καλησπέρα κι από εδώ!

με την ευκαιρία της καταγραφής των παιδικών-εφηβικών μου βιβλίων, φωτογράφησα και έκανα μια λίστα με τα βιβλία των πέντε φίλων που έχω στην κατοχή μου. Άν μπορεί κάποιος, ας με βοηθήσει γράφοντάς μου ποιοι τίτλοι μου λείπουν. Ευχαριστώ!

CAM01124.jpg

CAM01118.jpg

CAM01119.jpg

CAM01120.jpg

CAM01121.jpg

CAM01122.jpg
 
ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΦΙΛΟΙ ΣΤΟ ΛΟΦΟ ΤΟΥ ΜΠΙΛΙΚΟΚ

Ένα βιβλίο από τη δημοφιλή παιδική σειρά της Enid Blyton, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

Οι «Πέντε Φίλοι» είναι μια από τις πιο πετυχημένες δημιουργίες της Enid Blyton, της πιο αγαπημένης συγγραφέως παιδικών βιβλίων σε ολόκληρο τον κόσμο. Αμέτρητα παιδιά έχουν ζήσει απίστευτες περιπέτειες μαζί με τους πέντε ήρωες. Οι «Πέντε Φίλοι», ο Τζούλιαν, ο Ντικ, η Άννα, το αγοροκόριτσο Τζωρτζ (Τζωρτζίνα στην πραγματικότητα) και ο Τίμμυ, ο σκύλος τους, εξοπλισμένοι με χάρτες, δάδες, πακέτα με σάντουιτς και αναψυκτικά, δεν ήθελαν τίποτε άλλο από το να περνάνε τις διακοπές τους κάνοντας βόλτες, κάμπινγκ και εξερεύνηση... Όμως πάντα μπλέκουν σε μια περιπέτεια!

ethnos.gr/προσφορες

Δεν γνωριζω αν προκειται για καινουργια συνεχομενη προσφορα,καθως η εφημεριδα δεν αναφερει κατι. :xm:

Αν και ψιλιαζομαι οτι συμφωνα με το παραπανω ^^^^ οτι προκειται για προσφορα μια εξω....Ειδωμεν! :)

Τρεχει ομως διαγωνισμος 3 με 10 Απριλιου,για τα πρωτα 5 βιβλια της σειρας. ;)

Εξωφυλλο

137373.jpg

Τα βιβλια της σειρας

137374.jpg

Τιτλος πρωτοτυπου/Περιεχομενα

137375.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το πηρε σημερα το ματι μου σταυρο
 
Το βιβλιο δοθηκε σημερα με το Εθνος λογω της χθεσινης ημερας που ηταν η παγκοσμια ημερα παιδικου βιβλιου (2 Απριλίου).

δεν θα κυκλοφορησουν αλλα τευχη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια για οποιον ενδιαφερεται να κλεισει τρυπες!

cju16kw.jpg
 
Το 1980 καλοκαιρι στην κρατικη ειχε παιχτει η παρακατω σειρα του 1978.


Link
 
Πίσω
Μπλουζα