Οι Περιπέτειες του Μικρού Κοάλα - Τhe Adventures of the Little Koala (1984)

viva 80's

RetroN00b
Joined
12 Οκτ 2006
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
1
Προσπαθώ εδώ και καιρό να θυμηθώ σε ποιά σειρά κινουμένων σχεδίων έπαιζε ένα τραγουδάκι με τους εξής στίχους : "έπεσα χτύπησα, ε και τι μ' αυτό , οι φίλοι μου ας ειν' καλά ". Μήπως σας θυμίζει τίποτα¨;
 
Νομίζω ότι ήταν μια σειρά με ένα κοάλα και τους φίλους του, αλλά περαιτέρω δεν θυμάμαι...:rolleyes:Το τραγουδάκι πάντως ήταν χαρακτηριστικό :D
 
Ο ταο-ταο πρέπει να ήταν ο οποιος ήταν παντα όχι κοάλα...

taotaozt9.jpg
 
Όχι ήτανε Οι περιπέτειες του Μικρού Κοάλα (Τhe adventures of the little Koala)

δεν θυμάμαι όλους τους στίχους τώρα αλλά έχω ένα επεισόδιο από το 1988-89 οπότε και προβλήθηκε από ΕΡΤ-1 (η σειρά είναι του 1984 ιαπωνική-κορεάτικη-καναδική συμπαραγωγή)

Το Κοάλα και η οικογένειά του, ο Κύριος Καιρός με το σκιουράκι Μονκέρ, τα αδέρφια μπλε πιγκουινοι, ο λευκός λαγός που έκανε sk8

έπαισα χτύπησα ε και τι με αυτό

οι φίλοι μου ας είν καλάαααα

έγινα μούσκεμα έ και τι με αυτό

τους φίλους μου θα ξαναδώωωω

Όλα τα ξεχνώ και ξανά γελώ φίλε σε αγαπώ

http://www.retroland.com/pop_view.php?eid=574&cid=5&decade=1980

δείτε εδώ

( o Dominion μπορει να χάθηκε για λίγο αλλά ποτέ δεν πεθένει το ίδιο και οι μνήμες)

Παρεπιπτόντος Arduinna σε ευχαριστώ που στο διήγημα σου έχω μια θέση σαν δράκοντας (λολ) και ένα μεγάλο μπράβο για τον ΤΑΟ ΤΑΟ

ειμαί ο ΤΑΟ ΤΑΟ γειά σου ΤΑΟ ΤΑΟ

http://www2.wi.net/~rkurer/toontracker/litkoala.html

εδω ακούτε το αυθεντικό ιντρο από το Μικρό Κοάλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ξέρω αυτο το παιδικό με το κοάλα...θα του ρίξω μια ματια...

Παρακαλώ Dominion... :)
 
Άκουσα το τραγουδάκι και θυμήθηκα τα νιάτα μου!

Καλά θα ΄τανε να έβρισκα και το ελληνικό...

thanks πάντως
 
εχω την εντυπωση οτι το τραγουδι πηγαινε καπως ετσι:

επεσα χτυπησα ε και τι μαυτο

τους φιλους μου θα δω, θα παιξω θα χαρω
 
Οχι φιλε δεν παει ετσι

εχω το επεισοδιο στα ελληνικα

παει αλλιώς
 
...

οι φιλοι να ειναι καλα...

elementary my dear Watson
 
Dominion είπε:
Όχι ήτανε Οι περιπέτειες του Μικρού Κοάλα (Τhe adventures of the little Koala)δεν θυμάμαι όλους τους στίχους τώρα αλλά έχω ένα επεισόδιο από το 1988-89 οπότε και προβλήθηκε από ΕΡΤ-1 (η σειρά είναι του 1984 ιαπωνική-κορεάτικη-καναδική συμπαραγωγή)

Το Κοάλα και η οικογένειά του, ο Κύριος Καιρός με το σκιουράκι Μονκέρ, τα αδέρφια μπλε πιγκουινοι, ο λευκός λαγός που έκανε sk8

έπαισα χτύπησα ε και τι με αυτό

οι φίλοι μου ας είν καλάαααα

έγινα μούσκεμα έ και τι με αυτό

τους φίλους μου θα ξαναδώωωω

Όλα τα ξεχνώ και ξανά γελώ φίλε σε αγαπώ

http://www.retroland.com/pop_view.php?eid=574&cid=5&decade=1980

δείτε εδώ

( o Dominion μπορει να χάθηκε για λίγο αλλά ποτέ δεν πεθένει το ίδιο και οι μνήμες)
μηπως η ερτ εβαλε το ιδιο τραγουδι κ σε αλλη μεταγλωτισμενη σειρα κινουμενων σχεδιων???το τραγουδι το θυμαμαι κ προσπαθω να θυμηθω κ το καρτουν που το ακουγα γιατι εμενα αυτο το μικρο κοαλα (κ απο φωτο που ειδα στον νετ) δεν μου θυμιζει τιποτα....:conf:
 
τέλειο απίθανο που το θυμηθήκατε;;;;
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να το χεις ακούσει αλλού TAΣΟ ΠΡΟΥΣΑΛΛΗ μιλάω γκαραντί. Όμως γεγονός είναι ότι για τις παιδικές σειρές της δεκαετίας του 1980 επιστρατευότανε πάντα μια παιδική χωροδία για να τραγουδήσει στους τίτλους αρχής. Παράδειγματα: Mε το Αλφα και το Βήτα (1986) παιδική εκπομπή με τον Μιχάλη Μιτρούση, Καθηγητής Πουπσνάγκελ (το έχω αναφέρει και αλλού ψάχτε...ΤΣΟΥΦ ΤΣΟΥΦ ΤΣΑΦΑ ΤΣΑΦΑ ΤΣΟΥΦ ΤΣΟΥΦ)

Τα Μάπετ τα Μωρά (Muppet Babies -1989)
 
Dominion είπε:
Δεν υπάρχει περίπτωση να το χεις ακούσει αλλού TAΣΟ ΠΡΟΥΣΑΛΛΗ μιλάω γκαραντί. Όμως γεγονός είναι ότι για τις παιδικές σειρές της δεκαετίας του 1980 επιστρατευότανε πάντα μια παιδική χωροδία για να τραγουδήσει στους τίτλους αρχής. Παράδειγματα: Mε το Αλφα και το Βήτα (1986) παιδική εκπομπή με τον Μιχάλη Μιτρούση, Καθηγητής Πουπσνάγκελ (το έχω αναφέρει και αλλού ψάχτε...ΤΣΟΥΦ ΤΣΟΥΦ ΤΣΑΦΑ ΤΣΑΦΑ ΤΣΟΥΦ ΤΣΟΥΦ)Τα Μάπετ τα Μωρά (Muppet Babies -1989)
τοτε Dominion εχω παθει σιγουρα Αλτζχαιμερ!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Νομιζω πως λεγόταν "το γρήγορο κοάλα"
 
Οπως και να λεγοταν ηταν πολυ καλη και ποιοτικη σειρα! :)
 
Επεσα χτυπησα ε και τι μ'αυτο?

Τους φιλους μου θα βρω, θα παιξω θα χαρω.

Απο ποια σειρα ηταν αυτο?
 
<<Έπεσα! χτύπησα! Ε, και τι μ' αυτό? Οι φίλοι μου ας είν'καλάάά!!! Λόόόρα, Ρόμπερτυ, Μπέτυ και Μιμί...Θα'μαστε μαζίίί!!!! >>

Αυτοί είναι οι στοίχοι των τίτλων!!!!
 
Μπράβο Death2Eliza!!!Και προσπαθούσα τόσα χρόνια να θυμηθώ τι έλεγε μετά.:whothehell:
 
Πίσω
Μπλουζα