Οι Περιπέτειες του Μικρού Κοάλα - Τhe Adventures of the Little Koala (1984)

τα credits στην φιλη μου την Μυρτω..

Ειχε ερθει εχθες στο σπιτι μου κ της ειπα για το φορουμ, εκατσε στο pc μου να ριξει μια ματια, κ ξετρελαθηκε! Εκεινη ποσταρε εδω με το nickname μου (εκανε κ ορθογραφικο λαθος κ με εξεθεσε!)
 
το τραγουδακι πηγαινε ετσι(οπως το θυμαμαι και γω τουλαχιστον:

Επεσα χτυπησα ε και τι μ'αυτο στους φιλους μου χαμογελω, ολα τα ξεχνω φιλε σ'αγαπω και ξαναγελω

επεσα χτυπησα ε και τι μ'αυτο οι φιλοι μου ας ειναι καλα,Λορα Ρομπερτυ,Μπετι και Μινι θα μαστε μαζι...

(τελεια σειρα!
 
Οι περιπέτειες του Μικρού Κοάλα-1984

Το είχαμε ξαναναφέρει παλαιότερα

αλλά δεν είδα να έχει δικό του thread

oπότε εδώ είμαστε

προβλήθηκε από ετ-1 το καλοκαίρι του 1989

και είναι ιαπωνική παραγωγή (όπως και τόσα πράματα αλλωστε)

το screen cap που παραθέτω είναι άθλιο αλλά οκ τι να κάνεις πάνε και τόσα χρόνια

composite20080325163747ax2.png


http://en.wikipedia.org/wiki/Adventures_of_the_Little_Koala
 
ΑΑΑΑΑΑ... Δημητρα Δημητριαδου... ναι, η φωνη της Ελιζας... αργοτερα στραφηκε προς τη σκηνοθεσια!! :)

Αληθεια εξηγειται σεναριακα η υπαρξη του πινγκουινου (Πάνυ νομιζω το λεγανε. και θυμαμαι ειχε ΠΟΛΥ αστεια φωνη) στην Αυστραλία; Και γιατί έχει σκουφο τέτοια; Κρυώνει; Λογικα θα επρεπε να ζεσταινόταν :)
 
Αληθεια εξηγειται σεναριακα η υπαρξη του πινγκουινου (Πάνυ νομιζω το λεγανε. και θυμαμαι ειχε ΠΟΛΥ αστεια φωνη) στην Αυστραλία; Και γιατί έχει σκουφο τέτοια; Κρυώνει; Λογικα θα επρεπε να ζεσταινόταν
Παρομοιο με την Λαγουδενια Πολιτεια (Maple Town) και Sylvanian Families: μη-πραγματική πόλη

H βραχνη φωνή του θηλυκου πινγκουινου στη σειρά εάν θυμάμαι σωστά είναι η Υβόνη Μεταξάκη.
 
σωστότατα θυμάσαι NorthStar

του αρσενικού πιγκουίνου ήτανε ο Τάσος Κωστής

του Λαγού, καθώς και του Μονκέρ (ενός σκίουρου) ήτανε ο Γιώργος Βασιλείου, το Γατόνι Κος Καιρός, καθώς και ο Κύριος Κοάλα ήτανε ο Μάκης Ρευματάς
 
Rakeesh είπε:
Αληθεια εξηγειται σεναριακα η υπαρξη του πινγκουινου (Πάνυ νομιζω το λεγανε. και θυμαμαι ειχε ΠΟΛΥ αστεια φωνη) στην Αυστραλία; Και γιατί έχει σκουφο τέτοια; Κρυώνει; Λογικα θα επρεπε να ζεσταινόταν :)
Στην Νοτια Αυστραλια υπαρχει ενα ειδος πολυ μικρου πιγκουινου, που ζει μονο στη συγκεκριμενη περιοχη. Τωρα για το κασκολ...μαλλον πρεπει να ηταν χειμωνας :D
 
του αρσενικού πιγκουίνου ήτανε ο Τάσος Κωστήςτου Λαγού, καθώς και του Μονκέρ (ενός σκίουρου) ήτανε ο Γιώργος Βασιλείου, το Γατόνι Κος Καιρός, καθώς και ο Κύριος Κοάλα ήτανε ο Μάκης Ρευματάς
Ουάο, φοβερή μνήμη ! Την έβλεπα συχνά αυτή τη σειρά στην ΕΡΤ αλλά δυστυχώς έχω ξεχάσει τις πιο πολλές φωνές. Θυμόμουν όμως αχνά τον Μάκη Ρευματά και επίσης θυμάμαι τη φωνή του κεντρικού μικρού ήρωα-κοάλλα που ήταν νομίζω και η φωνή του Κίσιφερ και πρέπει επίσης να ακουγόταν και στη Λάλαμπελ και στη σειρά Talespin όπου νομίζω πως έκανε εκείνο το αρκουδάκι που στα αγγλικά λέγεται Kit. Στη μεταγλώττιση δε θυμάμαι πως λεγόταν αλλά σε ιστορίες στα περιοδοκά Αλμανάκο λεγόταν.....Θράσος ! Δεν νομίζω όμως να λεγόταν έτσι στη σειρά !
 
Tα κοάλα στη σειρά έτρωγαν τα πάντα που είχαν μέσα ευκάλυπτο...Ιδιαίτερα όμως την πίτα από ευκάλυπτο.
 
Φυσικα και ειναι το μικρο κοαλα. Μηπως θυμαται κανεις τον Μπουλί,εναν μικρο χιονανθρωπο που ζουσε σε χωριο με αλλους χιονανθρωπους?το τραγουδακι πηγαινε..."Καπελο γκρι και ενα κασκολ μακρυ,κοκκινη μυτη νατος ο Μπουλί.." Μπούλι μπουλι...Το έβαζε το ΕΤ1 αναμεσα στη σειρα με τους παππουδες που πηγαιναν σπιτι τους με ποδηλατα..
 
Μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά είμαι πολύ συγκινημένος που μετά από τόσα χρόνια βρίσκω σιγά σιγά μια άκρη.

Καταρχήν είχα αρχίσει να πιστεύω ότι πολύ πιθανόν και να ήταν της παιδικής μου φαντασίας μιας και όλα αυτά τα χρόνια κανείς δεν θυμόταν κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο παιδικό!

Δεν θυμάμαι αν ήταν όντως ωραίο παιδικό αλλά το τραγούδι τις εισαγωγής είχε χαραχτεί μέσα μου σίγουρα.

Αυτό που θα παρακαλούσα, είναι για ένα link που θα μπορούσα να δω την εισαγωγή σε ελληνική version.

Ευχαριστώ πολύ!
 
Μακαρι να υπαρχει. Θα ηθελα και εγω να την ξαναδω
 
Έστω και καθυστερημένα:


Ελπίζω να απολαύσετε τα videos. Όπως γράφω και στην περιγραφή τους, σύντομα θα ανεβάσω και κάποια επεισόδια που έχω. :)
 
Με εστειλες!!
 
με μια αναζητηση του τιτλου "οι περιπετειες του μικρου κοαλα- snow white and the seven koalas" κατι θα εμφανιστει :sealed: ;) :)
 
Ακόμη ένα τραγουδάκι αξέχαστο "έπεσα κτύπησα ε και τι μ'αυτό, οι φίλοι μου ας ειν'καλά". Δεν έχω αναμνήσεις ομως από κανένα επεισόδιο :( .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα