Οι Σατανάδες Της Νύχτας - 1972

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.289
Κοινωνικό δράμα του 1972 παραγωγής Τζέιμς Πάρις , σε σκηνοθεσία Μάριου Ρετσίλα και σενάριο Βασίλη Μανουσάκη. Πρωταγωνιστούν ο Γιάννης Κατράνης , ο Άρης Μιχόπουλος , ο Χρήστος Καλαβρούζος , η Έλεν Τσαλδάρη , ο Δημήτρης Μπισλάνης κ.α. Η ταινία έκοψε 56.650 εισιτήρια και ήρθε 33η ανάμεσα στις 64 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Η γνωστή υπόθεση του δολοφόνου Βασίλη Λυμπέρη , ο οποίος με τη βοήθεια ενός συνεργάτη έκαψε ζωντανούς τη γυναίκα και το παιδί του...





Η ταινία
κόπηκε από την προκριματική επιτροπή του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 1972.

 

 


170.jpg


[video=youtube_share;4qpgUh2lyn0]http://youtu.be/4qpgUh2lyn0

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Παραθέτω σχετικό απόσπασμα από την ταινία που προβλήθηκε βάσει σχολίου από την ΕΤ1 το καλοκαίρι του 1990
Υπόθεση Λυμπέρη Φωτιά στο σπίτι

Ο Βασίλης Λυμπέρης εκτελέστηκε δια τυφεκισμού στις 25 Αυγούστου 1972 στην θέση
Δύο Αοράκια Νέας Αλικαρνασσού Ηρακλείου Κρήτης
Πρόκειται για την τελευταία εκτέλεση θανατοποινίτη στην Ελλάδα

Η τελευταία εκτέλεση θανατοποινίτη στην Ελλάδα


 
Τελευταία επεξεργασία:
και μάλιστα ένας γνωστός μου στρατιωτικός μου είπε (μπρρ) πως γινόταν η εκτέλεση, ήταν 4 στρατιώτες και παίρναν 4 όπλα από ένα τραπέζι, τα 2 με αβολίδωτα και τα άλλα 2 με κανονική βολίδα. αλλά δεν ήξερες ποιο είναι το δικό σου. και όταν άρχιζαν να σε κυνηγούν οι Ερινύες ότι σκότωσες άνθρωπο, έμενες με την παρηγοριά ότι το δικό σου ήταν το αβολίδωτο. μπρρρ.
 
και μάλιστα ένας γνωστός μου στρατιωτικός μου είπε (μπρρ) πως γινόταν η εκτέλεση, ήταν 4 στρατιώτες και παίρναν 4 όπλα από ένα τραπέζι, τα 2 με αβολίδωτα και τα άλλα 2 με κανονική βολίδα. αλλά δεν ήξερες ποιο είναι το δικό σου. και όταν άρχιζαν να σε κυνηγούν οι Ερινύες ότι σκότωσες άνθρωπο, έμενες με την παρηγοριά ότι το δικό σου ήταν το αβολίδωτο. μπρρρ.
Το χειρότερο ήταν για εκείνον που έδινε τη χαριστική βολή στο κεφάλι... αν διαβάσετε/δείτε τα παραπάνω.
 
Παραθέτω σχετικό απόσπασμα από την ταινία που προβλήθηκε βάσει σχολίου από την ΕΤ1 το καλοκαίρι του 1990
Υπόθεση Λυμπέρη Φωτιά στο σπίτι

Ο Βασίλης Λυμπέρης εκτελέστηκε δια τυφεκισμού στις 25 Αυγούστου 1972 στην θέση
Δύο Αοράκια Νέας Αλικαρνασσού Ηρακλείου Κρήτης
Πρόκειται για την τελευταία εκτέλεση θανατοποινίτη στην Ελλάδα

Η τελευταία εκτέλεση θανατοποινίτη στην Ελλάδα


όντως τότε είχε προβληθεί η ταινία αυτή απ' την ΕΤ1 (το συγκεκριμένο σχόλιο στο youtube τυγχάνει να το έκανα εγώ) αλλά δεν γνωρίζω αν έκτοτε προβλήθηκε ξανά από κάποιο κανάλι. Ανατριχιαστική η μοναδική φωτογραφία-ντοκουμέντο απ' την εκτέλεση του Λυμπέρη:

κατάλογος.jpg
 
όντως τότε είχε προβληθεί η ταινία αυτή απ' την ΕΤ1 (το συγκεκριμένο σχόλιο στο youtube τυγχάνει να το έκανα εγώ) αλλά δεν γνωρίζω αν έκτοτε προβλήθηκε ξανά από κάποιο κανάλι. Ανατριχιαστική η μοναδική φωτογραφία-ντοκουμέντο απ' την εκτέλεση του Λυμπέρη:

Προβολή συνημμένου 235162

Είχε προβληθεί πριν λίγα χρόνια, από το κανάλι EPSILON (πριν γίνει OPEN). Εντωμεταξύ, στην κόπια της ταινίας από την ΕΤ1, λείπουν περίπου 2 λεπτά στο τέλος (η σκηνή με την εκτέλεση).
 
Είχε προβληθεί πριν λίγα χρόνια, από το κανάλι EPSILON (πριν γίνει OPEN). Εντωμεταξύ, στην κόπια της ταινίας από την ΕΤ1, λείπουν περίπου 2 λεπτά στο τέλος (η σκηνή με την εκτέλεση).
Αυτά μας έφαγαν...
 
Είχε προβληθεί πριν λίγα χρόνια, από το κανάλι EPSILON (πριν γίνει OPEN). Εντωμεταξύ, στην κόπια της ταινίας από την ΕΤ1, λείπουν περίπου 2 λεπτά στο τέλος (η σκηνή με την εκτέλεση).
Υπηρχε δηλ σκηνή με εκτέλεση στο τέλος
 
Υπάρχει η ταινία διαθέσιμη για προβολή στο διαδίκτυο.
 
Πολύ μέτρια ταινία και μια μάλλον ατυχής αναπαράσταση στον κινηματογράφο του πραγματικά ολέθριου εγκλήματος του Λυμπέρη στην οικογένεια του. Οι ηθοποιοί που έπαιζαν δεν ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες του ρόλου τους για αυτό η ταινία που παρεμπιπτόντως ήταν και ασπρόμαυρη την δεκαετία του ΄70 (άλλο φάουλ), δεν προσέλκυσε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των θεατών και πήγε άπατη. Ατυχής στιγμή για τον πολύ καλό ηθοποιό Γιάννη Κατράνη που αδικήθηκε σε μια σκηνή της ταινίας που συνομιλούσε με τους συνεργούς του με ένα γραφικό φανελάκι και εσώρουχο που διακωμωδούσε άθελα του το τραγικό που πήγαν να σχεδιάσουν και αντί να προκαλεί στον θεατή συναισθήματα οργής και αγανάκτησης η περιγραφή του ειδεχθούς εγκλήματος που σχεδίαζαν, η θέα του βρακιού του Κατράνη προκαλούσε το γέλιο. Απορώ πως ο Βασίλης Μανουσάκης που μας είχε συνηθίσει αργότερα σε πολύ καλές δουλειές (βλέπε Απόδραση) άφησε να του ξεφύγει αυτή η γραφική σκηνή των εσωρούχων.
Και για την ιστορία κάτι που έχω διαβάσει. Ο πάτερ που εξομολόγησε τον Λυμπέρη λίγο πριν την εκτέλεση, εξέφρασε την διαφωνία του για την θανάτωση του, λέγοντας ότι δεν πρέπει να γίνονται αυτά τα πράγματα. Εννοώντας ότι την ζωή ενός ανθρώπου ότι και αν έχει διαπράξει την παίρνει μόνο ο Θεός. Θέση στην οποία συμφωνώ απόλυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα