Οι αγαπημένες σας progressive rock bands...

Camel... μεγάλη αδυναμία.

Μόλις έβαλα στο CD player το Rain Dances... :)
 
1. Pink Floyd

2. Genesis (Peter Gabriel years)

3. Yes

μετα την ΄τριανδρία'

Camel,Caravan,Van der Graaf,Tull,Enid

Τόλης
 
Άκουγα, και ακούω, πολύ Kraut Rock (το Γερμανικό τμήμα του progressive rock). Το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι φυσικά οι Can, οι οποίοι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους. Θυμάμαι είχα βάλει σε ένα φίλο μου που άκουγε ηλεκτρονική μουσική, στις αρχές του '90, κάποια κομμάτια των Can από το Tago Mago και το Ege Bamyasi και νόμιζε ότι ήταν σύγχρονα Drum 'n' Bass κομμάτια!
 
Και μην ξεχναμε το φοβερο comeback που εκαναν το 2002 με το αλμπουμ Focus 8 εστω κι μονο με τον Thijs Van Leer απο το ηρωικο Lineup...

Eχουν και ωραιο site...
 
Saulot είπε:
Φυσικά. Μου κάνει εντύπωση που δεν το ανέφερε κανένας μέχρι τώρα. Θυμάμαι υπήρχε ένα είδος "διαμάχης" μεταξύ Hawkwind και King Crimson (μάλλον των fan τους, όχι των ίδιων των μουσικών) για το θέμα των ψυχεδελικών ναρκωτικών ως πηγή έμπνευσης. Οι Hawkwind λέγεται ότι έπαιρναν τα κέρατά τους ενώ ο Fripp ήταν ενάντια.

Πολύ καλή progressive μπάντα ήταν και οι Gong.

GONG - Radio Gnome Invisible

 
Τι να πω... όλες οι μπάντες που προαναφέρθηκαν έιναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!!!

Πάντως με πιάσατε πάνω στην εποχή που μελετάω Caravan (Waterloo Lily) και Gentle Giant (Octopus). Αυτά είναι τα δισκάκια που άκουσα την τελευταία εβδομάδα.

Σαν φίλος του κλασσικού ροκ γενικότερα, μπορώ να ακούσω όλα τα είδη που διέπρεψαν και ανήκουν στο ροκ έως και το 1980. Ακούω πολύ progressive αν και τα τελευταία 20 χρόνια είμαι ορκισμένος οπαδός των Status Quo!!!
 
Χρησιμοποίησα αυτό το thread για να μην ανοίγω καινούριο...

Οι τεράστιοι Eloy επανενώθηκαν και κυκλοφορούν καινούριο δίσκο στις 20 Νεομβρίου με τίτλο Visionary

Καταπληκτικό εξώφυλλο και είμαι σίγουρος πως καταπληκτικό θα είναι και το περιεχόμενο.

picture.php


Το διάβασα εδώ

Track List

1. The Refuge 4:54

2. The Secret 7:45

3. Age Of Insanity 7:56

4. The Challenge (Time To Turn, Part 2) 6:44

5. Summernight Symphony 4:22

6. Mystery (The Secret, Part 2) 9:00

7. Thoughts 1:22

Και το σημερινό lineup

Frank Bornemann (lead vocals, guitar)

Michael Gerlach (keyboards)

Hannes Folberth (keyboards)

Klaus-Peter Matziol (bass)

Bodo Schopf (drums, percussion)

Και Gerlach και Matziol (αυτά είναι...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!

Ειναι μονοδρομος! Θα τα σπαει!
 
Κυκλοφορησε εδω και λιγες μερες το νεο album των μεγαλων Van Der Graaf Generator με τιτλο A Grounding In Numbers

220px-Groundinginnumbers.jpg


Το ακουω τωρα και μεχρι στιγμης ειναι εξαιρετικο!

Nα και το newsletter του Hammill περι το νεο album
 
από prog rock προτιμώ τον ιταλικό κλάδο και έτσι οι αγαπημένες μου μπάντες (με μια εξαίρεση) είναι από εκεί

χωρίς συγκεκριμένη σειρά

Goblin

Jacula

Mike oldfield

Black hole (δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τους βάλω σίγουρα,άλλοι λένε,λόγω των κιθάρων,ότι είναι doom metal και άλλοι prog rock)
 
Aφου γουσταρεις Ιταλικη prog να σου προτεινω να ακουσεις οπωσδηποτε Premiata Forneria Marconi, Maxophone, Antares, Sensations Fix και Gli Alluminogeni
 
thanks :) θα τα ψάξω άμεσα μιας και δεν είναι πολύ καιρός που ακούω και ψάχνομαι.
 
ELP,Caravan,camel... Μπανταρες... Αλλα θα ηθελα να αναφερω καποια απο KRAUT(που πιστευω οτι ειναι προγονος-κατα καποιο τροπο- του Industrial και γι'αυτο μ'αρεσει πιο πολυ...): Amon Duul, NEU! (απο πρωην μελη των Kraftwerk) και τους πολυ περιεργους Faust...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Psychotic Waltz. Το A Social Grace είναι από τους πιο υποτιμημένους δίσκους, period.

Queensryche μέχρι και Promised Land.

Jethro Tull τα παλιά, King Crimson (αειθαλείς), Rush, Steve Vai (progressive με τον τρόπο του), Crimson Glory, Fates Warning (του πατριώτη μου Jim Matheos), Watchtower, Corrosion of Conformity, Voivod, Dream Theater, Death (προς το τέλος), Amorphis, Blind Guardian, Cynic, Angra, Shadow Gallery, Lake of Tears, Neurosis, Opeth, Nevermore, Beyond Twilight, Between the Buried and Me, DeadSoul Tribe, Beardfish, Devin Townsend, Evergrey, Green Carnation, Symphony X. Αυτά.
 
Για να μην ανοιγω νεο thread...

Επανακυκλοφορουν απο την Ελβετικη Musicbazz σε CD τα δυο LP διαμαντακια των Ελληνων progressive-αδων Pete & Royce.

Μιλαω για τα Suffering of Tomorrow (1980) και Days of Destruction (1981)

Οσοι δεν τους ειχαμε ξανακουσει, ας απολαυσουμε το Time απο τον πρωτο δισκο


Πηγη, το υπεροχο ιστολογιο του κ Τρουσα
 
Φοβερά συγκροτήματα όσα αναφέρατε!Να αναφέρω κι εγώ ένα απο τα αγαπημένα μου, δνε βγάλαν πολλά αλμπουμ αλλά το συγκεκριμένο είναι θεικό!

http://www.youtube.com/watch?v=ozm5xbNjg_Q
 
Πίσω
Μπλουζα