Οι ανεπανάληπτες επαναλήψεις των σίριαλ

tsimisde

RetroN00b
Joined
10 Ιουλ 2014
Μηνύματα
193
Αντιδράσεις
286
(Έκανα σχετική αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα το παρόν ας σβηστεί/μεταφερθεί)

Καλησπέρα στην ρετροπαρέα. Με αφορμή μια αναφορά που έκανα στο θρεντ της Ελληνικής σειράς "Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη" θέλω να εκφράσω την γνώμη μου σχετικά με τις επαναλήψεις των τηλεοπτικών σειρών. Το εν λόγω σίριαλ το MEGA αποφάσισε να προβάλλει λόγω του θανάτου του πρωταγωνιστή της, Ανδρέα Μπάρκουλη. Χάρηκα και γω ότι θα προβαλλόταν σε επανάληψη και θα την έβλεπα καθώς από τα σχόλια που είχαν γίνει στο αντίστοιχο θρεντ για τη σειρά, είχα πειστεί ότι αξίζει να την παρακολουθήσω και από το λίγο που πρόλαβα να δω, επιβεβαιώθηκαν τα όσα διάβασα. Έλα όμως που προβλήθηκε ΜΟΝΟ το πρώτο επεισόδιο αν κατάλαβα καλά και ξαναπαίζει όπως κάθε μέρα το "Σ'αγαπώ μ'αγαπάς". Καλό σίριαλ, μ'αρέσει αλλά και τον χειμώνα αυτό βλέπαμε.

Γενικά θέλω να θίξω την τακτική αυτή των καναλιών. Δεν γίνεται ρε φίλε από τη μία με τα τρέιλερ να μας λες ότι 26-27 χρόνια τώρα προσφέρεις ψυχαγωγία και να προβάλλεις την ψυχαγωγία των προηγούμενων 15 χρονων κατά κύριο λόγο. Σίγουρα και τα προηγούμενα 15 χρόνια είναι αξιοσημείωτο χρονικό διάστημα αλλά είναι τόσο προβαλλόμενα που κουράζουν πλέον. Παρακολουθείς ένα σίριαλ στο Mega, τελειώνει και τι μπαίνει στη θέση του τελειωμένου σίριαλ;; 50-50, Πάρα Πέντε, Λατρεμένοι μου γείτονες, Πολυκατοικία, 10 λεπτά κήρυγμα. Καλά τα εν λόγω σίριαλ ( με εξαίρεση τα δυο τελευταία τα οποία απεχθάνομαι) αλλά έχουν καεί από την τόση επανάληψη. Ας μη μιλήσω για το τραγικό σκηνικό του ΑΝΤ1 που έχει ξετινάξει σε επαναλήψεις τα Κωνσταντίνου και Ελένης, Καφέ της χαράς, Άκρως οικογενειακον. Από την πρώτη προβολή τους και μετά παίζονται ΣΥΝΕΧΩΣ σε επανάληψη. Βάζει και άλλα παλιά σίριαλ όπως Της Ελλάδος τα παιδιά, Οι μεν και οι δεν αλλά σε πρωινές ώρες. Γιατί δεν τα βάζουν σε μια άλλη ώρα που θα τα δουν και περισσότεροι ;; Αξιόλογα σίριαλ τα παραπάνω αλλά κάθε φορά που τα πετυχαίνω σε κάνα ζάπινγκ η μαθαίνω ότι θα ξαναπροβληθούν σε επανάληψη, αρχίζω να ρίχνω κοσμητικά στο εκάστοτε κανάλι.

Ειλικρινά όταν το Mega έβαλε τα Δις εξαμαρτείν, τις τρείς Χαριτες και τους Απαράδεκτους για τον εορτασμό των 20 χρόνων του μόνο τούμπες δεν έκανα. Ειλικρινά χάρηκα το ότι πρώτον έβλεπα κάτι διαφορετικό από αυτά που συνήθως έβλεπα και κατά δεύτερον ότι αυτό που έβλεπα ήταν κορυφαίο και κατ' εμέ προτιμότερο. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα μου μπήκε το μικρόβιο να παρακολουθώ όποτε μπορώ παλαιά σίριαλ καθώς κατάλαβα πόσο μπροστά ήταν σε σχέση με τα πιο πρόσφατα. Όχι ότι και πρόσφατα δεν υπήρξαν αξιόλογες σειρές αλλά οι παλιές είναι άλλη υπόθεση. Όποτε βλέπω στο πρόγραμμα ότι παίζει κάτι από τα παλιά, κάθομαι και το παρακολουθώ ανελλιπώς (με εξαίρεση το ρετιρέ και το λαβ σόρρι). Στα συν και η απόφαση της ΕΡΤ2 να προβάλλει παλιά της σίριαλ ( όσα έχει τουλάχιστον). Από το να βλέπω το κάθε ξεφτιλισμένο πρωιναδικο προτιμούσα να παρακολουθώ ΕΡΤ2.

Στην αρχή νόμιζα ότι τα ιδιωτικά κανάλια δείχνουν συγκεκριμένα προγράμματα καθώς υπέθετα ότι θα είχε γίνει κάποιο πλιάτσικο στο αρχείο τους όπως στο αντίστοιχο της ΕΡΤ. Όταν όμως είδα ότι πράγματα από το αρχείο τους έχουν ανεβεί στα αντίστοιχα site τους καθησυχάστηκα. Οπότε συμπεραίνω ότι οι υπεύθυνοι έχουν ψιλιαστεί ότι το μέλλον βρίσκεται στο ιντερνετ και παραμελούν την τηλεόραση. Νισάφι όμως ρε παιδιά με τον πώπωτα, τον Κατακουζηνό, τον Θεοτοκάτο και τους λοιπούς συγγενείς. Δεν μπορώ να βλέπω όλο τα ίδια και τα ίδια στην τηλεόραση μου. Θέλω κάτι διαφορετικό.

Διαφωνώ και με την στάση των καναλιών απέναντι στο θέμα. Για τα 25 χρόνια κάνανε τρέιλερ όπου έδειχναν αποσπάσματα από τα σίριαλ. Τώρα ειδικά όμως με το θέμα με τις άδειες των σταθμών το mega έχει οργιάσει με τα τρέιλερ του. Στα τρέιλερ θυμηθήκαμε ξαφνικά τα παλιά ενώ στο πρόγραμμα μας σπάνια να βάλουμε κάτι άλλο. Μόνο τα τελευταία 10-15 χρόνια τηλεόρασης βλέπουμε στην τιβι ενώ υπάρχουν 27 χρόνια (της ιδιωτικής τουλάχιστον). Τους έπιασε ξαφνικά η προκοπή για την τηλεοπτική τους ιστορία και το τι έχουν προσφέρει στο κοινό μόνο όμως μέσω των τρέιλερ γιατί το πρόγραμμα άλλα μας δείχνει. Θα χαρώ να μου πείτε τη γνώμη σας
 
Σωστες οι σκεψεις σου και εν μπορει να διαφωνησει κανενας. Το θεμα ομως ειναι οτι λαμβανονται υποψη διαφοροι παραγοντες για να παρθουν αποφασεις απο τα καναλια, οπως πχ δικαιωματα συντελεστων, θεαματικοτητα, ωρα προβολης κλπ.

Ειχε γινει προσφατα μια συζητηση για το οτι η Δημητρα Παπαδοπουλου ζητησε κατι δικαιωματα απο τη σειρα, με αποτελεσμα να μη ξαναπαιχτει. Το οτι βλεπουμε λοιπον ακαταπαυστα το Κωνσταντινου και Ελενης σημαινει οτι υπαρχουν καποιοι λογοι γι' αυτο, οπως το οτι πιθανον να "συμφερει" πιο πολυ το καναλι (δηλ. παρα τις πολλες επαναληψεις να διατηρει ακομα ψηλη θεαματικοτητα, να υπαρχει συμφερουσα συμφωνια με τους συντελεστες) σε σχεση με αλλα σηριαλ.

Το οτι αλλα σηριαλ προβαλλονται χαραματα σημαινει οτι το καναλι δεν προσδοκει καποια θεαματικοτητα απο αυτα επειδη για καποιο λογο δεν θα τραβουσαν. Εγω νομιζω οτι μονο τζάνκια σαν εμας θα καθονταν να δουν σημερα μια σουρεαλιστικη σειρα οπως της Ελλαδος τα Παιδια, και δυσκολα θα φανταζομουν να κατσει μια οικογενεια μεσημεριατικα να τη δει. Σε αντιθεση με το Κ+Ε.

Επισης οπως ειπες υπαρχει το "αποκουμπι" οτι καποιες σειρες εχουν ανεβει στο ιντερνετ.

Ενταξει, λιγο πολυ αυτονοητα αυτα που λεω που σιγουρα τα εχεις σκεφτει κι εσυ που εκφραζεις τις σκεψεις σου, αλλα τα βαζω στο τραπεζι :)
 
Rakeesh είπε:
Σωστες οι σκεψεις σου και εν μπορει να διαφωνησει κανενας. Το θεμα ομως ειναι οτι λαμβανονται υποψη διαφοροι παραγοντες για να παρθουν αποφασεις απο τα καναλια, οπως πχ δικαιωματα συντελεστων, θεαματικοτητα, ωρα προβολης κλπ.
Ειχε γινει προσφατα μια συζητηση για το οτι η Δημητρα Παπαδοπουλου ζητησε κατι δικαιωματα απο τη σειρα, με αποτελεσμα να μη ξαναπαιχτει. Το οτι βλεπουμε λοιπον ακαταπαυστα το Κωνσταντινου και Ελενης σημαινει οτι υπαρχουν καποιοι λογοι γι' αυτο, οπως το οτι πιθανον να "συμφερει" πιο πολυ το καναλι (δηλ. παρα τις πολλες επαναληψεις να διατηρει ακομα ψηλη θεαματικοτητα, να υπαρχει συμφερουσα συμφωνια με τους συντελεστες) σε σχεση με αλλα σηριαλ.

Το οτι αλλα σηριαλ προβαλλονται χαραματα σημαινει οτι το καναλι δεν προσδοκει καποια θεαματικοτητα απο αυτα επειδη για καποιο λογο δεν θα τραβουσαν. Εγω νομιζω οτι μονο τζάνκια σαν εμας θα καθονταν να δουν σημερα μια σουρεαλιστικη σειρα οπως της Ελλαδος τα Παιδια, και δυσκολα θα φανταζομουν να κατσει μια οικογενεια μεσημεριατικα να τη δει. Σε αντιθεση με το Κ+Ε.

Επισης οπως ειπες υπαρχει το "αποκουμπι" οτι καποιες σειρες εχουν ανεβει στο ιντερνετ.

Ενταξει, λιγο πολυ αυτονοητα αυτα που λεω που σιγουρα τα εχεις σκεφτει κι εσυ που εκφραζεις τις σκεψεις σου, αλλα τα βαζω στο τραπεζι :)
Εννοείται πως είναι οι πρώτες σκέψεις που περάσανε από το μυαλό μου καθώς δεν μπορούσα να σκεφτώ κάποιον άλλο λόγο. Παραδέχομαι όμως ότι δεν ήταν λίγες οι φορές όπου γυρνώντας στο σπίτι από το πανεπιστήμιο, έβαζα τον γνωστό βυζαντινοτέτοιο μόνο και μόνο για χαλάρωση και για να ακούσω καμιά καλή ατάκα για να γελάσω και λίγο. Ίσως η προβολή του εν λόγω και των λοιπών πολυπαιγμενων σίριαλ να βασίζεται σε αυτό. Στο ότι ο κόσμος θέλει κάτι ανάλαφρο να δει μεσημεριάτικα μετά από μια κουραστική μέρα άσχετα αν αυτό δεν είναι και κάνα αριστούργημα. Μιας και το ανέφερα, δε λεω ότι το ΚκΕ έχει της πρώτης τάξεως χιούμορ. Απλώς έχει αρκετές φράσεις και λέξεις οι οποίες προκαλούν το γέλιο στον θεατή χωρίς να τον βάλουν να προβληματιστεί, δεν είναι και τόσο πνευματώδη τα αστεία της σειράς. Είναι χιούμορ για όλη την οικογένεια καθώς ο καθένας πιάνει τα περισσότερα αστεία του σεναρίου.

Σε αυτό το σημείο μου δίνεται η αφορμή να θίξω και μια άλλη πλευρά του ζητήματος την οποία ανέφερες και συ: Τη δημοτικότητα. Από τη στιγμή που οι μικρές ηλικίες και γενικά οι τηλεθεατές έχουν εξοικειωθεί με αυτού του είδους το χιούμορ, αυτό θα αντιλαμβάνονται στην πορεία. Οποιαδήποτε άλλη χιουμοριστική προσέγγιση τους ξενερώνει και τους χαλάει καθώς είναι διαφορετική από την οικεία τους προσέγγιση. Δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς ούτε το πνεύμα των Απαράδεκτων, των Χαρίτων, του εξαμαρτείν καθώς οι τηλεθεατές (ειδικά οι πιτσιρικαρία) έχουν συνηθίσει τις υστερίες, τα βρισίδια και τις υπερβολές στα σενάρια οπότε κάποια άλλη συνταγή που απορρίπτει αυτές τις τεχνικές μάλλον στην παρούσα φάση είναι καταδικασμένη να αποτύχει.

Έτσι μάλλον εξηγείται αυτού του είδους η εμμονή με αυτά τα σίριαλ ;)
 
Εκτός από τα πνευματικά δικαιώματα, είναι και το ποσό που καταβάλλεται στους συντελεστές της εκάστοτε σειράς. Όσο περισσότερες φορές παιχτεί τόσο λιγότερο θα πληρώνονται ηθοποιοί, σεναριογράφοι, κτλ.

 


Συμφωνώ ότι το έχουν παραξηλώσει με τις επαναλήψεις, έχω βαρεθεί να βλέπω συνεχώς τα ίδια πράγματα. Όχι μόνο πριν από 25 χρόνια, αλλά και πριν 10 υπήρχαν πολύ καλές σειρές που δυστυχώς δεν ξαναπαίχτηκαν. Αλλά για να είμαστε δίκαιοι, το μεσημέρι στο Mega δείχνει σειρές από τις αρχές του '90 έπειτα από πολλά χρόνια. Προτιμώ πάντως τα χιλιοπαιγμένα ελληνικά που τουλάχιστον με κάνουν να γελάω, παρά τα τούρκικα και τα χαμηλού επιπέδου αμερικάνικα.
 
Crimson Moonlight είπε:
Εκτός από τα πνευματικά δικαιώματα, είναι και το ποσό που καταβάλλεται στους συντελεστές της εκάστοτε σειράς. Όσο περισσότερες φορές παιχτεί τόσο λιγότερο θα πληρώνονται ηθοποιοί, σεναριογράφοι, κτλ. 


Συμφωνώ ότι το έχουν παραξηλώσει με τις επαναλήψεις, έχω βαρεθεί να βλέπω συνεχώς τα ίδια πράγματα. Όχι μόνο πριν από 25 χρόνια, αλλά και πριν 10 υπήρχαν πολύ καλές σειρές που δυστυχώς δεν ξαναπαίχτηκαν. Αλλά για να είμαστε δίκαιοι, το μεσημέρι στο Mega δείχνει σειρές από τις αρχές του '90 έπειτα από πολλά χρόνια. Προτιμώ πάντως τα χιλιοπαιγμένα ελληνικά που τουλάχιστον με κάνουν να γελάω, παρά τα τούρκικα και τα χαμηλού επιπέδου αμερικάνικα.
Σίγουρα το Mega έχει αλλάξει τακτική καθώς προβάλλει το " Μάνα είναι μόνο μία" την ίδια ώρα που όλη τη σεζόν έπαιζε σε επανάληψη το "Εμείς κι εμείς" και το ντόλτσε βιτα. Με το mega αυτό που με ενοχλεί εκτός από το ότι προβάλλει συγκεκριμένα σίριαλ είναι ότι κάνουν κάποιου είδους κυκλική επανάληψη στο πρόγραμμα. Πρόσφατο παράδειγμα οι "Σαββατογεννημένες" οι οποίες για ένα διάστημα έπαιζαν Σαββατοκύριακα, ολοκληρώθηκε η προβολή των επεισοδίων και στο καπάκι είχαμε την επανάληψη της επανάληψής σε άλλη ώρα βέβαια (σπουδαία διαφορά :p ). Θα μου πεις και ο ΑΝΤ1 τα ίδια κάνει και χειρότερα και πλέον έχω αποδεχθεί ότι ακόμα και αν χαθούν από προσώπου γης τα όποια φορματ είναι αποθηκευμένη η καθε πολυπαιγμένη σειρά (VHS,DVD, AVI και τα λοιπά ψηφιακά φορμάτ) πάλι θα προβάλλονται:biglaugh: . Μου φαίνεται ότι ο βυζαντινοτέτοιος θα διαιωνιστεί όπως και η βυζαντινή αυτοκρατορία στις επόμενες γενεές.

Πάντως αυτό που επίσης μου τη δίνει είναι ότι ενώ υπάρχει τόσο υλικό που μπορεί να προβληθεί σε επανάληψη, τα κανάλια τα σκάνε σε ξενόγλωσες παραγωγές για να γεμίσουν το πρόγραμμα. Δεν έχω πρόβλημα με τα ξένα σίριαλ αλλά κάτι Τουρκικές, μεξικάνικες μπαρουφόπερες (με εξαίρεση την Μαρία της γειτονιάς την οποία σαπουνόπερα τη βλέπω για να σπάω πλάκα) δεν τις μπορώ καθόλου. Βάλε καμιά ακόμα επανάληψη που θα σου βγει και πιο οικονομικά και δεν θα τα σκας σε κάθε λογής ξενόγλωσση μπαρούφα. Ας προβληθεί και καμιά ακόμα δική μας μπαρουφίτσα :D .
 
Well said, ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα και ομολογώ οτι η συζήτηση με έχει συνεπάρει... :thumbup:

Απλά να πω, πως, τα Τούρκικα σήριαλς, έχουν εκπληκτική σκηνοθεσία, καταπληκτική φωτογραφία, εξαιρετική ηθοποιία και φανταστική μουσική...

Μακάρι τα Ελληνικά να είχαν τις προδιαγραφές των Τούρκικων..

Εκ πεποιθήσεως, είμαι πολέμιος οτιδήποτε Τούρκικου, αλλά μερικές φορές πρέπει να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα... :)

Επίσης, παράκληση, να μην ξεφύγει η συζήτηση και βγούμε εκτός θέματος... ;)

Συνεχίστε την ωραία συζήτηση! :)
 
tsimisde είπε:
Σίγουρα το Mega έχει αλλάξει τακτική καθώς προβάλλει το " Μάνα είναι μόνο μία" την ίδια ώρα που όλη τη σεζόν έπαιζε σε επανάληψη το "Εμείς κι εμείς" και το ντόλτσε βιτα.
Δυστυχώς μετά το "Μάνα είναι μόνο μία" θα ξαναπροβληθεί μετά από ένα μήνα, η σειρά "Με δύο μάμαδες", αν και περίμενα το "Δις εξαμαρτείν", μιας και το διαφημίζουν τελευταία ή στην καλύτερη περίπτωση, τη σειρά "Η Ελίζα και οι άλλοι", που έχει να προβληθεί από το 2005 (Σεπτέμβριος).
 
DINO είπε:
Well said, ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα και ομολογώ οτι η συζήτηση με έχει συνεπάρει... :thumbup:
Απλά να πω, πως, τα Τούρκικα σήριαλς, έχουν εκπληκτική σκηνοθεσία, καταπληκτική φωτογραφία, εξαιρετική ηθοποιία και φανταστική μουσική...

Μακάρι τα Ελληνικά να είχαν τις προδιαγραφές των Τούρκικων..

Εκ πεποιθήσεως, είμαι πολέμιος οτιδήποτε Τούρκικου, αλλά μερικές φορές πρέπει να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα... :)

Επίσης, παράκληση, να μην ξεφύγει η συζήτηση και βγούμε εκτός θέματος... ;)

Συνεχίστε την ωραία συζήτηση! :)
Γι'αυτό δεν θέλω να προβάλλονται τα Τούρκικα σίριαλ γιατί φαίνονται οι χαοτικές μας διαφορες και δεν μας συμφέρει :p . Δεν αντιλέγω με την άποψη σου καθώς έχω έρθει σε επαφή με τον Σουλεϊμάν (ας είναι καλά η μάνα μου :p ) και όντως η παραγωγή είναι σε τέτοια επίπεδα που παρόμοια δεν νομίζω να έχουν υπάρξει σε Ελληνική παραγωγή ( ίσως "Το νησί" να αποτελεί εξαίρεση σε αυτό το κομμάτι). Σίγουρα το να προβάλλεται και μια άλλη τηλεοπτική κουλτούρα από τη δική σου είναι κάτι ενδιαφέρον ειδικά όταν σου δείχνει κάτι άλλο από αυτό που είναι οικείο σε σένα ;) . Από το να έδειχνε καμιά σαπιοσειρά Ελληνική ίσως είναι προτιμότερα κάτι τέτοια προγράμματα. Εξάλλου παρόλες τις διαφορές μας με τη γείτονα χώρα, η κουλτούρα μας παρουσιάζει αρκετές ομοιότητες (ειδικά στη μουσική οι ομοιότητες μας είναι απίστευτες αλλά δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα ξεφύγω από το θέμα). Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι το τηλεοπτικό προϊόν είναι συνολικά αξιόλογο. Αν το σενάριο ξέρω γω είναι κουκουρουκου και οι ερμηνείες το ίδιο τότε να μας λείπουν. Έχουμε και ντόπια παραγωγή με αυτά τα χαρακτηριστικά :p

johnmar94 είπε:
Δυστυχώς μετά το "Μάνα είναι μόνο μία" θα ξαναπροβληθεί μετά από ένα μήνα, η σειρά "Με δύο μάμαδες", αν και περίμενα το "Δις εξαμαρτείν", μιας και το διαφημίζουν τελευταία ή στην καλύτερη περίπτωση, τη σειρά "Η Ελίζα και οι άλλοι", που έχει να προβληθεί από το 2005 (Σεπτέμβριος).
Σοβαρά;; Η αλήθεια είναι ότι το "Με δυο μαμάδες" τώρα που προβλήθηκε σε επανάληψη το είδα λίγο αλλά δεν με ενθουσίασε :( . Πέρα όμως από το αν μου αρέσει η όχι, διαφωνώ με αυτή την τακτική του σταθμού. Κάνει λες και δεν έχει άλλα σίριαλ να προβάλλει και προβάλλει αυτό που έδειχνε πριν από ένα μήνα. Να αναφέρω και το αντίστοιχο απαράδεκτο που κάνει ο alpha. Καθημερινά και Σαββατοκύριακα νομίζω δείχνει ταινίες του '80. Ε τώρα τελευταία προβάλλει τις ίδιες και τις ίδιες και με διαφορά ούτε μίας εβδομάδας. Επίσης στον alpha θυμάμαι το εξής: Όποια ταινία έδειχνε Παρασκευή βράδυ, την έδειχνε και Σάββατο μεσημέρι.

Δεν είναι ότι έχω κόλλημα με τις επαναλήψεις. Σίγουρα εξυπηρετούν κάποιο σκοπό (λέγε με κάλυψη τηλεοπτικού χρόνου ;) ). Διαφωνώ όμως με την ανακύκλωση του υλικού που προβάλλεται σε επανάληψη. Αυτή η εμμονή στα ίδια και στα ίδια λες και δεν υπάρχουν άλλα προγράμματα που μπορούν (και ίσως αξίζουν) να προβληθούν σε επανάληψη. Εδώ για να είμαστε και δίκαιοι αναφέρω ότι ο Alpha παρότι δεν έχει πλούσια τηλεοπτική ιστορία και εκτός από την εμμονή με τους "εντιμότατους κεραταδες" , προβάλλει και κάποια από τα σίριαλ του. Δεν με κερδίζει κάποιο από αυτά να το παρακολουθήσω αλλά η κίνηση είναι αξιέπαινη :D .

Είμαι όμως υπέρ των επαναλήψεων ενός πραγματικά αξιολογου υλικού. Άλλο είναι να βλέπεις συνέχεια κάτι προχειροφτιαγμένο και άλλο να παρακολουθείς κάτι προσεγμένο σε κάθε λεπτομέρεια σε νιοστή επανάληψη. Δεν μπορώ να βλέπω να επαναλαμβάνεται η προχειρότητα, η μπαρούφα και γενικά η χαζομάρα σε κάποιες σειρές που προβάλλονται συνεχώς σε επανάληψη. Και ο άλφα στην μεταμεσονύχτια ζώνη έχει όλη τη χρονιά σε επανάληψη τον κόκκινό κύκλο και την 10η εντολή τα οποία όσες φορες και να προβληθούν θεωρώ ότι δεν χάνουν την αξία τους καθώς πρόκειται για κάτι αξιόλογο και επειδή πρόσφατα τα ανακάλυψα τα εν λόγω σίριαλ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξενυχτάω μόνο και μόνο για να τα δω. Επαναλήψεις για τέτοιου είδους σίριαλ αξίζουν να προβάλλονται στον αιώνα τον άπαντα.

Γίνεται που γίνεται ανακύκλωση στις σειρές που προβάλλονται σε επανάληψη, τουλάχιστον ας προβάλλονται σειρές που αξίζουν να λιώσουν στις επαναλήψεις. Χίλιες φορές να βαρεθούμε να βλέπουμε κάτι ποιοτικό παρά κάτι ελαφρώς η ολικώς ατημέλητο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η κουβεντα ειναι πολυ ωραια και σφαιρικη

επειδη ειπωθηκε κατι για δικαιωματα

εγω δεν εχω παρει ποτε(εστω γιαυατ τα λιγα και μικρα που εχω κανει)

οι ηθοποιοι παιρνουν τα ιδια χρηματα απο καθε επαναληψη (αφου εχει περασει ενας χρονος προβολης0

για σκηνοθετες και σεναριογραφους δεν ειμαι σιγουρος αλλα κατι αναλογο θα συμβαινει εκτος αν εχουν υπογραψει διαφορετικο συμβολαιο

αλλα αυτο γινεται με την εταιρια παραγωγης και οχι το καναλι
 
elsint17 είπε:
η κουβεντα ειναι πολυ ωραια και σφαιρικηεπειδη ειπωθηκε κατι για δικαιωματα

εγω δεν εχω παρει ποτε(εστω γιαυατ τα λιγα και μικρα που εχω κανει)

οι ηθοποιοι παιρνουν τα ιδια χρηματα απο καθε επαναληψη (αφου εχει περασει ενας χρονος προβολης0

για σκηνοθετες και σεναριογραφους δεν ειμαι σιγουρος αλλα κατι αναλογο θα συμβαινει εκτος αν εχουν υπογραψει διαφορετικο συμβολαιο

αλλα αυτο γινεται με την εταιρια παραγωγης και οχι το καναλι
Μιας και αναφέρθηκε το ζήτημα των πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό που αναφέρεις φίλε elsint με τα δικαιώματα έχει ένα ενδιαφέρον (εδώ θέλω να αναφέρω ότι θέλω να με ενημερώσεις σχετικά με αυτά τα λίγα που λες ότι έχεις κάνει στο χώρο ;) ). Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ισχύει με τα δικαιώματα ωστόσο θεωρώντας ως δεδομένο ότι ο κάθε δημιουργός και πρωταγωνιστής εισπράττει οικονομικό μερίδιο από τις προβολές του έργου του καταλήγουμε στο ότι κάποιοι δημιουργοί και συντελεστές κολυμπάνε στα χρήματα από τις εισπράξεις των μεριδίων τους από τα δικαιώματα και κάποιοι άλλοι λιμοκτονούν. Αν αναλογιστούμε το ποια προγράμματα παίζουν συνεχώς σε επανάληψη, καταλήγουμε στο ότι ο Ρώμας, ο Μπέζος, ο Ρήγας και οι λοιποί συντελεστές έχουν χτίσει βίλες και ολόκληρες περιουσίες με τα χρήματα που κερδίζουν από τις προβολές των έργων τους :D .

Κάπου είχα διαβάσει σε συνέντευξη πρωταγωνίστριας σίριαλ που προβάλλεται ανελλιπώς σε επανάληψη το μερίδιο που λαμβάνει από τις προβολές του. Το ποσό ήταν εξευτελιστικό (0.50 νομίζω) αλλά δεν θυμάμαι αν αφορούσε το μερίδιο της κάθε ημέρας προβολής η της εβδομάδας. Εξευτελιστικό ποσό μεν αλλά αθροιστικά από τις συνεχείς προβολές του έργου μπορεί να υπολογίζεται σε κάποιες χιλιάδες εφόσον το σίριαλ στο οποίο αναφέρεται η ηθοποιός αποτελεί ένα από τα σίριαλ που παίζονται nonstop όλο το χρόνο :cool: .

Τώρα όσον αφορά το τι μερίδιο παίρνει από όλα αυτά ο σεναριογράφος, ο σκηνοθέτης, οι πρωταγωνιστές είναι μια πονεμένη θαρρώ ιστορία. Πολλοί σεναριογράφοι έχουν γνωρίσει επιτυχία στο χώρο και έχουν δημιουργήσει πολλές σειρές. Σε περιπτώσεις συμβαίνει να προβάλλονται παράλληλα δύο η και περισσότερα έργα του. Αυτός θα παίρνει ότι του αναλογεί σε μερίδιο και από τα δύο σίριαλ ενώ οι ηθοποιοί θα πληρώνονται από το σίριαλ στο οποίο παίζουν εκτός και αν αποτελούν στενούς συνεργάτες του δημιουργού οπότε και αυτοί τα παίρνουν από όσες δουλειές τους προβάλλονται. Πιστεύω όμως ότι το μεγαλύτερο μερίδιο από τους συντελεστές καταλήγει στους ηθοποιούς. Όλοι οι συντελεστές πληρώνονται αλλά οι πρωταγωνιστές υποθέτω ότι παίρνουν κατιτίς παραπάνω.

Πάντως η όλη ιστορία με τα δικαιώματα και τα μερίδια που παίρνει ο καθένας είναι αρκετά μπερδεμένη και δεν νομίζω να βγαίνουν και τόσο κερδισμένοι οι εκάστοτε συντελεστές από την επαναπροβολη του έργου τους. Αμελητέα χρήματα αλλά αν όπως προανέφερα πριν αφορούν σίριαλ που εχει λιώσει στις επαναλήψεις τότε όντως ίσως υπάρχει κέρδος. Με άλλα λόγια αν οι συντελεστές αυτοί περιμένουν να βγάλουν τα προς το ζην τους από τον χώρο του θεάματος της τηλεόρασης και τις επαναλήψεις, μάλλον θα πεινάσουν......
 
Ο Μπιμπιλας ειχε αναφερει σε μια συνεντευξη του οτι σε καθε προβολη του επεισοδιου οπου κανει τον γκει χασαπη παιρνει ενα μικρο ποσο, λιγοτερο απο ευρω.

Εγω παντως ανεφερα τα δικαιωματα με αφορμη τη συνεντευξη της Δημητρας Παπαδοπουλου σε μια εκπομπη αφιερωμενη στους Απαραδεκτους. Ειχε πει οτι ζητησε παραπανω δικαιωματα, ποσοστα, δεν ξερω, απο το Mega. Επειδη δεν συμφωνησαν, τους απαγορεψε να ξαναπροβαλλουν τη σειρα, ή τελος παντων το Mega δεν ειχε δικαιωμα, ή απλα αρνηθηκε να την ξαναπροβαλλει. Καποιος που θυμαται καλυτερα ας μας πει :) Οπως και να χει, η Παπαδοπουλου παρεμβη ως δημιουργος (οχι ηθοποιος), με αποτελεσμα να μη ξαναπροβληθουν οι Απαραδεκτοι.

Οποτε υποθετω πως υπαρχουν τετοια νομικά ή εστω διαδικαστικά κωλυματα και σε αλλα σηριαλ με αποτελεσμα να μη ξαναπροβαλλονται.
 
μια παλια μου φιλη πρωταγωνστρια του παλιου ελληνικου κινηματογραφου,το 2001 αν δεν κανω λαθος επαιρνε 200000δρχ το μηνα απο τα δικαιωματα των ελληνικων ταινιων απο την τηλεοραση.εχουμε χαθει χρονια για να το επιβεββαιωσω.αυτα βεβαια τοτε και για ταινιες σε τηλεοπτικη προβολη που ειναι μια αλλη υποθεση

για τα σηριαλ αυτο που ξερω για τους ηθοποιους ειναι οτι παιρνουν το 10% της αρχικης αμοιβη τους.δηλαδη αν εγω πχ σε ενα επεισοδιο που προβαλεται σε επαναληψη επαιρνα 50 ευρω δικαιουμαι τα 5 ευρω αλλα οχι καθαρα εχουν κρατησεις.ενας πρωταγωνιστης αν επαιρνε πχ 30000 σε ενα επεισοδιο .καταλαβαινετε τι δικαιουται,δεδομενου οτι θα παιζει και σε ολα τα επειδοδια.ολοι καταλαβαινουμε οτι μονο οι πρωταγωνισταδες βγαζουν χρηματα.ο σπυρος που αναφερθηκε τα γνωριζει πολυ καλα αυτα τα θεματα ,ειναι μελος του διονυσου που διαχειριζεται το θεμα των δικαιωματων των ηθοποιων.

οπως σωστα λεει ο φιλος μου προηγουμενα ο δημιουργος εχει δικαιωμα να αρνηθει να προβληθει η σειρα που εχει γραψει η σκηνοθετησει.αλλα και παλι εχι να κανει με το συμβολαιο που εχει υπογραψει καθως και με το συμβολαιο της εταιριας παραγωγης με το καναλι
 
Όπως ίσως έχετε παρακολουθήσει ενδεχομένως στο πρόγραμμα του Mega, τα βράδια έχει ξεκινήσει να προβάλλεται και πάλι το γνωστό 50-50. Παρόλα αυτά είναι θετικό το γεγονς οτι όλη την υπόλοιπη μέρα, προβάλλονται σίριαλ που δεν προβάλλονται και τόσο συχνά. Γενικά το Mega τον τελευταίο καιρό έχει αρκετές εκπλήξεις στο πρόγραμμα του σε αντίθεση με τον ΑΝΤ1 που βρέξει χιονίσει δείχνει τα ίδια, τα ίδια και τα ίδια. Άγνωστο τι θα γίνεται με τα τηλεοπτικά δικαιώματα τώρα που θα κλείσουν όσα κανάλια δεν έχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας. Προφανώς αν συνεχίσουν τα κανάλια την πορεία τους στο διαδίκτυο θα αναθεωρηθούν όροι των συμβολαίων των συντελεστών σχετικά με τα δικαιώματα όπως επίσης και το τι υλικό των καναλιών θα μπορεί να είναι διαθέσιμο στο internet.
 
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Όντως τα κανάλια παίζουν συνεχώς σε επανάληψη τα ίδια και τα ίδια και όπως παρατήρησε σωστά ο φίλος Tsimisde στην αρχική δημοσίευση,παίζουν σειρές των τελευταίων 15 ετών. Και να πώ την άποψη μου ποτέ δεν με άγγιξαν οι σειρές που βγήκαν απ΄την χρονική περίοδο 1997-98 και μετά ούτε καν οι "2 Ξένοι" τους οποίους απεχθάνομαι όσο λίγες σειρές (και ας θεωρείται απ' τις κορυφαίες του Mega) για να μην πω ακόμη χειρότερα για το "Κωνσταντίνου και Ελένης" και γενικά τα σήριαλ του Ρώμα,αλλά το συγκεκριμένο "Κ+Ε" μακάρι να βρίσκονταν ένας τεχνικός να το διέγραφε από εκείνη την εποχή που προβλήθηκε πρώτη φορά (όπως έκαναν με τις σειρές της ΕΡΤ).
"Αυθαίρετοι", "Απαράδεκτοι", "Τρείς Χάριτες", "Εκμέκ Παγωτό", "Η Αγάπη της γάτας", "Ξενοδοχείο Αμόρε", "Το μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη", "Πατήρ,υιός και πνεύμα", "Δίψα" ακόμη και η χαμηλού προυπολογισμού "Επικίνδυνη Λήψη" και άλλες σειρές πρίν το 1997 ήταν σειρές με ενδιαφέρον και καλό θα ήταν να προβάλλονταν πιο συχνά
 
Επανερχόμενος στο θέμα αυτό που είχα ξεκινήσει καιρό πριν, ήταν μια όαση που μέσα στο 2022, είδαμε σειρές οι οποίες δεν προβάλλονται συχνά σε επανάληψη, μεταξύ αυτών οι "Απαράδεκτοι", το "Τμήμα Ηθών" και η "Ανατομία Ενός Εγκλήματος". Βέβαια, σε γενικές γραμμές, η κατάσταση έχει παραμείνει η ίδια, βέβαια, οφείλουμε να δώσουμε τα εύσημα στο Μακεδονία Tv το οποίο προσβάλλει σειρές που ο ΑΝΤ1 δεν προβάλλει συχνά, όπως τα προαναφερθέντα καθώς επίσης και της "Ελλάδος τα Παιδιά" το οποίο ναι μεν ξεκίνησε να προβάλλεται από την αρχή με το που τελείωσαν τα επεισόδια αλλά τουλάχιστον, είναι ένα σίριαλ το οποίο δεν έχει "καεί" από τις υπερβολικές επαναλήψεις.

Στην επανάληψη των Απαράδεκτων, κάτι θυμάμαι για αναφορά σε επεξεργασία 4Κ οπότε, υποθέτω ότι και άλλα σίριαλ εκείνης της εποχής θα υποστούν αντίστοιχη επεξεργασία, αν δεν έχουν υποστεί
για να αναρτηθούν στις ιστοσελίδες των καναλιών οπότε, ελπίζω στο κοντινό μέλλον να δούμε σειρές που δεν προβάλλονται συχνά. Το ότι για παράδειγμα ο ΑΝΤ1 έχει πλέον συνδρομητική πλατφόρμα και έχει βάλει κάποια σίριαλ εκεί (τα οποία βλέπουμε και στην τηλεόραση), μπορεί να λειτουργήσει ως δέλεαρ για να ανέβουν και άλλα παλιά σίριαλ εκεί οπότε, η συνέχεια επί της οθόνης.

Επειδή παλιά και σπάνια προβαλλόμενα σίριαλ, δύσκολα να αποδειχθούν κερδοφόρα σε ότι έχει να κάνει με τα διαφημιστικά πακέτα, μάλλον και αυτός είναι ο λόγος που προβάλλονται συνεχώς τα ίδια και τα ίδια σίριαλ, επειδή αποδεικνύονται κερδοφόρα αν και μάλλον, κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και για τη συνδρομητική πλατφόρμα, από το να καταλαμβάνονται πόροι στους σέρβερ για περιεχόμενο που δεν έχει ζήτηση, αμφίβολο αν θα δούμε κι εκεί κάτι αντίστοιχο.

Μια άλλη λύση η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις λειτουργεί, είναι και αυτή του YouTube, πολλά από τα σίριαλ που δεν προβάλλονται συχνά, υπάρχουν εκεί αναρτημένα, βέβαια, μου προκαλεί απορία πώς οι χρήστες αυτοί έχουν στο αρχείο τους σίριαλ τα οποία έχουν πάρα πολλά χρόνια να προβληθούν και μάλιστα σε πολύ καλή εικόνα και δεν μιλάω για καταγραφές από την τηλεόραση, σε πολλά για παράδειγμα, έχω δει την αρχική καρτέλα της δεκαετίας του 90 "Ο ΑΝΤ1 παρουσιάζει" οπότε, πραγματικά μου προκαλεί την απορία αυτό, να ήταν τόσο συνεπείς στην καταγραφή των επεισοδίων, όλοι τότε να είχαν συσκευές βίντεο και να κατέγραφαν τηλεοπτικά προγράμματα;

Εκτός αν πρόκειται για εργαζόμενους η με κάποιον άλλο τρόπο συσχετισμένους με το κανάλι οι οποίοι έχουν στην κατοχή τους το υλικό και το δημοσιεύουν. Δεν αποκλείω βέβαια να έχει χαθεί υλικό, ειδικά αν εκείνη την εποχή χρησιμοποιούταν βιντεοκασέτες για καταγραφή, αν δεν είναι υλικό της προκοπής (κρίνοντας από την ποιότητα του ήχου στα σίριαλ "Τμήμα Ηθών" & "Ανατομία Ενός Εγκλήματος" που είδαμε τώρα πρόσφατα), μπορεί να έχει υποστεί φθορές, να έχει αποχρωματιστεί κτλ.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι η διαδικασία της ψηφιοποίησης, γίνεται σε πραγματικό χρόνο δηλαδή, αν ένα πρόγραμμα διαρκεί 45 λεπτά, θα πρέπει κάποιος να επιβλέπει τη διαδικασία για 45 λεπτά, να κάνει την αντίστοιχη επεξεργασία συνεπώς, μιλάμε για έξτρα εργατοώρες, για έξτρα χρήματα οπότε, για κάτι το οποίο είναι αμφίβολο αν θα είναι κερδοφόρο, δύσκολα να επενδύσουν οι σταθμοί, ειδικά στη δύσκολη εποχή που ζούμε οπότε, μάλλον θα πήξουμε στις επαναλήψεις των επαναλήψεων....
 
Οι σειρές του ΑΝΤ1 από τη δεκαετία του 90 όπου υπάρχει η αρχική καρτέλα των τίτλων που υπάρχουν στο youtube σε καλή ποιότητα από διάφορους χρήστες είναι αυτές που ανέβαζε ο ΑΝΤ1 στο site του από το 2010-11 και μετά. Κάποιες είναι ακόμα διαθέσιμες κάποιες άλλες νομίζω όχι. Πάντως σίγουρα, τουλάχιστον όσον αφορά τα μεγάλα κανάλια (Mega, Αντ1) όλες οι σειρές και εκπομπές που παίχτηκαν από την έναρξη των καναλιών μέχρι σήμερα υπάρχουν ακόμα είτε ψηφιοποιημένες είτε μόνο στην αρχική τους μορφή, σε βιντεοκασέτα.
Το Mega από όταν άρχισε να υπολειτουργεί το 2018 και όσο εξέπεμπε μόνο διαδικτυακά έπαιξε σχεδόν όλες τις σειρές του από τις δεκαετίες του 90 και 00 σε επανάληψη, ακόμα και σειρές που είχαν χρόνια να προβληθούν ή δεν είχαν ξανά προβληθεί καθόλου (Ρίχτερ μιουζικ, κατάσταση φραπέ κλπ). Οπότε όσον αφορά το Mega νομίζω οι περισσότερες σειρές του είναι ήδη ψηφιοποιημένες. Αρκετές από αυτές είναι και διαθέσιμες διαδικτυακά από το ίδιο το κανάλι. Μια σπάνια σειρά του Mega που δεν είδαμε ποτέ σε επανάληψη μέχρι τώρα είναι η Επικίνδυνη λήψη του 1991.

Ο Αντ1 από την άλλη έχει πολλές σειρές από το πρώτο μισό ειδικά της δεκαετίας του 90 που είτε δεν έχουν παιχτεί ποτέ σε επανάληψη (πχ οι Ιστορίες χωρίς δάκρυα με τον Κώστα Βουτσά) είτε έχουν χρόνια να παιχτούν. Αυτές δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκονται και αν υπάρχει πιθανότητα να τις ξαναδούμε σύντομα. Πάντως μια σπάνια προβαλλόμενη σειρά του Αντ1 ήταν και το Άγγελος κατά λάθος, που είχε πολλά χρόνια να παιχτεί και το 2020 την είδαμε μετά από χρόνια σε επανάληψη.

Τώρα τα κριτήρια που ένα κανάλι βάζει μια σειρά στην τηλεόραση σε επανάληψη είναι πολλά, με κάποιες σειρές υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων ή με όρους που έχει βάλει ο παραγωγός/ δημιουργός πχ οι Ρέππας - Παπαθανασίου είχαν βάλει όρο να μην παίζονται οι σειρές τους σε επανάληψη ώστε να μην "καούν" τηλεοπτικά, το ίδιο και η Δήμητρα Παπαδοπούλου για τους Απαράδεκτους, οι σειρές πέρα από την επετειακή επανάληψη του 2009 είχαν χρόνια να παιχτούν και ξανά παίχτηκαν πρόσφατα. Επίσης παίζει ρόλο και η απήχηση που έχουν κάποιες σειρές, πχ το Κωνσταντίνου και Ελένης έχει ακόμα μεγάλη τηλεθέαση και η σειρά είναι πολύ δημοφιλής ακόμα και σε παιδιά που ήταν αγέννητα όταν προβλήθηκε πρώτη φορά, οπότε σίγουρα τα κανάλια βασίζονται σε κάποιες σταθερές σειρές για επανάληψη, που ξέρουν ότι θα έχουν κάποια τηλεθέαση. Σπάνιες σειρές ή σειρές που δεν είχαν τηλεθέαση όταν προβλήθηκαν χρησιμοποιούνται μόνο για γέμισμα τηλεοπτικού χρόνου μετά τα μεσάνυχτα. Αλλά ακόμα και τότε βλέπω ότι τα κανάλια επιλέγουν τις ίδιες σειρές να παίζουν.

Το καλύτερο νομιζω είναι αυτό που έχει κάνει το Star, που έχει ψηφιοποιήσει όλες τις σειρές του από τη δεκαετία του 90 (δεν είναι και πολλές βέβαια ούτε είχαν τηλεθέαση) και τις έχει ανεβάσει στο youtube. Ίσως θα μπορούσαν να κάνουν και οι άλλοι σταθμοί το ίδιο, αν και, λόγο του ότι ειδικά ο Αντ1 έχει πάρα πολλές σειρές που δεν είναι ψηφιοποιημένες, δύσκολο να μπει σε μια τέτοια διαδικασία.

Για το μόνο ιδιωτικό κανάλι που μπορούμε να μιλήσουμε ίσως για χαμένο αρχείο είναι ο Alpha - Σκαϊ. Τις σειρές του Σκαϊ από τη δεκαετία του 90 τις πήρε ο Alpha το 1999 που ουσιαστικά ήταν το ίδιο κανάλι που άλλαξε όνομα και διοίκηση. Το πρόβλημα νομίζω δημιουργήθηκε όταν ξανά λειτούργησε ο Σκαϊ το 2006, από τότε και μετά το αρχείο του σταθμού είναι άγνωστο σε ποιον ανήκει και σε τι κατάσταση βρίσκεται.
 
Μια σειρά που έχει ίσως και δύο δεκαετίες να προβληθεί σε επανάληψη απ' το Mega είναι το Πατήρ Υιός και πνεύμα η οποία ήταν και η πρώτη σειρά μυθοπλασίας του καναλιού. Καλά δεν λέω για τα πρώτα τηλεπαιχνίδια (Λαβύρινθος, Γράμματα και αριθμοί,τηλεμπλόφες) τα οποία ούτε κανείς ξέρει αν υπάρχουν στο αρχείο του σταθμού
 
Είναι γεγονός πλέον ότι οι τηλεοπτικοί σταθμοί, θα μπορούσαν στα διαδικτυακά τους κανάλια να έχουν επενδύσει περισσότερο στο να παρέχουν οτιδήποτε δεν παρέχεται από τα αντίστοιχα τηλεοπτικά και νομίζω ότι είναι κάτι που θα έδινε έξτρα κίνητρο στους θεατές, το να παρακολουθήσουν κάτι που δεν δείχνει η τηλεόραση. ΒΕΒΑΙΑ, το κοινό που ασχολείται και ενδιαφέρεται για τα παλιά σίριαλ, είναι αρκετά περιορισμένο, με ό,τι συνεπάγεται για κερδοφορία.

Και επίσης, στο διαδίκτυο, παρατηρώ την τάση να αναζητούνται τα κλασικά και αγαπημένα, τα χιλιοπαιγμένα σίριαλ, έχουν πραγματικά παρα πολλές προβολές, κάτι το οποίο δείχνει ότι δεν έχουν καεί και τόσο τελικά, ο κοσμος τα αναζητεί και τα ζητά.

Νομίζω η λογική είναι αντίστοιχη με το Ραδιόφωνο, πολλοί προτιμούν τα χιλιοπαιγμένα να ακούν, τα πιο γνωστά, δύσκολα να κάτσουν να ακούσουν κάτι που δεν ξέρουν και νομίζω ότι η μεγαλύτερη μερίδα του κοινού, κάπως αντίστοιχα σκέπτεται. Υπάρχει όμως και μια μερίδα κοινού η οποία, αναζητά κάτι το διαφορετικό, δεν θέλει τα κοινότυπα και λίγο δύσκολα μα κινητοποιηθούν τα κανάλια να ευχαριστήσουν αυτό το κοινό, μην ξεχνάτε ότι τα κανάλια είναι επιχειρήσεις, φιλοδοξούν στο να βγάλουν κέρδος με ό,τι αυτό συνεπάγεται....
 
Πίσω
Μπλουζα