Οι δικές σας προτάσεις

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
224
Εδω λοιπον θα γραψουμε ταινιες τρομου που δεν εχουν σχολιαστει ιδιαιτερα κ θα θελατε να τις δουν κ αλλοι γιατι νομιζετε πως αξιζουν την προσοχη μας!!!!

Εγω ξεκιναω με το Tourist Trap 1979 μια πολυ ωραια κ ανατριχιαστικη ταινια χωρις ιδιαιτερο gore ομως με καταπληκτικη ατμοσφαιρα!!!Δειτε το ακολουθο trailer


(Οι κουκλες ειναι πραγματικα creepy..........!!!)

Εσεις λοιπον τι προτεινετε???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Lets scare jessica to death (1971). Πολύ πρωτότυπη για την εποχή της,με μια πραγματικά στοιχειωμένη ατμόσφαιρα!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που μπορει να βρει κανεις το let's scare jessica to death ? Γιατι σε dvd ψαχνω αλλα δεν βρισκω κυκλοφορια!!!!!!
 
Το είχα δει παλιά σε vhs. Σε dvd δυστυχώς, δεν έχει έρθει στην Ελλάδα. Τελικά σαν χώρα και σε αυτό το θέμα, είμαστε πολύ πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη...
 
Πολυ αγαπημενο μου κ πολυ υποτιμημενο ειναι το

the house on sorority row 1983

Αξιζει να το δειτε γιατι αν κ φαινεται μια απο τα ιδια ξεχωριζει γιατι εχει ολα τα στοιχεια που πρεπει να εχει ενα slasher film κ εχει αντιγραφτει πολλες φορες !!!!


Το remake δεν εχω τολμησει να το δω!Αν το εχει δει κανεις ας μου πει ποσο χαλια ειναι!!!!Κ εχουν αλλαξει κ λιγο την υποθεση κ μονο απ αυτο ξενερωσα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειμαι φιλη του ειδους. Καθολου μαλιστα!

Παρ' ολα αυτα θα αναφερω μια που ειδα πριν μερικα χρονια (νομιζοντας πως ειναι απλο θριλλερ), και μου εμεινε αξεχαστη.

See No Evil, του 1971, με τη Mia Farrow.

Προκειται για την ιστορια μιας τυφλης κοπελας η οποια επιστρεφοντας σπιτι της, βρισκει ολα τα μελη της οικογενειας δολοφονημενα. Το κακο ειναι οτι λογω του προβληματος με τα ματια της, αργει να το καταλαβει και καποια στιγμη βρισκεται και η ιδια σε κινδυνο.

Πολυ πρωτοποριακη η σκηνοθεσια, με την καμερα να παρακολουθει εντελως φυσιολογικα τις κινησεις της τυφλης γυναικας, ενω στην ακρη του καδρου φαινονται καποιες στιγμες τα πτωματα.

Ανατριχιαστικη, αλλα πολυ καλη ταινια συγχρονως, λογω της φρεσκιας σκηνοθετικης της ματιας, και λογω της ελλειψης στοιχειων ευκολου εντυπωσιασμου που συνηθως βριθουν σε ταινιες του ειδους.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Απο τις αγαπημένες μου ταινίες...Ατμοσφαιρική,τρομακτική και με τη γνωστή φράση:'Όλα θα πάνε καλά"...Είναι καταπληκτική...Αν και θα την έχετε δεί,την προτείνω σε όσους έχουν γερό στομάχι... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Δεν ειμαι φιλη του ειδους. Καθολου μαλιστα!Παρ' ολα αυτα θα αναφερω μια που ειδα πριν μερικα χρονια (νομιζοντας πως ειναι απλο θριλλερ), και μου εμεινε αξεχαστη.

See No Evil, του 1971, με τη Mia Farrow.
Ωραία ταινία. Κατά κάποιον τρόπο ριμέικ της ταινίας " Βουβός τρόμος" του 1954. Άλλη μια πολύ καλή αλλά άγνωστη τρόμου, είναι το Messiah of evil (1973). Μου αρέσουν πολύ αυτές οι ταινίες, που μπορεί να μην έχουν πολύ gore, αλλά σου μεταδίδουν μια αίσθηση κλειστοφοβικής και απειλητικής ατμόσφαιρας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτην την ωραια ατμοσφαιρα που λες εχει κ το black christmas 1974 αλλα οι περισσοτεροι θα το εχετε δει!!!!Τρομερες οι olivia hussey & margot kidder!!!

[video=youtube;2MJ-jT17HXA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι, ειδικά εκείνα τα τηλεφωνήματα μεσα στην νύχτα...
 
Γιατι το τελος που εμεινε μονη με αυτο το πραγμα στην σοφιτα..........!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Prom Night 1980 με την jamie lee curtis


Το θεωρω πλεον κλασικο!!!!!!!Κ οι συνεχειες του τελειες αν κ δεν εχουν να κανουν σχεχη με την ιστορια του πρωτου!!!!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα