Οι εντιμότατοι φίλοι μου - Amici Miei I, II, III (1975, 1982, 1985)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Αριστούργημα!

Σειρά ιταλικών κωμωδιών, νομίζω τρεις γυρίστηκαν τη δεκαετία του'70.

Πέντε μεσήλικοι (και καλά) ευηπόληπτοι πολίτες (δημοσιογράφος-καταστηματάρχης-αρχιτέκτων/μηχανικός-γιατρός-αριστοκράτης) , γουστάρουν τρέλα και απίστευτη πλάκα.

Φοβεροί οι Φιλίπ Νουαρέ (μόνο στη πρώτη ταινία) και Ούγκο Τονιάτσι (ξεπεσμένος κόντες)

Απίστευτο γέλιο έχει στη πρώτη ταινία η σκηνή στο σιδηροδρομικο σταθμό ή η ψευτοσύγκρουση συμμοριών μαφιόζων που οργάνωσαν οι ''εντιμότατοι''.

Δείτε τις ταινίες αυτές οπωσδήποτε!
 
Όντως, πολύ όμορφες ταινίες και όντως 3 στον αριθμό.

Εχω δυστυχώς καταφέρει να δω μόνο την πρώτη προς στιγμήν και ήταν πολύ έξυπνη και χαριτωμένη, με καλούς ηθοποιούς! Κορυφαία η σκηνή του νοσοκομείου! Κάποια στιγμή θα παρακολουθήσω σίγουρα και τις υπόλοιπες!
 
Συμπαθητικές ταινίες. Είχα δει τις δυο πρώτες...
 
Μιας και διάβαζα το thread για την " έξοδο κινδυνου " του Φώσκολου, να αναφέρουμε ότι στο πρώτο amici miei παίζει η δικιά μας Όλγα Κάρλατου όπου είναι πραγματικά θέα...Κάνει την γυναίκα του καθηγητή Σασαρολι, την οποία ερωτεύεται ο αρχιτεκτονας Μελαντρι όταν την βλέπει στο νοσοκομείο και νομίζει ότι είδε την Παναγία, χαχα.
Κορυφαία ταινία το πρώτο μέρος, ξεκαρδιστική ταινία το δεύτερο αλλά με πιο χοντρό χιούμορ. Και το τρίτο έχει πλάκα χωρίς να φτάνει τα πρώτα δύο.
Όποιος δεν τις έχει δει, επιβάλλεται...
 
Πίσω
Μπλουζα