Οι εφημερίδες και τα περιοδικά στον Ελληνικό κινηματογράφο

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.073
Αντιδράσεις
47.861
Για το θέμα αυτό οφείλω να ομολογήσω πως το εμπνεύστηκα από τα πολύ ωραία θέματα που έχει ανοίξει η αγαπητή katerinak για τις αφίσες και για τα παιχνίδια μέσα στις ταινίες. Σκέφτηκα πως εκτός από αυτά , στις ελληνικές ταινίες έχουν "εμφανιστεί" και πολλές εφημερίδες και περιοδικά , τις περισσότερες φορές για να υποστηρίξουν τη δράση της υπόθεσης. Αλίευσα μερικά τέτοια αποσπάσματα αλλά θέλω και τη βοήθειά σας σε ότι άλλο θυμηθείτε...

 


Στην ταινία "Ραντεβού στον αέρα" φαίνονται ξεκάθαρα τα ξένα περιοδικά
"Stern"

 


5.jpg


"Parie Match"

 




4.jpg


 


"Epoica"


 




3.jpg


"Elle"

 


2.jpg


Και ένα..."Woman" κάτι;

 


1.jpg


Στην ταινία "Οι θαλασσιές οι χάντρες" η εφημερίδα "Έθνος" γράφει για τις μουσικές επιδόσεις του Φώτη Τσίπουρα (Φαίδων Γεωργίτσης)

 


9.jpg


Η εφημερίδα "Έθνος" στην ταινία "Λατέρνα φτώχεια και φιλότιμο" γράφει για την εξαφάνιση της πλούσιας κόρης εφοπλιστού (Τζένη Καρέζη)

 


8.jpg


Στην ταινία "Η Λίζα και η άλλη" η εφημερίδα "Έθνος" και πάλι γράφει για την εξαφάνιση της πλούσιας Μίτσης (Αλίκη Βουγιουκλάκη)

 


7.jpg


Ο συνάδερφος του κυρίου Λαμπειρίκου διαβάζει την αυτοκτονία του φίλου και συναδέρφου του στην εφημερίδα "Η Βραδυνή" (Περικλής Χριστοφορίδης)

 


6.jpg


Η εφημερίδα "Εσπερινή" γράφει για τη νέα καριέρα της Μαρίνας που μόλις ξεκινά (Αλίκη Βουγιουκλάκη) στην ταινία "Η αγάπη μας"

 


13.jpg


12.jpg


11.jpg


10.jpg


Στην ταινία "Ο κατήφορος" διαβάζουμε την είδηση που αφορά την εγκατάλειψη της Ρέας (Ζωή Λάσκαρη) αλλά δε φαίνεται ο τίτλος της εφημερίδας.

 


14.jpg


Στη ταινία "Ένα τανκς στο κρεβάτι μου" φαίνονται πολλά περιοδικά , το μόνο που ξεχωρίζω εδώ είναι το "Ντομινό"

 


16.jpg


Ενώ εδώ φαίνονται ξεκάθαρα το "Φαντάζιο" και το "Πάνθεον".

 


15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλη μια σκηνη με κλασικο περιοδικο του '60, υπαρχει στα Χτυποκαρδια.

Ο Γιωργος Κωνσταντινου κρατα το περιοδικο Πρωτο, για να τον αναγνωρισει η Αλικη στο πρωτο τους ραντεβου.
 
Στην ταινία "Η Ψεύτρα" η Μαίρη (Αλίκη Βουγιουκλάκη) διαβάζει για τον γλύπτη Θάνο Σωτηρίου (Αλέκος Αλεξανδράκης) σε κάποιο περιοδικό. Από το λογότυπο υποψιάζομαι πως είναι το περιοδικό "Οι δρόμοι της ειρήνης" χωρίς να είμαι και σίγουρος...

 


22.jpg


Στην ταινία "Η Ρένα είναι οφ σάιντ" βλέπουμε το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας "Φως των σπορ" για την άφιξη του διάσημου ποδοσφαιριστή Χούλιο (Νίκος Γαλανός)

 


21.jpg


Στην ταινία "Πονηρό θηλυκό κατεργάρα γυναίκα" ο "γιος" της Αλίκης κρατάει στα χέρια του το περιοδικό "Τηλέραμα" με εξώφυλλο την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Δίπλα του η μικρή Άριελ Κωνσταντινίδη...

 


20.jpg


Στην ταινία "Το ανθρωπάκι" φαίνεται ξεκάθαρα το περιοδικό "Ρομάντσο" με εξώφυλλο τη Μάρθα Καραγιάννη

 


19.jpg


Εξώφυλλο του περιοδικού "Ρομάντσο" φαίνεται και στην ταινία "Υπολοχαγός Νατάσσα"...

 


18.jpg


Ο Γιώργος Κωνσταντίνου κρατά στα χέρια του το περιοδικό "Πρώτο" στην ταινία "Χτυποκάρδια στο θρανίο"

 


17.jpg
 
Από την ταινία "Κυριακάτικο ξύπνημα" (1954)

Kyrksyp2.jpg

Kyrksyp0.jpg

Kyrksyp.jpg

Kyrksyp1.jpg

Kyrksyp3.jpg
 
tonytony πολυ ενδιαφερον το θεμα σου (το ειχα σκεφτει κι εγω αλλά το αφησα γιατι ειχα ανοιξει το θεμα με τα "κομικς" )καποια περιοδικα θα βρεις σιγουρα σ αυτο το θρεντ,μπορεις να προσθεσεις εδω τις φωτογραφιες για να ειναι συγκεντρωμενες :)

θυμαμαι οτι υπηρχαν εφημεριδες στην ταινια "ο δολοφονος αγαπουσε πολυ" αλλά δε μπορω να βρω την ταινια για να βαλω φωτογραφιες

μια διορθωσουλα: στην ταινια "ραντεβου στον αερα" ενα απ τα ξενα περιοδικα ειναι το "epoca" κι οχι "epoica"
 
Οι "κυλιόμενες" εφημερίδες, δηλ. αυτές που φαίνονται στο πλάνο να "ρολλάρουν" στα πιεστήρια, όταν και καλά σκάει μια είδηση-βόμβα, πιάνονται;

Ώπα ! Μου ήρθε ιδέα για νέο thread : "Κλασικά" πλάνα σε ελληνικές ταινίες !
 
tonytony είπε:
Λατερνα φτώχεια και φιλότιμο" γράφει για την εξαφάνιση της πλούσιας κόρης εφοπλιστού (Τζένη Καρέζη) 


8.jpg
Διακρινεται μαλιστα κι η ημερομηνια 29 Ιουνιου 1955 (τοτε γυριζοταν η ταινια) και τριγυρω φαινονται τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αρθρα κι ειδησεις της εποχης με σπουδαιοτερο θεμα τον Εθνικοαπελευθερωτικο Αγωνα της ΕΟΚΑ στην Κυπρο που ειχε ξεκινησει 2-3 μηνες πριν...

tonytony είπε:
Στην ταινία "Ο κατήφορος" διαβάζουμε την είδηση που αφορά την εγκατάλειψη της Ρέας (Ζωή Λάσκαρη) αλλά δε φαίνεται ο τίτλος της εφημερίδας.

 


14.jpg
Στο απο κατω αρθρο ομως ΦΑΙΝΕΤΑΙ για ποια εφημεριδα προκειται!
 
efimerida tentyboides arrested.jpg

Άλλο ένα άρθρο, με σύλληψη τεντιμπόηδων (Βουτσάς, Τζανετάκος και.... ποιος; ) Από την ταινία "Νόμος 4000".
 
tonytony είπε:
Στην ταινία "Η Ρένα είναι οφ σάιντ" βλέπουμε το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας "Φως των σπορ" για την άφιξη του διάσημου ποδοσφαιριστή Χούλιο (Νίκος Γαλανός) 


21.jpg
Απο τον υπερτιτλο καταλαβαινουμε οτι η εποχη πρεπει να ειναι Σεπτεμβριος του 1972 οταν ο Ηλιας Χατζηπαυλης διεκδικουσε μεταλλιο στα ΦΙΝΝ στους Ολυμπιακους του Μοναχου και τελικα κατεκτησε το ασημενιο
 
Ευχαριστώ Κατερίνα και θα δανειστώ φωτογραφίες σου να τις προσθέσω και εδώ , όχι από κόμικς όμως.

 


attachment.php


Στην ταινία "Πάρε κόσμε" φαίνονται εξώφυλλα των περιοδικών "Ντομινό" και "Θησαυρός"

 


attachment.php


Στην ταινία "Ζητείται τίμιος" φαίνεται πρωτοσέλιδο της εφημερίδας "Απογευματινή"

 


attachment.php


Στη ταινία "Μια γυναίκα μια αγάπη μια ζωή" φαίνεται εξώφυλλο του περιοδικού "Ρομάντσο" με τον Νίκο Κούρκουλο και "Φαντάζιο"
 
Στις παραπνω φωτογραφιες διακρινονται κι αλλα περιοδικα: Η Μικρη Λουλου, Τομ & Τζερρυ, Κλασσικα Εικονογραφημενα, Μικρος Ηρως, Ταρζαν...
 
lolota είπε:
Στις παραπνω φωτογραφιες διακρινονται κι αλλα περιοδικα: Η Μικρη Λουλου, Τομ & Τζερρυ, Κλασσικα Εικονογραφημενα, Μικρος Ηρως, Ταρζαν...
lolota υπαρχει αλλο θρεντ για τα κομικς στις ελληνικες ταινιες , απλα επειδη τυχαινει να υπαρχουν και περιοδικα (στις φωτογραφιες αυτες)που εχουν σχεση με το παρον θρεντ, ειπα στον tonytony να χρησιμοποιησει τις ιδιες φωτογραφιες
 
Στην ταινία ''Το παίζω και πολύ άντρας'' στο 53.46 ο μικρός Τέλης φέρνει στον παππού την εφημερίδα Απογευματινή και στο περίπτερο φαίνεται η εφημερίδα Τα Νέα που παρουσιάζει το Σωτήρη Μουστάκα ως δολοφόνο.
 
Φωτογραφία από το θέμα της αγαπητής katerinak

 


attachment.php


Στην ταινία "Ο Φαλακρός μαθητής" φαίνονται τα εξώφυλλα του περιοδικού "Εικόνες" (αυτό με την Αλίκη Βουγιουκλάκη από τον Μιμίκο και τη Μαίρη και το άλλο με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ) , ενώ το εξώφυλλο που φαίνεται με την Αλίκη - μαθήτρια από το "Ξύλο..." πρέπει να είναι το περιοδικό "Καλλιτεχνικός κόσμος".
 
tonytony το περιοδικο "μασκα" μπορει να χρησιμοποιηθει στο θρεντ σου; αν ναι,υπαρχουν δυο φωτογραφιες στο θρεντ με τα "κομικς στις ελληνικες ταινιες"
 
katerinak είπε:
tonytony το περιοδικο "μασκα" μπορει να χρησιμοποιηθει στο θρεντ σου; αν ναι,υπαρχουν δυο φωτογραφιες στο θρεντ με τα "κομικς στις ελληνικες ταινιες"
Δε ξέρω , δε θεωρείται κόμικ; Ξεκίνησα το θέμα για περιοδικά και εφημερίδες ποικίλης ύλης και όχι κόμικς που είχες ήδη εσύ. Δε ξέρω , όπως νομίζεις , ελεύθερα από μένα! :flower:
 
tonytony είπε:
Δε ξέρω , δε θεωρείται κόμικ; Ξεκίνησα το θέμα για περιοδικά και εφημερίδες ποικίλης ύλης και όχι κόμικς που είχες ήδη εσύ. Δε ξέρω , όπως νομίζεις , ελεύθερα από μένα! :flower:
καποια παιδια (που σιγουρα ξερουν κατι παραπανω) λενε οτι ειναι περιοδικο κι οχι κομικ

κατι αλλο ηθελα να σε ρωτησω: αν βρισκουμε στις ελληνικες ταινιες ηθοποιους που διαβαζουν συγκεκριμενο σημειο εφημεριδας (δε φαινεται ο τιτλος) που εχει σχεση με την ταινια,μπορουμε να βαλουμε εδω τη φωτογραφια ή πρεπει να φαινεται ο τιτλος της εφημεριδας;

Η Ελενα Ναθαναηλ ξεφυλλιζει περιοδικο μοδας στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" μπορει να προστεθει εδω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
καποια παιδια (που σιγουρα ξερουν κατι παραπανω) λενε οτι ειναι περιοδικο κι οχι κομικκατι αλλο ηθελα να σε ρωτησω: αν βρισκουμε στις ελληνικες ταινιες ηθοποιους που διαβαζουν συγκεκριμενο σημειο εφημεριδας (δε φαινεται ο τιτλος) που εχει σχεση με την ταινια,μπορουμε να βαλουμε εδω τη φωτογραφια ή πρεπει να φαινεται ο τιτλος της εφημεριδας;

Η Ελενα Ναθαναηλ ξεφυλλιζει περιοδικο μοδας στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι" μπορει να προστεθει εδω;
Ναι θυμάμαι τη σκηνή που λες με την Έλενα Ναθαναήλ. Νομίζω πως ναι. Το θέμα είναι δικό σας και όχι δικό μου (επειδή το άνοιξα εγώ) , μπορείτε ελεύθερα να προσθέσετε ότι θέλετε! :)
 
tonytony είπε:
Ναι θυμάμαι τη σκηνή που λες με την Έλενα Ναθαναήλ. Νομίζω πως ναι. Το θέμα είναι δικό σας και όχι δικό μου (επειδή το άνοιξα εγώ) , μπορείτε ελεύθερα να προσθέσετε ότι θέλετε! :)
ενταξει το θεμα ειναι ολων μας ,εσυ ομως μας κατευθυνεις ωστε να μη βγουμε εκτος θεματος :)

ek.JPG

ek1.JPG

ek2.JPG

ek3.JPG

ek4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "μια τρελη τρελη οικογενεια" ο Αλεκος Αλεξανδρακης κραταει μια ιταλικη εφημεριδα με τιτλο "il tempo"

attachment.php


Στην ταινια "ενας τρελος τρελος γλεντζες" ο Λαμπρος Κωνστανταρας υποτιθεται οτι διαβαζει στην εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ" τα κατορθωματα του δηθεν ανηψιου του που εχουν το ιδιο ονοματεπωνυμο:

attachment.php


Απο την ταινια "ο τρελος τα χει 400"

attachment.php


Περιοδικα μοδας στην ταινια "δεσποινις διευθυντης":

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα