Οι θύρες μου USB 3 πλέον φαίνεται να μη δουλεύουν ! ...

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Για άλλη μια φορά ανατρέχω στη βοήθειά σας , μιας και αυτή τη φορά φαίνεται πως οι θύρες μου USB 3 μού έχουν κυρήξει τον πόλεμο ... Ενώ μέχρι εχτές δεν είχα πρόβλημα , σήμερα όταν βάζω μνημούλες USB 3 είναι σαν να μην τις βάζω καθόλου ... Οι ίδιες οι μνήμες , αν τις βάλω στις θύρες USB 2 , δυλεύουν κανονικά . Να προσδιορίσω πως πρόκειται για WinXP και πως οι θύρες βρίσκονται επάνω στην μητρική πλακέτα . Ξέρετε , μήπως , τι θα μπορούσε να φταίει ; Έκανα και επανεκκίνηση , αλλά τίποτα ...
 
Άλλες συσκευές (Πχ ποντίκι..) τις βλέπει;

Μετά για ρίξε μία ματιά στην διαχείριση συσκευών να δεις αν σου βγάζει εκεί κανένα θαυμαστικό και αν σου βλέπει τις USB 3..

Αν δεν βλέπει τίποτα από αυτά, ίσως το πιο εύκολο θα είναι να κατεβάσεις ένα Linux Live CD για να δεις αν εκεί λειτουργούν.. Αν και εκεί δεν υπάρχουν, τότε έχεις θέμα hardware.

Αν κάτι από αυτά λειτουργεί, για αρχή για κατέβασε τους USB 3 drivers για την μητρική σου... Για τα WinXP πάντα.

Ή κάνε και μία κατάργηση των θυρών από την διαχείριση συσκευών, και μετά κάνε μία επανεκκίνηση.

Και καλού κακού, και πάντα αν λειτουργούν με κάποιο άλλο τρόπο οι θύρες, για ρίξε ένα format στο φλασάκι μην τυχόν έφαγε καμία φλασιά.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγο περιεργο ολο αυτο...κανε οτι λεει ο cloud και πες μας τι μητρικη εχεις.
 
Για δες και στο BIOS/UEFI σου μήπως άλλαξε τίποτα (option) από μόνο του..
 
Δε ξέρω τι συνέβη ... Απόψε το USB 3 δουλεύει μια χαρά ... Ελπίζω να συνεχίσει .

Ζητώ συγνώμη που σας ταλαιπώρησα ... :(
 
Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα 7άρια όπως έχω κάνει σε όλους τους υπολογιστές των φίλων μου, 32 bit μια χαρά και δωρεάν αναβάθμιση σε 10άρια, αλλά πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4 γίγα μνήμη (παραπάνω δεν γίνεται με 32 bit ούτως ή άλλως). Σε μια ξαδέρφη μου που έχει ένα χρέπι pentium μονοπύρηνο 32 Bit με 2 γίγα DDR2 με τροφοδοτικό της πλάκας κάποιος πήγε και της έβαλε 7άρια με αποτέλεσμα να σέρνεται και ήδη της παράγγειλα από γνωστό online κατάστημα καινούριο κουτί με 370 ?. Πάντως χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου έστω και μόνο του.
 
Για παλιά συστήματα, που δεν τρέχουν τίποτα εξειδικευμένα εμπορικά προγράμματα, υπάρχει και το Linux.. ;)

Και για απλές καθημερινές δουλειές, μία διανομή Linux όπως το Xubuntu είναι πολύ καλύτερη από το να τρέχεις ακόμα ΧΡ.
 
UsKoke είπε:
Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα 7άρια
Το έχω κάνει εδώ και χρόνια Ξ σε ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή . Απλά διατηρώ και δίσκους με WinXP διότι τα λατρεύω τα καημένα ! Και το πρόβλημα συνέβη να το παρατηρήσω στα XP .

-----

Υ.Γ. : το παραπάνω "Ξ" ήταν άνω τελεία ^. τώρα το γιατί στη συνέχεια το μετατρέπει σε Ξ , δε ξέρω ...
 
Αν και θα με κραξουν οι Linuxαδες ασε τα ΧΡ :D
 
angel_grig είπε:
Αν και θα με κραξουν οι Linuxαδες ασε τα ΧΡ :D
Δεν νομίζω να είναι θέμα OS Wars, απλά οτιδήποτε άλλο OS εκτός από XP, αφού πια δε υποστηρίζεται με security updates. Πολύ σημαντικό πιστεύω, ειδικά για απλούς χρήστες.

Και σίγουρα πολύ χειρότερο hardware support για νεότερα συστήματα σε σχέση με Win7 π.χ.
 
Δυστηχώς το πρόβλημα επανήλθε και πάλι δεν μπορώ να προσπελάσω τις μνήμες-μου μέσω των θυρών USB 3 . Παρατηρώ πως τα μεσημέρια δουλεύουν καλά ενώ τα βράδια όχι ! Τι στην ευχή είναι τούτο ; Πέρα από την πλάκα , το μόνο που μπορώ να θυμηθώ που έγινε τις τελευταίες ημέρες είναι πως σε μία θύρα USB 3 έβαλα ένα κλειδάκι (για κάποιο πρόγραμμα) , το οποίο μέχρι τότε το έβαζα σε USB 2 . Λέτε από την ώρα που αναγνώρισε τη συσκευή αυτή στη θύρα USB 3 να θύμοσαν μαζί-μου οι θύρες USB 3 ;
 
Είπες ότι οι θύρες είναι πάνω στην πλακέτα (μητρική). Δηλ. είναι πίσω σε αυτό το μεγάλο σίδερο (I/O shield) ή μπρος;Γιατί αν είναι μπρος παίζει το καλώδιο που συνδέει τις θύρες με την μητρική να έχει φάει ζόρι (πχ τέντωμα) ή απλώς μια κόλληση να έχει ξεκολλήσει κλπ. ειδικά αν το κουτί σου δεν είναι πολύ καλό, ή απλώς να πρέπει να το βάλεις σε άλλη φίσα στην μητρική (δεν μπορείς να το συνδέσεις λάθος ακόμα και αν προσπαθήσεις)-άλλες οι φίσες για USB3 και άλλες για USB2, φυσικά.
 
Η σύνδεση γίνεται μέσω καλωδίου επέκτασης , όμως δοκίμασα και σύνδεσα τις μνημούλες και κατευθείαν στις θύρες USB 3 (οι οποίες , παρεπιπτόντως , βρίσκονται στο πίσω μέρος και βρίσκονται επάνω στην μητρική , όχι δια μέσου άλλου καλωδίου) .

Πάντως βρήκα μία μέθοδο για να παραπεράσω το πρόβλημα , αν και είναι πολύ γελοία ... Αν πρώτα συνδέσω το επίμαχο κλειδάκι και μετά βάλω κάποια μνημούλα USB 3 (πάντα στις θύρες USB 3) , τότε φαίνeται να δουλεύουν ... Τι περίεργο είναι και τούτο ; ...
 
Μήπως αυτό το κλειδάκι πρέπει να είναι πάντα πάνω, δηλ. έχει τροποποιήσει τους drivers των ΧΡ για USB 3; Όπως τα παλιά HASP ή όπως τα λέγανε; (Θυμάμαι στην πρώτη μου δουλειά ένα που έμπαινε στην παράλληλη θύρα. Παίζει δηλ. να έχει εγκαταστήσει κάτι proprietary χωρίς φυσικά να σε ρωτήσει, ποιος ξέρει;
 
Δε ξέρω να υπάρχει υποχρέωση να βρίσκεται συνεχώς επάνω . Αυτό , πάντως , που θυμάμαι εδω και χρόνια , από προσωπικές εμπειρίες , είναι πως δεν πρέπει να ανακατεύεις τις συσκευές στις θύρες USB . Πιθανώς αυτό συνέβει και εδώ . Τώρα , βέβαια , γιατί ειδικά σε USB 3 το πρόβλημα είναι ανεπανόρθωτο , δε ξέρω ...

Το θέμα είναι πως από σήμερα δε δουλεύουν ούτε και με εκείνο , το παραπάνω , κόλπο και έτσι δε μπορώ με τίποτα να τις χρησιμοποιήσω ... Λέτε να επιρρεάσθηκαν και αυτές από την αναγγελεία του δημοψηφίσματος ; ...

----

Υ.Γ. : Ένα που με προβληματίζει ιδιαίτερα είναι γιατί "χάλασαν" καί οι δύο θύρες USB 3 ; Αντιλαμβάνομαι η μία να θύμοσαι , αλλά και οι δύο ; Αφού το κλειδάκι το έβαλα μόνο στη μία .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ελεγα να φτιαξεις ενα στικακι usb με Linux ή live windows και να δεις τι γινεται...
 
Φαίνεται πως ξαναέλυσα το πρόβλημα Ξ και λέω "φαίνεται" , διότι κάθε φορά , πώς γίνεται , και ξαναχαλάνε ! Τέλος πάντων , αυτό που έκανα ήταν να απειλήσω τον υπολογιστή πως θα τους ξαναεγκαθιστούσα τους οδηγούς για τα USB 3 ! Δηλαδή , το είχα όντως σκοπό . Αλλά όταν πήγα στο παράθυρο Προσθαφαίρεσης προγραμμάτων , παρατήρησα δίπλα στους οδηγούς και ένα κουμπάκι "Αλλαγή" . Το πάτησα και όταν ερωτήθηκα για το αν θέλω να κάνω απεγκατάσταση , απάντησα όχι . Το τι έγινε στη συνέχεια , δε ξέρω Ξ το πρόγραμμα έδειχνε σαν να ψάχνει κάτι σαν να εγκαθιστά , σαν να απεγκαθιστά ,, ούτε και εγώ ξέρω τι έκανε . Το θέμα είναι πάντως πως τώρα οι θύρες δουλεύουν σωστά ...

----

Υ.Γ. : δε ξερω τι γίνεται . Κάθε φορά που βάζω άνω τελεία ο κειμενογράφος την μετατρέπει σε Ξ ( ξι ) κεφαλαίο !
 
Πίσω
Μπλουζα