Οι καλύτεροι τίτλοι

Και συνεχιζω:

Διχασμος
Εξιλεωσις
Νυχτες στο Μιραμαρε
Η Ευα δεν αμαρτησε
Στρατιωτες διχως στολη
Αυτοι που ξεχασαν το Θεο
Δεσποινις διευθυντης
Η γεφυρα της ευτυχιας
Οταν η μοιρα προσταζει
Το ραντεβου της Κυριακης
Η γυνη να φοβηται τον ανδρα
 
H Παριζιανα, διότι σου φέρνει στο μυαλό Παρισι την πόλη του φωτός.
Ραντεβού στην Κερκυρα, νησί του Ιουνιου και καλοκαίρι.
Το αγριμακι, κάτι το παιχνιδιάρικο και το αθώο.
Τρεις κούκλες και γω, κάτι το ξεγνοιαστο σε ντολτσε βιτα και ελληνικό καλοκαίρι.
Κορίτσια στον ήλιο, δροσια , ομορφιά, ελληνικό ήλιο, δράση.
 
Αριαδνη! Βλεπω εβαλες αβαταρ με τη δικη σου φωτογραφια!
Εχω την εντυπωση οτι κανεις αλλος δεν το εχει τολμησει αυτο εδω, αν εξαιρεσω το αβαταρ καποιου φιλου που ειχε μια φωτογραφια απο το νηπιαγωγειο.
 
Nαι μπαμπι όντως! Όπως με λέει και ένας φίλος μου, Μενεγακη από τα lidl.
 
Και συνεχιζω:

Διχασμος
Εξιλεωσις
Νυχτες στο Μιραμαρε
Η Ευα δεν αμαρτησε
Στρατιωτες διχως στολη
Αυτοι που ξεχασαν το Θεο
Δεσποινις διευθυντης
Η γεφυρα της ευτυχιας
Οταν η μοιρα προσταζει
Το ραντεβου της Κυριακης
Η γυνη να φοβηται τον ανδρα
H Ευα δεν αναρτήσεις, νύκτες στο Μιραμαρε δεν τις είχα καν ακουστα ως ταινιες
 
Α, ναι! Το "Κορίτσια στο ήλιο" είναι πολύ όμορφος τίτλος. Επίσης:

Η Μεσόγειος φλέγεται: Πομπώδης τίτλος και πολύ εντυπωσιακός. Όταν τον ακούς, σου έρχεται ένα "Όλη η δόξα όλη η χάρη, άγια μέρα ξημερώνει...."

Η Ζούγκλα των πόλεων: Το αυτό, χωρίς το πατριωτικό του πράγματος.

Το παρελθόν μιας γυναίκας: Δεν ξέρεις ακριβώς τι θα δεις στο έργο, αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι υπέροχο.
 
Η βίλλα με τα νούφαρα
Μου αρέσει πολυ

Τελευταία αποστολή

Μου φέρνει στο μυαλό τους ευφάνταστους τίτλους του Τζέιμς Μποντ

Ένας νομοταγής πολίτης
Δεν ξέρεις τι ακριβώς περιμένεις να δεις

Ο ζεστός μήνας Αύγουστος
Παρά πολύ πιασαρικος τίτλος

Νόμος 4000
Και για την εποχή του θα ήταν προχωρημένος τίτλος, και για τώρα θα ήταν, ταινία με ένα νόμο για τίτλο

Η κυρία του κυρίου
Χαριτωμένο κ γλυκό

Δεσποινίς ετών 39
Ενδιαφέρουσα αντίθεση

Βαφτιστικος
Περίεργο να το ακούμε τώρα, πιθανόν δεν πάει πουθενά το μυαλό μας. Γι αυτό είναι ωραίος
 
Ή βίλα με τα νούφαρα: Μου θυμίζει αρλεκιν με μελό μέσα!
Χριστινα: ένα όνομα, μία ιστορία και θυμίζει ρομάντζο.
Διακοπές στην Αιγινα: αιώνιο ελληνικό καλοκαιράκι
 
Αναρωτιέμαι πόσα από τα αγόρια του φόρουμ σκέφτηκαν (έστω και φευγαλέα) ότι αυτός ήταν τίτλος ταινίας αισθησιακού περιεχομένου...
Πολύ διαφορετική ταινία απ' τις άλλες του λεγόμενου εμπορικού κυκλώματος αν και αυτή πατούσε λίγο στο νέο ελληνικό σινεμά θαρρώ.
 
Αναρωτιέμαι πόσα από τα αγόρια του φόρουμ σκέφτηκαν (έστω και φευγαλέα) ότι αυτός ήταν τίτλος ταινίας αισθησιακού περιεχομένου...
Φίλη Bajar, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό. Και δεν ξέρω "ποια και τι" είναι η ταινία.
Θα σου γράψω όμως ποιες από τις ταινίες που έγραψαν οι συμφορουμίτες σ'αυτό το thread, θα μου περνούσαν από το μυαλό ότι πρόκειται για "πονηρή" ταινία (είτε γνωστή μου είτε άγνωστη):

Ο ζεστός μήνας Αύγουστος (δεν την έχω δει)
Το παρελθόν μιας γυναίκας
Η Εύα δεν αμάρτησε (δεν την έχω δει)
Νύχτες στο Μιραμόρε (δεν την έχω δει)
Ο Αστερισμός της Παρθένου
Η βίλα των οργίων
Ερωτική συμφωνία
Ντάμα Σπαθί
Ομφαλός (δεν την έχω δει)
Χριστίνα (δεν την έχω δει)
Στεφανία
Αμαρυλλίς (δεν την έχω δει)
Διαμάντια στο γυμνό σώμα (δεν την έχω δει)
Οι 900 της Μαρίνας (δεν την έχω δει)
και
Κορίτσια στον ήλιο!!! (Ντρέπομαι λίγο..Δυστυχώς, εάν δεν ξέρεις την ταινία, ο τίτλος της σε παραπέμπει κάπως σε ταινία αισθησιακού περιεχομένου)

Αυτοί είναι οι τίτλοι που θα μπορούσαν να με παραπλανήσουν και να νομίσω πως διαβάζω τίτλους για ταινίες αισθησιακού περιεχομένου.
Όχι όμως το "Το κορίτσι του 17". Αυτός ο τίτλος μου βγάζει μυστήριο. Ίσως ένα φιλμ νουάρ ή απλά αστυνομική ταινία.
Τελικά,τι ταινία είναι το "Το κορίτσι του 17" ?
 
Φίλη Bajar, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό. Και δεν ξέρω "ποια και τι" είναι η ταινία.
Θα σου γράψω όμως ποιες από τις ταινίες που έγραψαν οι συμφορουμίτες σ'αυτό το thread, θα μου περνούσαν από το μυαλό ότι πρόκειται για "πονηρή" ταινία (είτε γνωστή μου είτε άγνωστη):

Ο ζεστός μήνας Αύγουστος (δεν την έχω δει)
Το παρελθόν μιας γυναίκας
Η Εύα δεν αμάρτησε (δεν την έχω δει)
Νύχτες στο Μιραμόρε (δεν την έχω δει)
Ο Αστερισμός της Παρθένου
Η βίλα των οργίων
Ερωτική συμφωνία
Ντάμα Σπαθί
Ομφαλός (δεν την έχω δει)
Χριστίνα (δεν την έχω δει)
Στεφανία
Αμαρυλλίς (δεν την έχω δει)
Διαμάντια στο γυμνό σώμα (δεν την έχω δει)
Οι 900 της Μαρίνας (δεν την έχω δει)
και
Κορίτσια στον ήλιο!!! (Ντρέπομαι λίγο..Δυστυχώς, εάν δεν ξέρεις την ταινία, ο τίτλος της σε παραπέμπει κάπως σε ταινία αισθησιακού περιεχομένου)

Αυτοί είναι οι τίτλοι που θα μπορούσαν να με παραπλανήσουν και να νομίσω πως διαβάζω τίτλους για ταινίες αισθησιακού περιεχομένου.
Όχι όμως το "Το κορίτσι του 17". Αυτός ο τίτλος μου βγάζει μυστήριο. Ίσως ένα φιλμ νουάρ ή απλά αστυνομική ταινία.
Τελικά,τι ταινία είναι το "Το κορίτσι του 17" ?
Λοιπόν για πολλούς από τους παραπάνω τίτλους έχεις δίκιο (ειδικά Η Βίλλα των Οργίων και Οι 900 της Μαρίνας με είχαν βάλει κι εμένα σε ανάλογες σκέψεις). Όσο για το Διαμάντια στο Γυμνό σου Σώμα δεν έπεσες και πολύ έξω γιατί κατατάσσεται κάπου μεταξύ δράματος, exploitation (ας πούμε) και αστυνομικής.
Το Κορίτσι του 17 είναι πράγματι πολύ κοντά σε αυτό που νόμιζες και θα σου πρότεινα να το δεις, αν το βρεις. Εγώ θα το έλεγα ψυχολογικό θρίλερ, έχει όμως μια πολύ ιδιαίτερη αισθητική η οποία διαμορφώνεται κατά πολύ από την αινιγματική παρουσία της Σοφίας Ρούμπου και την μουσική του Μίμη Πλέσσα. Προσωπικά τη θεωρώ πλέον σπάνια ταινία αλλά αξίζει να την ψάξεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 
Οι ταινίες του Αγγελόπουλου γιατί το ταξίδι του νου και των συναισθημάτων ξεκινά από τον τίτλο:

Ταξίδι στα Κύθηρα
Τοπίο στην ομίχλη
Το Μετέωρο βήμα του πελαργού
Μία αιωνιότητα και μία μέρα
Αναπαράσταση
 
Το κορίτσι του 17 δεν τοχω δει ούτε εγώ παρόλο που μου αρέσει η Ρούμπου. Θα αναζητήσω και γωνία λοιπόν την ταινία.
 
πριν απαντησω και εγω θα ηθελα να εκφρασω την απορια γιατι το |νυκτες στο μιραμαρε;|
ειναι το ονομα του ξενοδοχειου
το ξενοδοχειο επελεξε ωραιο τιτλο ,οχι η ταινια
νομιζω;
 
Το " συνοικία το όνειρο".
Πάντα μου προκαλεί συγκίνηση και ο τίτλος και η ταινία
ναι οντως ο τιτλος λεει παρα πολυ,σου προκαλει συναισθηματα πριν καν την ταινια
 
Πίσω
Μπλουζα