Οι μισθοί του σήμερα, τότε

(.... και βλέπω οτι ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα )
 
Eγώ βασικά σύγκρινα την αξία των προϊόντων της εποχής μου σε σχέση με σήμερα.Αναλογικά με τους μισθούς κάποια προϊόντα θεωρούνται φθηνά σήμερα (παιχνίδια,cds,ηλεκτρικές συσκευές) ενώ τα είδη πρώτης ανάγκης έχουν αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό.
 
Γιατί δεν διαφοροποιούμε λίγο την συζήτηση του thread? Tι ενοό :

Ας πουμε θα μου λυσετε μια απορία? Πως είναι δυνατόν στα μέσα δεκαετίας του 80 για παραδειγμα η τυροπιτα να είχε 20-30 δρχ και τα γαριδάκια 10 -20 δρχ , που ακομα και το 50αράκι να είχε αγοραστική αξία ,με τον πλυθωρισμό που κάλπαζε σε δυψήφια νούμερα ? Και σήμερα που λένε και κοκορεύονται οτι έχουν πληθορισμό 3-4 % οι τιμές των προιοντον να ειναι 15 και 20 φορες μεγαλήτερες απο τοτε?Κλασσικο παράδειγμα ακριβειας η τιμή της βενζίνης (κοντά στις 600 δρχ/λιτρο για να μην ξεχνιομαστε).

Θα είταν χρήσημο λοιπον να κανουμε αναγωγή προιοντον καθημερινής καταναλωσης με τιμες 1980ς και του σήμερα , η συγκυση πάντα σε δραχμές.
 
Τα βλεπεις αναποδα.

Ο πληθωρισμος δεν ειναι η αιτια που η τυροπιτα ειχε 20 δραχμες ή που το πενηνταρακι ειχε αξια. Ο πληθωρισμος ειναι το αποτελεσμα ολων αυτων και δεν εχει σχεση με το απολυτο μεγεθος των τιμων αλλα με την ποσοστιαια αυξηση τους, ως αποτελεσμα ομως και οχι ως αιτιο.

Υπαρχουν 2 ειδων πληθωρισμοι - ο της ζητησης και ο του κοστους. Αλλά και οι 2 ειναι συνυφασμενοι με το νομισμα, με το ποσοστο ανεργιας, με τη ζητηση, και με το κοστος των πρωτων υλων αλλα και του εργατικου δυναμικου.

Οταν λοιπον το 80κατι, ειχαμε 15-16-17% πληθωρισμο ΑΛΛΑ με υποτιμημενο νομισμα, με χαμηλο ποσοστο ανεργιας και με σχετικα χαμηλη ζητηση - ηταν μια κατασταση που μπορουσε οριακα να αντεξει η οικονομια μας.

Μεχρι και πριν λιγα χρονια ενας πληθωρισμος γυρω στο 6 ή στο 7% - με το πιο δυνατο νομισμα του κοσμου, με υπερμετρα μεγαλο ποσοστο ανεργιας, με μεγαλη ζητηση αλλα και με υπερμετρο (συγκριτικα) μισθολογικο κοστος, θα εριχνε την χωρα στον πατο (κατι που τελικα συμβαινει τωρα).

Ζητας αναγωγη τιμων προιοντων - αυτο δεν μπορει να γινει - δεν στεκει λογιστικα. Το νουμερακι 340.75 ΔΕΝ αντιστοιχει με κατι υπαρκτο ουτε (θα επρεπε να) ηταν ποτε ο μπουσουλας για τη μετατροπη τιμων. Ηταν ενα νουμερο που προεκυψε εκεινη τη μερα μετα απο παζαρι και αντικατοπτριζε το (οποιο) μεγεθος της οικονομιας μας και τιποτα αλλο.

Συνεβησαν παρα πολλα και τη δεκαετια του 80 και απο το 2002 και μετα που εχουν ευθυνη για τη σημερινη κατασταση στις τιμες (πχ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ που καποιοι ακομα νομιζουν οτι εγινε για να υποστηριχτουν τα Ελληνικα προιοντα - η απαξιωση των "κοκκινων" κερματων - ο εξωτερικος δανεισμος κλπ) - αλλα ολοι αυτοι οι λογοι ειναι κατουσια πολιτικοι και ΔΕΝ περιλαμβανονται στη θεματολογια του retromaniax. Ειμαι ηδη τρελά offtopic - και θα προτεινα, αν συνεχιστει αυτο το thread να μην διαφοροποιησουμε το θεμα του που ετσι και αλλιως ακροβατει.
 
Ηρακλή σε ευχαριστώ για τις απαντησεις που μου δωσες ,είχα θίξει κατι παρομοιο και στο thread ''ρετρο χρήμα'' ,αλλά ολα αυτά τα σκευτόμουν για χρονια (και επιδη δεν σπουδασα οικονομολόγος) και μου φενοντουσαν περιεργα.

Είναι η φισική ακολουθία των (ουτος ή άλλος δυσιωνων για τη χώρα μας) πραγματων.Το θέμα εχει πολιτικές προεκτάσεις και λογικά σταματάει εδώ.

Θα μπορουσα απλά και λογικα να σκευτώ οτι και στα 1960ς η τυροπιτα για παραδειγμα δεν είχε την ιδια τιμή με τα 1980ς.Να ρωτήσω κάποιον παλιότερο.

Κλεινει η παρενθεση.
 
...το καλυτερο μου το χε πει ταριφας,πριν λιγα χρονια

"μαστορα,στα νεκροταφεια δεν υπαρχει πλεθωρισμος.."
 
herco είπε:
Συνεβησαν παρα πολλα και τη δεκαετια του 80 και απο το 2002 και μετα που εχουν ευθυνη για τη σημερινη κατασταση στις τιμες (πχ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ που καποιοι ακομα νομιζουν οτι εγινε για να υποστηριχτουν τα Ελληνικα προιοντα - η απαξιωση των "κοκκινων" κερματων - ο εξωτερικος δανεισμος κλπ) - αλλα ολοι αυτοι οι λογοι ειναι κατουσια πολιτικοι και ΔΕΝ περιλαμβανονται στη θεματολογια του retromaniax. Ειμαι ηδη τρελά offtopic - και θα προτεινα, αν συνεχιστει αυτο το thread να μην διαφοροποιησουμε το θεμα του που ετσι και αλλιως ακροβατει.
Ηρακλη απο εχθες που το ανεφερες με εχεις βαλει σε σκεψεις διοτι παντα ημουν υπερ αυτης της καμπανιας...
 
Μα η πλειοψηφια του κοσμου ηταν υπερ της καμπανιας - δεν το ειπα για κακο.

Αλλα ο λογος που εγινε δεν ηταν η ξαφνικη αγαπη προς την εγχωρια παραγωγη.

Μετα την μεταπολιτευση - στη πενταετια 75-80 - αυξηθηκαν υπερμετρα οι εισαγωγες (σε ολους τους τομεις της αγορας), και μιας και τοτε τις πληρωναμε σε συναλλαγμα (κατα κυριο λογο σε δολαριο), εφτασε η στιγμη που πολυ απλα το συναλλαγμα τελειωσε. Καπουτ. Η Τραπεζα της Ελλαδας αδυνατουσε να "αλλαξει" δραχμες και να τροφοδοτησει με συναλλαγμα τις υπολοιπες τραπεζες που αναλαμβαναν τη διεκπεραιωση των εισαγωγων.

Οι τροποι που επελεξε το κρατος ηταν η (για ακομα μια φορα) υποτιμηση του νομισματος εναντι του δολαριου (το 1975 η αναλογια ηταν 1 δολαριο - 50 δραχμες, ενω το 1982 εφτασε το 1 δολαριο - 150 δραχμες) που οδηγησε σε υπερμετρη αυξηση των τιμων των εισαγωμενων προιοντων και στο φυσικο επακολουθο να μειωθουν οι πωλησεις (αλλα και οι εισαγωγες) και να κλεισουν χιλιαδες επιχειρησεις. Το εχω ξαναγραψει οτι το 1983 εκλεισε ο μισος Πειραιας - προπυργιο τοτε των καταστηματων με προιοντα εισαγωγης.

Ο δευτερος (συμπληρωματικος) τροπος ηταν η μεταστροφη της διαθεσης του αγοραστικου κοινου προς τα εγχωρια (μη συναλλαγματοβορα) προιοντα. Δεν προσπαθουσαν δηλαδη απλα να μας πεισουν οτι ηταν καλυτερα και πιο συμφεροντα. Η αληθεια ηταν οτι θα πηγαιναμε φουντο αν δεν αλλαζαμε νοοτροποια.

Και ενα σχολιο. Ολα αυτα ηταν πολυ προσωρινα - ο μονος τροπος εισαγωγης συναλλαγματος, δηλαδη οι μεγαλες εξαγωγες, δεν πραγματοποιηθηκε. Και καταληξαμε στον εξωτερικο δανεισμο που μεταξυ αλλων ελυσε το προβλημα του συναλλαγματος (φερνοντας αλλα προβληματα φυσικα).
 
Με το μισθό του σήμερα θα μπορούσα να πάρω μια μοτοσυκλέτα όπως ο Στάθης Ψάλτης αν υποθέσουμε ότι κόστιζε 100.000+ δρχ. (βλέπε ταινία Καμικάζι Αγάπη μου).

Επίσης θα αγόραζα σίγουρα μια παιχνιδομηχανή (σχεδόν ρετρό λέξη πλέον και αυτή).
 
johnny19818 είπε:
παιχνιδομηχανή (σχεδόν ρετρό λέξη πλέον και αυτή).
Όι δα! Αν έγραφες πικάπ, μάλιστα. Παιχνιδομηχανές λέγονται ούτως ή άλλως, αλλο που εμείς τις λέμε κονσόλες.
 
Rygar είπε:
Όι δα! Αν έγραφες πικάπ, μάλιστα. Παιχνιδομηχανές λέγονται ούτως ή άλλως, αλλο που εμείς τις λέμε κονσόλες.
Καλά ντε μη βαράς :) . Αυτό εννοούσα πάντως, ότι λέμε κονσόλες και όχι παιχνιδομηχανές. Πλέον πάντως στην κατηγορία παιχνιδομηχανών υπόκεινται και τα Ανδροϊδή...
 
Πίσω
Μπλουζα