Οι ντράμμερ του θεού..

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
219
1.NEIL PEART (RUSH)

2.ALEX VAN HALEN

3.STUART COPELAND (POLICE)

4.KEITH MOON (THE WHO)

5.JOHN BONHAM(L.J.)

..αφησα τελευταιους τους εκλιποντες.

Αν ζουσαν ισως να αλλαζε η σειρα,αλλα οχι το νο1.Στην αρχη ηθελα να κανω μια πενταδα με τους καλυτερους εν ζωη ντραμμερ,αλλα εβρισκα 4 μονο και για την πεμπτη θεση σκεφτηκα παρα πολλους.

Σιγουρα θα εβαζα μεσα τον CLIVE BURR ως 4ο και μετα..τι να λεμε.

Ειναι ολοι τους "μουσικοι"ντραμμερ και οχι ταχυκοπανιστες τυμπανων.

Που το πηγαν το αθλημα λιγο παραπερα.

Που γεμιζουν τα κομματια και δεν κρατανε απλα ενα ρυθμο-αν εχετε ακουσει police & rush live καταλαβαινετε τι θελει να πει ο ποιητης.

Που ο little drummer boy αυτους θα μελετησει για να κανει rock χριστουγεννα.

Επονται αυτης της κορυφαιας βαθμιδος αρκετοι που αν τους αναφερω θα ξεχασω καποιους.

ΥΓ 1 ο Lombardo αδικειται στη μπαντα που παιζει

ΥΓ2 Ποιος Ulrich?Οτι ειναι ο Μalmsteen για την κιθαρα.Θα χτυπιουνται μια ζωη να αποδειξουν κατι που ΔΕΝ ειναι.

ΥΓ3 Δεκτα ξεφωνητα και βρισιδια ως καλοπροαιρετα σχολια επι της κρισεως μου..

http://www.youtube.com/watch?v=qF-k4wg70rg

http://www.youtube.com/watch?v=ugRCjLtuPFA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=fP_EkE6wIMA&feature=related
 
Εεεπ... αυτό το ξέχασες!!

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=7XnQ5kKmOro"]http://www.youtube.com/watch?v=7XnQ5kKmOro[/URL]&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=7XnQ5kKmOro
 
Όλοι αυτοί πολύ καλοί που έβαλες, αλλά εγώ προσθέτω και τον Mike Portnoy των Dream Theater.

 
Νομίζω ξέχασες και κάποιον άλλο κύριο:




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
o NEIL PEART απλά θεός...

όλοι οι άλλοι που προστέθηκαν είναι κάπως έτσι, απλά βαράνε.... και ο Derek βαράει συνεχώς...

ΛΟΛ
 
Ρε σεις με κοροιδευετε;;;; Πόσες φορές το λέω να μη βαζετε youtube links χύμα αλλα μεσα σε quotes;;;;;

Εγώ βαζω στη λίστα και τον Nicko mac Brain.
 
Clive Bunker - Jethro Tull

Κώδικας:
http://www.youtube.com/watch?v=kOO-SYzpsz4
Scott Columbus - Manowar (με το Drums of Doom σετακι φτιαγμενα απο ανοξειδωτο ατσαλι για να αντεχουν - whimps and posers leave the hall!)

Δεν χρειαζεται καν link.

Bill Ward - Black Sabbath

Κώδικας:
http://www.youtube.com/watch?v=hgXMVuZV-v0&feature=related
 
Rygar είπε:
Ρε σεις με κοροιδευετε;;;; Πόσες φορές το λέω να μη βαζετε youtube links χύμα αλλα μεσα σε quotes;;;;;
Εγώ βαζω στη λίστα και τον Nicko mac Brain.
το ξαναρώτησα αυτό (και άλλοι) και απάντηση δεν πήρα σε παλιότερο thread... ΓΙΑΤΙ; το 99% των videos στο forum είναι όπως εδώ... τί νόημα έχει να είναι σε quotes; Και αν είναι έτσι, ας αλλάξουν οι ρυθμίσεις του forum για τα video και ας μη τα βάζει έτσι στο thread :p

edit: ή τουλάχιστον να γίνει επιλογή χρήστη αυτό από το usercp, αν θέλεις να βλέπεις ξερά λινκσ ή όπως τώρα... πχ εγώ τώρα βαριέμαι να δω τα video του Wally :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Barriemore Barlow - Jethro Tull

Μεγαλη επιρροή στις συνθέσεις των Tull (ειδικά στη χρυσή περίοδο 72-75) παρόλο που όλα τα κομμάτια ήταν γραμμένα από τον Anderson και "ο καλύτερος rock drummer που έβγαλε ποτέ η Αγγλία" κατά τον John Bonham...

Μέγας τεχνίτης, κρίμα που μετά το split των Tull το 1980 εξαφανίστηκε

Ειχε συμμετοχή στον πρώτο δίσκο του Malmsteen - άσχετο - και συνεργάστηκε και με τους Plant/Page αν δεν κάνω λάθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
το ξαναρώτησα αυτό (και άλλοι) και απάντηση δεν πήρα σε παλιότερο thread... ΓΙΑΤΙ; το 99% των videos στο forum είναι όπως εδώ... τί νόημα έχει να είναι σε quotes; Και αν είναι έτσι, ας αλλάξουν οι ρυθμίσεις του forum για τα video και ας μη τα βάζει έτσι στο thread :p
edit: ή τουλάχιστον να γίνει επιλογή χρήστη αυτό από το usercp, αν θέλεις να βλέπεις ξερά λινκσ ή όπως τώρα... πχ εγώ τώρα βαριέμαι να δω τα video του Wally :p
Οσο πιο πολλά βίντεο εχει μια σελίδα, τόσο πιο πολύ αργεί να φορτώσει αφου για καθε βίντεο συνδέεται με YT για να παρει screenshot, οπότε εάν καποιος εχει αργή σύνδεση, τον σκίσατε. Αυτό ξεκίνησε όταν μια μέρα ενα παληκάρι είχε επισυνάψει γυρω στα 30 βίντεα σε ενα ποστ μονο και μετά ξαναποστάρησε αλλα 20 σε 2ο συνεχόμενο ποστ και η σελίδα δε φόρτωνε ποτέ. :D Μονο γι'αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ε καλά το έσκισε με 30 video... ΛΟΛ... πάντως μια επιλογή για όποιον δε θέλει είναι καλή ιδέα...
 
Συμφωνώ ότι ο McBrain είναι τιτανομέγιστος, συμφωνώ ότι ο Ulrich είναι απλά καλός, διαφωνώ ότι ο Malmsteen δεν είναι καταπληκτικός (αν και ανελέητο ψώνιο ολικής άλεσης). Ας μην ξεχνάμε και τον πολύ καλό "γυρολόγο" Cozy Powell (R.I.P.) και τον εξαιρετικό Roger Taylor των Queen.
 
Hellhammer λέεεμεεεε

(Δυστυχώς το video ήταν από τα λίγα με καλό ήχο που μπόρεσα να βρω στο youtube αλλά όσοι έχετε ακούσει γνωρίζετε...)
 
σχολια επι των σχολιων..

καταρχην φιλτατε DEMIS o PHIL COLLINS ειναι λατρεμενος ερμηνευτης και συνθετης και τεραστιος ντραμμερ!Στο λαιβ στο ΣΕΦ τον θαυμασαμε ! -φοβερο σολο-Αλλα,υπερτερει στα προαναφερθεντα,τι να κανουμε!

Portnoy μεγιστος αλλα -κατ εμε παντα-δεν εχει το φηλινγκ που εχει ο Copeland πχ..Φανταζει εξωπραγματικος πολλες φορες!Human drum machine ενα πραμα!

O Clive Burr με εμαθε ΝΑ ΑΚΟΥΩ τα ντραμς σαν μουσικη ,καλος ο διαδοχος του αλλα ποιος McBrain ;Οποιος και να επαιρνε τη θεση του εγω θα ημουν παλι προκατειλημμενος.

Πιστευω οτι με τους ντραμμερ ειναι πιο ξεκαθαρη η κορυφη του Ολυμπου και ο θρονος του Δια.(neil peart)για κιθαρα πχ η για φωνες δεν ειναι τοσο μετρημενα τα ..κουκια!

ΥΓ μεχρι τα 20 περιπου ειχα ως κορυφη τον NIGEL GLOCKLER (SAXON)..πολυ καλος στα νιατα του,αλλα στην δευτερη βαθμιδα παντα.Ακομα δεν εχω ακουσει καλυτερο σολο σε λαιβ απο αυτο της Ριζουπολης το μαιο του 86..Αλλα ο ντραμμερ δε φαινεται απο αυτα..
 
Richard Christy.Εχει παιξει στους θεους DEATH και σε πολλες αλλες γνωστες Μπαντες! Απλα,'τεχνιτης'!...
 
Ο Neil Peart δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με κανένα άλλο ντράμερ. Θα συμπλήρωνα πεντάδα με τον Danny Carey (Tool), Keith Moon, John Bonham και Bill Bruford (Yes, King Crimson) με πρώτους επιλαχόντες τον Stewart Copeland, τον Ginger Baker (Cream) και τον Terry Bozzio από την μπάντα του Frank Zappa
 
Neil Peart, εεε ??? Μόνο να δείτε σε λάιβ των Rush τι πράγματα κάνει με τα ντραμς του ... θα πάθετε πλάκα, θα ... αναρωτιέστε "μα, όλα αυτά που βλέπω ΄συμβαίνουνε στ' αλήθεια, ή μήπως ονειρεύομαι ???" ??? Κάπως έτσι "έπαθα πλάκα" με τον Peart [και με τους υπόλοιπους Rush φυσικά] όταν είδα τη συναυλία τους στο Nikon At Jones Beach Theatre, έξω απ' τη Νέα Υόρκη, τον Ιούλιο του 2010 ... ακόμη να συνέλθω !!!

Κι όμως ... προσωπικά, έναν ντράμερ θα έβαζα "νούμερο 1" : Keith Moon !!! Δεν είναι μόνο ότι προχώρησε το παίξιμο των ντραμς .... πολλά έτη μπροστά, ότι έπαιξε πράγματα εντελώς πρωτόγνωρα, που, εκεί, γύρω στο 1964, όταν εμφανίστηκαν οι The Who, οι ανυποψίαστοι ακροατές ούτε που ... φαντάζονταν ότι μπορούν να παιχθούν ['ηταν στην κυριολεξία ο πρώτος που έκανε τα ντραμς να ακούγονται σαν ... αστραπές και βροντές] !!! Είναι και το γεγονός ότι ... σε κανένα τραγούδι το παίξιμό του δεν πάει "ακριβώς με το ρυθμό" !!! Το παίξιμό του χαρακτηρίζεται "άναρχο" !!! ΄Κι όμως ... πώς τα κατάφερνε αυτό το άναρχο παίξιμο να "δένει" με τα τραγούδια των Who και να μην τα βγάζει "εκτός ρυθμού" .... είναι θαύμα !!! Από αυτό φαίνεται πόσο ιδιοφυής μουσικός ήταν !!! Όπως, επίσης, ήταν και "ιδιοφυής" ως προσωπικότητα ... αλλά και τρελάρας και αυτοκαταστροφικός .... Γι' αυτό και το σπάνιο ταλέντο του το στερηθήκαμε πολύ νωρίς :( :(
 
Αν και πιστεύω ότι ο Peart είναι καλύτερος τεχνικά, ο Moon είναι ο αγαπημένος μου ντράμερ. Απίστευτη φαντασία στο παίξιμό του. Αλλά νομίζω η δυνατότητα να παίζει με αυτό τον τρόπο χωρίς να βγαίνει το τραγούδι εκτός ρυθμού στηριζόταν στην παρουσία του Entwistle στο μπάσο. Ίσως η καλύτερη rhythm section στην ιστορία του ροκ, όχι απλά ο καθένας σαν μουσικός. Κάποτε, νομίζω ο Townshend, είχε πει ότι στους Who, o Entwistle κρατούσε το ρυθμό, παίρνοντας τον ρόλο του ντράμερ, επιτρέποντας στον Moon να αφήσει όλη τη φαντασία του ελεύθερη λες κι έπαιζε keyboards
 
Υπαρχουν δεκαδες ακομα πραγματικα τεραστιοι ντραμμερ οπως ο με μια λεξη ''Τεραστιος'' Carmine Appice των Vanilla fudge και των Cactus.Απο τους πρωτεργατες του σκληρου ηχου και με ενα σωρο συνεργασιες με τεραστια ονοματα του χωρου.Και εκτος απο ολα αυτα ηταν ο πρωτος ντραμμερ που εκανε σεμηναρια και εδεινε διαλεξεις.

Cozy Powel:Τι να πρωτοπουμε γιαυτον τον ανθρωπο που πραγματικα ηταν και ειναι τεραστια απωλεια του Rock και metal.Μιλαμε ο cozy εβαλε το χερακι του σε δεισκους πραγματικα αριστουργηματα και συνεργαστηκε και καταφερει να κερδισει την εκτιμηση και τον σεβασμο απο ολους.Rainbow,ynguie malmsteen,Whitesnake,Warlock,Emerson lake and poewll,Black sabath,MSG,Phenomena,Robert plant,Roger Daltrey,Peter Green,Gary Moore ειναι λιγοι μονο απο αυτους που συνεργαστηκε.R.I.P μεγαλε Cozy.

Gene Hoglan Drk angel,Death,Testament και μονο αυτα να ελεγα φτανουν και περισσεουν.Τεραστιος τεχνικα και με απιστευτη ταχυτητα στα ποδια.Βαλτε και ακουστε το κομματι ''Οh my fucking god'' των ''strapping young lad'' και πραγματικα ειναι ενα σημειο που ειναι λες και καποιος αρχισε να ανοιγη τσουβαλια απο μπαγκετες και να πεφτουν πανω στα ντραμς.Πραγματικα απιστευτος.Και εχει αντικαταστστηση το Ride με μια προπελα και εναν καλυκα απο βλημα Μ-16.Οποιος δεν τον ξερει ας βαλει στο youtube να τον δει.

Steve asheim των Deicide.O τυπος αυτος ειναι ο μεγαλητερος λογος που οι τεραστιοι Deicide ακουγονται πιο σκληρη απο παρα πολλους αλλους.Πιαξιμο σκετος βομβαρδισμος και καθαρα Death metal χωρις φρου φρου και αρωματα.Φοβερος.

Jorg Michael:Running wild,stratovarius,Grave digger,Mekong delta,Axel ruddi pell.Kαι μονο που στα ποδια στου σφαχτηκαν καποτε οι starotovarius και οι Running wild λεοι παρα πολλα.Αυτος ο τυπος καταρχην ειναι τερας σταθεροτητας βγαζει εναν ηχο πολυ γεματο.Λογο του χαμηλου προφιλ του δεν εχει την αναγνωριση που εχουν αλλοι που δεν τον φτανουν ομως ουτε στο μικρο του δαχτυλακι.

Θα εγραφα και πολλους αλλους ακομα αλλα την κανω για ρετσινα :beer:
 
Πίσω
Μπλουζα