Οι περιπέτειες του καθηγητή Q.E.D. (Q.E.D.)

LadyHawke

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
253
Αντιδράσεις
24
Οι περιπέτειες του καθηγητή Q.E.D. (Q.E.D., 1982), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 15/9/1983


Μια και αναφέρατε αυτήν την πολύ αγαπημένη σειρά, να σας θυμίσω κι εγώ μια άλλη, η οποία είχε όμως μόνον 4 επeισόδεια: Οι περιπέτειες του καθηγητή QED.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ladyhawke με βρισκεις με μαυρα μεσανυχτα......

......Οι περιπέτειες του καθηγητή QED..........μουμπλε!!!!δεν την θυμαμαι καθολου αν βρεις καμια φωτο

απο την σειρα τοποθετησε την σε κανενα απο τα post μπας και μας ανοιξη το ματι!!!!!
 
LadyHawke είπε:
Μια και αναφέρατε αυτήν την πολύ αγαπημένη σειρά, να σας θυμίσω κι εγώ μια άλλη, η οποία είχε όμως μόνον 4 επeισόδεια: Οι περιπέτειες του καθηγητή QED.


Έλα ρε Ladyhawk...την θυμάμαι και γω αυτή την σειρά..νομίζω με το που τελείωσε η συγκεκριμένη σειρά ξεκίνησε το μυστήριο του Χρυσού Πιθίκου..την ίδια ώρα και μέρα...πόλύ καλή..θυμάμαι το επισόδιο με το στοιχειωμένο σπίτι :)
 
Μια και αναφέρατε αυτήν την πολύ αγαπημένη σειρά, να σας θυμίσω κι εγώ μια άλλη, η οποία είχε όμως μόνον 4 επeισόδεια: Οι περιπέτειες του καθηγητή QED.
Τι μου θύμησες τώρα, φανταστική σειρά, τι θα σας θυμίσω και εγώ με το post που ήρθε μετά από τρία χρόνια. Στο youtube βρήκα μόνο ενα clip των 9 min.
 
Κι όμως ... τη θυμάμαι αυτή τη σειρά !!! Επρόκειτο για αγγλική σειρά, μεταγλωττισμένη !!! Αν δεν απατώμαι, τα γεγονότα της σειράς εκτυλίσσονταν πολύ παλιά, νομίζω στον 18ο αιώνα !!! Έτσι, με είχαν εντυπωσιάσει, ως παιδάκι, τα κουστούμια αυτών που έπαιζαν, τα οποία ... παρέπεμπαν σε παλιές εποχές !!!

Αν θυμάμαι καλά, ο καθηγητής Q.E.D. ήταν ντυμένος με μαύρο σακάκι και φορούσε μαύρο καπέλο. Ήταν πανέξυπνος, τετραπέρατος και ... είχε πάθος με τις εφευρέσεις !!! Μαζί του μπλέκανε σε περιπέτειες ένας βοηθός του, φίλος του, δεν θυμάμαι τι ακριβώς, και ένα κοριτσάκι !!!

Η σειρά ήταν γεμάτη ... αγγλικό χιούμορ και φλέγμα !!! Για παράδειγμα, θυμάμαι ότι ο καθηγητής συνεχώς ειρωνευόταν τον βοηθό του !!! Π.χ. μια φορά ο καθηγητής προσπαθούσε να εξηγήσει κάτι στο βοηθό του κι αυτός δεν μπορούσε να τον καταλάβει. Και τους ρώτησε κάποιος, που τους είδε μαζί, "εσείς οι δύο τι συζητάτε" ??? κι ο είρων καθηγητής τού απάντησε "όχι δεν συζητάμε, ο διάλογος γίνεται με δύο, αλλά ο ένας είναι ανόητος κι έτσι δεν μπορεί να γίνει διάλογος" !!!! Παρόλα αυτά, ο βοηθός τον ακολουθούσε στις περιπέτειες που έμπλεκε .....

Μακάρι να υπήρχε κατιτίς στο YouTube από τη μεταφορά της στην ελληνική τηλεόραση .... Κι αυτό επειδή, όπως θυμάμαι, το ντουμπλάρισμα από τους Έλληνες ηθοποιούς ήταν αξιοπρεπέστατο ....

Χμμμμ ..... μια ματιά στο YouTube μού έδωσε την απάντηση σε ποια εποχή αναφέρεται το σήριαλ : 1912 !!! Άψογος ο καθηγητής Q.E.D.....

[video=youtube;NHhvFO-ZSjg]http://www.youtube.com/watch?v=NHhvFO-ZSjg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Copyrights / ολόκληρο το επεισόδιο [edit]
Η σειρά μεταδόθηκε σε επανάληψη από την ΕΤ3 και το New channel στις αρχές της δεκαετίας του 90
 
Μεταγλωττισμένο δεν ήταν;με τον Sam Waterston που είναι Αμερικανός αλλά η σειρά αγγλική;δεν είχε πολλά επεισόδια νομίζω,το πολύ 6-7..το τελευταίο πρέπει να είχε σχέση με κάτι φόνους σε μια κινέζικη συνοικία κάτι τέτοιο.
 
Θυμάται κανείς ποιοι συμμετείχαν στην μεταγλωττισμένη έκδοση;
 
Πίσω
Μπλουζα