Οι πραγματικοί πειρατές του Αστερίξ!

Michel Vaillant

RetroWannaBe
Joined
2 Απρ 2014
Μηνύματα
91
Αντιδράσεις
50
Να απευθύνω λοιπόν επίσημο χαιρετισμό σε όλους ,μια και είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ ανάρτηση!

Θέμα, η αποκατάσταση μιας μεγάλης ιστορικής αδικίας! Όλοι ξέρουν , λίγο πολύ ,τους ταλαίπωρους πειρατές του Αστερίξ.

Λίγοι ξέρουν όμως πως προέκυψαν από την πρόθεση των Goscinny και Uderzo να αστειευτούν με τον συνάδελφό τους στο περιοδικό Pilote Michel Charlie , δημιουργό ενός κόμικ με πειρατικές περιπέτειες.

Πρόκειται για το Barbe-Rouge (Κοκκινογένης), ένα κόμικ με πολύ ωραίο ,ρεαλιστικό σχέδιο ,τοποθετημένο χρονικά όχι βέβαια στην Ρωμαϊκή εποχή , αλλα τον 18ο αιώνα.

Το δημοσίευσε και στην Ελλάδα το περιοδικό Αστερίξ του Σπανού γύρω στο 1970. (βλ συνημμένο scan)

Ολοι οι χαρακτήρες των κατακαημένων πειρατών του Αστερίξ αντιστοιχούν στους κανονικούς ήρωες του Barbe-Rouge (βλ 2ο συνημμένο από την Wikipedia).

Τελικά είχαμε το φαινόμενο ,η σατιρική έκδοση των πειρατών να γίνει πιο διάσημη από την κανονική!

Προβολή συνημμένου 131719

Προβολή συνημμένου 131720
 
Και πολύ καλά έκανες, που έκανες την πρώτη σου ανάρτηση, αφού αν και "κομιξάς" από κούνια, δε γνώριζα τα όσα αναφέρεις...

:thumbup:
 
DINO είπε:
Και πολύ καλά έκανες, που έκανες την πρώτη σου ανάρτηση, αφού αν και "κομιξάς" από κούνια, δε γνώριζα τα όσα αναφέρεις...
οταν ήμουν μικρός λάτρευα αυτο το κόμικ, κυρίως γιατί είχε καταπληκτικές εικόνες με καράβια ,ναυμαχίες κλπ

http://www.jmcharlier.com/barbe_rouge.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε μια απο τις περιπετειες του Αστεριξα εμφανιζεται ο γιος του πειρατη, ο οποιος και αυτος ειναι βασισμενος στο γιο του Κοκκινογενη.
 
Rakeesh είπε:
Σε μια απο τις περιπετειες του Αστεριξα εμφανιζεται ο γιος του πειρατη, ο οποιος και αυτος ειναι βασισμενος στο γιο του Κοκκινογενη.
Βέβαια ,ειναι ο τελευταίος στη δεύτερη φωτογραφία που άναρτησα
 
Μπράβο Μισέλ, πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Άλλες εποχές, χωρίς τάμπλετ, λαπτοπ, apps κλπ, τότε που τα κόμιξ ήταν μαγικά για μας τα παιδιά...
 
Οι πειρατές ήταν πάντα από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες στα Αστερίξ... :supergrin:
 
Είχα ακούσει πιο παλιά ότι οι πειρατές είναι "κλεμμένοι" από κάπου, αλλά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες..
 
Ουτε εγω το ηξερα πολυ καλο!μπράβο φιλος!
 
Πίσω
Μπλουζα