Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Εγώ στην κουζίνα πρόσεξα το ζευγάρι πιαστράκια για το καυτό ταψί που έβγαινε από τον φούρνο. Είχαμε και εμείς στην δεκαετία του εβδομήντα πριν εξοπλιστούμε με το χοντρό καπιτονέ γάντι. Τα είχε φτιάξει με χοντρό βελονάκι η γιαγιά και ήταν μαύρο - κόκκινο. Τα παίρναμε και μαζί μας όταν πηγαίναμε να παραλάβουμε το ταψί που δίναμε στον φούρνο να μας ψήσει το κυριακάτικο φαγητό όταν είχαμε τραπέζι. Ο φούρναρης μας έδινε εφημερίδες να μεταφέρουμε το ταψί, πράγμα που σήμαινε μαύρα χέρια από τα τυπογραφικά μελάνια.
 
Κουτί με γλυκά βλέπω στο ψυγείο. ΠΟΛΥ φίλη μου η Κοντού!
Εγώ ξαφνικά τη μισώ με πάθος, διότι αν εγώ είχα τέτοια μεγάλα κουτιά με γλυκά στο ψυγείο μου αμφιβάλλω αν θα με βάζανε να κάνω στριπ-τιζ στο "Ένας Ιταλίδος απ' την Κυψέλη". Και το άσβεστο μίσος μου είναι ανεξάρτητο από το αν τα έτρωγε η ίδια χωρίς να γίνεται σαν την πεθερά της στο έργο ή αν είχε δύναμη χαρακτήρα και τα είχε να τρατάρει τους επισκέπτες
 
Κουράστηκα που ειναι ορθιος...οχι με το διαβασμα βιβλιων...
 
Τελικά όλοι στα ψυγεία τους έχουν τα ίδια υγιεινά πράγματα. Μόνο η φίλη μου η Κοντού κι εγώ έχουμε απλά καθημερινά πράγματα στο ψυγείο μας, γλυκά, τυριά, αλλαντικά...
 
Τελικά όλοι στα ψυγεία τους έχουν τα ίδια υγιεινά πράγματα. Μόνο η φίλη μου η Κοντού κι εγώ έχουμε απλά καθημερινά πράγματα στο ψυγείο μας, γλυκά, τυριά, αλλαντικά...
Αχ και γω μαζί σου. Εχουμε και υγιεινά πράγματα όπως λες και συ, αλλά μυστηριωδώς πάνε από μόνα τους πίσω πίσω και μπροστά έρχονται ροκφόρ, γραβιέρα και σαλαμάκια.
 
Ναι, αλλά read between the lines :). Ο δημοσιογράφος δεν τον ρώτησε γενικά τι υπάρχει στο ψυγείο του, αλλά τι υπάρχει ΠΑΝΤΑ. Θα μπορούσε το ψυγειο του κατα τ' άλλα να ήταν τίγκα σε γραβιέρες, σαλαμάκια και γλυκά και να έτρωγε αυτά κατά προτίμηση, όπως όλοι οι λογικοί άνθρωποι, οπότε θα τελείωναν κάποτε μέχρι να ξαναπάει για ψώνια. Ενώ αν δεν κατανάλωνε τα υγιεινά, λογικό ήταν αυτά να υπάρχουν πάντα στο ψυγείο του. Δεδομένου ότι το πρωινό του ήταν μόνο καφές και τσιγάρο και στο κομοδίνο του είχε ένα μπουκάλι νερό και τα τσιγάρα του, δεν μου φαίνεται και πολύ της υγιεινής ζωής.
 
Aν δεν προλαβαινεις να απαντησεις, βαλε τα γραμματα σε ενα συρταρι και γεμισε το μπωλ με σοκολατακια. Αν ειναι γαλακτος μπορω να τα φαω ολα.
Υποσχομαι.
 
Ο Ελύτης γιατί είναι απαραίτητος κυρία Καψάλη μας; Για να το παίξετε διανόηση κι έτσι;
 
Πίσω
Μπλουζα