Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Ο ηλεκτρολόγος, βαριεστημένα, κατέβασε μια κοντή γραμμή από το κουτί, ίσα ίσα όσο τον έπαιρνε. Βέβαια δε φταίει αυτός, η λογική στις παλιές κουζίνες ήθελε το πολύ δυο πρίζες, με τη μία δεσμευμένη μόνιμα από το ψυγείο, και την άλλη συνήθως...πάνω από το τραπέζι, ή κάτω από το διακόπτη για το φως ! Καμία σχέση με σήμερα...
 
973.jpg
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ο ηλεκτρολόγος, βαριεστημένα, κατέβασε μια κοντή γραμμή από το κουτί, ίσα ίσα όσο τον έπαιρνε. Βέβαια δε φταίει αυτός, η λογική στις παλιές κουζίνες ήθελε το πολύ δυο πρίζες, με τη μία δεσμευμένη μόνιμα από το ψυγείο, και την άλλη συνήθως...πάνω από το τραπέζι, ή κάτω από το διακόπτη για το φως ! Καμία σχέση με σήμερα...
Καμία σχέση με τα σημερινά σπίτια και τις σημερινές κουζίνες που βάζεις ένα τρισεκατομμύριο πρίζες.Πάντως φαντάζομαι ότι δεν είχαν τρόπο να ανοίξουν στρογγυλή τρύπα στο πλακάκι ώστε να μπει η πρίζα πάνω στο πλακάκι.Κομπρεσέρ και πνευματικά τρυπάνια σίγουρα δεν υπήρχαν τότε.
 
Ναι, και τέτοιου είδους πρίζες γίνονταν συχνά εξωτερικές. Αυτές, με το καπάκι τους εξασφάλιζαν (και τότε μάλιστα, ίσως μόνο αυτές) και την απαιτούμενη στεγανότητα.
 
φυσικά δεν υπήρχαν καν χωνευτές στεγανές με το λαστιχάκι ή απλώς με καπάκι και βάζανε αυτές τις απαίσιες τις εξωτερικές σαν σκούρο κρεμ ορθογώνιες με καπάκι. τελείως απαίσιες.
 
Δημήτρης Παπαμιχαήλ

987.jpg
 
Για τις πρίζες που λέτε, όταν χτίστηκαν αυτά τα διαμερίσματα, από το 1960 και μετά, πόσες ηλ. συσκευές είχαν τα σπίτια; Εδώ και σήμερα υπάρχει έλλειψη πριζών, ρευματοδοτών. Οι εργολάβοι ζουν ακόμα σε άλλες εποχές κ στόχος πάντα η φτήνια
 
Κατ' αρχήν οι πρίζες που βάζανε ήταν όλες τριπολικές. Το "σούκο" ήρθε στα μέσα του '70, και δεν καθιερώθυκε παρά μόνο όταν επιβλήθηκε "από την άλλη μεριά", των ηλεκτρικών συσκευών. Σούκο επίτοιχες υπήρχαν, στρογγυλές, με ένα επίσης στρογγυλό καπάκι που έκλεινε με ελατήριο προς τα κάτω, κι είχε και μια "μυτούλα" για να το σηκώνεις. Αλλιώς, έπαιρνες τον αντάπτορα για να γίνει η τριπολική, σούκο...

Πάντως, ακόμα και οι καθιερωμένες μικροσυσκευές της εποχής με το υφασμάτινο καλώδιο και το πορσελάνινο φις (σίδερα, ψηστιέρες, "κάζες"), από τη μεριά του τοίχου ήταν τριπολικές.
 
Η Αλίκη είχε φωτογραφηθεί με τις κούκλες της και για το περιοδικό "ΓΥΝΑΙΚΑ" (τεύχος 469/1968). :)



r-AB-1.jpg

r-AB-2.jpg
 
Πριν καν γεννηθούν τα μωράκια οι στερεότυποι ρόλοι τους επιβάλλονται από τους γονείς. ΓΙΑΤΙ να μην πάρει και αεροπλάνα κι αυτοκίνητα και ν' αφήσει το παιδάκι είτε είναι αγοράκι είτε κοριτσάκι να διαλέξει ποια του αρέσουν να παίζει? (Ναι ξέρω είναι άσχετο με το θέμα αλλά μου φάνηκε πολύ χτυπητό για να το αγνοήσω).
 
Το οποίο σπίτι μαθαίνουμε πως πωλείται στις μέρες μας...

31.jpg
 
  • Like
Reactions: PT8
Η παραπάνω εικονα εχει καταχωρηθει και στο θεμα ''Οι σταρ και τα παιδια τους''.

Η κυρία που βλέπουμε στο βαθος εκτελει χρεη οικιακης βοηθού;

Το τραπεζομάντηλο μου θυμισε...αστρολογικό χαρτη...

Τετοιες καρεκλες εχουμε και στο σπίτι μας!

:flower:
 
Ναι, είναι οι γνωστές καρέκλες-σκάκι...

Και πάνω στο τραπέζι (αν δεν είναι...ατμοσίδερο !) μια από τις πιο ρετρό θήκες χαρτοπετσετών της ελληνικής καθημερινότητας...
 
Ο Ριζος εμενε στην οδο Βαλτινων στου Γκυζη γωνια με το παρκο της πρωην σχολης Ευελπιδων.

domniki είπε:
Απ'όσα σπίτια έχω δει στο παρόν θέμα, ο Ρίζος έχει αυτό με την ωραιότερη θέα, μέσα στο πράσινο! Ξέρει κανείς πού βρισκόταν αυτό το διαμέρισμα?
 
Μόνη της με τα παιδιά της? Εγώ νόμιζα ότι "μόνη" θα πει χωρίς κανέναν άλλον.
 
Πίσω
Μπλουζα