Οι τσέπες του μπαμπά!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.342
...ή αλλιώς "Ελα τώρα που, μικρούλης(α), δεν είχες πάρει ποτέ χρήματα από το παντελόνι του μπαμπά!!!"

Σήμερα το πρωί ήρθα με τη μπέμπα στη δουλειά. Την ώρα που φορούσα το δερμάτινο παντελόνι άκουσα ένα γκραγκα-γκρούγκα σε κάποιο σημείο του. Ψάχνω στις τσέπες και βγάζω 2 μονόευρα από τη μία και 2 20ευρα από την άλλη :D . Εσπασα το κεφάλι μου να βρω που είχα πάει και μου περίσσεψαν αλλά δεν...Μάλλον έχω αρχίσει να γερνάω :D Θυμήθηκα λοιπόν πιτσιρικάς 11-12 χρονών που ήθελα να παω στα arcades αλλά πώς να ξαναζητήσω χρήματα από τον πατέρα μου, αφου πριν λίγο μου είχε ξαναδώσει. Καμια φορά λοιπόν την ώρα που κοιμόταν, έμπαινα στο δωμάτιο πατώντας στις μύτες και έψαχνα στο παντελόνι του για κέρματα. Ποτέ μα ποτέ δεν είχα πάρει χάρτινο φράγκο, πάντοτε κανένα 20άρικο, κανένα 50άρικο(όταν βγήκαν το 85-86) αλλά ποτέ χάρτινο και ποτέ δεν του άδειαζα τις τσέπες. Θυμήθηκα επίσης το συναίσθημα της ενοχής που το έκανα, αλλά αμέσως το ξεχνούσα μπροστά σε κάποιο παιχνίδι. Φαντάζομαι αι γυναίκαι θα είχαν άλλο λόγο που το έκαναν, όσες το έκαναν. Πιστεύω λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει.

Επίσης εκτός του ότι έψαχνα όταν κοιμόταν, έψαχνα και στα παντελόνια του στη ντουλάπα και πάντα έβρισκα τίποτα ψιλά (πολύ ψιλά αλλά σεβαστά για εκείνη την εποχή), όπως τώρα που βρήκα 42 ξεχασμένα ευρώ, κάτι που έφερε στο φως αυτή την ανάμνηση και στην ουσία με ώθησε να ανοίξω το μεγαλειώδες τούτο θρεντ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xmmm... :wait2:

Εμένα με κυνηγούν ακόμα οι Ερινύες από το άδειασμα που έκανα στις τσέπες της γιαγιάς μου...

Δήθεν μου τάχα μου τακτοποιούσα τα ρούχα της στην καρέκλα (σημειοτέον: ουδέποτε υπήρξα νοικοκυρά... :sure: ) και ποτέ δεν "άκουγα" τα ψιλά την ώρα που έπεφταν. Τελείως τυχαίως και συμπτωματικώς τα "έβρισκα" την επομένη αλλά ποτέ δεν αναρωτήθηκα πως βρίσκονται εκεί... :diablotin:

Αργότερα, κατάλαβα πως δεν ήταν η γιαγιά μου χαζή... :cool: απλά με αγαπούσε πολύ και μου συγχωρούσε το μεγάλο πάθος με τα ηλεκτρονικά...

Ας είναι αναπαυμένη η ψυχούλα της... :precry:
 
Και όχι μόνο ψάχναμε τα παντελόνια, αλλά και τα τασάκια όπου η πρόσβαση ήταν ευκολότερη... ;)

Εγώ θυμάμαι ότι αγόραζα κάτι ροζ φακελάκια που έκαναν 100 δρχ (αααχ) και είχαν μέσα δαχτυλιδάκια και καρφίτσες :cool: , αλλά και αυτοκόλλητα για ένα άλμπουμ "Τόλμη και Γοητεία" - μην σχολιάσετε παρακαλώ... (Αργότερα μου το κατάσχεσε ο δάσκαλος και ησύχασα και γω και οι τσέπες... ) :D

Rygar είπε:
έψαχνα και στα παντελόνια του στη ντουλάπα και πάντα έβρισκα τίποτα ψιλά (πολύ ψιλά αλλά σεβαστά για εκείνη την εποχή), όπως τώρα που βρήκα 42 ξεχασμένα ευρώ, κάτι που έφερε στο φως αυτή την ανάμνηση και στην ουσία με ώθησε να ανοίξω το μεγαλειώδες τούτο θρεντ :D
Επίσης έψαχνα στα σακάκια, όπου μια φορά αντί για ψιλά είχα βρει ένα αυγό τυλιγμένο σε σελοφάν, ξεχασμένο από τη μέρα της Ανάστασης... :points:
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!
 
γενικά θυμάμαι πως όταν χρειαζόμουν τίποτε ψιλά απλά έψαχνα το σπίτι.. πάνω στο ψυγείο, μέσα στην φρουτιέρα, σε διάφορες τσέπες κτλ. στο τέλος μαζεύονταν κάμποσα.. :cool:
 
Αυτή η αναζήτηση ψιλών ήταν σαν το παιχνίδι του χαμένου θησαυρού!Πραγματικά ήταν τρελή χαρά να βρίσκεις αφημένα δεκάρικα,εικοσάρικα.Θυμάμαι μικρούλα που είχα το πορτοφολάκι μου,το οποίο είχε μόνο κέρματα μέσα και πήγαινα στα ηλεκτρονικά να παίξω μαζί με τον αδελφό μου.Δεν είχα την τύχη να πάρω ψιλά από τον μπαμπά μου,αλλά ο παππούς όλο και κάτι μας έδινε.Το κακό ήταν όμως ότι όταν τα ξόδευες στα παιχνίδια δεν είχε παγωτό μετά ή κάποια άλλη λιχουδιά... :precry:
 
Επαιζες ηλεκτρονικά;; Κακό κορίτσι! :D
 
Εγώ από το πορτοφόλι της μάνας έπαιρνα συχνά γιατί δεν το καταλάβαινε. Μια φορά έκανα το λάθος να πάρω ένα πενηντάρικο από τον πατέρα μου (στη Ρόδο μέναμε τότε θυμάμε) για να πάω να παίξω σε ένα σαντουϊτσάδικο με δύο ηλεκτρονικά (atlantis και space invaders) και εκεί που έπαιζα αμέριμνος ένιωσα ένα χέρι να με βουτάει.

Όχι μονο το είχε καταλάβει αλλά είχε έρθει και να με μαζέψει... ρόμπα είχα γίνει :D (δευτέρα δημοτικού).
 
Ωραιο θεμα.

Οταν ειμουν περιπου 12, ενα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ παλιο καταστημα πανω στη Θησεως, εδω στη Καλλιθεα εκλεινε, και ξεπουλαγε οτι ειχε και δεν ειχε..

Ειλικρινα δεν θυμαμε να εχω ξαναδει τοσα απειρα παλια καλουδια μαζι.. μιλαμε ειχε το καταστημα απο hero quest και το αλλο το επιτραπεζιο με τους βαρβαρους και τους βικινγκς, μεχρι φιγουρες απο blackstar.

Ε δεν μου εδιναν οι δικοι μου χρηματα, και σαν ενας απλος ανθρωπος που εχει το κακο και το καλο μεσα του, βουτηξα απο τον πατερα μου 10.000 / 15.000δρχ περιπου και πηγα στο καταστημα και πηρα τους δυο δρακους του blackstar.. Τον πρασσινο και τον ταυρο. Δυστηχως, ενα αρρωστημενο παιχνιδι της μοιρας, ελαχιστο καιρο μετα εσπρωξε κατι ανηψια μου προς το δωματιο μου μερια, οπου και τους σπασανε :(

Αν και δεν μπορω να πω οτι ειχα και πολυ καθαρη συνειδηση για αυτο που εκανα, ηταν σιγουρα απο τα καλυτερα χρηματα που ξοδεψα ποτε :)
 
Χαλαρά άδειαζα όλα τα ψιλά απο όπου και να τα έβρισκα. Τα μάζευα σε έναν κουμπαρά και αγόραζα κόμικς. Τώρα το κάνω ακόμα αλλα με την άδεια της μαμάς που θέλει να ξεφορτωθεί τα ψιλά.
 
Συνήθως η μαμά αδειάζοντας τσέπες για να βάλει πλύση, άφηνε τα ψιλά πάνω στο πλυντήριο!!! ε, ήξερα πού να ψάξω! για καλή μου τύχη, δεν τ αναζητούσε ποτέ κανείς!!!

:cool:
 
και εγω ετσι εκανα...οποτε ηταν η μανα μου να παει στο σουπερμαρκετ πηγαινα εγω και κραταγα τα ψιλα απο τα ρεστα..σαβατο πρωι στο ουφαδικο και δωσε λιωσιμο κανα 4ωρο στο σινομπι

μια φορα δεν θα ξεχασω ποτε γυρναγαμε με ενα κολλητο απο το σχολειο ηταν παρασκευη και οι γονεις μας ειχαν κατσαδιασει να μην πηγαινουμε πλεον σε ουφαδικα...εκει που περπαταμε βρηκαμε ενα πορτοφολι και μεσα 2 πεντοχιλιαρα..εποχη που το ουφαδικο επαιρνε 20αρικο τα ματια μας ειχαν γινει να! 8) αμεσως το φιλαρακι τρεχει σπιτι πεταει τη τσαντα παιρνει τη μπαλα του ποδοσφαιρου (ΚΑΙ ΚΑΛΑ παμε για μπαλα) παω και εγω σπιτι και φυγαμε καλλιθεα κοντα στο σταθμο του ηλεκτρικου ειχε την οαση των ουφαδικων...μιλαμε για πολλα ουφαδικα μαζεμενα σε ενα σημειο...παιζαμε κανα 6ωρο ? στο τελος τα ματια μου ειχαν ζαλιστει και γυρναμε σπιτι και την αλλη μερα κατεβηκαμε ομονοια σε μια παραλληλο της στουρναρη ειχε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ουφαδικο εκει δεν μας επετρεψαν να μπουμε μεσα και στο τελος γυρισαμε καλλιθεα παιξαμε ακομα ενα 4ωρο και τα υπολοιπα λεφτα σουβλακια...ο ταυρος ειχε φοβερα σουβλατζιδικα και φτηνα μια περιοδο
 
grnka είπε:
παω και εγω σπιτι και φυγαμε καλλιθεα κοντα στο σταθμο του ηλεκτρικου ειχε την οαση των ουφαδικων...μιλαμε για πολλα ουφαδικα μαζεμενα σε ενα σημειο...
Η "ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ" ΚΑΙ ΤΟ "ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ"...

Πω ρε τι αναμήσεις... και ώρες ατελείωτες... και ατελείωτα λεφτά στα μπλιμπλίκια (τα περισσότερα από το πορτοφόλι της μαμάς)...

Ειδικά το ποδοσφαιράκι -το γνωστό World Champion της Taito, σαν τραπέζι, ιδανικό για "διπλό"- που είχε η "Δυναστεία" όπως έμπαινες δεξιά, το είχα ξεσκίσει! Από τότε είμαι κολλημένος μ' αυτό! Το είχα βρεί και στην Τρίπολη, φαντάρος και το βρήκα ξανά πριν κανά δίχρονο σε Μame! Ακόμα το ξεσκίζω...!!!

Τώρα η "Δυναστεία" είναι μπαράκι, αλλά με τους ίδιους ιδιοκτήτες, και το "Λας Βέγκας" προποτζίδικο. Κλείσαν γύρω στο '95-'97, αρκετά παρηκμασμένα...
 
αχχαχαχαχα..ε οχι ρε γμτ! εκεινο το ποδοσφαιρακι επαιζε kick off μια περιοδο..θυμαμαι στη δυναστεια ειχε ενα παλιογερο με ενα ποντικομουστακο και μας κοιταζε στραβα συνεχεια που χαλαγαμε σε κερματα..ειχε και ενα γιο ο τυπος που ηταν στο κοσμο του..θυμαμαι τριγυρνουσε με μια καμπαρντινα και ενα δερματινο τσαντακι..δυναστεια ρουλζ!
 
Εγώ στο δημοτικό τα μεσημέρια που ο πατέρας κοιμόταν, πήγαινα και έπαιρνα από το τσαντάκι του κανά 20ρικο (τα παλιά τα μεγάλα) ή κανά 10ρικο και έπαιρνα δρακουλίνια και τέτοια σκατολοϊδια στο διάλειμμα στο σχολείο. Ήμουν πολύ stealth και ευτυχώς δεν με κατάλαβε ποτέ. (ίσως και γι' αυτό έπαιζα και Rogue πάντα στο D'n'D).

Ηλεκτρονικά έπαιζα με το χαρτζιλίκι για φαγητό πάντα. Ποτέ δεν είχα πάρει να φάω κάτι. Όλα κατάθεση στην Ακαδημίας στα ουφάδικα.
 
εγω μεχρι σημερα κανω αλλη λαμογια..απογευματα ο πατερας μου ειναι στο σαλονι και βλεπει τηλεοραση και η μανα μου πλενει πιατα και εγω ετοιμαζομαι να βγω..παω απο τη μανα μου "μανα δωσε κανα φραγκο"

"παρε απο το πορτοφολι μου"

παιρνω εγω ενα 10-20-50ευρω...φευγοντας , καθυστερω επιτηδες στο σαλονι και καλα ψαχνω το κινητο..ο πατερας μου μου πεταει¨

"νικο θα βγεις?παρε λεφτα απο το παντελονι μου"

παιρνω και απο εκεινον ενα 50ευρω

και βγαινω κυριος :D :D:D:D

κ@λοπαιδο ειμαι το ξερω :)
 
Εγώ ήμουν μια ζωή τύπος και υπογραμμός και δεν ζητούσα ούτε για κουλούρι που λένε, αντίθετα με την αδελφή μου που ήταν φαταούλας(με την γιαγιά σπόνσορα). Τέλος πάντων, εγώ που λέτε χάλασα λιγάκι την φήμη μου αργότερα, όταν άγγιξα πια τα 16 και ο πατέρας μου μου έδειξε που έχει βάλει λίγα λεφτά για μια ανάγκη.Ναι ,το ομολογώ, εγώ πήρα το πεντοχίλιαρο ,αλλά είχα μείνει ταπί και ψύχραιμη βρε παιδιά απο χαρτζιλίκι και την συγκεκριμένη μέρα μου πρότειναν οι φιλενάδες μου να πάμε και σινεμά και για καφέ μετά!Δεν μπόρεσα να αντισταθώ λοιπόν, λείπανε και οι δικοί μου, κάπου για να κλαφτώ , ώστε να πέσει καμιά ενίσχυση και έτσι πήρα το πεντοχίλιαρο! Και όταν με ρώτησε ο πατέρας μου μήπως πήρα λεφτά απο το "ταμείο¨που είναι μείον, ντράπηκα και το έπαιξα κινέζα. Ο κακομοίρης θα έκοβε το κεφάλι του πως μπορεί να τα έχασε παρά ότι τα πήρα εγώ. :D
 
Η τσέπη του μπαμπάκα!

Απόψε βαριόμουν να φτιάξω κάτι να φαω και έτσι απΕφάσισα να παραγγείλω πιτόγυρα. Αμ δε! Το πορτοφόλι άδειο! Δε βαριέσαι, λεω, δίαιτα! Σιγά μην παω κεντρο να σηκωσω απο ΑΤΜ. Ελα που το στομαχάκι ούρλιαζε! Αρχίζω λοιπον να ψάχνω παντελόνια, πωπότσεπες :D κλπ κλπ και τσουπ! Πετάχτηκε ενα 15άρι ευρώ από μια τσέπη. Ηταν μαλιστα καραδιπλωμένα και είχαν γίνει ένα με την τσέπη, δείγμα ότι τα είχα αρκετές μερες εκεί. Και ούτε που θυμόμουν και το πότε τα'βαλα. Δε σας κρύβω λοιπόν ότι για μερικά δευτερόλεπτα χάθηκα για λίγο στις αναμνήσεις μου. Θυμήθηκα που όντας πολύ πιτσιρικάς πριν 30 κατι χρόνια έψαχνα τις τσέπες των παντελονιών του πατέρα μου μπας και βρω κανα τάληρο (δραχμές) να παρω καμια σοκοφρέτα ή λίγο μεταγενέστερα, για να παίξω κανενα ηλεκτρονικό. Και θυμαμαι παντα ήμουν τυχερός, ακόμα κι αν έψαχνα σε κουστούμια ή παλιόρουχα, χωρίς όμως να μπορώ να καταλάβω γιατί έβρισκα παντοτε χρήματα. Ε, νομίζω ότι κατάλαβα. Εχουμε πολλά στο μυαλό μας και ξεχνάμε, και το κυριότερο, μεγαλώνουμε.

Αφτα.....
 
Θα σχολιάσω αυτό που είπες στην αρχή... η αίσθηση του να βρίσκεις ξεχασμένα λεφτά στην τσέπη σου είναι το κάτι άλλο, ειδικά όταν είσαι άφραγκος, ανεργος κλπ. Οπως πρόσφατα που βρήκα ενα ολόκληρο 20ευρο στο μπουφάν μου, όταν βγάλαμε τα χειμωνιάτικα. Είχα να το φορέσω από τότε που δούλευα, εκείνες τις αξέχαστες εποχές βλέπεις τα 20 ευρο δεν ήταν ένα ποσό που θα μου έλειπε τόσο άμα το έχανα σε κάποια τσέπη.....

Οσο για το άλλο θέμα, δεν θυμάμαι να "βούτηξα" ποτέ χρήματα από τα ρουχα των γονιών μου αλλά πολλές φορές έκλεβα λίγα από τα ρέστα όταν με έστελνε η μάνα μου για ψώνια... Και σχεδόν πάντα το καταλάβαινε όταν το έκανα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην 3η Λυκείου έκλεβα τους δικούς μου κατάφορα. Πλήρωναν φουλ φροντιστήριο Δέσμης κι εγώ πήγαινα μόνο Μαθηματικά. Τα άλλα τα έβαζα στη Τράπεζα και έπαιρνα υπολογιστές. Να το καταλάβουν; Από πού; Από τη Καλαμάτα που βρίσκονταν 4 μέρες την εβδομάδα; Τι ήταν η Βίκυ Παγιατάκη; Εγώ κανονικά πήγαινα Σόλωνος τις ώρες που είχα φροντιστήριο. Αλλά στα μαγαζιά και παίζαμε με τους υπολογιστές.

Λεφτά ξεχασμένα δεν είχα βρει ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα