Οι 10 ταινίες που θα θέλαμε να δούμε αλλά δεν έχουμε δει ακόμα

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
124
Ανοιγω λοιπόν και αυτό το θέμα , με προτροπή του Thor!

Ταινίες για τις οποιες έχετε ακούσει πολλά, αλλά δεν έχει τύχει να δείτε ακόμα λόγω διαφόρων λόγων.

Ή ταινίες για τις οποίες δεν έχετε ακούσει τίποτα αλλά έχετε την περιέργεια να δείτε. :D

(εννοείται πάλι ταινίες μέχρι το 1995)

-The Deer Hunter (η νο1 στη λίστα που θέλω να δω αυτή την εποχή γιατί μου αρέσουν πολύ ταινίες που έχουν σχέση με Βιετνάμ και έχω δει όλες τις βασικές, αλλά δεν έχει τύχει ακόμα για κάποιους τεχνικούς λόγους που δε μπορώ να εκθέσω εδώ ;) )

-Rocky (έχω ακούσει τόσα πολλά, η μουσική είναι iconic, αλλά επειδή με απωθεί το μποξ και γενικά οι ταινίες για σπορ, δεν έχει τύχει ακόμα να τη δω αλλά θα'θελα)

-Raging Bull (ίδιος λόγος με τον από πάνω)

-Duck Soup (οκ, μου εξάψατε την περιέργεια, συν ότι δεν έχω δει καμιά ταινία των Marx Brothers)

-Dοuble Indemnity (λένε ότι είναι από τα καλύτερα φιλμ νουάρ, και επειδή μου αρέσει το είδος θέλω πολύ να τη δω, αλλά δεν έχει τύχει ακόμα λόγω των τεχνικών προβλημάτων που λέγαμε - ή μάλλον δε λέγαμε - παραπάνω)

-Τaxi driver (κάτι δε μου κάνει σε αυτήν την ταινία, αλλά λένε όλοι ότι είναι αριστούργημα)

-GoodFellas (με απωθούν οι γκανγκστερικές ταινίες, αλλά θέλω να τη δω αφού λένε και αυτή ότι είναι αριστούργημα)

-Τhe Searchers (λέγεται ότι είναι το καλύτερο γουέστερν που έγινε ποτέ, και, αν και δεν είμαι φαν του είδους, θα'θελα να το δω)

-Clockwork Orange (δε μου αρέσει ο ΜακΝτάουελ, και με αηδιάζει λίγο η σκηνή με το μάτι)

-Bengal Brigade (προσπαθώ να δω όλη τη φιλμογραφία του Ροκ Χάντσον και αυτή φαίνεται μια αρκετά καλή περιπέτεια με Ινδία, ζούγκλα κτλ που μ'αρέσουν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποιες ακριβώς θα ήθελα σαν τρελός να δω, θα γραψώ τις ταινίες που υποτίθεται πρέπει να δει κάποιος σινεφίλ και μέχρι τώρα δεν τις έχω ολοκληρώσει, οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως θα πρέπει να τις ξαναπροσπαθήσω. Προς αποφυγή παραξηγήσεων δεν λέω ότι οι παρακάτω ταινίες είναι κακές, απλά για πολλούς λόγους, κυριώς όμως λόγω προκατάληψης, δεν έχω καταφέρει ακόμη να τις δω ολόκληρες.

- Gone with the Wind

(Έχω μεγάλο πρόβλημα με τις επικές παραγωγές εκείνης της εποχής. Όσες φορές και να την ξεκίνησα την ταινία το πολύ να έφτασα στη μία ώρα. Έχω πιέσει τον εαυτό μου να το δει αλλά ακόμη τίποτα. Μπορεί αν μεγαλώσω λίγο και βαρεθώ τα θρίλερ. Προσπάθειες: 4)

- Ben Hur

(Για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Άσε που είναι ένα από τα βιβλία που διάβασα παιδί και το αντιπάθησα από την αρχή. Το έχω παλέψει μέχρι τη στιγμή της ναυμαχίας. Προσπάθειες: 4)

- Born on the 4th July

(Aυτό συνδυάζει την αντιπάθειά μου για τον Cruise και την κούρασή μου από την πολιτική δημαγωγία του Stone. Πέρα από αυτό, έχω βαρεθεί να βλέπω αμερικάνικες ταινίες που δείχνουν τα καλοκάγαθα αμερικανάκια να πηγαίνουν αθώα, αφελή και γεμάτα ευγενείς προθέσεις στον πόλεμο και να γυρνάνε παλιοχαρακτήρες. Προσπάθειες: 7)

- The Color Purple

(Tην πρώτη φορά έβαλα να το δω μεσάνυχτα και με πήρε ο ύπνος. Μάλλον έφταιγε η κούραση. Τις άλλες φορές δεν ξέρω γιατί το παράτησα. Έχω φτάσει στο σημείο να κρατάω το DVD στα χέρια μου και να μην τολμάω να το βάλω. Προσπάθειες: 5)

- Dr. No

(Με τον James Bond έχω τεράστιο πρόβλημα. Δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω καμιά ταινία του. Κάποια στιγμή αποφάσισα να του δώσω μια ευκαιρία. Τελικά προσπάθησα μόνο το πρώτο και με πολλά ζόρια είδα κάπου μια ώρα. Προσπάθειες: 3)

- Out of Africa

(Αυτή η ταινία είναι καταραμένη γιατί όσες φορές την προσπάθησα κάτι έτυχε. Μια φορά μάλιστα την παράτησα γιατί έπαθα λουμπάγκο στην προσπάθειά μου να σηκωθώ από τον καναπέ για να φτάσω τα τσιγάρα μου. Προσπάθειες: 4)

- West Side Story

(Δεν τρελαίνομαι για μιούζικαλ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν κάποια. Αν και παίζει μια από τις συμπάθειές μου, η Natalie Wood, δεν την έχω τελειώσει ποτέ. Προσπάθειες: 4)

- Room with a View

(Χωρίς κανένα προφανή λόγο. Απλή, καθαρή προκατάληψη. Προσπάθειες: 3)

- The Cotton Club

(Αυτό κυριολεκτικά το βαριέμαι αφόρητα. Προσπάθειες: 5)

- The Big Chill

(Μου φαίνεται υπερβολικά πλαστικό και υπερβολικά γιάπικο. Μάλλον δεν με κράτησαν οι ενοχές μια γενιάς που ξεπούλησε τα όνειρά της. Προσπάθειες: 3)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seven (Έμαθα για το τέλος, οπότε ποιος ο λόγος να κάτσω να το δω....)

Η σιωπή των αμνών ( θα με κυνηγήσουν πολλοί, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να την δώ ολόκληρη. Ίσως κάποια στιγμή)

Ο Νονός 3 ( άκουσα κακές κριτικές, αλλά θα ήθελα να το δω για να κλείσει η τριλογία)

Fistfull of dynamite (απλά δεν έτυχε ακόμα να το δω)

Citizen Kane ( μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον, αλλά ήταν πολύ αργά και νύσταξα. Θέλω να δω και το άλλο μισό)

Επίσης χρειάστηκα 4 φορές, για να καταφέρω να δω το Αποκάλυψη τώρα ( ήταν και η Uncut έκδοση)...
 
Οι κύριες 2 ταινίες που θέλω πολύ να δω αλλα δεν τα εχω καταφερει αφορούν τον Τσαρλς Λότον:

Η νυχτα του κυνηγού (1955) και το νησί των χαμένων ψυχών (1932)

μετά το Ο Φρανκενστάιν και το τέρας της κολάσεως (1974, για να ολοκληρώσω τους Φρανκενστάιν της Hamer με τον Πίτερ Κάσινγκ)

δεν νομίζω να μου αρεσει αλλα έχω περιέργια να δω τη γερμανική διλογία για τον Τελευταίο των Μοικανών (1920) με τον Μπέλα Λουγκόζι στο ρόλο του Τσινγκακουκ (κουφό ε?)

άλλες 2 ταινίες με τον Μπορίς Καρλόφ που μου κινούν την περιέργια είναι αυθεντκός σημαδεμένος (1932) και η μάσκα του Φου Μαντσού (1932)

Το σκυλί των Μπάσκερβιλ (1939) με τον Ραθμπόουν.

Το γλυκό πουλί της νιότης (1962) με τον Πολ Νούμαν

Τσάιναταουν (1974) και Μάκβεθ (1971) του Παλάνσκι

Βέβαια είναι πολλές ακόμα αλλα αυτές που κυρίως θέλω να δω τωρα είναι οι 2 πρώτες.
 
Λοιπόν, από αυτές που είπες προτείνω το Γλυκο Πουλί της Νιότης ανεπιφύλακτα!

όπως επίσης και κάθε ταινία Τενεσυ Ουίλιαμς (έχω δει το Λυσσασμένη Γάτα, Η νύχτα του Ιγκουάνα, Suddenly Last Summer, Λεωφορείο ο Πόθος).

Πολύ μου αρέσει όλη αυτή η θεατρικότητα και η υπερβολή στο σινεμά!

Επίσης RIO θα σε κυνηγήσω για τη Σιωπή των Αμνών. :D

Όσον αφορά το Chinatown, άκουγα και εγώ τόσο καλά, και πάω να τη δω μ'ένα φίλο μου, και σκυλοβαρέθηκα!!!!

Και να πεις ότι δε βλέπω και αργές ταινίες;

Εδώ τρελλαίνομαι για Μάλικ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα βραδυ εβλεπα τον βιολιστη στην στεγη,αλλα το ειχε βαλει αργα ο ant1 και ειχα σχολειο την αλλη μερα και το ειδα μισο(η ταινια κραταει πολλες ωρες).Επισης το seven δεν εχω δει και εχω ακουσει παρα πολυ καλες κριτικες.Αλλη μια που δεν εχω δει αλλα ακουσα τα καλυτερα ειναι το <οι δωδεκα πιθηκοι>>.
 
1. Ο Νονός Νο 1

2. Ο Νονός Νο 2

3. Ο Νονός Νο 3

4. Σέρπικο

5. Brazil

6. Chariots of fire

7. Σκυλίσια μέρα

8. Ο Δράκος (1952,του Κούνδουρου)

9. Καζαμπλάνκα

10. Metropolis
 
1-10 [edit] Sorry Nox! Ξένος κινηματογράφος μόνο στο παρόν θρεντ! ;) [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα