Οι e-βιβλιοθήκες μας (εκτός από gog)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
σε ποίες άλλες υπηρεσίες,εκτός του good old games,έχετε βιβλιοθήκες παιχνιδιών;

εγώ σε δύο τις οποίες ξεκίνησα πρόσφατα,στο steam (αναπόφευκτο πλέον) και το gamersgate.αν και γενικά είμαι πολέμιος της ψηφιακής διανομής δεν κατάφερα να αντισταθώ :D (ε,όταν υπάρχει grand theft auto complete collection με 10 ευρώ πως να μπορέσεις)

έχω λοιπόν τα εξής

-gamersgate-

attachment.php


attachment.php


να πω ότι κανένα από τα παιχνίδια της παραπάνω βιβλιοθήκης δεν μου κόστισε πάνω από 4,5-5 ευρώ ;) ,εξαίρεση το gta collection όπως είπα παραπάνω

-steam-

attachment.php


παρόμοια και εδώ,εξαιρούνται βέβαια τα 3 total war που είναι retail εκδόσεις.από τη βιβλιοθήκη λείπουν μερικά παιχνίδια από το Indie royale και humble bundle που βαρέθηκα να περάσω
 
Άτιμο φόρουμ, θα με καταστρέψεις! Ααααρργγκκκ!!!... :zip:

Υπάρχει κι άλλο gog-style site?!?!?!

Το steam το γνωρίζω (δεν το έχω χρησιμοποιήσει), αλλά ξέρω ότι δεν σου επιτρέπει να κατεβάσεις τα παιχνίδια και να τα έχεις στο pc σου ή κάτι τέτοιο... Γενικά, έχει κάποια χοντροκομμένη παραξενιά με το DRM (διορθώστε με αν έμαθα / κατάλαβα κάτι λάθος!)...

Τώρα.... για το gamersgate!... Χμμμ!!! Έχω ψάξιμο! :D
 
γενικά sites ψηφιακών διανομών υπάρχουν αρκετά αλλά έχουν κυρίως σύγχρονα παιχνίδια (και παλιότερα) σε αντίθεση με το gog που έχει μόνο παλιά.

το steam δεν το έχω ψάξει πως λειτουργεί αλλά όντως δεν σου δίνει ακριβώς τα παιχνίδια,κατεβαίνουν σαν δεδομένα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται μετά την εγκατάσταση.

το ψάξιμο καλύτερα να το επιταχύνεις λίγο :D ,εγώ όλα αυτά τα μάζεψα κυρίως από προσφορές που έγιναν με αφορμή τις γιορτές,όταν τελειώσουν δεν ξέρω αν θα υπάρχουν τουλάχιστον με τόσο μεγάλα ποσοστά εκπτώσεων.
 
krem13 είπε:
γενικά sites ψηφιακών διανομών υπάρχουν αρκετά αλλά έχουν κυρίως σύγχρονα παιχνίδια (και παλιότερα) σε αντίθεση με το gog που έχει μόνο παλιά.το steam δεν το έχω ψάξει πως λειτουργεί αλλά όντως δεν σου δίνει ακριβώς τα παιχνίδια,κατεβαίνουν σαν δεδομένα αλλά δεν ξέρω τι γίνεται μετά την εγκατάσταση.
Το μόνο πλεονέκτημα που δίνω στο steam είναι η δυνατότητα cross-platform (υποστηρίζει mac + linux)... Τίποτε άλλο!.... Δε με βλέπω να ασχολούμαι!....

krem13 είπε:
το ψάξιμο καλύτερα να το επιταχύνεις λίγο :D ,εγώ όλα αυτά τα μάζεψα κυρίως από προσφορές που έγιναν με αφορμή τις γιορτές,όταν τελειώσουν δεν ξέρω αν θα υπάρχουν τουλάχιστον με τόσο μεγάλα ποσοστά εκπτώσεων.
Ε, κοίτα, μετά έρχονται κι άλλες γιορτές! St. Valentine's, Easter κτλ!... Γεροί να 'μαστε και θα τα ξαναβγάλουν! ;)
 
D@redevil είπε:
Το μόνο πλεονέκτημα που δίνω στο steam είναι η δυνατότητα cross-platform (υποστηρίζει mac + linux)... Τίποτε άλλο!.... Δε με βλέπω να ασχολούμαι!....

Ε, κοίτα, μετά έρχονται κι άλλες γιορτές! St. Valentine's, Easter κτλ!... Γεροί να 'μαστε και θα τα ξαναβγάλουν! ;)
καλά ότι κάνουν εκπτώσεις λόγω διάφορων γιορτών κάνουν,προσωπικά λέω να μην τις παρακολουθήσω γιατί ήδη ξόδεψα πολλά σε αυτή (btw σήμερα στο steam το machinarium με κάτι λιγότερο από 2 ευρώ,δεν μπορούσα να μην το τσιμπήσω...) :xm: #)
 
Ναι, δεν είναι κακές οι τιμές, αλλά τι να το κάνω να δώσω 2 ευρώ σε ένα παιχνίδι που στην ουσία δε θα το "έχω"!....

Τι να πω! :) Μάλλον είμαι προκατειλημμένη! :)

Πάντως προσωπικά, για να μην μπαίνω στο τριπάκι να ξετινάζω το budget μου στα παιχνίδια, φροντίζω να βάζω στοίχημα με τον εαυτό μου, ότι πρώτα θα τερματίσω αυτά που έχω και μετά αγοράζω ό,τι θέλω! :)

Δουλεύει σε μένα! :)
 
αχ,μακάρι να είχα την αυτοσυγκράτηση σου,δυστυχώς όμως είναι μια λέξη που δεν με χαρακτηρίζει :D ...

τώρα το ότι ουσιαστικά δεν το έχεις είναι και για μένα μεγάλο πρόβλημα,αλλά τουλάχιστον παίζω κάποια παιχνίδια που ήθελα πολύ αλλά δεν μπορούσα διαφορετικά (λόγω budget το οποίο πάει κυρίως στο ρετρό τμήμα της συλλογής μου)
 
Πίσω
Μπλουζα