Οι Enterprise, Dr Who, Thundercats, Marvel, LOTR, Matrix κτλ συλλογες μου

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
36
Αυτα ειναι η αγαπημενη μου συλλογη απο τα Enterprise του Star Trek, απο τις ταινιες και τις σειρες. Λειπει αυτο της νεας ταινιας, αλλα θα μπει και αυτο στη συλλογη καποια στιγμη.

18965.jpg18966.jpg

Και οι φιγουρες που εχω. Απο την πρωτη και την τελευταια σειρα.

18964.jpg

Κατω απο τα Εντερπραϊζ ειναι τα σκαφακια απο το Star Wars κι ενα Viper απο Battlestar Galactica

Ακολουθουν οι Χρονομηχανες. Το TARDIS του Doctor Who (μαζι με το Sonic Screwdriver της River Song και το Laser Screwdriver του Master). Και φυσικα το μοναδικο DeLorean του Back To The Future.

18970.jpg

18971.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω!!!! ΕΠΑΘΑ!!!!! :eek: o_Oo_Oo_O

Θα εδινα το μισο μου βασιλειο για να μπω στο Enterprise!!!

Απλα τέλεια DoctorGalifrean! :)
 
Tα αγαπημενα μου κοματια ειναι το Tardis, το Enterprise D που κυκλοφορησε και σχετικα προσφατα, και απο τις φιγουρες ο Tucker, οποιος θα μεινει στο κουτι του γιατι βρεθηκε απο σποντα στην Ελλαδα. Αυτη η φιγουρα ειχε κυκλοφορησει μονο στις Αγγλοφωνες χωρες, Αγγλια, Αμερικη και Αυστραλια.

Δυστυχως δε μου αρεσε καμια φιγουρα απο αυτες της νεας ταινιας.

Σε λιγο αναμενεται να κυκλοφορησει και το Enterprise B, ενω αυτο της ταινιας... αγνοειται η τυχη του...
 
Wow!!! Η συλλογή τα σπάει!!! Πολλά-πολλά μπράβο!!!

Αυτό που με έκανε να γελάσω είναι η φιγούρα της Uhura... Όλη η 60's δόξα του μίνι εκεί :p
 
Φοβερη συλλογη ειδικα τα enterprises ειναι τρελα!
 
Αν αποψε η κορη μας κοιμηθει στο σπιτι της γιαγιας της, θα κατεβασουμε τις φιγουρες απο το παταρι για φωτογραφιση. Ειδικα τους Thundercats.
 
καταπληκτική συλλογή!! συλλογές σαν τη δική σου με κάνουν ώρες-ώρες να σκέφτoμαι να ξεκινήσω να συλλέγω και action figures αν και μέχρι στιγμής έχω αρκετές αντοχές ώστε να κρατήσω μακριά αυτή τη σκέψη (αυτή τη στιγμή συλλέγω comics/manga/περιοδικά,βιντεοπαιχνίδια,cd μουσικής,αναμνηστικά και μαγνητάκια από διάφορες χώρες,κάρτες yu-gi-oh,ελληνικά και ξένα χαρτονομίσματα/νομίσματα και πιο παλιά μάζευα και μπουκάλια νερού από διάφορες χώρες,τα οποία δυστυχώς πετάχτηκαν σε μία κρίση καθαριότητας της μάνας μου :( )
 
krem13 είπε:
καταπληκτική συλλογή!! συλλογές σαν τη δική σου με κάνουν ώρες-ώρες να σκέφτoμαι να ξεκινήσω να συλλέγω και action figures αν και μέχρι στιγμής έχω αρκετές αντοχές ώστε να κρατήσω μακριά αυτή τη σκέψη (αυτή τη στιγμή συλλέγω comics/manga/περιοδικά,βιντεοπαιχνίδια,cd μουσικής,αναμνηστικά και μαγνητάκια από διάφορες χώρες,κάρτες yu-gi-oh,ελληνικά και ξένα χαρτονομίσματα/νομίσματα και πιο παλιά μάζευα και μπουκάλια νερού από διάφορες χώρες,τα οποία δυστυχώς πετάχτηκαν σε μία κρίση καθαριότητας της μάνας μου :( )
Ολες οι action figures μου ειναι στο παταρι απο το 2007 που η κορη μου αρχισε να περπατα και να τις πειραζει. Τοτε σταματησα και να τις συλλεγω αλλα συνεχιζω τα διαστημοπλοια, με προτεραιοτητα στο Σταρ Τρεκ. Τα Τρανσορμερς ηταν μια παρορμηση απο το περασμενο Φθινοπωρο και τωρα αγοραζω μονο αν βρω κατι παλιο αλλα χωρις να τα κυνηγω. Τα micros που ξεκινησα τωρα οπως και τα λεϊζερ (τωρα ξεκινα αυτη η συλλογη) ειναι κολληματα που ειχα απο μικρος.

Αλλα η συλλογη που συνεχιζω απο μικρος και δεν προκειται να κοπει καθολου ειναι τα κομικς μου.

Τωρα η συζυγος με εχει "στρωσει" να μαζεψουμε τα χαλια, οποτε δεν ξερω αν θα προλαβω να κατεβασω τις φιγουρες για φωτογραφιση αποψε.
 
Κατεβασα και μερικες ακομη φιγουρες απο το παταρι και τις φωτογραφισα.

Ενας καλος τροπος να χαλαρωσουμε μετα απο ολα οσα εγιναν σημερα στην Αθηνα, αλλα ας μην βγω και off-topic.

Λοιπον, πρωτα συγχωρειστε με για την σκονη που εχουν πανω, αλλα δεν προλαβα να τις καθαρισω. Αυτο αλλη μερα. Επισης, απο ολες εχω τις βασεις και τα διοραματα που τις συνοδευουν απλα φωτογραφισα μονο τις φιγουρες. Τελος σε καποιες δεν εβαλα καν τα οπλα τους, αλλα τα εχω ολα, εκτος απο το σπαθι του ΜαμΡα των Thundercats, νομιζω οτι αυτο εχει χαθει εδω και χρονια.

Ας ξεκινησουμε με τους Thundercats, τα μονα παιχνιδια που εμειναν απο την παιδικη μου ηλικια. Και ο λογος δεν ηταν οτι μου τα πεταγε η μητερα μου, απλα εγω φερω ολη την ευθυνη, αφου δεν τα προσεχα και τα εσπαγα. ΟΛΑ!

19549.jpg

Συνεχιζουμε με ηρωες της Μαρβελ. Οσο λατρευω τα κομικς της Μαρβελ, τοσο απεχθανομαι τα παιχνιδια που βγαινουν επειδη δεν εχουν την ποιοτητα της McFarlane και της Neca. Απλα οι IronMan μου αρεσαν και λεω να παρω και εναν απο την ταινια. Ο ΣπαϊντερΜαν ειναι δωρο απο τον αδερφο μου.

19550.jpg

Οι φιγουρες απο τον "Αρχοντα των Δαχτυλιδιων" ουσιαστικα ειναι της γυναικας μου. Της αρεσαν και μαζεψαμε καποιες, νομιζω ομως οτι πρεπει να υπαρχουν και αλλες καπου. Δεν θυμαμαι. Σιγουρα παντως, στην κατω φωτο πανω στο αλογο υπηρχε ο Σορον... τωρα που πηγε... θα σας γελασω. :D

19558.jpg19559.jpg

Ακολουθει ο Eric Draven το Κορακι, απο την συνθετη φιγουρα που στεκεται απεναντι στον εαυτο του ως κορακι με εναν καθρεφτη αναμεσα τους.

Ο καθρεφτης και το Κορακι υπαρχει σε αλλη κουτα, μαλλον στην αποθηκη του υπογειου.

19557.jpg

Εδω ειναι ενα κιτ μοντελων με 3 Enterprise τα οποια επρεπε να βαψω και κολλησω τα αυτοκολλητα τους, απλα δεν το εκανα ποτε.

19556.jpg

Εδω η φιγουρα του Ντολαντ Πλεζανς ως Δρ. Σαμ Λουμις απο την κλασσικη ταινια Halloween του Καρπεντερ. Μπροστα απο το οπλο υποτιθεται οτι στεκεται ο Μαικ Μαγιερς, αλλα βρισκεται σε καποια αλλη κουτα, με αλλους δολοφονους οπως Freddy Krueger, Jason Voorhees και Leatherface. Μαλλον στο υπογειο και αυτοι...

19555.jpg

Εδω τωρα απο το συμπαν του Spawn (κομικ) δευτερευοντες χαρακτηρες αλλα τρομερες μουρες! Δυστυχως στο υπογειο βρισκονται 3-4 Σπων που εχω (ειδικα αυτος που καθεται στον θρονο ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ) καθως και μια ομαδα απο Αγγελους που μαζευα... Εχετε δει αγγελους απο το συμπαν του Σπων;;;

Θυμαστε την Ζηνα;; Με ακομη λιγοτερα ρουχα, πολλα περισσοτερα οπλα και πλουσιες καμπυλες που μονο στα κομικς βλεπουμε... Υπομονη... θα κατεβω και στο υπογειο καποια στιγμη...

19554.jpg

Ολα τα λεφτα ειναι η πρωτη σειρα φιγουρων του Κοναν που βγηκε το 2004, την οποια εχω ολη και ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!! Εδω μονο 3 φιγουρες και το φιδακι ο Διαμαντης. Κριμα γιατι στις υπολοιπες εχει και κατι γυναικες...

19553.jpg

19552.jpg

Και last but not least που ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι... Η αγια τριαδα της ταινιας που αλλαξε τον SciFi κινηματογραφο πριν 11 (τοσα περασαν :eek: ;;;!!!;;; :eek: ) χρονια... το Ματριξ... :cool:

19551.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DoctorGalifrean είπε:
Συνεχιζουμε με ηρωες της Μαρβελ. Οσο λατρευω τα κομικς της Μαρβελ, τοσο απεχθανομαι τα παιχνιδια που βγαινουν επειδη δεν εχουν την ποιοτητα της McFarlane και της Neca. Απλα οι IronMan μου αρεσαν και λεω να παρω και εναν απο την ταινια. Ο ΣπαϊντερΜαν ειναι δωρο απο τον αδερφο μου.

19550.jpg


O γκριζος δεν ειναι o Iron Man, αλλα o War Machine!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι... το ξερω... Διαβαζω Μαρβελ απο τα μεσα του '80 και συνεχιζω ανελλιπως.

Απλα δεν το επισημανα. Συγνωμη.

Ο IronMan αριστερα ειναι αυτος των κομικ των τελευταιων ετων, ενω ο αλλος δεξια ειναι ο κλασσικος ασημενιος του '80. Δεν εχω τον κλασσικο κοκκινο-χρυσο.

Επισης, πολυ καλος ο War Machine στη νεα ταινια, αν μου επιτρεπετε να βγω λιγουλακι offtopic.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην φωτογραφία στο πρώτο post δεν είναι το κανονικό enterprise-D αλλά το future enterprise-D από το παράλληλο σύμπαν! :)

Μιχάλης
 
Ειναι το Enterprise του μελλοντος (οχι παραλληλο συμπαν, αλλα πιθανο μελλον) απο το τελευταιο επεισοδιο της σειρας Next Generation με το τριτο nacelle. Κυκλοφορησαν ταυτοχρονα και οι δυο εκδοσεις, η κλασσικη με τα 2 και αυτο με τα 3. Οταν το πηρα δεν βρηκα το κλασσικο, αλλα το βρηκα λιγο μετα αλλα δεν το πηρα. Ακομη κυκλοφορουν και τα 2. Προσφατα ειδα οτι ετοιμαζουν για φθινωπορο το Β. Για να δουμε. Και τα D, δυο χρονια τα περιμεναμε.
 
πω πω κλαιω για το θρυλικο delorean.......
 
Φοβερή συλλογή ! Θα ψηνόμουν για μια φωτό όλους μαζί !!!! :)
 
Δυστυχως ακομη δεν βρηκα χρονο να ανεβασω και να φωτογραφισω τις υπολοιπες φιγουρες απο την αποθηκη στο υπογειο.
 
Άψογος ο Doctor.

Συγχαρητήρια για τη συλλογή. Μακάρι να είχαμε όλοι από ενα Enterprise μοντέλο. :) :) :)
 
Πω πω :D ...χαρηκα πολυ (και ζηλεψα #) #) #) ) που ειδα τις action fugures απο τους αγαπημενους Thundercats!!!

Μεχρι και ο Μαμ Ρα με τα καλα του ρουχα, οταν βγαινει απο τον ταφο και γινεται απο ραμολιμεντο πιπίνι, ειναι πολυ ωραιος! :p

Πολυ ομορφη συλλογη DoctorGalifrean! :)
 
Πίσω
Μπλουζα