Ολοκληρωμένες σειρές comics/manga της δεκαετίας του '80

mk193

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2013
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
33
Καλημέρα σας! Νέο μέλος στη retroπαρέα, με ένα απλό ψάξιμο, έπεσα πάνω στο θέμα για τις ολοκληρωμένες official συλλογές από σειρές κινουμένων σχεδίων ("Η official αγορασμένη συλλογή σας από σειρές animation/anime που βλέπαμε μικροί.") και σκέφτηκα αμέσως "πώς και δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα για comics/manga εκείνης της εποχής;". Επειδή είμαι κάτοχος της πλήρους συλλογής ενός από τα αναγνωρισμένα διεθνώς ως κορυφαία στο είδος τους, του DragonBall, είπα να ανοίξω κι εγώ ένα θέμα για συζήτηση!

Η πρώτη μου επαφή με τη σειρά έγινε μέσω του ANT1 (και ποιος δεν έβλεπε τότε τις περιπέτειες του Goku και της Bulma...). Ο κολλητός μου τότε στο δημοτικό (Nick Russell, είσαι εκεί; ) ήταν εκείνος που με μύησε στη μαγεία της όλης ιστορίας. Σταδιακά, μου "κόλλησε" τη "μανία"! Ήταν κάτι διαφορετικό, αλλά και τόσο οικείο - τότε αν θυμάστε, η τηλεόραση ήταν γεμάτη από σειρές anime, τα κινούμενα σχέδια της Ιαπωνίας. Αλλά ο Goku είχε κάτι το αλλιώτικο. Σε τραβούσε η φυσιογνωμία του, ο τρόπος που χρησιμοποιούσε τις πολεμικές τέχνες. Και το καυστικό χιούμορ του Akira Toriyama ήταν μοναδικό ακόμα και για το δυτικό κόσμο των cartoons.

Η συλλογή των manga ξεκίνησε για μένα αρκετά αργότερα, όσο και ανέλπιστα. Όταν υπηρετούσα στην ΕΛ.ΔΥ.Κ., πήγαινα συχνά στο "Ant Comics", στη Στοά Παπαδοπούλου για όσους ξέρουν, ένα σχετικά μικρό αλλά απίστευτο σε ποικιλία κομικσάδικο. Εκεί, έπεσα πάνω στην έκδοση Viz Big της Viz Media, που ήταν συγκεντρωτικοί τόμοι των κλασικών τευχών (tankōbon), της μορφής με την οποία είχαν αρχικά κυκλοφορήσει στην Αμερική τα αυθεντικά manga DragonBall του Akira Toriyama. Αυτά, με τη σειρά τους ήταν συλλογή των επεισοδίων που είχαν δημοσιευτεί στο (θρυλικό πλέον) Weekly Shōnen Jump, στην Ιαπωνία.

Τώρα πια, έχω ολοκληρώσει τη συλλογή μου με τους πολυτελείς τόμους, 14 στο σύνολο, οι οποίοι κοσμούν τη βιβλιοθήκη μου! Να πω εδώ ότι προτίμησα τους τόμους αντί για τα μικρά τεύχη (tankōbon), λόγω κόστους και του έξτρα περιεχομένου, με τα εξώφυλλα από την γιαπωνέζικη έκδοση και άλλα καλούδια!

Ελπίζω η συζήτηση να έχει ενδιαφέρον για τα μέλη του forum και να μάθουμε και σειρές που πιθανώς δεν γνωρίζουμε!
 
Νομίζω πως δεν με καλέσατε αυτό το Σαββατοκύριακο για να συζητήσουμε για τα παιδικά. Ντροπή σας!

Καλώς ήρθες Μιχάλη! Το summon λειτούργησε, μάλλον είσαι Russell sage (αν βλέπεις Naruto)!

Φοβερό manga που ολοκληρώθηκε στα 90s ήταν το Ranma 1/2. Είχε πολύ γέλιο αλλά και δράση. Είναι το χαμένο anime του "big 3" της αρχής του 90 (Dragon Ball, Sailor Moon, Ranma 1/2).
 
dr_slump είπε:
Νομίζω πως δεν με καλέσατε αυτό το Σαββατοκύριακο για να συζητήσουμε για τα παιδικά. Ντροπή σας!
Καλώς ήρθες Μιχάλη! Το summon λειτούργησε, μάλλον είσαι Russell sage (αν βλέπεις Naruto)!

Φοβερό manga που ολοκληρώθηκε στα 90s ήταν το Ranma 1/2. Είχε πολύ γέλιο αλλά και δράση. Είναι το χαμένο anime του "big 3" της αρχής του 90 (Dragon Ball, Sailor Moon, Ranma 1/2).

Καλώς σε βρήκα (και πάλι...), φιλαράκο Νικ!!! Σαν τα χιόνια ένα πράγμα...

Με Naruto δεν έχω ασχοληθεί, μόνο το πρώτο επεισόδιο του anime έχω δει. To Ranma 1/2 θυμάμαι πάντα το εξυμνούσες. Κακώς δεν το έχω δει/διαβάσει ποτέ... Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια...
 
Πίσω
Μπλουζα