Ομάδα "Λυκαβητός"

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάστε αρχές δεκαετίας 90' , που ξαφνικά κάποιες μέρες,

η πρωτεύουσα γέμιζε από αφίσες με την υπογραφή "Λυκαβητός" ;

Είχαν συνήθως άσπρο φόντο, ροζ περίγραμμα και ρόζ γραμματοσειρά.

Τα σχόλια αφορούσαν συνήθως την επικαιρότητα και εστίαζαν

περισσότερο σε κοινωνικά (αλλά συχνά και σε πολιτικά) θέματα.

Συνήθως είχαν και κάποια αρχαία γνωμικά.

Πολλές φορές το νόημα δεν ήταν ξεκάθαρο, και σε ωθούσε να σκεφτείς.

Ως κίνηση κέρδισε τη συμπάθεια πολλών, απασχόλησε τα ΜΜΕ και ήταν

όντως αξιόλογη προσπάθεια, μακριά από κόμματα, "ηγέτες" κλπ.

Δε νομίζω να αποκαλύφτηκε ποτέ, ποιοί ήταν πίσω από τον "Λυκαβητό".
 
Eχετλαίε σε κόβω για τον κρυφό ηγέτη ;-)
 
Θυμάμαι το διπλό "Τ" στην αφίσσα!

Εύστοχα σχόλια και καυστική σάτυρα.

Exetlaios στείλε μου pm με την πραγματική σου σχέση με την ομάδα αυτή.
 
Τι έγινε ρε παιδιά ; :confused:

ΜΑΣ ΠΙΑΣΑΝΕ !!! :nervous:
 
Με PM είπαμε ρε συ! :D :D
 
καποια στιγμη ειχε ακουστει οτι πισω απο τη 'οργανωση' ηταν ο Καρατζαφερης
 
filer30 είπε:
καποια στιγμη ειχε ακουστει οτι πισω απο τη 'οργανωση' ηταν ο Καρατζαφερης
ακουγοταν και μεγαλοστελεχος της μπλε παραταξης ,παροπλισμενο τωρα με εφεση στις μακαροναδες(αυτη δε νομιζω να παροπλιστηκε ποτε)
 
exetlaios είπε:
Θυμάστε αρχές δεκαετίας 90' , που ξαφνικά κάποιες μέρες,η πρωτεύουσα γέμιζε από αφίσες με την υπογραφή "Λυκαβητός" ;

Είχαν συνήθως άσπρο φόντο, ροζ περίγραμμα και ρόζ γραμματοσειρά.

Τα σχόλια αφορούσαν συνήθως την επικαιρότητα και εστίαζαν

περισσότερο σε κοινωνικά (αλλά συχνά και σε πολιτικά) θέματα.

Συνήθως είχαν και κάποια αρχαία γνωμικά.

Πολλές φορές το νόημα δεν ήταν ξεκάθαρο, και σε ωθούσε να σκεφτείς.

Ως κίνηση κέρδισε τη συμπάθεια πολλών, απασχόλησε τα ΜΜΕ και ήταν

όντως αξιόλογη προσπάθεια, μακριά από κόμματα, "ηγέτες" κλπ.

Δε νομίζω να αποκαλύφτηκε ποτέ, ποιοί ήταν πίσω από τον "Λυκαβητό".
Το ποιοί ήταν... :whothehell:ήταν ολοφάνερο... ΄΄"Εδρασε" στα τέλη του 80 αρχές 90 μέχρι να σκάσει μύτη η κυβέρνηση Μητσοτάκη!


Μετά εξαφανίστηκαν.



Τα μην. τους ήταν και μόνο πολιτικά... και κατευθυνόμενα.



Κατά τη διάρκεια μιάς εκλογικής αναμέτρησης το "αντίπαλον δέος"



έβγαλε μιά αφίσα ολόιδια με αυτές της οργάνωσης με σύνθημα:



"Σίγουρα η Ελλάδα αξίζει ένα καλυτερο μέλλον..." δείχνοντας τον μέλλοντα γουρλή:mitsotakis:



πρωθυπουργό με στολή εργασίας και ύφος Κρίστοφερ Λι :vampy: στις δόξες του!!!



Ο Λυκαβηττός αντέδρασε βγάζοντας μιά άλλη που έλεγε "Ντροπή σας Προβοκάτορες"



Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα...
 
προερχονταν απο Ν.Δ. αλλα δεν ανηκε κατα την περιοδο της δρασης του πουθενα.Οσο και αν φαινεται περιεργο ενας απλος ανωνυμος ηταν.ουτε καρατζαφερης,μητσοτακης κ.α.εμενε απεναντι απο το σπιτι μου...στο λυκαβηττο
 
χμ.. εμείς οι μεμακρισμένοι απ' την πρωτεύουσα δεν τα έχουμε υπόψιν μας όλα αυτά.. μήπως υπάρχει καμμιά φωτογραφία ή τίποτε άλλο οπτικό υλικό να δούμε;
 
βασικά ήταν όργανο της τότε αντιπολήτευσης και μάλιστα προτοστατούσε κάποιος απο εκείνο τον χώρο χοντρούλης που ανέβαινε και σε μπουλτόζες
 
Καλό θα ήταν να αποφύγουμε πολιτικές συζητήσεις και, ίσως, αντιπαραθέσεις.

Η ομάδα που συζητάμε είναι πια μια ρετρό θύμηση και τίποτε άλλο και έτσι πρέπει να τη δούμε. Μη διαλύσουμε και αυτό το thread.

Η μόνη πολιτική που με ενδιαφέρει είναι η πολιτική επισκευής ενός χαλασμένου Dreamcast και επαναφοράς του στην αρχική εργοστασιακή του κατάσταση αυτή τη στιγμή.
 
@pooky

Η μόνη πολιτική που με ενδιαφέρει είναι η πολιτική επισκευής ενός χαλασμένου Dreamcast και επαναφοράς του στην αρχική εργοστασιακή του κατάσταση αυτή τη στιγμή.

Μαζί σου και εγώ σύντροφε
 
Ναι ολοι μαζι μας ειμαστε και dreamcast φτιαχνουμε αλλα ο Λυκαβητος και η ομαδα του πρωτο θεμα στο GRM :)
 
πάντος είναι γεγονός ότι ο λυκαβητός τελείωσε αθόρυβα όπως αθόρυβα άρχισε
 
Και είναι γεγονός ότι πριν από λίγο έσωσα άλλο ένα αγαπημένο Dreamcast από τον κάλαθο των αχρήστων!!!!!!!!!

GT Samour, εσύ τα Speccys εγώ τα Dreamcasts, σε πάω κόντρα!!!!!!!!!!!
 
χμ.. εμείς οι μεμακρισμένοι απ' την πρωτεύουσα δεν τα έχουμε υπόψιν μας όλα αυτά..
Εμείς πάντως μπορεί να μην είχαμε «Λυκαβητό» αλλά είχαμε «Ευλογητό»! (Off topic, αλλά κάνει ρίμα) :animrolleyes:

Κάποια περίοδο στη "Λάμψη" εμφανίστηκε ένας “psycho” με αυτό το όνομα που ήταν δήθεν απεσταλμένος του Θεού και σκότωνε διάφορους...

Την ίδια περίοδο οι τοίχοι του χωριού μου γέμισαν με μαύρα γράμματα και την υπογραφή «Ευλογητός». Αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ότι τα κορίτσια φοβόμασταν να βγούμε έξω και γενικά επικρατούσε ένα ανατριχιαστικό κλίμα...:nervous:

(Ποτέ δε μάθαμε ποιος μας έκανε πλάκα... :D )
 
nessie είπε:
Εμείς πάντως μπορεί να μην είχαμε «Λυκαβητό» αλλά είχαμε «Ευλογητό»! (Off topic, αλλά κάνει ρίμα) :animrolleyes:
Κάποια περίοδο στη "Λάμψη" εμφανίστηκε ένας “psycho” με αυτό το όνομα που ήταν δήθεν απεσταλμένος του Θεού και σκότωνε διάφορους...

Την ίδια περίοδο οι τοίχοι του χωριού μου γέμισαν με μαύρα γράμματα και την υπογραφή «Ευλογητός». Αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ότι τα κορίτσια φοβόμασταν να βγούμε έξω και γενικά επικρατούσε ένα ανατριχιαστικό κλίμα...:nervous:

(Ποτέ δε μάθαμε ποιος μας έκανε πλάκα... :D )
Καλύτερα, γιατί αν μάθαινες την πραγματική ταυτότητά του, τότε ...

houhoui είπε:
Οσο και αν φαινεται περιεργο ενας απλος ανωνυμος ηταν.ουτε καρατζαφερης,μητσοτακης κ.α.εμενε απεναντι απο το σπιτι μου...στο λυκαβηττο
Δηλαδή ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ άτομο, γέμιζε όλη την πόλη με αφίσες, μέσα σε ένα βράδυ ; :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ατομο πληρωνε την ολη (εκδοτικη) προσπαθεια αλλα και το πρακτορειο που το προσωπικο του κολλουσε τις αφισσες.
 
Πίσω
Μπλουζα