Ομορφότερες διεπαφές στα Windows

Hamtaro

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2009
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
66
Όπως ξέρετε τα Windows μας επιτρέπουν να επιλέγουμε χρώματα για τα διάφορα στοιχεία του περιβάλλοντος εργασίας μέσα από την επιλογή Display του Πίνακα Ελέγχου. Στα Windows 7 που χρησιμοποιώ εγώ π.χ., το παράθυρο διαλόγου είναι αυτό:

Προβολή συνημμένου 107758

Μία από τις επιλογές που έχουμε στη διάθεσή μας ονομάζεται "3D Objects". Η επιλογή αυτή καθορίζει το χρώμα των διάφορων τρισδιάστατων στοιχείων (κουμπιά, γραμμές κύλισης, κλπ).

Ένα 3D αντικείμενο στα Windows (π.χ. ένα κουμπί) σχεδιάζεται ως εξής:

Προβολή συνημμένου 107759

Στην παραπάνω εικόνα τα χρώματα αντιστοιχούν σε παραμέτρους που αποθηκεύονται στο μητρώο στο κλειδί HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors ως εξής:

Μπλε: ButtonHiLight

Πράσινο: ButtonLight

Γκρι: ButtonFace

Κόκκινο: ButtonShadow

Γαλάζιο: ButtonDkShadow

Όταν επιλέγουμε χρώμα για τα 3D objects από τον πίνακα ελέγχου, το σύστημα θέτει πάντα τις εξής τιμές:

Επιλεγμένο χρώμα=ButtonLight=ButtonFace

ButtonHiLight=Λευκό

ButtonShadow=50% γκρι

ButtonDkShadow=75% γκρι

Αυτό σημαίνει ότι η Microsoft επιλέγει να μη χρησιμοποιήσει την τιμή ButtonLight (τη θέτει πάντα ίση με την τιμή του ButtonFace).

Η μόνη περίπτωση που έχει χρησιμοποιηθεί αυτή η τιμή είναι στον προεπιλεγμένο χρωματικό συνδυασμό των Windows 95.

Σε όλους τους άλλους συνδυασμούς, και σε όλες τις άλλες εκδόσεις των Windows μέχρι και σήμερα τα Windows θέτουν ButtonLight=ButtonFace.

Έτσι ένα τυπικό παράθυρο διαλόγου στα σημερινά Windows είναι όμοιο με το παρακάτω:

Προβολή συνημμένου 107760

Αν τώρα αλλάξουμε μόνοι μας την τιμή ButtonLight στο μητρώο σε 223 223 223 (περίπου 10% γκρι δηλαδή) τότε το περιβάλλον εμφανίζεται ως εξής:

Προβολή συνημμένου 107761

Η διαφορά είναι αισθητή νομίζω, με ομορφότερα στοιχεία και περισσότερο βάθος. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Microsoft επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει αυτήν την επιλογή όλα αυτά τα χρόνια.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον γιατι εισαι ο τελευταιος ανθρωπος στον πλανητη που χρησιμοποιει Windows Classic theme και οχι κατι σε Aero. :p
 
Πολυ καλο turorial!!

Η διαφορά είναι αισθητή νομίζω, με ομορφότερα στοιχεία και περισσότερο βάθος. Δεν καταλαβαίνω γιατί η Microsoft επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει αυτήν την επιλογή όλα αυτά τα χρόνια.....
Kαι να ηταν μονο αυτο...πχ γιατι να καταργηθουν τα περισσοτερα 3d-πολυχρωμα εικονιδια των xp με τα flat-μονοχρωμα των 8 πχ αντι για το ηχειακι των xp (δηλ αυτο8.jpg.. :xm:

xp.jpg
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλο turorial!!

Kαι να ηταν μονο αυτο...πχ γιατι να καταργηθουν τα περισσοτερα 3d-πολυχρωμα εικονιδια των xp με τα flat-μονοχρωμα των 8 πχ αντι για το ηχειακι των xp (δηλ αυτοΠροβολή συνημμένου 107762) να μπει αυτο Προβολή συνημμένου 107763.. :xm:
Έχω βαλθεί να κάνω τα Windows 7 να μοιάζουν με τα Windows 95.

Έχω αλλάξει επίσης το εικονίδιο του κουμπιού Start με έναν resource editor.

Το εικονίδιο αυτό στα Win7 βρίσκεται στο αρχείο c:\windows\branding\shellbrd\shellbrd.dll στον πόρο με όνομα 1041.

resource.jpg

Το έχω κάνει copy-paste από το εικονίδιο που βρίσκεται στο αρχείο των Windows 95 c:\windows\explorer.exe, πόρος 143.

Το αποτέλεσμα:

screenshot.jpg
 
Hamtaro είπε:
Έχω βαλθεί να κάνω τα Windows 7 να μοιάζουν με τα Windows 95.
Eνω εγω τα εχω κανει να μοιαζουν στα xp..Τα αγαπημενα μου ομως ειναι τα win 3.1:)

Ξερεις μηπως το εικονιδιο με το ηχειο (της Taskbar) που βρισκεται?το ειχα αλλαξει στα 7 και θελω να το αλλαξω στα 8...
 
angel_grig είπε:
Eνω εγω τα εχω κανει να μοιαζουν στα xp..Τα αγαπημενα μου ομως ειναι τα win 3.1:)Ξερεις μηπως το εικονιδιο με το ηχειο (της Taskbar) που βρισκεται?το ειχα αλλαξει στα 7 και θελω να το αλλαξω στα 8...
Με μία αναζήτηση στο Google βρήκα ότι είναι στο αρχείο \system32\sndvolsso.dll

soundicon.jpg
 
Προς τον OP... εμένα μου αρέσει το before πολύ περισσότερο.

Από εκεί και πέρα πράγματι retro το θέμα σου. Αυτά τα Windows μόνο συλλέκτες τα έχουν πια.
 
Πίσω
Μπλουζα