Ουγγρικά παραμύθια - Magyar ne'pmese'k (1978)

Ειναι αυτο λενε ο Ελληνας θελει τον Γερμανο του:biglaugh:
 
mastoras είπε:
Αναρωτιέμαι αν θυμάστε μια σειρά με (ανατολικά νομίζω, μπορεί ρωσικά) παραμύθια, που δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά είχαν μια εκπληκτική title sequence. Ήταν ένα πουλάκι που πετούσε, μετά καθόταν πάνω σ' ένα κλαδί και άρχιζε να κελαηδάει. Από το ράμφος του έβγαινε ένα ακόμα κλαδί που μεγάλωνε προς τα πάνω. Σ' αυτό καθόταν ένα ακόμα πουλάκι, το οποίο επαναλάμβανε το κελάηδισμα του προηγούμενου, με ένα ακόμα κλαδί που έβγαινε από το ράμφος του, κ.ο.κ. επ άπειρον. Η (απίθανη) έντεχνη μουσική ήταν φλάουτο που επαναλαμβανόταν κι αυτό, με διαφορετικά keys.
Θυμάται κανείς τίποτα, και ιδιαίτερα τον τίτλο (στα ελληνικά και στα ξένα);
Έστω και με σχετική (?) καθυστέρηση, σας κομίζω την απάντηση στην αρχική ερώτηση του thread. Special thanks στο φίλο μου Dr Killjoy που θυμάται εκεί όπου όλοι οι άλλοι ξεχνούν... :)
http://www.youtube.com/watch?v=MPJdArdcZrk
 
Άψογα, Bluenatic!!! Μπράβο σου! :thumbup: Με πήγες τόσο πίσω... Συγκινήθηκα πολύ με αυτό το δείγμα που μας πόσταρες. Είχα βαθιά στο μυαλό μου θαμμένη την πολύ όμορφη μουσική τίτλων. Κρίμα που καταλαβαίνω πολύ λίγα από την τόσο ενδιαφέρουσα αλλά και τόσο διαφορετική ουγγρική γλώσσα... Το συγκεκριμένο επεισόδιο πάντως έχει τίτλο "Το αλάτι" (A so').

Πράγματι, τα "Ουγγρικά παραμύθια" (Magyar ne'pmese'k) δεν νομίζω ότι τα είχε αναφέρει κανένας άλλος στο φόρουμ. Ευχαριστούμε κι εσένα και τον Mastoras για την ανάμνηση που βγάλατε στην επιφάνεια. :clap:
 
Όντως φοβερή ανακάλυψη...Μπράβο και στους δύο!!! :clap: :clap:Αν και δεν το πολυθυμάμαι, έχει φανταστικές εικόνες και χρώματα.Πραγματικό παραμύθι...:rolleyes:
 
Το θυμαμαι αυτο το βιντεακι!!!Μακαρι να γινοταν και να ωρισκαμαι παλι ολα αυτα τα κινουμενα μεταγλωτισμενα!
 
bluenatic είπε:
Έστω και με σχετική (?) καθυστέρηση, σας κομίζω την απάντηση στην αρχική ερώτηση του thread. Special thanks στο φίλο μου Dr Killjoy που θυμάται εκεί όπου όλοι οι άλλοι ξεχνούν... :)
[yt]MPJdArdcZrk[/yt]
Κ'εγω το θυμαμαι και το εβλεπα φανατικα γιατι οι ιστοριες ηταν τρομερα ενδιαφερουσες. Αλλα εχει παθει κατι το link και δεν μπορω να το δω :cry: help!!!!
 
ναι να ναι το θυμαμε και εγω ....... ηταν ενα κοκκινο πουλακι ποθ απο τη μυτη του εβγαιναν σχηματα .... προσπαθω να θυμηθω ενα επεισοδειο με ενα παληκαρι και τρεισ πριγγιπησες αδερφες ... φτου ρε γκινια θα σπασει το κεφαλι μου βραδυατικο σημερα
 
λετε για μια σειρα με αληθινους ηθοποιους (ρωσια ουγγαρια η κατι τετοιο) που ειχε δημοφιλη παραμυθια οπως η μικρη γοργονα,χανσελ και γκρετελ κ.α?πρεπει να παιζοταν πριν 3-4 χρονια και παλι στη νετ.Δε θα ξεχασω ποτε το επεισοδιο της μικρης γοργονας που επαιζε μια κοπελα που μοιαζε αποκοσμη και απλα πανεμορφη με πολυ μακρια ξανθα μαλλια.Αλλαξαν και το τελος του παραμυθιου θυμαμαι και σωθηκε αυτη επειδη εδωσε τη ζωη του ενας μπεκρης για κεινη.Απλα υπεροχα δωσμενο παραμυθι...
 
Λοιπόν πριν βρω αυτό το site είχα μια συζήτηση με φίλους για παλιά παιδικά...Μια φίλη θυμήθηκε αυτό το παιδικό με το πουλάκι στους τίτλους αρχής...Έπαθα πλάκα!!!Νόμιζα ότι μόνο εγώ το θυμόμουν αυτό...Μου είπε ότι λεγόταν ''Ανθολόγιο''...Αυτό δεν το θυμόμουν, αλλά παιδιά θυμάμαι το όνομα του αφηγητή....Ντίνος Σούτης...Και μια ιστορία που μου ήρθε είναι με κάποιες δοκιμασίες που έβαλε ένας βασιλιάς σε κάποιον και μία από αυτές ήταν να ξεχωρίσει από ένα βουνό σιτάρι κ' κριθαρι σε 2 διαφορετίκα βουναλάκια σε μια νύχτα...Τον βοήθησε ένα μυρμήγκι που το είχε βοηθήσει κι αυτό μαζί με άλλα έκαναν αυτή τη δουλειά...
 
johnjohn_79er είπε:
ναι να ναι το θυμαμε και εγω ....... ηταν ενα κοκκινο πουλακι ποθ απο τη μυτη του εβγαιναν σχηματα .... προσπαθω να θυμηθω ενα επεισοδειο με ενα παληκαρι και τρεισ πριγγιπησες αδερφες ... φτου ρε γκινια θα σπασει το κεφαλι μου βραδυατικο σημερα

εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά το επεισόδιο με τον ΧΑΛΚΙΝΟ ΤΟΝ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ Ιππότη..και τις πανοπλίες τους κτλ...που βρήκαν στο τέλος τις πριγκιπισα του ο καθένας...αν θυμάστε..

καλά για τα επεισόδια με ελληνική μεταγλώττιση λίγο απίθανο το κοβω...αλλά εκπληκτικά παραμύθια όντως..
 
Καλα μιλαμε εφαγα τρελλο φλας!!! Τι ωραια παιδικα που ειχαμε ρε παιδια!
 
Παιδια το εβλεπε και εγω αυτο το παιδικο και το ειχα ξεχασει τελειως για 25 χρονια,πρεπει να ημουν 3 χρονων οταν το εβλεπα!!!

http://www.youtube.com/watch?v=w6jD3Qe927Q
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, μετά από πολλές φορές που λόγω δικών μου αναζητήσεων είχα καταλήξει στο Retromaniax, σήμερα αποφάσισα να γραφτώ

και σας ευχαριστώ τόσο πολύ (και ειδικά τον exetleos για την ανάρτηση τώρα τον Οκτώβρη του 2010!) γιατι κιόλας, με την πρώτη ματιά ανακάλυψα κάτι για το οποίο αναρωτιόμουν κι εγώ σαν τρελός τα τελευταία χρόνια που έχω αρχίσει να ...αισθάνομαι μεγάλος!

Ευχαριστώωωωωωω!!!
 
Παιδιά πρέπει να λέτε την σειρά "μικρά παραμύθια" όπως λεγόταν στα Ελληνικά ήταν παραμύθια από κινούμενα σχέδια μεταγλωτισμένα και το πρόβαλε η ΕΤ2 πρίν το Carusel και αργότερα πρίν τον "Παραμυθά" άρχιζε με την μουσική από φλάουτο όπως πολύ σωστά αναφέρετε παραπάνω και στο τέλος το κόκκινο πουλάκι που έβγαζε από το στόμα του το κλαράκι σχημάτιζε μια γιρλάντα από κλαδιά και στην μέση έβγαινε ο τίτλος της σειράς σε ξένη γλώσσα. Θυμάμαι έντονα το επεισόδιο με το αλάτι που ένας βασιλιάς είχε τρεις κόρες και για να δει ποιά τον αγαπόυσε περισσότερο ζήτησε να του προσφέρουν ότι καλύτερο νομίζουν πως υπάρχει στον κόσμο και η τελευταία του πρόσφερε το αλάτι εκείνος προσβλήθηκε και την εδιωξε απο το παλάτι όταν όμως του σέρβιραν το φαγητό χωρίς το αλάτι εκείνος κατάλαβε πως ήταν το πολυτιμότερο αγαθό και συγχώρεσε την κόρη του. Ελπίζω να βοήθησα λίγο!
 
trelompalaki είπε:
λετε για μια σειρα με αληθινους ηθοποιους (ρωσια ουγγαρια η κατι τετοιο) που ειχε δημοφιλη παραμυθια οπως η μικρη γοργονα,χανσελ και γκρετελ κ.α?πρεπει να παιζοταν πριν 3-4 χρονια και παλι στη νετ.Δε θα ξεχασω ποτε το επεισοδιο της μικρης γοργονας που επαιζε μια κοπελα που μοιαζε αποκοσμη και απλα πανεμορφη με πολυ μακρια ξανθα μαλλια.Αλλαξαν και το τελος του παραμυθιου θυμαμαι και σωθηκε αυτη επειδη εδωσε τη ζωη του ενας μπεκρης για κεινη.Απλα υπεροχα δωσμενο παραμυθι...

Να σας πω οτι αυτη την συγκεκριμενη σειρα την ψαχνω εδω και παρα πολλα χρονια?? Ακριβως οπως το ειπε ο φιλος μας. Δημοφιλη παραμυθια ρωσιας η ουγγαριας με αληθινους ηθοποιους. Μηπως γνωριζει καποιος γιαυτη την σειρα?
 
Θυμάμαι που τα λέγαμε "μικρά παραμύθια" και αφηγητής ήταν ο Ντίνος Σούτης ,με την καταπληκτική του φωνή!!Γενικά την δεκαετία του 1970 ύπήρχαν πολλά παιδικά ουγγρικής παραγωγής.Και όχι μόνο αυτό,αλλά μου κάνει εντύπωση που τα έδειχναν στην ελληνική τηλεόραση.Μετά ήρθε το κύμα με τα ιαπωνέζικα.
 
για να θυμηθουμε τα παλια βρηκα ενα επεισοδιο μεταφρασμενο απ την κοπελα που το ανεβασε
 
Πίσω
Μπλουζα