Ουφοσακούλες.

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
Αμυδρά θυμάμαι την διαφήμιση κάπου στις αρχές του 90 για κάποιες σακούλες που διαλυόταν στο ζεστό(???) νερό και από μέσα τους εμφανίζονταν κάποια πλαστικά figures με εξωγήινες μορφές.

Επίσης σχετικό με το θέμα ήταν και οι εξωγήινοι τερατομάχοι αλλά δεν θυμάμαι τίποτα παραπάνω σχετικά με αυτούς.

:)
 
Οι εξωγήινοι τερατομάχοι νομίζω ήταν λαστιχένια τερατάκια με ζωηρά χρώματα!Μπράβο τους είχα ξεχάσει τελείως..Θυμάμε πως είχα κάνει και συλλογή από αυτά!!
 
Ποτε δεν καταφερα να τους βρω ολους,αν και απ'οτι θυμαμαι πρεπει να μου λειπουν 2 με 3.

Ειχε 1000δρχ το σακουλακι και περιειχε μονο μια φιγουρα μεσα!

Εβγαλα μια photo εχθες απο την συλλογη μου.

DSC05435.jpg


DSC05435.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουφοσακουλίτσα με τον τυχερό αριθμό 3...

Η συλλογή αυτή περιελάμβανε συνολικά 36 φιγούρες...!!!

Αρκετά πολλές και τότε ήταν πράγματι και πολύ ακριβές (για την εποχή τους)...

IMG_0297.jpg
 
Durden είπε:
Ποτε δεν καταφερα να τους βρω ολους,αν και απ'οτι θυμαμαι πρεπει να μου λειπουν 2 με 3.Ειχε 1000δρχ το σακουλακι και περιειχε μονο μια φιγουρα μεσα!

Εβγαλα μια photo εχθες απο την συλλογη μου.

DSC05435.jpg
Δεν θυμάμαι κάποιον άλλο αλλά είχα σίγουρα τον εξωγήινο με τα κόκκινα μάτια και τον αναπνευστήρα που φαίνεται στην φωτογραφία σου.
 
Gogeta είπε:
Δεν θυμάμαι κάποιον άλλο αλλά είχα σίγουρα τον εξωγήινο με τα κόκκινα μάτια και τον αναπνευστήρα που φαίνεται στην φωτογραφία σου.

Σου έβγαλα δύο φωτό από την πίσω συσκευασία της δικής μου ουφοσακούλας. Η αμερικανική έκδοση είχε σίγουρα 36 φιγούρες. Ενδέχεται βέβαια, όπως λες κι εσύ, η ελληνική έκδοση να είχε λιγότερες ή να κυκλοφόρησαν λιγότερες.

IMG_0329.jpg

IMG_0330.jpg
 
Αναζητηση φιγουρων "τερατακιων"!

Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα απαντηση... Πρεπει να κυκλοφορουσαν καπου το '93 στα περιπτερα και στα ψιλικατζιδικα. Ηταν μεσα σε ενα πραγμα σαν μικρο τσουβαλακι το οποιο οταν το εβαζες σε καυτο νερο ελιωνε και εμφανιζοταν η φιγουρα.

Δεν νομιζω οτι ειναι τα monsters in my pocket αφου εκεινα ηταν σε απλα φακελακια και σε αλλες συσκευασιες.

Θυμαται κανεις τιποτα;;
 
Γιαννη, ειναι οι....Ουφοσακουλες....Το μεγαλο μυστικο ειναι εδω μεσα!!!!! ;)

attachment.php


Πηγη:Mel Birnkrant's : Trash Bag Bunch

 

 


Ουφοσακούλες Διαφήμιση - Trash Bag Bunch - Greek






 
Αυτες ειναι ναι!!! Thanks Σταυρο!!! :D

Ειδα οτι υπαρχει και θεμα... Αρα το παρων καλυτερα να διαγραφει να μην πιανει τσαμπα χωρο....
 
κι αν δεν διαλύονταν σε ζεστό νερό τα σακουλάκια και τα έσκιζε το παιδάκι που τα αγόραζε για να πάρει τη φιγούρα...θα μου πείτε ότι η μαγεία είναι στο ότι τα σακουλάκια διαλύονται σε ζεστό νερό...

παραπάνω διάβασα ότι η τιμή τους ήταν 1000 δρχ; (!!!)
 
BETTY BOOP είπε:
κι αν δεν διαλύονταν σε ζεστό νερό τα σακουλάκια και τα έσκιζε το παιδάκι που τα αγόραζε για να πάρει τη φιγούρα...θα μου πείτε ότι η μαγεία είναι στο ότι τα σακουλάκια διαλύονται σε ζεστό νερό...
παραπάνω διάβασα ότι η τιμή τους ήταν 1000 δρχ; (!!!)
Το μόνο πράγμα που τις έκαναν "ξεχωριστές", ήταν το σακουλάκι που διαλυόταν στο νερό. Κατά τα άλλα οι φιγούρες μέσα δεν έλεγαν και πολλά πράγματα. Είχα πάρει και γω μια τότε. Δεν θυμάμαι όμως την τιμή τους.
 
Εγώ πάλι πρώτη φορά τις ακούω. Πότε είπαμε κυκλοφόρησαν;
 
1000 δρχ για μια μικρή φιγούρα; :eek:
 
RIO είπε:
1000 δρχ για μια μικρή φιγούρα; :eek:
Μην είσαι αχάριστος! Πληρώνεις και την εξωγήινη σακούλα που λιώνει στο ζεστό νερό. Τεχνολογία όχι αστεία. Από ζάχαρη είναι η σακούλα αυτή;
 
johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι πρώτη φορά τις ακούω. Πότε είπαμε κυκλοφόρησαν;
Εδω λεει οτι πρωτοκυκλοφορησαν το 91 http://toyarchive.com/TrashBagBunch/TrashBagBunch.html

Αλλα δεν ξερω ποτε ηρθαν εδω... εγω υπολογιζω γυρω στο '93 οπως ειπα.

Παντως τωρα που τις ξαναειδα με την συσκευασια κτλ. δεν ειμαι σιγουρος οτι τις πουλαγαν σε ψιλικατζιδικα αλλα μαλλον στα καταστηματα παιχνιδιων.
 
Ajax87 είπε:
Εδω λεει οτι πρωτοκυκλοφορησαν το 91 http://toyarchive.com/TrashBagBunch/TrashBagBunch.htmlΑλλα δεν ξερω ποτε ηρθαν εδω... εγω υπολογιζω γυρω στο '93 οπως ειπα.
Γιαννη, για '93 μου φαινονται πολλα 2 χρονια plus.... :xm:

Αν ισχυει αυτο που γραφει στην διαφημιση στο youtube....

Ελληνική έκδοση του παιχνιδιού Trash Bag Bunch, 1991
...τοτε,τo πιο σιγουρο ειναι να ηρθαν στην ελληνικη αγορα το '91. ;)
 
stayros είπε:
Γιαννη, για '93 μου φαινονται πολλα 2 χρονια plus.... :xm:
Αν ισχυει αυτο που γραφει στην διαφημιση στο youtube....

...τοτε,τo πιο σιγουρο ειναι να ηρθαν στην ελληνικη αγορα το '91. ;)
Πιθανως να εχεις δικιο , αφου δεν μπορω να υπολογισω καλα την χρονολογια γιατι ημουν αρκετα μικρος. Ετσι και αλλιως θα υπηρχαν για χρονια στα μαγαζια οποτε... δεν ξερω ποτε τα πρωτοειδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Ουφοσακούλες κυκλοφορούσαν το 93-94, όχι μετά.
 
Πίσω
Μπλουζα