Οχι απλά ρετρό αλλά καρά ρετρό αναπτήρας

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.881
Σημερα καθαριζα με τον πατερα μου κατι πραγματα που ειχαμε μεσα σε 2 μπαουλα απο τους παππουδες,προπαππουδες κλπ και επεσα πανω σαυτον τον αναπτηρα.Δεν ξερω τι χρονολογιας ειναι αλλα η κατασκευη του ειναι πολυ απλη.Πανω πανω εχει την κλασικη ροδελα με μια μικρη τσακμακοπετρα και το φυτιλι που κρεμεται απο κατω και το βγαζουμε λιγο λιγο προς τα πανω ωσο χρειαζομαστε δηλαδη.Για να τον χρεισιμοποιησουμε γυρναμε γρηγορα την ροδελα μεχρι να βγαλει καποια σπιθα και να αναψει λιγο το φυτιλι.Μολις αναψει αναβουμε το τσιγαρο μας και τραβαμε προς τα κατω το φυτιλι ωστε να μην ειναι στον αερα και να σβησει.

Μπορει να μην καπνιζω αλλα και μονο που τον εβγαλα και αναψε το τσιγαρο της μια φιλη μου επεσε το γελιο της αρκουδας :D :D:D:D

Προβολή συνημμένου 85157
 
Έναν τέτοιο είχε ο μακαρίτης ο παππούς μου!!!
 
Πιο ρετρό γίνεται; Δε γίνεται!
 
ρε φιλε ..μπορει να χω να δω τετοιο 30 χρονια..!παντως ειχες θεμα να σου ζητησει φωτια καμμια γκομενα και να μοστραρεις αυτο..
 
αθανατο πραγμα....οτι απλο και δεν χαλαει ποτε..!
 
ρετρό, δε λέω, αλλά είναι ένα μοντέλο αργότερο από τον "πυριόβολο". Ο πυριόβολος πρέπει να είναι 'Ο' ρετρό αναπτήρας. Πριν απ' άυτόν, πάμε παλαιολιθική εποχή...

Περισσότερα εδώ
 
Ο αγαπημένος μου αναπτήρας όταν κάπνιζα πριν 10 χρόνια...

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα