Ο Αστερισμός της Παρθένου - Ένα απραγματοποίητο σχέδιο (1966)

Αριστουργημα το τρέιλερ!

Νομιζω πως μια χαρά θα ηταν η Αλικη στον ρολο και πολύ θα ηθελα να την ειχα δει σε πιο αντισυμβατικούς ρολους. Η Αλικη ειχε κατι απο Μερυλιν Μονροε (συγνωμη για την βλασφημια η Μερυλιν ηταν και σπουδαια ηθοποιος σε δραματικους ρολους η Αλικη κυρίως αξιοπρεπης κωμικος) ειδικά οσον αφορά αυτή την αισθηση της γυναικας-παιδι που δεν αντιλαμβανεται την σεξουαλικοτητα της. Στον εν λογω ρολο θα ηταν μια χαρά και νομιζω πως ειχε και πολύ ωραιο σωμα. Ασε που ηταν και πολύ θετικο προτυπο για τις κοπελιτσες, καμμια σχέση με ανορεξική σταρ. Οντως η Ζωή ειναι λιγο τσακισμένη στην ταινια αν και ταιριάζει στον ρολο. Εμενα πάντως αυτό που μου αφησε η ταινια ειναι ενα μεγαλο ᾽κατηγορώ᾽ για την υποκρισια της ελληνικής κοινωνίας, δεν νομιζω πως ειναι προκλητική ισως λιγο μελοδραματική αλλά τωρα το να κατηγορεις τον Δαλιανιδη για μελοδραμα ειναι σαν να λες πως η σοκολάτα παχαἰνει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα μου άρεσε αυτή η ταινία... Πιάνει ένα πολύ ευαίσθητο θέμα από τη μια με μια κωμική (σκωπτική) πλευρά και βέβαια από την απόλυτα δραματική της τρίτης ιστορίας... Η Ζωή Λάσκαρη δεν είναι βέβαια πλέον εις νεαράν ηλικίαν που λέμε, αλλά έχει ακόμα τα ωραιότερα πόδια του ελληνικού κινηματογράφου...
 
Πίσω
Μπλουζα