Ο Γύρος του Κόσμου (Ακρόπολις)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.867
Μηνιαια εκδοση της Εφημεριδας Ακροπολις ,μια απο τις παλαιοτερες εφημεριδες, που κυκλοφορησε το 1934 σε 18 τομους περιεγραφε με πλουσιες φωτογραφιες και υλικο διαφορες χωρες του κοσμου.


Μερικοι τιτλοι



(Ινδοκινα,Μαλαϊκη χερσονησος)Ιαπωνια,Κορεα,Ματζουρια,Μογγολια,Ιρακ,Αραβια,Αβησσυνια,Αιθιοπια,Βελγικο Κογκο,Πορτογαλικη Δυτικη Αφρικη και αλλες εξωτικες για τοτε χωρες.


 


Το εξωφυλλο με το οποιο κυκλοφορησαν τα βιβλια ειναι απο το νετ τα υπολοιπα κομματια ειναι βιβλιοδετημενα απο τον Παππου μου και ειναι στην κατοχη μου.



Αν εξαιρεσεις τα εξωφυλλα τα οποια οι βιβλιοδετες εβγαζαν πριν το δεσιμο οι τομοι ειναι ιδιοι με αυτους που κυκλοφορησαν.



Τον φανταζομαι πιτσιρικα να ταξιδευει μεσα απο τις παρακατω φωτογραφιες οπως "ταξιδευουν" τα σημερινα παιδια μεσα απο το ιντερνετ.. με την μικρη διαφορα οτι τα "ταξιδια" σημερα ειναι πολυ πιο ευκολα να πραγματοποιηθουν σε συγκριση με 80 χρονια πριν!








 
Aardvark είπε:
Μηνιαια εκδοση της Εφημεριδας Ακροπολις ,μια απο τις παλαιοτερες εφημεριδες, που κυκλοφορησε το 1934 σε 18 τομους περιεγραφε με πλουσιες φωτογραφιες και υλικο διαφορες χωρες του κοσμου.
Μερικοι τιτλοι



(Ινδοκινα,Μαλαϊκη χερσονησος)Ιαπωνια,Κορεα,Ματζουρια,Μογγολια,Ιρακ,Αραβια,Αβησσυνια,Αιθιοπια,Βελγικο Κογκο,Πορτογαλικη Δυτικη Αφρικη και αλλες εξωτικες για τοτε χωρες.


 



Φανταστικό υλικό τόσο από ιστορικής όσο και από συναισθηματικής πλευράς!!!! Τυχερός που το έχεις!!!!!
 
Nαι ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι οπως τα λες συνδυαζουν και ιστορια και συναισθημα εχω και και αλλα παλια αναγνωσματα ,μεμονωμενα κομματια ομως οχι πληρες σειρες. :)
 
Μοναδικά κομμάτια, σε κάθε περίπτωση!

Από τα πράγματα που φυλάς ως κόρη οφθαλμού!

Ωραίος! :thumbup:
 
DINO είπε:
Μοναδικά κομμάτια, σε κάθε περίπτωση!Από τα πράγματα που φυλάς ως κόρη οφθαλμού!

Ωραίος! :thumbup:
Με καλυψε ο κυριος.... :D

Ωραιος Νικολα!!! :worship:
 
Πίσω
Μπλουζα