Ο Δρόμος (1977 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Ο Δρόμος (1977-80), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Δευτέρα 24/10/1977



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_δρόμος_(1977)




Του Κώστα Πρετεντέρη. Άλλη μιά θρυλική σειρά που δυστυχώς δεν υπάρχει στα αρχεία της ΕΡΤ (ας είναι καλά τα σάινια της ΕΡΤ - να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) που προβλήθηκε από το 1977 ως το 1980 από την ΥΕΝΕΔ σε παραγώγη της Αστήρ tv με την υπέροχη μουσική του Σταύρου Ξαρχάκου και με πρωταγωνιστές τους Νίκο Ρίζο, Μάργα Καραγιάννη, Γιάννη Ευαγγελίδη, Έλσα Ρίζου, Ντίνου Καρύδη και άλλους

Ουσιαστικά ο δρόμος είναι η συνέχεια της γειτονιάς (δεν είχε όμως την τεράστια επιτυχία της), που είχε και την ατυχία τον θάνατο του Κώστα Πρετεντέρη ο οποίος έφερε την παρακμή της σειράς η οποία ολοκρηρώθηκε στις 15 Σεπτρμβρίου του 1980. Η σειρά ήταν ασπρόμαυρη έκανε συνολικά 262 επεισόδια και προβλήθηκε σε 3 τηλεοπτικές σαιζόν. Από τα ελάχιστα σπάνα που υπάρχουν (επίσημα τουλάχιστον) μπορείτε να δείτε τους τίτλους που ακουλουθούν.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ολίγα από τα ελάχιστα πλάνα όπως είπα και πιο πάνω

[video=youtube;D0-ppVW8JNw]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάθε χρόνο και από ένα πόστ έχω εδώ. Χαχαχα

picture.php


Μάρθα Καραγιάννη - Γιάννης Ευαγγελίδης
 
Σε ευχαριστούμε Άλκη για τη φωτογραφία.Αγνώριστος ο Γιάννης Ευαγγελίδης και η Μάρθα Καραγιάννη!
 
Και ωραίο , ρετρό τραπεζάκι , με αντίστοιχο καρό τραπεζομάντιλο... Έναν γλυκύ βραστό!
 
Η γειτονιά τελειώνει, ο δρόμος ξεκινά!

attachment.php
 
Από τον ΔΡΟΜΟ θυμάμαι λίγα πράγματα .... πάντως το τραγούδι της εισαγωγής εμείς τα τόοοτε πιτσιρίκια το είχαμε "υιοθετήσει" και .... στα διαλείμματα του σχολείου το τραγουδούσαμε πολύ συχνά "ομαδικά" : "Αυτός ο δρόμος μάτια μου, που πήραμε και πάαμε, μας βγάζει όπου μπορέσαμε, μάς βγάζει όπου αγαπάαμε .... " .... Επίσης ... με "πόρωνε" το φορτηγάκι, με το οποίο ο Ρίζος και ο "συνέταιρός" του [δεν θυμάμαι ποιος τον υποδυόταν, νομίζω ο - πολύ σπουδαίος - Ντίνος Καρύδης] έβγαζαν το ψωμάκι τους ....

Θα ήθελα, όμως, ξανά να ζητήσω τη βοήθειά σας :

Ήδη σε άλλο τόπικ κάνω λόγο για ένα μελαχρινό κοριτσάκι που πρωταγωνιστούσε στο τηλεοπτικό παιδικό θεατρικό "Η μαγική χώρα του Οζ" !!! Τώρα ... θα ήθελα να ρωτήσω για έναν άλλο αγαπημένο μου ανήλικο ηθοποιό από εκείνα τα χρόνια : Το ταλαντούχο παιδάκι που έπαιζε, με τα σγουρά μαλλιά και την πολύ καλή άρθρωση, και υποδυόταν τον μικρό Θωμά !!! Πολύ καλός ηθοποιός !!! Η μόνη σκηνή που θυμάμαι είναι τη Μάρθα Καραγιάννη να πλησιάζει τον Θωμά, την ώρα που παίζει με τα παιχνιδάκια του, και να τον ρωτάει "πώς θα σού φαινόταν αν αποκτούσες μια νέα μητέρα???" [προφανώς "προετοίμαζε" το έδαφος για να παντρευτεί τον πατέρα τού Θωμά .... ] ....

Το θυμάται κανείς σας το όνομα αυτού του καταπληκτικού ανήλικου ηθοποιού ??? Συνέχισε με την ηθοποιία ??? [νομίζω ότι κι αυτός έχει πρωταγωνιστήσει και σε άλλα παιδικά .... επίσης τον θυμάμαι να κάνει σπικάζ στην παιδική διαφήμιση για τις "παιδικές ζωγραφικές" "Coco paint", όπου το τραγουδάκι της ήταν "το φτυαράκι {????} πάνω απ' όλα που 'χει τόσες ζωγραφιές, κι ύστερα παίρνεις κόλλα και με μερικές μπογιές" .... ] .....
 
τα πρωτα δεν τα προλαβα γιατι στην περιοχη μου μπηκε υενεδ αρχες του 78.ο καρυδης στο εργο ηταν ο σωτηρης βροντακας ξαδερφος του ριζου.ο ριζος με την καραγιαννη γυρνουσαν με το φορτηγο.ηταν αδερφη του.ο μικρος ηταν ο λουκας μεταξας και δεν την ηθελε για μητρια του.απο τις μετα εμφανισεις του πιο μεγαλομενου φυσικα ηταν το 85 στην βιντεοταινια /στοχος η εκδικηση/με λενωση δ.ξανθο.
 
Από το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης στην σειρά.

attachment.php


attachment.php
 
Άψογος Άλκη. Απο οτι βλέπω το περιοδικό συνεχίζει τα αφιερώματα με επιτυχία. Θα περιμένουμε να δούμε κι άλλα.
 
Πολύ ωραία όλα παιδιά!! Σας ευχαριστούμε πολύ! Κρίμα που πρόκειται για ακόμα μια σειρά η οποία ΔΕΝ σώζεται...
 
sunset89 είπε:
Πολύ ωραία όλα παιδιά!! Σας ευχαριστούμε πολύ! Κρίμα που πρόκειται για ακόμα μια σειρά η οποία ΔΕΝ σώζεται...
Και τι σειρά... Με Πρετεντέρη (αρχικά) στο σενάριο, με Ρίζο, Καραγιάννη, Ιωαννίδου, Καρύδη, και, και, και.... στο καστ, με Λυχναρά στη σκηνοθεσία,..... Ααααχχ! :(
 
Πλάνα από το special επεισόδιο της σειράς ο Δρόμος που προβλήθηκε το 1977 (στις 24 Οκτωβρίου) από την ΥΕΝΕΔ. Στο επεισόδιο αυτό καταγράφονται οι προετοιμασίες για το γύρισμα της σειράς καθώς μιλούν οι ηθοποιοί και συντελεστές της σειράς.



Ευχαριστώ τον σκηνοθέτη της σειράς Κώστα Λυχναρά για την παραχώρηση του σπάνιου υλικού από το αρχείο του.
 
Πραγματικά σπάνιο ντοκουμέντο! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον σκηνοθέτη Κώστα Λυχναρά αλλά και στον Άλκη για όλα αυτά που κατά καιρούς μοιράζεται μαζί μας και μας φέρνει κοντά σε μια ωραία τηλεοπτική εποχή που τουλάχιστον εγώ δεν έζησα, αλλά που θα ήθελα πολύ να έχω ζήσει!
 
tsalk είπε:
Πλάνα από το special επεισόδιο της σειράς ο Δρόμος που προβλήθηκε το 1977 (στις 24 Οκτωβρίου) από την ΥΕΝΕΔ. Στο επεισόδιο αυτό καταγράφονται οι προετοιμασίες για το γύρισμα της σειράς καθώς μιλούν οι ηθοποιοί και συντελεστές της σειράς.
Ευχαριστώ τον σκηνοθέτη της σειράς Κώστα Λυχναρά για την παραχώρηση του σπάνιου υλικού από το αρχείο του.
Όντως, εξαιρετικό βίντεο - ντοκουμέντο από το 1977, από μία σειρά από την οποία έχουμε δει μόνο αποσπάσματα...

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Λυχναρά και μπράβο του που το διέσωσε!!
 
attachment.php


Οι βασικοί πρωταγωνιστές της σειράς Νίκος Ρίζος και Μάρθα Καραγιάννη
 
Πίσω
Μπλουζα