Ο Ελληνικός Κινηματογράφος στην Ελληνική Τηλεόραση

Σάββατο 20/6/1981 - ΥΕΝΕΔ


attachment.php


Κυριακή 21/6/1981 - ΥΕΝΕΔ


attachment.php


Σάββατο 25/7/1981 - ΥΕΝΕΔ


attachment.php


Κυριακή 26/7/1981


attachment.php


Σάββατο 1/8/1981 - ΥΕΝΕΔ


attachment.php
 
Σαν συμπέρασμα θα έλεγα πως κακώς τα τηλεοπτικά κανάλια ακολουθούν αυτή τη τακτική...Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα , πιστεύω πως αν άρχιζαν να δείχνουν κάποιες "σπάνιες" ταινίες και όχι τις χιλιοπαιγμένες , κάποια νούμερα θα τσιμπούσανε πιστεύω , γιατί αυτό ενδιαφέρει μόνο...Το άσχημο από την άλλη είναι το εξής : Μίλησα πριν λίγο καιρό με τη NOVA και τους ρώτησα γιατί δεν γίνεται να δημιουργηθεί ένα κανάλι στα τόσα που έχουνε αποκλειστικά μόνο με ελληνικό κινηματογράφο. Στην Ελλάδα ζούμε άλλωστε! Μου απάντησαν ευγενέστατα το εξής , που μου έκανε τρομερή εντύπωση! Πως , όσο και αν ακούγεται απίστευτο , οι ελληνικές παλιές ταινίες , ιδιαίτερα Φίνος Φιλμ και Καραγιάννης - Καρατζόπουλος στοιχίζουν πολύ περισσότερο από τις ξένες!!! Ζητάνε δηλαδή πολλά χρήματα οι ίδιες οι εταιρείες και , κακώς πιστεύω...Οπότε ένα τέτοιο κανάλι θα τους στοίχιζε πολύ περισσότερα από όσα θα νομίζαμε... :(
 
Αυτό που λες είτε το ξαναδιάβασα σε αυτό το φόρουμ είτε το έχω ακούσει κάπου οπότε δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο. Είναι πολύ κρίμα πάντως να έχουμε τόσο πλούσιο κινηματογράφο παλιό και να μην το εκμετταλεύονται. Όλα τα σκαναρίσματα σου είναι υπέροχα και ο μόνος λόγος που δεν έγραφα ήταν γιατί δεν ήθελα να παρεμβάλω ανάμεσα στις φωτογραφίες! Τα ευχαριστούμε κτλ είναι αυτονόητα
 
-εγω εχω αλλες αποριες,που μου κανουν εντυπωση,βλεπω στα 1972-73 οτι τα καναλια προβαλαν ταινιες,2-3 ετων καινουργιες ουσιαστικα.αν και καποιο στελεχος της τηλεορασης ειχε πει τοτε,οτι πολλοι παραγωγοι τους ζητουσαν μεχρι και 250 χιλιαδες την ταινια [τρελλα ποσα τοτε]για να προβληθουν στην τηλεοραση.αν και δεν νομιζω να εκλειναν σε εκεινα τα νουμερα.και βλεπω ακομα και ταινιες του φινου.που οταν ακουγε τηλεοραση αλλαζε χρωμα..
 
Πίσω
Μπλουζα