Ο Ιπποκράτης και η Δημοκρατία (1972)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ο Ιπποκράτης και η δημοκρατία (1972)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ιπποκράτης_και_Δημοκρατία




Προβολή συνημμένου 38996 Προβολή συνημμένου 38997 Προβολή συνημμένου 38998 Προβολή συνημμένου 38999Προβολή συνημμένου 39000

Μια ιστορική ταινία σε σενάριο Γεωργίου Ρούσσου και σκηνοθεσία Ντίμη Δαδήρα που προβλήθηκε το 1972

ΠΑΡΑΓΩΓΗ: Τζαίημς Πάρις - Art Films

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Ντίμης Δαδήρας

ΣΕΝΑΡΙΟ: Γιώργος Ρούσσος

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Συράκος Δανάλης

ΜΟΥΣΙΚΗ: Κώστας Καπνίσης

ΗΘΟΠΟΙΟΙ: Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Κάτια Δανδουλάκη, Μαίρη Χρονοπούλου, Αλέκος Αλεξανδράκης, Βαγγέλης Καζάν

Υπόθεση:Η ζωή και οι αγώνες του ιδρύματος της ιατρικής επιστήμης, από τη στιγμή που έρχεται σε σύγκρουση με τους πρωτόγονους θεραπευτές του Ασκληπιείου, στην πατρίδα του Κω, μέχρι τη στιγμή που θα τον καλέσει ο Περικλής στην Αθήνα για να καταπολεμήσει ένα φοβερό λοιμό. Κατ' απαίτηση της χουντικής λογοκρισίας, ο τίτλος της ταινίας περιορίστηκε σ' ένα απλό "Ιπποκράτης"

Σύντομα οι τίτλοι και σκηνές
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω δει τη ταινια, θα θελα να την εβλεπα απλα περιμενω 1-2 αποψεις για να ξερω στο περιπου αν ειναι καλη
 
Εγω θα σου προτεινα να τη δεις την ταινια. Χωρις να ειναι τιποτα το εξαιρετικο, ειναι μια αξιοπρεπης παραγωγη με καλες ερμηνειες απο μεγαλους ηθοποιους μας.

Και αν μη τι αλλο εχει γευση απο αρχαια Ελλαδα, κατι που την κανει να ξεφευγει απο τα συνηθισμενα μελο και τις κωμωδιες της εποχης εκεινης.
 
..η εποχη του μελο ειχε ξεφτισει για καλα τοτε..

ο Παρις εκανε σωρηδον πολεμικες ταινιες για το 40,τις οποιες ολοι ψιλογουσταραμε ετσι?

η ταινια παιζοταν καααααποτε στην τηλεοραση,φυσικα βλεπεται,χωρις να ειναι κατι εξαιρετικο,αλλα και μονο που δινει εναυσμα να ριξουμε μια ματια στην πραγματικη ιστορια,παιρνει τα ευσημα..
 
Είχα δει την ταινία,αλλά όλο το σκηνικό (χλαμύδες κλπ) με ενα υποννοούμενο στο τίτλο περί αντίστασης ("Ιπποκράτης και Δημοκρατία") μου κάνει σε εξαιρετικά κακόγουστο και άστοχο!
 
Ωραία να τη βάλω στο πρόγραμμα τότε στα σύντομα, απλά ήθελα γνώμες οπότε τώρα που ξέρω στο περιπού καλά είναι. Περίμενα να φαινόταν αστεία τύπου παρωδία για αυτό δίσταζα να τη δω ως τώρα.

Καλα όσο για ταινίες του 40, πλησιάζει και η 28η θα κάνω και ένα tributaki χε χε
 
Πολύ γέλιο πάντως ο Παπαμιχαήλ και ο Αλεξανδράκης με τα μούσια και τις περούκες...
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


35.jpg
35.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα