Ο Ιππότης Της Λακούβας (1986)

Mac Gyver

RetroWannaBe
Joined
23 Ιουλ 2012
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
18
Ο Ιππότης Της Λακούβας (1986)

Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_ιππότης_της_λακούβας

Μία από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες του 80 παρωδία του λατρεμένου και πασίγνωστου Ιππότη της ασφάλτου με τον Βουτσά και τον θρυλικό ΨΙΤ στους πρωταγωνιστικούς ρόλους να προσπαθούν μέσα από γκάφες και λάθη να γίνουν υπερασπιστές του νόμου και να λύσουν υποθέσεις κακοποιών και παρανόμων.

Κώστας Βουτσάς στο ρόλο του φοβερού ντετέκτιβ Μαικ Μάτης, Αλμπέρτο Εσκενάζυ στην ενσάρκωση του αστέρα της εποχής Μαικλ Νάιτ και τα 2 σούπερ αμάξια ΚΙΤ και ΨΙΤ να κλέβουν την παράσταση με την μονάδικότητά τους...Η κόντρα ΚΙΤ και ΨΙΤ στο βενζινάδικο όλα τα λεφτά

55101.jpg

[edit] Μη διαθέσιμο video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ΚΙΤΤ εντωμεταξύ είναι κόκκινος
 
Και μένα μου άρεσε. Και μια που μου το θύμισες λέω να το δώ σήμερα.

Το αυτοκινητο που υποδίεται τον "ΚΙΤΤ" είναι ένα NISSAN SX200 ,το οποιό μοιάζει με τη θριλική PONTIAC. To desing του είταν ίδιο και απαράλαχτο μέχρι και τα μέσα των 1990s. Είχε ένας γνωστός μου σε άσπρο χρώμα!

Εντομεταξύ δεν καταλαβένω γιατί παρουσιαζούν τον original ΚΙΤΤ σαν αδερφή.

Πάντος έξυπνη ιδέα(για την εποχή) αυτή η ταινία -παρωδία της σειράς "Knight Rider".
 
Ενα απο τα λιγα πραγματα που θυμαμαι απο την ταινια ηταν σε μια αποθηκη που τον πιανουν οι δυο κακοι το Βουτσά και τον βαράνε σε "αργή κίνηση" :D
 
Rakeesh είπε:
Ενα απο τα λιγα πραγματα που θυμαμαι απο την ταινια ηταν σε μια αποθηκη που τον πιανουν οι δυο κακοι το Βουτσά και τον βαράνε σε "αργή κίνηση" :D
ειναι της PLAGGONA ,εχω εδω καποιες φωτογραφιες
 
video80 είπε:
Και μένα μου άρεσε. Και μια που μου το θύμισες λέω να το δώ σήμερα.Το αυτοκινητο που υποδίεται τον "ΚΙΤΤ" είναι ένα NISSAN SX200 ,το οποιό μοιάζει με τη θριλική PONTIAC. To desing του είταν ίδιο και απαράλαχτο μέχρι και τα μέσα των 1990s. Είχε ένας γνωστός μου σε άσπρο χρώμα!
Το κόκκινο αμάξι στο απόσπασμα δεν είναι ταπεινό Nissan, αλλά Chevrolet Corvette, πανάκριβο αυτοκίνητο (ειδικά εκείνη την εποχή).
 
video80 είπε:
Και μένα μου άρεσε. Και μια που μου το θύμισες λέω να το δώ σήμερα.Το αυτοκινητο που υποδίεται τον "ΚΙΤΤ" είναι ένα NISSAN SX200 ,το οποιό μοιάζει με τη θριλική PONTIAC. To desing του είταν ίδιο και απαράλαχτο μέχρι και τα μέσα των 1990s. Είχε ένας γνωστός μου σε άσπρο χρώμα!

Εντομεταξύ δεν καταλαβένω γιατί παρουσιαζούν τον original ΚΙΤΤ σαν αδερφή.

Πάντος έξυπνη ιδέα(για την εποχή) αυτή η ταινία -παρωδία της σειράς "Knight Rider".
Όντως όπως ανέφερε και ο φίλος Prisma και πάνω ο ΚΙΤΤ είναι όντως chevrolet corvette toy '84 και όντως τόσο η corvette όσο και το NISSAN το SX200 μοιάζουν με την Pontiac με το design τους να είναι και απαράλαχτο...όσο για τον ΨΙΤ μην νομίζει κανένας ότι είναι κανένα αμάξι της πλάκας... :D μιλάμε τώρα για chevrolet impala του '67 το οποίο πλέον θεωρείται συλλεκτικό και για του λόγου του αληθές ρίξτε εδώ μια ματιά

http://www.allcarcentral.com/pix_Chevrolet_Impala_1965-1.jpg

pix_Chevrolet_Impala_1965-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ενα απο τα λιγα πραγματα που θυμαμαι απο την ταινια ηταν σε μια αποθηκη που τον πιανουν οι δυο κακοι το Βουτσά και τον βαράνε σε "αργή κίνηση" :D
Και μάλιστα ο ένας του βγάζει ( πάλι σε αργή κίνηση), μια τρίχα από τα μαλλιά! :D
 
Aν και καπου την εχω καταχωνιασμενη την συγκεκριμενη ταινια εχω πολλα χρονια να την δω.Και μπορω να πω οτι ποιο πολυ μαρεσει αυτη η ταινια παρα η αυθεντικη σειρα Knight Rider που δεν την παω μια(MacGyver Rules εξαλου :award: ).Αυτο που χαραχτηριστηκα μαρεζε σαυτη την ταινια ειναι που και καλα στον υπολογιστη του αυτοκινητου εμφανιζοταν η παιχνιδαρα Moon Patrol.
 
Wow!Αγαπημενη ταινια μαλιστα ειχαν βγαλει και γαριδακια τοτε με σταμπα την αφισα που παραθετει ο Mac Gyver.O Εσκεναζυ ειναι ωραιος ως δικος μας Μαικλ Ναιτ με τον δικο του ΚΙΤΤ.Αναμνησεις απο μια σειρα που την ειχαμε αγαπησει πιτσιρικαδες πολυ.
 
Ναι και ΔΕΝ είναι βιντεοταινία (πότε επιτέλους θα καταλάβετε μερικοί την διαφορά κινηματογραφικής ταινίας / εικόνας από το βίντεο)
 
Αυτη τη στιγμη στο καναλι του καρατζαφερη παιζει το Κουνελοι και Κουνελακια στο οποιο εμφανιζεται ο ΨΙΤΤ. Το οδηγαει ο ντετεκτιβ Μιχαλης Μανιατης
 
πολυ γελιο αυτη η ταινια!!!

Ξερει κανεις ποιος εκανε τη φωνη του Ψιτ?
 
Γιάννης Ζωγράφος είναι αυτός που έκανε και την φωνή του γκρινιάρη στα στρουμφάκια. Έχει παίζει και στον δυναστεία με τον Σωτήρη Μουστάκα,έκανε το ένα από τα παιδιά του
 
Λοιπόν μάγκες, ανακάλυψα και ΤΡΙΤΗ βιντεοταινία, στην οποία εμφανίζεται ο "ΨΙΤΤ".

Το "Ο εξολοθρευτής ήταν πόντιος" με τον Τσάκωνα.

Συμπρωταγωνιστεί ο Ηλίας Κωνσταντίνου (ο πραγματικός ιδιοκτήτης του ΨΙΤΤ, σύμφωνα με τον Όμηρο Ευστρατιάδη).
 
Aναρωτιεμαι τι να εγινε το αυτοκινητο..
 
exetlaios είπε:
Λοιπόν μάγκες, ανακάλυψα και ΤΡΙΤΗ βιντεοταινία, στην οποία εμφανίζεται ο "ΨΙΤΤ".
Το "Ο εξολοθρευτής ήταν πόντιος" με τον Τσάκωνα.

Συμπρωταγωνιστεί ο Ηλίας Κωνσταντίνου (ο πραγματικός ιδιοκτήτης του ΨΙΤΤ, σύμφωνα με τον Όμηρο Ευστρατιάδη).
Εντάξει τι να πω δεν έχω λόγια τύφλα να έχει η Pontiac Trans Am ιστορικές στιγμές ο ΨΙΤ
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες όταν ήμουν πιτσιρικάς. Ακόμα και τώρα που την ξανάδα πρόσφερε άφθονο γέλιο. Μην σας πω κιόλας ότι το προτιμώ από τον Ιππότη της Ασφάλτου. Πάντως δεν θυμόμουν να είχε τόσο πολύ κίτρινη διαφήμιση και μου 'κανε εντύπωση επειδή δεν έχω ξαναδεί σε ελληνική ταινία (παλία ή καινούρια) τόσο πολύ κίτρινη διαφήμιση. Το αγαπημένο μου σκηνικό ήταν όταν ο Ψιτ μέθυσε κι άρχισε να παρεκτρέπεται.Επίσης μου άρεσε πολύ και το σκηνικό με τα ρομποτάκια της Playmobile επειδή πολύ μ' άρεσαν τα ρομποτάκια αυτά. Τα θέλω κι εγώ στο ίδιο μέγεθος. Θυμάται κανείς πως λεγόντουσταν και να μου δείξετε καμιά φωτογραφία (όχι από τον Ιππότη της Ασφάλτου). Τα είχαν και σε πιο μικρά, ως παιχνίδια;

Κρίμα που δεν βγήκε και δεύτερη ταινία όπως λέγανε για πλάκα στο τέλος της ταινίας. Το 'χω απορία κι εγώ πάντως τι έχει απογίνει πλέον το αμάξι. Εγώ θα το κρατούσα οπωσδήποτε για κειμήλιο ιστορικό.
 
Από τις αγαπημένες ταινίες και με φοβερή μουσική intro. Βλέπω εδώ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και θα ψάξω και τις άλλες ταινίες του ΨΙΤΤ. Ο Ηλίας Κωνσταντίνου δεν είναι ο Κινέζος στην ταινία ο Δυναστείας;
 
Πίσω
Μπλουζα