Ο Κόσμος κι ο Κοσμάς (1981 ΥΕΝΕΔ)

picture.php


Γωγώ Αντζολετάκη, Νίκος Γαλανός
 
Πολύ αγαπημένη σειρά, ίσως η καλύτερη τηλεοπτική απόδοση μυθιστορήματος του Ξενόπουλου που έγινε απ' την Κρατική Τηλεόραση !!! Νομίζω ότι οικογενειακώς δεν είχαμε χάσει ούτε ένα επεισόδιο, τόσο πολύ μάς συνεπαίρναν οι περιπέτειες του κόντε Μαρή και της Φιορούλας !!! Αλλά πολύ περισσότερο μάς μάγευε η απόδοση και αναπαράσταση της εποχής, στην οποία αναφέρεται η ιστορία [τέλη του 19ου αιώνα] !!! Αυτή είχε γίνει με τον πλέον αριστοτεχνικό τρόπο !!! Τα δε κουστούμια και ντυσίματα των ηρώων ... άπαιχτα !!! Επίσης, εκείνη την εποχή είχαμε μόλις αγοράσει την πρώτη έγχρωμη τηλεόρασή μας και ... απολαμβάναμε την πανδαισία χρωμάτων του εν λόγω σήριαλ !!! Χρώματα που μάς ταξιδεύαν σε άλλες εποχές .....

Αυτά που θυμάμαι από το σήριαλ είναι τα εξής :

- Στην πρώτη σκηνή του πρώτου επεισοδίου του σήριαλ, η Φιορούλα [με το "ζουμερό" πρόσωπό της] είναι στο βεραντάκι της κρατώντας την κίτρινη ομπρέλα της και χαμογελώντας !!! Το δε χαμόγελό της είναι γεμάτο με παιδικότητα και αθωότητα, η οποία, όμως, υποκρύπτει ερωτισμό και ... "πολλές υποσχέσεις" !!! Και για - κακή ή καλή του - τύχη περνάει τυχαία κάτω από το μπαλκόνι ο κόντε Μαρής [Ρηγόπουλος], ο οποίος ... μόλις βλέπει τη Φιορούλα στο μπαλκόνι να χαμογελά και να στριφογυρίζει την κίτρινη ομπρέλα της .... στην κυριολεξία "χάνει το φως του" !!! Αρχίζει να παραπατάει και να κουτουλάει στα τραπεζάκια και στις καρέκλες που ευρίσκοντο κάτω από το μπαλκόνι !!! Και .... όχι άδικα !!! Αυτή η κίτρινη ομπρέλα της Φιορούλας ήταν ... ΤΟ φετίχ, μάς είχε κάνει εκείνη την εποχή να ...... παραμιλάμε !!! Θυμάμαι, επίσης, σε μιαν άλλη σκηνή να περπατάει η Φιορούλα - κρατώντας την ίδια ομπρέλα - και από πίσω της να την ακολουθούν γυναίκες της εποχής και να σχολιάζουν "ωωωω, τι όμορφη" !!! Όσο για τη Γωγώ Αντζολετάκη .... σίγουρα, ποτέ δεν υπήρξε η πλέον αγαπημένη μου ηθοποιός !!! Όμως, για το ρόλο της Φιορούλας .... μάλλον η πλέον ιδανική ηθοποιός για να τον ενσαρκώσει !!! Ίσως ό,τι καλύτερο έκανε στην καριέρα της η κα Αντζολετάκη ....

- Και μετά, ο κόντε Μαρής κυνήγησε τη Φιορούλα [παρόλο που δεν ταίριαζαν διόλου, όχι μόνο από ηλικιακής απόψεως αλλά και από απόψεως "ταξικής"] και μετά την κατέκτησε και την έκανε δική του και μετά την παντρεύτηκε .... Και μετά, πήγαν στην Αθήνα όπου ο κόντε Μαρής άνοιξε ένα εμπορικό κατάστημα, στο οποίο εμπορευόταν ζακυνθινά και πολύ πολύ αρωματικά σαπούνια από τη "σαπωνοποιία Βισβάρδη" !!! Το επίθετο αυτό το θυμήθηκα όταν υπηρέτησα στο στρατό, όπου ένας συστρατιώτης μου είχε το επίθετο "Βισβάρδης". Η πρώτη ερώτηση που του έκανα ήταν : "να υποθέσω ότι είσαι από τη Ζάκυνθο" ??? Περιττό να σας πω ότι η απάντηση που πήρα ήταν θετική .....

- Αλλά αυτή η Φιορούλα .... ήταν σκέτος πειρασμός για τους άνδρες, οι οποίοι στην Αθήνα άρχισαν να την περιτριγυρίζουν και να τη φλερτάρουν !!! Αφού να σκεφθείτε ότι ο κόντε Μαρής, όποτε έλειπε στο εμπορικό κατάστημα για τη δουλειά του και άφηνε στο σπίτι μόνη της τη Φιορούλα, είχε συμφωνήσει με έναν δάσκαλο πιάνου να πηγαίνει στο σπίτι για να της κάνει μαθήματα πιάνου [ο καημένος, ήθελε να την .... εξευγενίσει] !!! Κι ο δάσκαλος του πιάνου την ερωτεύτηκε και ... άρχισε να τη φλερτάρει !!! Νομίζω, όμως, ότι η Φιορούλα δεν τού "δόθηκε" !!! Αντιθέτως, "δόθηκε" σε άλλον επίδοξο εραστή της [φυσικά νεότερο και ομορφότερο απ' τον κόντε], τον οποίον, όταν ο καημένος ο κόντες έλειπε στη δουλειά του, τον έμπαζε στο σπίτι !!! Θυμάμαι, επίσης, μια υπηρέτρια που είχαν στο σπίτι, η οποία έβλεπε αυτά που έκανε η Φιορούλα αλλά .... δεν έβγαζε μιλιά στον κόντε !!!

- Στο προτελευταίο επεισόδιο ο κόντες έβγαλε έναν φοβερό λόγο ενώπιον της Φιορούλας και του εραστή της, τον οποίο, θυμάμαι, τον ακούγαμε εμείς που βλέπαμε το σήριαλ και ... ευχαριστιόταν η ψυχή μας !!!! Και μετά τη Φιορούλα την πιάσανε κλάματα και ορκίστηκε ότι "δεν θα ματαπάει με άλλον άντρα εκτός απ' τον κόντε" !!!!!

- Στο τέλος κάποιου επεισοδίου έδειχνε τον κόντε να χαϊδεύει την υπηρέτριά του [μια μελαχρινή με μακριά μαύρα μαλλιά, νομίζω ήταν η ηθοποιός που στο "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" υποδυόταν την πρώτη αρραβωνιαστικιά του Μανωλιού !!! ] !!! Η σκηνή, παρόλο που ήταν ερωτική, ήταν πολύ ευγενική και "διακριτική" [άλλωστε, γι' αυτό κι εμάς τα τόοοτε παιδάκια μάς άφηναν οι γονείς μας να βλέπουμε το σήριαλ, επειδή οι ερωτικές σκηνές του ήταν πολύ "διακριτικές"] !!!! Και στο τέλος του επόμενου επεισοδίου βλέπουμε το εξής : Ο κόντε Μαρής και η Φιορούλα τα ξαναβρήκανε [βλέπετε, η Φιορούλα είχε δώσει τον προαναφερόμενο όρκο της] !!! Επίσης, έχουν επιστρέψει στη Ζάκυνθο και βολτάρουν αγκαζέ στην πόλη !!! Και ξαφνικά, εμφανίζεται η υπηρέτρια με ένα μωρό στο καρότσι και του λέει : "αυτό το παιδί είναι το δικό σου κόντε μου" !!! Και μετά .... τέλος επεισοδίου και ... αγωνία για το τι θα συμβεί στο επόμενο ..... Όταν, μετά από χρόνια, διάβασα το βιογραφικό του κορυφαίου μας ποιητή Διονύσιου Σολωμού θυμήθηκα ξανά αυτό το επεισόδιο του σήριαλ !!! Κι αυτό επειδή ο Διονύσιος Σολωμός ήταν το εξώγαμο παιδί που ένας ζακυνθινός κόντες είχε κάνει με την υπηρέτριά του !!!!

Τέλος .... μετά από το σήριαλ εκείνο επικράτησε, ως "υποτιμητική κουβέντα" η λέξη "Φιορούλα" !!!! Ιδίως στις κερκίδες των γηπέδων, άκουγες αρκετές φορές οπαδούς, που θέλανε να "πικάρουν" κάποιον ποδοσφαιριστή, να του φωνάζουν τη φράση "άντε μωρή Φιορούλαααααα" !!!! [δεν αποκλείεται η φράση αυτή να ακούγεται ακόμη και σήμερα στα γήπεδα .... ] .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- - Στο προτελευταίο επεισόδιο ο κόντες έβγαλε έναν φοβερό λόγο ενώπιον της Φιορούλας και του εραστή της, τον οποίο, θυμάμαι, τον ακούγαμε εμείς που βλέπαμε το σήριαλ και ... ευχαριστιόταν η ψυχή μας !!!! Και μετά τη Φιορούλα την πιάσανε κλάματα και ορκίστηκε ότι "δεν θα ματαπάει με άλλον άντρα εκτός απ' τον κόντε" !!!!!
Eπαναλαμβάνω αυτό που αχνά υπάρχει στην μνήμη μου από αυτόν τον λόγο (το έγραψα και πιο πάνω)

"- Θα μπορούσατε να δεχθείτε να έχει εραστή αν ήσασταν συζυγός της ;

- Oχι.

- Εγώ όμως την αγαπώ τόσο που θα μπορούσα να το κάνω..."

Και μετά η Αντζολετάκη επιστρέφει στον Ρηγόπουλο ενώ ο άλλος φεύγει.

-
 
Για άλλη μια φορά φίλε Rinus Cesar, οι τηλεοπτικές αναμνήσεις σου είναι τόσο ζωντανές και παραστατικές, που είναι σαν να (ξανα)βλέπουμε την αγαπημένη μας σειρά...

Σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι αυτές τις μνήμες σου μαζί μας, διότι μας ξυπνάς και τις δικές μας μνήμες που (ως πιο αδύναμες) βρίσκονται "καταχωνιασμένες" στο βάθος του μυαλού μας...
 
Ένα ακόμη έργο του Ξενόπουλου που δεν έπαιζε η Νόρα και μου άρεσε λιγότερο. Και στα βιβλία του Ξενόπουλου που ξεχωρίζω δεν θα το έβαζα στα αγαπημένα μου.
 
Ένα απόσπασμα με την αγαπημένη και συντοπίτισσα μου Γωγώ Ατζολετάκη και τον Πάρι Κατσίβελο τον οποίο και ευχαριστώ για την παραχώρηση του υλικού.

http://www.youtube.com/watch?v=F_OJiExpH2o
 
Απίστευτο!!! Πόσο ωραίο πρέπει να ήτανε...Σε ευχαριστούμε πολύ nick!
 
Ωραίος ο nick! Ο Πάρις έχει όλη τη σειρά ή μόνο τα δικά του κομμάτια?
 
Εξαιρετική σειρά, από τις ωραιότερες μεταφορές λογοτεχνικού έργου στην ελληνική τηλεόραση. Ο Ερρίκος Ανδρέου σε μεγάλα σκηνοθετικά κέφια και οι Ρηγόπουλος - Αντζολετάκη ένα με τους ρόλους τους. Πολύ καλή και η αναπαράσταση της εποχής, σε επίπεδο σκηνικών και κοστουμιών (ήταν ο πρώτος έγχρωμος Ξενόπουλος).
 
Eξαιρετική σειρά, την θυμάμαι αρκετά καλά βέβαια τότε εγώ τουλάχιστον την έβλεπα ασπρόμαυρη και το να βλέπω με χρώμα την Γωγώ Αντζολετάκη μου φαίνεται σήμερα λίγο περίεργο.

Όπως και ναχει το πράγμα ευχαριστούμε πολύ nick για το απόσπασμα όπως και τον κ. Κατσίβελο για να σπάνια αυτά πλάνα.
 
Συνήθως δεν ποστάρω απλά και μόνο για να ευχαριστήσω! (εκτός αν μου έχουν κάνει προσωπική χάρη :p , βλ. Ζανής - Σύνθια)

Εδώ όμως κάνω μια εξαίρεση :) .

Ευχαριστούμε nick!

Ευχαριστούμε κύριε Κατσίβελε!

Κι εγώ αρχίζω να ελπίζω ότι ο tsalk έχει δίκιο κι ότι κάπου, κάπως, καταχωνιασμένα σε ιδιωτικά αρχεία, βρίσκονται μερικά από τα "χαμένα" σίριαλς...
 
retrofan είπε:
Συνήθως δεν ποστάρω απλά και μόνο για να ευχαριστήσω! (εκτός αν μου έχουν κάνει προσωπική χάρη :p , βλ. Ζανής - Σύνθια)
Εδώ όμως κάνω μια εξαίρεση :) .

Ευχαριστούμε nick!

Ευχαριστούμε κύριε Κατσίβελε!

Κι εγώ αρχίζω να ελπίζω ότι ο tsalk έχει δίκιο κι ότι κάπου, κάπως, καταχωνιασμένα σε ιδιωτικά αρχεία, βρίσκονται μερικά από τα "χαμένα" σίριαλς...
Σε ευχαριστώ retrofan για την ιδιαίτερη τιμή. Περίμενε λίγο και ίσως θα δεις πράγματα που ούτε εσύ η ίδια δεν θα πιστεύεις!
 
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου, nick, τόσο εσένα όσο και τον κύριο Κατσίβελο για το ωραίο απόσπασμα, που μας γέμισε νοσταλγία!
 
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Κατσίβελο για την ωραία σκηνή...έχει και άλλα αποσπάσματα στο αρχείο του?
 
johnalepou είπε:
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Κατσίβελο για την ωραία σκηνή...έχει και άλλα αποσπάσματα στο αρχείο του?
Αυτό δεν το γνωρίζω ακόμη. Θα πάρει κάποιο χρόνο.....
 
Δείξτε την αγάπη σας για την θρυλική σειρά του Γρ. Ξενόπουλου και...

Καλησπέρα φίλοι μου,

Πολλές είναι οι φορές που τα μέλη του Retromaniax (όλοι μας) έχουμε ενωθεί και έχουμε καταφέρει να επιτύχουμε όμορφα πράγματα. Αποτελέσμα συλλογικής δουλειάς είναι ο συνεχής εμπλουτισμός της RetroDB με στοιχεία για ταινίες, σειρές και εν γένει τηλεοπτικές παραγωγές. Άλλο παράδειγμα είναι οι συνεντεύξεις του forum που επιτυγχάνονται με την συμμετοχή πολλών μελών σε διάφορα στάδια της διαδικασίας (δημιουργία ερωτηματολογίου, συνέντευξη, απομαγνητοφώνηση, ανάρτηση στο forum), ενώ ιδιαίτερη μνεία θα ήθελα να κάνω στις επιστολές που είχαμε στείλει πριν από 2 χρόνια στην Ραδιοτηλεόραση και στην ΕΡΤ, τις οποίες προσυπέγραψαν πολλά μέλη του forum με ενθουσιασμό και αποτέλεσμα των οποίων ήταν η συνέντευξη-αφιέρωμα στο αγαπημένο περιοδικό και η δημοσιοποίηση, για πρώτη φορά στην ιστορία της ΕΡΤ, μίας πλήρους λίστας σχετικά με τις τηλεοπτικές σειρές που διασώζονται στο Αρχείο της ΕΡΤ. Η ισχύς εν τη ενώσει λοιπόν... :)

Στο θέμα μας: Τον Οκτώβριο του 1981 έκανε πρεμιέρα στην ΥΕΝΕΔ η τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου "Ο κόσμος και ο Κοσμάς" με τον Κώστα Ρηγόπουλο και την Γωγώ Ατζολετάκη στους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Η σειρά αυτή ήταν η όγδοη μεταφορά μυθιστορήματος του Ξενόπουλου στην Ελληνική τηλεόραση και η έβδομη (και τελευταία) της ομάδας Ερρίκου Ανδρέου (σκηνοθεσία), Σούλας Πιερράκου (σενάριο) και Θάνου Κάνιστρα (παραγωγή). Ήταν επίσης η πρώτη έγχρωμη μεταφορά μυθιστορήματος του Ξενόπουλου στην τηλεόραση. Όπως και τους προηγούμενους "Ξενόπουλους" της ΥΕΝΕΔ (Αφροδίτη, Αναδυομένη, Τυχεροί και Άτυχοι, Μυστικοί Αρραβώνες, Λάουρα, Απερίγραπτη), έτσι και τον "Κόσμο και τον Κοσμά" ο κόσμος τον αγάπησε και η σειρά έκανε τις υψηλότερες τηλεθεάσεις την εποχή που προβαλλόταν.

Για του λόγου το αληθές, αξίζει τον κόπο να διαβάσετε το ακόλουθο δημοσίευμα της εποχής με τις θεαματικότητες - ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ, 22 Δεκεμβρίου 1981:

attachment.php


Δυστυχώς, η σειρά αυτή που τόσο αγαπήθηκε από τον κόσμο προβλήθηκε μόνο μία φορά στην τηλεόραση και μαζί με τόσες άλλες σειρές εκείνης της εποχής, σβήστηκε λίγο καιρό μετά από το Αρχείο του 2ου καναλιού της ΕΡΤ.... :(

Αν είστε ανάμεσα σε αυτούς που είδαν και αγάπησαν τη σειρά (και την έφεραν στο 50% θεαματικότητα!!) ή σε αυτούς που αγαπούν τα μυθιστορήματα του Ξενόπουλου και θα θέλατε να δείτε την μεταφορά της σειράς στη μικρή οθόνη με ένα επιτελείο γνωστών ηθοποιών (εκτός από τον Ρηγόπουλο και την Ατζολετάκη, Μ. Μαρτίκα, Ν. Παπαζαφειροπούλου, Μ. Ιγγλέση, Χ. Μωραϊτης, Ν. Γαλανός, Π. Κατσίβελος, Μ. Αρβανιτάκης , Γ. Σμυρναίος, Β. Παπανίκας και άλλοι), έχω πολύ ευχάριστα νέα να μοιραστώ μαζί σας απόψε!!

Κάποιοι από τους βασικούς συντελεστές - δημιουργούς της σειράς προνόησαν το 1981-82 που προβλήθηκε η σειρά στην τηλεόραση να γράψουν κάποια επεισόδια. Με την πρωτοβουλία του μέλους του forum μας, ChristosM, οι συντελεστές ήρθαν σε επικοινωνία μεταξύ τους έπειτα από τόσα χρόνια και συνένωσαν τα ιδιωτικά τους αρχεία - και τα διάσπαρτα επεισόδια της σειράς δημιούργησαν ένα πολύ "γερό" σύνολο, το οποίο περιλαμβάνει σχεδόν ολόκληρη τη σειρά!! :)

Επιθυμία των δημιουργών (και φαντάζομαι όλων μας!!) είναι να ξαναπροβληθεί η σειρά για να μπορέσουμε να την (ξανα)δούμε έπειτα από την μία και μοναδική προβολή της! Και πού θα ήταν καλύτερο να προβληθεί από την ίδια την ΕΡΤ, παραβλέποντας τα όποια μικρά τεχνικά προβλήματα υπάρχουν λόγω της παλαιότητας του υλικού αυτού.

Στηρίξτε την προσπάθεια που γίνεται, δείχνοντας την αγάπη σας! Γράψτε ένα σχόλιο εδώ, κάνετε ένα post στο facebook, στο οποίο η ίδια η Γωγώ Ατζολετάκη γράφει: "Στην παρούσα φάση βρισκόμαστε στην επεξεργασία του υπάρχοντος υλικού. Και βεβαίως, στη συνέχεια, θα πρέπει να πάρει η ΕΡΤ τη ΓΕΝΝΑΙΑ απόφαση να το ξαναβγάλει στις οθόνες... Όλοι εμείς σας ευχαριστούμε από καρδιάς για την αγάπη που δείχνετε στη δουλειά μας !"

Για περισσότερες πληροφορίες και ένα πραγματικά πανέμορφο απόσπασμα της σειράς, ανατρέξτε εδώ:







Και μην ξεχνάτε - η ιδιωτική πρωτοβουλία έσωσε την σειρά, αλλά η δική μας εκδήλωση ενδιαφέροντος - αγάπης θα βοηθήσει ώστε να την ξαναδούμε όλοι στις οθόνες μας!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ευχαριστα νεα για μια σειρα που αγαπησαμε οσο λιγες!

Θα περιμενω με μεγαλη λαχταρα να την ξαναδω, ακομα κι αν δεν ειναι πληρης. Ελπιζω να μην αργησει αυτη η στιγμη...

Σας ευχαριστουμε ολους για την πρωτοβουλια και για τη χαρα που μας δινετε.
 
Πίσω
Μπλουζα