Ο "Μάρτης"

Maverick

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2009
Μηνύματα
132
Αντιδράσεις
33
Καλό μήνα!!!

Και από Μάρτη καλοκαίρι!

Γι' αυτό να μην ξεχάσετε να βάλετε από σήμερα το βραχιολάκι με την άσπρη - κόκκινη κλωστή στο χέρι σας για να μη σας κάψει ο ήλιος.

Όταν τελειώσει ο μήνας θα το βγάλετε και θα το αφήσετε σ' ένα δέντρο να το πάρουν τα χελιδόνια για τις φωλιές τους.

Ελλείψει χελιδονιών, θα το κάψετε στη λαμπάδα της Λαμπρής. #)
 
Η πλάκα είναι οτι έτρωγα αρκετό ξύλο από τη γιαγιά μου, προσπαθώντας να με πείσει να το φορέσω, ενώ εγώ, βάζελος γαρ, δεν καταδεχόμουν να βάλω πάνω μου χρώματα του γαύρου!!! #)
 
Μου το εβαζαν και μενα, καθε ανοιξη, για να μην με "πιασει" ο ηλιος

τα αντηλιακα θα ηταν αγνωστη λεξη, τοτε φαινεται :p

και καθε τελος του μηνα, το αφηνα σε ενα συγκεκριμενο σημειο που καθονταν τα χελιδονια (ηταν μια κληματαρια στην αυλη μας), με την ελπιδα να το παρουν να το βαλουν στην φωλια τους.

Το περιεργο ειναι, πως μετα που το αφηνα, τα χελιδονια δεν ξανακαθονταν εκει.

Μια φορα δοκιμασα να το βαλω η ιδια στην φωλια τους (για ειχαμε και χελιδονοφωλια στο σπιτι :D ), και εκτος του οτι κοντεψα να σκοτωθω ισορροποντας στην καρεκλα, με προλαβε και ο πατερας μου, λεγοντας μου πως τα μικρα χελιδονια αν τα αγγιξεις πεθαινουν (και να κατεβω αμεσως απο κει)
 
Εμμ.... :what:φοραει κανεις απο εδω μεσα ακομα..... ;)
 
Δεν είχα ποτέ μου τέτοιο βραχιολάκι... :cry: :cry: :cry:

Τι;;; 8) Μπορούσα να το φτιάξω και μόνη μου;;; :eek: :p
 
circleag είπε:
Εμμ.... :what:φοραει κανεις απο εδω μεσα ακομα..... ;)

Ελπίζω να μην είναι ντροπή #) #)

Ναι, υπάρχει κάποιος/α :sealed: που στα 36 του/της φοράει Μάρτη και την Κυριακή του Πάσχα θα τον πετάξει στα κάρβουνα καθώς θα ψήνεται το κατσικάκι....

Ποιος/α άραγε?:what::shtup:

Εννοείται juanita πως τον Μάρτη τον φτιάχναμε (φτιάχνουμε ακόμη #) ) μόνοι μας. Λίγες άσπρες κλωστές, λίγες κόκκινες, τις στρίβεις μεταξύ τους μέχρι να "σφίξει" καλά και κομποδένεις στο τελείωμα!
 
Mytinyworld σε ζηλευω που το φορας!!! :D

Εμεις παιδια τι Μαρτη να βαλουμε που εξω εχει το κρυο της αρκουδας ακομα; :)

Εμενα δεν μου το φοραγανε... :( ομως το ειχα δει στους συμμαθητες μου και το εβρισκα πολυ χιπικο!!! :D Το κοιταζα λες και ητανε κανενα συμβολο καποιας αρχαιας φυλης. :eek:
 
mytinyworld είπε:
Ελπίζω να μην είναι ντροπή #) #)Ναι, υπάρχει κάποιος/α :sealed: που στα 36 του/της φοράει Μάρτη και την Κυριακή του Πάσχα θα τον πετάξει στα κάρβουνα καθώς θα ψήνεται το κατσικάκι....

Ποιος/α άραγε?:what::shtup:

Σωπα καλε, τι ντροπη αφου και εγω βαζω με τα γνωστα χρωματα (κοκκινο και ασπρο) :D
 
Κάθε χρόνο φτιάχνω Μαρτάκι για εμένα και την οικογένειά μου! Είναι απλό, σαν την γαλλική πλεξούδα!!
 
Οταν ημουν μικρος παντα φοραγα Μαρτη (''μαρτίτσι'' το λεγαμε εμεις).

Τελευταια χρονια φοραω που και που...περυσι εβγαλα και φωτο :D

Αυτο βεβαια που εφτιαξα εγω ειναι το δεξια στη φωτο.Κρατησα φυσικα το αλλο...

picture.php
 
Μα κι εγώ φοράω "Μάρτη" φυσικά!

Το φοράω και στους λοιπούς της οικογένειας.

Όταν πιάνομαι από τις χειρολαβές στο λεωφορείο, κοιτάζω πονηρά να δω αν τον κοιτάνε...

Και αν τυχόν κάποιο Μάρτη φορούσα τα καλά μου να πάω σε γάμο ή άλλη επίσημη εκδήλωση, ο "Μάρτης" φιγουράριζε στο χέρι μου στις αναμνηστικές φωτογραφίες...
 
Εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι δυνατόν ένα απλό βραχιολάκι να λειτουργεί σαν αντηλιακό, γιατί ότι και να έκανα πάντα θα μαύριζα από τον ήλιο!

Το έθιμο του μάρτη πως και από που να ξεκίνησε άραγε?
 
Κι εγώ φορούσα Μάρτη μικρός,αλλά στα μέσα του μήνα το έβγαζα συνήθως
 
Από λίγο που έψαξα, βρήκα οτι πιστεύεται ότι μαρτίτσι έχει τις ρίζες του στην αρχαία Έλλάδα, και μάλιστα στα Ελευσίνια μυστήρια. Οι μύστες των Ελευσίνιων Μυστηρίων, έδεναν μια κλωστή, την "Κρόκη", στο δεξί τους χέρι και το αριστερό τους πόδι.

Ο Κωστής Παλαμάς έγραψε ένα πολύ παραστατικό και ωραίο ποιηματάκι σχετικά με το μαρτίτσι:

"Ρόδιζʼ η πρώτη του Μάρτη μέρα

και στο παιδάκι της η μητέρα γελώντας πάει:

«Με Μάρτη έρχομαι το λαιμό σου

να στεφανώσω σαν άγγελός σου θα σε φυλάει.

Από χρυσάφι, προτού να φέξει,

με τι φροντίδα το έχω πλέξει.

Για το χρυσό μου!

Με κάθε χρώμα το έχω ντύσει ουράνιο τόξο,

που θα στολίσει τον ουρανό μου"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε κάποια μέρη φορούσαν Μάρτη στο λαιμό με μια δεκάρα περασμένη..θέλοντας να εξευμενήσουν τη θεά Τύχη..

DSC00431.JPG




Πάντως παιδιά ο μήνας Μάρτς...είναι και ο μόνος που..ομοίως στα Αγγλικά προφέρεται March!
 
Η Χουανιτα δε θυμάται καλά. Μαζί φτιαχναμε βραχιολακι και όχι μόνο άσπρο-κόκκινο.κι εγώ φορούσα αλλά λερωνοταν και το πεταγα γρήγορα.
 
dimitris261 είπε:
Από λίγο που έψαξα, βρήκα οτι πιστεύεται ότι μαρτίτσι έχει τις ρίζες του στην αρχαία Έλλάδα, και μάλιστα στα Ελευσίνια μυστήρια. Οι μύστες των Ελευσίνιων Μυστηρίων, έδεναν μια κλωστή, την "Κρόκη", στο δεξί τους χέρι και το αριστερό τους πόδι.
Απο την Ελευσινα μου ηταν ο Μαρτης;;;; #)

Τι ομορφη πληροφορια που μας εδωσες dimitris261;

Σε ευχαριστω! :)
 
Ψάχνοντας ακόμη, βρήκα τα εξής:

Το έθιμο του Μάρτη γιορτάζεται ίδιο και απαράλλαχτο στα Σκόπια με την ονομασία «Μάρτινκα» και στην Αλβανία ως «Βερόρε». Οι Βούλγαροι, την πρώτη ημέρα του Μάρτη, φορούν στο πέτο τους στολίδια φτιαγμένα από άσπρες και κόκκινες κλωστές που αποκαλούνται «Μαρτενίτσα». Το ασπροκόκκινο στολίδι της 1ης του Μάρτη φέρει στα ρουμανικά την ονομασία «Μαρτιζόρ». Η κόκκινη κλωστή συμβολίζει την αγάπη για το ωραίο και η άσπρη την αγνότητα του φυτού χιονόφιλος, που ανθίζει τον Μάρτιο και είναι στενά συνδεδεμένο με αρκετά έθιμα και παραδόσεις της Ρουμανίας. Σύμφωνα με την μυθολογία, ο Θεός - Ήλιος μεταμορφώθηκε σε νεαρό άνδρα και κατέβηκε στη Γη για να πάρει μέρος σε μια γιορτή. Τον απήγαγε, όμως, ένας δράκος, με αποτέλεσμα να χαθεί και να βυθιστεί ο κόσμος στο σκοτάδι.

Μια ημέρα ένας νεαρός, μαζί με τους συντρόφους του σκότωσε τον δράκο και απελευθέρωσε τον Ήλιο, φέροντας την άνοιξη. Ο νεαρός έχασε τη ζωή του και το αίμα του -λέει ο μύθος- έβαψε κόκκινο το χιόνι. Από τότε, συνηθίζεται την 1η του Μάρτη όλοι οι νεαροί να πλέκουν το «Μαρτισόρ», με κόκκινη κλωστή που συμβολίζει το αίμα του νεαρού άνδρα και την αγάπη προς τη θυσία και άσπρη που συμβολίζει την αγνότητα.

Αυτά τα ολίγα και πιστεύω ενδιαφέροντα! ;)
 
E, να το πω κι εγώ, ακόμα φοράω κάθε χρόνο, μου φτιάχνει η κοπέλα μου ένα πάντα... :)
 
Ειδατε ιστορια που εχει πισω του αυτο το βραχιολακι! :D

Ο κοσμος μας ειναι ενα μικρο χωριο και ολοι πανω κατω ειμαστε συγγενεις, ειτε μας αρεσει ειτε οχι. :flower:

Βαλκανια ειναι αυτα. :cool:

Αυτο το μοτιβο με το αιμα του νεου που πεθαινει χρωματιζοντας με κοκκινο τον κοσμο, οπως στην κλωστη του Μαρτη, συναντιεται και στον μυθο του Αδωνη, του αγαπημενου της Αφροδιτης, που με το αιμα του την ανοιξη εβαψε τις παπαρουνες.

Επισης οταν ημουν μικρη ο μπαμπας μου μου ελεγε οτι και το αιμα του Χριστουλη ειχε βαψει τις παπαρουνες και τα αυγα του Πασχα. Απο τοτε ειχα σταματησει και να κοβω παπαρουνες.

Ενα βραχιολακι του Μαρτη στο τελος μας ενωνει ολους. :)
 
Πίσω
Μπλουζα