Ο Μικρός Πρίγκηπας [Antoine de Saint-Exupery]

μήπως μπορώ να το βρω σε pdf?
 
Υπαρχει στο Wikisource καθως και σε διαφορα sites online, με ολες τις εικονες, αλλά οχι Ελληνικα.

Κι αυτο επειδη συμφωνα με τις νομοθεσιες καποιων χωρών θεωρείται public domain (αυτο σημαινει οτι αν εισαι σε χωρα οπου το βιβλιο δεν ειναι p.d. ειναι παρανομο να το διαβαζεις online και πρεπει να το αγορασεις :Ρ)
 
Το αγαπώ και εγώ πολύ αυτό το έργο και μου αρέσει και η εικονόγραφηση παρά τα σχόλια αρκετών που το θεωρούν γλυκερό. Μου άρεσε πολύ ο Εξυπερί και είχα διαβάσει και άλλα δύο βιβλία το ᾽Ἠ γη των ανθρώπων᾽᾽και ένα άλλο ᾽᾽Νυχτερινή πτήση᾽᾽. Με συγκινουσε και ο ρομαντικός τρόπος που πέθανε. Πλεον οι νέοι τον θεωρούν ξεπερασμένο και παλιομοδίτικο. Ατιμος κυνισμός!
 
το βιβλιο που εχω ειναι στα ιταλικα,18εκ. και εχει 125σελιδες

οριστε και η φωτο του εξωφυλλου LastScan.jpg

mikros prigkipas.jpg
 
O Μικρός Πρίγκιπας θα παραμένει πάντα ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία, φανταστικό για όλες τις ηλικίες, αλλά φυσικά το καταλαβαίνουν καλύτερα οι ενήλικες. Αποτελεί ένα υπέροχο, γλυκό και νοσταλγικό ταξίδι. Και η λατρεία μου δεν περιορίζεται μόνο στο βιβλίο που εννοείται ότι έχω, αλλά και σε άλλα αντικείμενα, γι'αυτό...

Τσάντα, κολιέ και πορτοφόλι μικρός πρίγκιπας :)

SAM_0174.jpg

SAM_0177.jpg

SAM_0179.jpg
 
ο ελευθερος τυπος δινει τα ντι-βι-ντι του 80

περλα μου, είναι όλα υπέροχα
 
Σ'ευχαριστώ Αριάδνη :) Μου αρέσουν όλα αυτά με την παλιά εικόνα του Μικρού Πρίγκιπα, γιατί κάτι καινούργια τον έχουν κάνει με κάτι μπλε ματάρες σαν εξωγήινο και πολύ διαφορετικό γενικά. Για μένα δεν βλέπεται έτσι.
 
perlastar είπε:
Σ'ευχαριστώ Αριάδνη :) Μου αρέσουν όλα αυτά με την παλιά εικόνα του Μικρού Πρίγκιπα, γιατί κάτι καινούργια τον έχουν κάνει με κάτι μπλε ματάρες σαν εξωγήινο και πολύ διαφορετικό γενικά. Για μένα δεν βλέπεται έτσι.
εννοεις το παιδικο ανιμε του 80 γιατι ημουν ερωτευμενη με κεινο το παιδικο και με την εικονα εκεινη του μικρου πριγκηπα
 
Όχι, δεν εννοούσα εκείνο, εννοώ οτιδήποτε είναι σαν αυτό εδώ:

images63TD2FE0.jpg
 
Ένα από τα καλύτερα βιβλία της ξένης λογοτεχνίας!!!
 
Πίσω
Μπλουζα