Ο Πέτρος και τα Κορίτσια του (1994 MEGA)

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.603
Ο Πέτρος και τα Κορίτσια του (1994)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Πέτρος_και_τα_κορίτσια_του

Κωμικη σειρα με τον Πετρο Φιλιππιδη και τις

Νικολετα Βλαβιανου

Μαρια Παπαλαμπρου

Μπεττυ Νικολεση

μεταδοθηκε το 1994-1995 απο το mega

Δειτε τους τιτλους και αποσπασματα απο την σειρα

που δεν μεταδοθηκε ποτε σε επαναληψη

[edit]"Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]


και το σημα για διαφημισεις το 1995

[edit]"Ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ποιον λογο δεν προβληθηκε ποτε απο το μεγκα; Παντως εδειξε μικρα αποσπασματα στο μεγκα ολ ναιτερς στο σχετικο αφιερωμα.
 
Από τη σειρά αυτή μου άρεσε ο πρώτος κύκλος (1994-1995) με τον Πέτρο και τις 3 αδερφές του που έμεναν στο ίδιο σπίτι. Στο β κύκλο (1995-1996) ο Πέτρος μετακόμισε σε άλλο σπίτι και έπαιζαν η μια αδερφή του η Φανή (σχεδιάστρια μόδας),η Μαρκέλλα (Ρένια Λουιζίδου σχεδιάστρια μόδας και αυτή και έλεγε συνέχεια νευράκια-τσαταλάκια(?)), η Τατιάνα η οικιακή βοηθός του Πέτρου και ο Βελισάριος Ευθυμίου (Περικλής Λιανός). Στη β σεζόν έπαιζε επίσης και ο Βασιλάκης (Χρήστος Γιαννικόπουλος) που έμενε μαζί με τον Πέτρο.Αν θυμάμαι καλά ο μικρός δε συμπαθούσε ένα κοριτσάκι πολύ μικρότερό του (τη Ρόζα)που τον επισκεπτόταν καμιά φορά (Ιωάννα Μαρκάκη) και την έλεγε συνεχώς "άρρωστη"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης ο Βασιλάκης έλεγε τη φράση: καλά ε, πόρωση! όταν ενθουσιαζόταν με κάτι.
 
μου αρεσε ο φιλλιπιδης οταν εκανε τον ξαδερφο απο την αμερικη με τα μουσια θυμαμαι που ειχε γεμισει το σπιτι μηχανοβιους και φωναξαν την σαμιωτακη και τους βαραγε με το ξεσκονιστηρι για να φυγουν χαχαχαχαχ επισης μου χει μεινει ο φιλλιπιδης να φωναζει απο το παραθυρο στον μπιμπιλα ρε κατσαρο υποθετο αν κατεβω κατω θα σε χωσω μες στα γαριδακια και την κικη περση που επαιζε την θεια του φιλλιπιδη που τα χε χαμενα και ελεγε συνεχως αποψε παντρευεται η κορη της λεγκορος βρηκα και ενα βιντεο

 
Ένα από τα επεισόδια που μου άρεσε, ήταν από τον πρώτο κύκλο επεισοδίων όπου έπαιζε η Εβελίνα Παπούλια στο ρόλο καθηγήτριας Μαθηματικών που προσφέρεται να βοηθήσει την μικρότερη αδερφή του Πέτρου (Μαρία Παπαλάμπρου) στα Μαθηματικά. Τελικά ο Πέτρος ερωτεύεται την καθηγήτρια και αρχίζει μαθήματα Μαθηματικών. Το επεισόδιο αυτό είχε τίτλο ''Το Πυθαγόρειο Θεώρημα''.
 
Δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά είχε σχετική επιτυχία τότε.
 
Θυμάμαι ότι στη πρώτη σαιζόν το έβλεπα μανιωδώς! Είχα φάει και "κόλλημα" και με τη μικρή τσαχπίνα Μαρία Παπαλάμπρου..Την είχε τη πλάκα του αλλά δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω και ως αγαπημένη μου σειρά..Χαριτωμένη περισσότερο θα την έλεγα..Η δεύτερη σαιζόν πάντως ήταν οικτρή..Να συμπληρώσω δε στις ατάκες και το χαρακτηριστικό "κατσαρό υπόθετο" που έλεγε ο Φιλιππίδης για τον περιπτερά (Σπύρο Μπιμπίλα) που ήθελε τη μεγάλη αδερφή (Μπέτυ Νικολέση-αλήθεια που χάθηκε ;) Μια σειρά πάντως που δεν επαναλήφθηκε -περιέργως πως- πολλές φορές..
 
ο Φιλιππίδης έλεγε συχνά και την ατάκα "Α, ρε πατέρα" ...
 
Το εβλεπα φανατικα.Ειδικα ο πρωτος κυκλος ειχε πολυ γελιο.Γιατι δεν το βαζει το mega να το ξαναδουμε;;
 
και το κλασσικό "Σακούρτελε"... :D
 
....το οποίο (Σακούρτελε) δεν κατάλαβα και τι ακριβώς σημαίνει. Είναι κάποιος ιδιωματισμός ή είναι απλά μια άσχετη γλωσσοπλαστική προσπάθεια του Φιλιππίδη; Πάντως, "ο Πέτρος και τα κορίτσια του" ήταν αφασική σαν σειρά.

Για όσους ρωτούν τι απέγιναν η Μπέτυ Νικολέση και η Μαρία Παπαλάμπρου, μπορώ να σας απαντήσω ως εξής: η πρώτη, κόρη της ηθοποιού Άννας Μακράκη (ναι, εκείνης που κρατούσε το τσιγάρο στον Οιδίποδα του Στούρουα) ασχολείται κυρίως με ένα θεατρικό εργαστήρι το οποίο έχει δημιουργήσει, ενώ (σπανιότατα πια) παίζει στο θέατρο. Η Μαρία Παπαλάμπρου, αφού δικηγόρησε για κάποιον καιρό, και αφού προσπάθησε (κόβοντάς μάλιστα το επίθετό της σε "Λάμπρου) να κάνει μια δεύτερη καριέρα σε ρόλους "ενήλικης", παντρεύτηκε τον τωρινό σύζυγό της, με τον οποίο έχουν μαζί μια εταιρία παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων, ενώ μανατζάρουν επίσης και καλλιτέχνες. Σήμερα η Μαρία ζει (με το σύζυγό της, πάντα) μόνιμα στη Γερμανία, ενώ έχει και μία κόρη που της μοιάζει εκπληκτικά (νομίζεις ότι βλέπεις μία μικρή Μαρία)
 
Σε αυτή την σειρά έκανε και ένα πέρασμα η Ναυπλιώτου, με ασχολίαστη υποκριτική :p μιας και ήταν ο πρώτος της ρόλος στην tv. Μοντελο της Λουιζίδου πρέπει να ήταν αν θυμάμαι καλά.
 
BETTY BOOP είπε:
Ένα από τα επεισόδια που μου άρεσε, ήταν από τον πρώτο κύκλο επεισοδίων όπου έπαιζε η Εβελίνα Παπούλια στο ρόλο καθηγήτριας Μαθηματικών που προσφέρεται να βοηθήσει την μικρότερη αδερφή του Πέτρου (Μαρία Παπαλάμπρου) στα Μαθηματικά. Τελικά ο Πέτρος ερωτεύεται την καθηγήτρια και αρχίζει μαθήματα Μαθηματικών. Το επεισόδιο αυτό είχε τίτλο ''Το Πυθαγόρειο Θεώρημα''.
Αυτό το επεισόδιο θυμάμαι από τη σειρά, όπου τελικά η αδερφή του μπήκε κρυφά το βράδυ στο σχολείο και έγραψε το Πυθαγόρειο θεώρημα σκονάκι στο θρανίο της, το βράδυ πριν τις τελικές εξετάσεις.
 
Θυμάστε τον ξάδερφο του Πέτρου, τον μπράδερ Πετράν από την Αμερική όπου ήταν ντεμέκ ένας μεταλάς με Χάρλει, μακριά μαλλιά και δε συμμαζεύεται και κάνανε και ceiling therapy, κοιτάζοντας το ταβάνι. Από τις λίγες σιερές που πρωταγωνίστησε ο Φιλιππίδης και μου άρεσε την εποχή εκείνη.
 
Πλάκα είχε, αλλά όπως λίγο πολύ οι ελληνικές σειρές μετά την πρώτη σεζόν πέφτει κατακόρυφα η φρεσκάδα τους
 
BETTY BOOP είπε:
Επίσης ο Βασιλάκης έλεγε τη φράση: καλά ε, πόρωση! όταν ενθουσιαζόταν με κάτι.

επίσης ήταν φανατικός οπαδός του Ολυμπιακού
 
ο Βασιλάκης (Χρήστος Γιαννικόπουλος) ήταν γιος του Πέτρου από προηγούμενη σχέση; Στο επεισόδιο 39 (β' κύκλος) στο 14.10 το αγόρι λέει ότι ο πατέρας του είναι στον Καναδά. Το αγόρι είχε θεία στη σειρά τη Ρούλα Κορομηλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα