Ο Πατούχας (1984 ΕΡΤ)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ο Πατούχας (1984 ΕΡΤ)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%A0%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%B1%CF%82_(1984)

Έτος: 1984

Τηλεοπτική Σειρά

10 επεισόδια (10χ 45 λεπτά)

Είδος:Κρητική ηθογραφία εποχής

Κανάλι: ΕΡΤ

Σκηνοθεσία: Αλέξης Δαμιανός

Σενάριο:Αλέξης Δαμιανός

Συγγραφέας: Ιωάννης Κονδυλάκης

Μουσική σύνθεση: Ελένη Καραϊνδρου

Ηθοποιοί: Νίκος Βερλέκης (Πατούχας), Καίτη Παπανίκα (χήρα Ζερβούδαινα), Αλέξης Δαμιανός (Θωμάς), Ελένη Καραγιώργη (Πηγιώ), Εύα Κοταμανίδου (Ρηγινιώ), Δημήτρης Σταύρακας (καλόγερος)

Σχόλια/Πλοκή:Έργα και ημέρες ενός παλικαριού στην Κρήτη των αρχών του αιώνα.Ο δεκαοκτάχρονος Μανωλιός του Σαιτονικολή που είναι γνωστός με το όνομα Πατούχας για τις μεγάλες του πατούσες, απο πολύ μικρός έχει ζήσει ως βοσκός στα βουνά, μακριά απο τον κόσμο και τους τύπους της συμβατικής ζωής. Έτσι οταν μια φορά κατεβαίνει στο χωριό, ερωτεύεται κεραυνοβόλα την Πηγιώ, την πρώτη γυναίκα που βλέπει μπροστά το, Ορμητικός και πρωτόγονος στις αντιδράσεις του, αρνείται να επιστρέψει στα πρόβατα και θέλει να μείνει για πάντα στο χωριό.Οι δύο νέοι αποφασίζουν να παντρευτούν μόλις κτισθεί το νέο τους σπίτι, αλλά ο Μανωλιός δεν εννοεί να χάνει τον καιρό του και θυμώνει με την αρραβωνιαστικιά του γιατί δεν τον... "ακολουθεί" στις σπηλιές. Οερωτικός του πόθος στρέφεται προς άλλες γυναίκες του χωριού και κυρίως προς την κόρη της χήρας Ζερβούδαινας, η οποία όμως δεν του δίνει καμιά σημασία, ενω η μητέρα της χρόνια στερημένη απο άντρα τον καλοβλέπει για λογαριασμό της. Η περιφρόνιση της νέας μεταβάλλει τον Πατούχα σε άγριο κριάρι, αφού για να την εντυπωσιάσει τα βάζει με τους Τούρκους, γίνεται φυγάς στο βουνό για να γλιτώσει απο τους Ζαπτιέδες (Τούρκοι χωροφύλακες) και τελικά σχεδιάζει την απαγωγή της. Μεθυσμένος, πηγαίνει ένα βράδυ σπίτι της για να την κλέψει, αλλά τελικά απο λάθος απαγάγει την χήρα. Όταν αντιλαμβάνεται το λάθος του, απογοητεύεται αλλά στο μεταξύ έχει κτιστεί το σπίτι της αρραβωνιαστικιάς του και επιτέλους παντρεύεται.

Trivia:Φιλόδοξο σήριαλ που σημάδεψε την επιστροφή του Αλέξη Δαμιανού στην ελληνική τηλεόραση, συζητήθηκε πολύ, αλλά τελικά δεν σημείωσε την αναμενόμενη επιτυχία.

Το σημερινό τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης έχει αφιέρωμα στην σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρα υπάρχει άραγε στο αρχείο της ΕΡΤ;

πάντως το 1972 ειχε κυκλοφορισει και σε ταινια.
 
Λογικά επειδή είναι απο τις πρόσφατες, θα υπάρχει. Αρκεί να μας το επιβεβαιώσει με κάποιο τρόπο και η ΕΡΤ.
 
nick είπε:
Λογικά επειδή είναι απο τις πρόσφατες, θα υπάρχει. Αρκεί να μας το επιβεβαιώσει με κάποιο τρόπο και η ΕΡΤ.
Θέλω να πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα έχουμε μια πλήρη ενημέρωση από την ΕΡΤ σχετικά με το ποιες σειρές σώζονται στο Αρχείο της (συμπεριλαμβανομένου και του Πατούχα). Είμαστε εν αναμονή...:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18734-Επιστολές-πρός-ΕΡΤ-και-Ραδιοτηλεόραση/page8
 
attachment.php


attachment.php
 
Χμμμ... οι συντελεστές δείχνουν ότι θα πρέπει να ήταν καλογυρισμένη σειρά, άσχετα αν είχε επιτυχία ή όχι. Για κακή μου τύχη έβαλα πρόσφατα να δω την παλιότερη (1972) ομώνυμη ταινία με τον Τάσο Γιαννόπουλο στον βασικό ρόλο... άντεξα μισή ώρα (όχι γιατί περίμενα να μου αρέσει περισσότερο μετά, ήταν φανερό ότι η ταινία δεν σωζόταν με τίποτε, αλλά περπάταγα μανιωδώς σ' εναν κυλιόμενο διάδρομο προσπαθώντας να κάψω καμιά θερμίδα πηγαίνοντας πουθενά, και είχα βάλει να δω αυτήν την ταινία, οπότε ήμουνα αιχμάλωτος). Αναρωτιέμαι αν υπάρχει πουθενά η σειρά, γιατί η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα.
 
bernard.c είπε:
Θέλω να πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα έχουμε μια πλήρη ενημέρωση από την ΕΡΤ σχετικά με το ποιες σειρές σώζονται στο Αρχείο της (συμπεριλαμβανομένου και του Πατούχα). Είμαστε εν αναμονή...:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18734-Επιστολές-πρός-ΕΡΤ-και-Ραδιοτηλεόραση/page8

Γεία σας.

Τελικά έμαθε κανείς εάν υπάρχει αυτή η σειρά κάπου για να μπορέσουμε να την δούμε;

Σας ευχαριστώ.
 
georg1972 είπε:
Γεία σας.Τελικά έμαθε κανείς εάν υπάρχει αυτή η σειρά κάπου για να μπορέσουμε να την δούμε;

Σας ευχαριστώ.
Καλησπέρα georg1972 και Καλώς Ήρθες στο forum μας!

Δυστυχώς, τα μέχρι σήμερα στοιχεία από την ΕΡΤ δεν επιβεβαιώνουν ότι η σειρά σώζεται στο Αρχείο... :(

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ανατρέξεις εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20554-%CF%E9-%F4%E7%EB%E5%EF%F0%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%E5%E9%F1%DD%F2-%F0%EF%F5-%F3%FE%E6%EF%ED%F4%E1%E9-%F3%F4%EF-%C1%F1%F7%E5%DF%EF-%F4%E7%F2-%C5%D1%D4
 
Η σειρά αναμενόταν εναγωνίως το 1984 λόγω των εξαιρετικών ταινιών του Αλέξη Δαμιανού "Μέχρι το πλοίο" και "Ευδοκία". Το αποτέλεσμα, όμως, δεν είχε ικανοποιήσει ιδιαίτερα τους κριτικούς ή το κοινό, λόγω του υπερβολικά αργού ρυθμού. Πάντως, η σειρά πρέπει να υπάρχει κάπου, γιατί ήταν εξ ολοκλήρου κινηματογραφημένη.
 
bernard.c είπε:
Καλησπέρα georg1972 και Καλώς Ήρθες στο forum μας!
Δυστυχώς, τα μέχρι σήμερα στοιχεία από την ΕΡΤ δεν επιβεβαιώνουν ότι η σειρά σώζεται στο Αρχείο... :(

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ανατρέξεις εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?20554-%CF%E9-%F4%E7%EB%E5%EF%F0%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%E5%E9%F1%DD%F2-%F0%EF%F5-%F3%FE%E6%EF%ED%F4%E1%E9-%F3%F4%EF-%C1%F1%F7%E5%DF%EF-%F4%E7%F2-%C5%D1%D4

Γεία σου bernard.c και γενικά σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ,πολλή καλή δουλειά.

Εγώ ζω τα τελεύταια χρόνια στο εξωτερικό,μου αρέσουν τα παλιά έργα και θεωρώ οτι σαν αυτές τις παλιές ταινίες δυστυχώς δεν θα ξαναδούμε.

Όσο για τον Πατούχα το ψάχνω τα τελεύταια χρόνια (όχι εγω μόνο,ξέρω ότι πολλοί θα χαρούν εάν βρεθεί η ταινία) διότι η καταγωγή μου είναι

από τα μέρη που γυρίστηκε η ταινία.Είμουν στο δημοτικό οταν γυριζόταν και ερχόντουσαν στο σχολείο τότε να πάρουν παιδιά για κομπάρσους!Το είχα δει τότε αλλά δεν το θυμάμε.Ηξερα και προσωπικά τον Αλέξη Δαμιανό,εκείνα τα χρόνια.Αυτό που ξέρω εγώ, διότι έχει ερωτηθεί και ο γιος του ο Πανίνος ,είναι ότι εάν υπήρχε κάποια κόπια στο εξοχικό του στα Βασιλικά έχει καεί μετά απο την πυρκαγιά που ξέσπασε εκεί.Οι τελεύταιες πληροφορίες που έχω εγώ, είναι ότι εάν υπάρχει κάτι,αυτό μπορεί να είναι είτε στο μουσείο Εθνικής ταινιοθήκης η σε κάποιο ιταλικό κανάλι,διότι μετά απο την ΕΡΤ το έδωσε στην Ιταλία χωρίς να ξέρουμε περαιτέρω πληροφόριες.

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπροκρισή σας.
 
Μου κάνει πάντως τρομερή εντύπωση πως είναι δυνατόν ένα κρατικό κανάλι (εν προκειμένω η ΕΡΤ) να δίνει σε ένα άλλο ενδεχομένως ξένο κανάλι υλικό του χωρίς κάποιες ρήτρες...που να έχουν να κάνουν π.χ με την επιστροφή του σε κάποιο διάστημα ή πως είναι δυνατόν να δίνεται κάτι χωρίς η ίδια η ΕΡΤ να φροντίζει για κάποια κόπια του προηγουμένως. Σειρές όπως αυτή που ήταν σε φιλμ γυρισμένη (επομένως δεν μπορούσε να σβηστεί) και επιπλέον σκηνοθετημένη από έναν μεγάλο (και αριστερό- επομένως μάλλον αρεστό στην εν 1984 διοίκηση της ΕΡΤ) δημιουργό θεωρώ πως πολύ "άδοξα" και ηλιθιωδώς χάθηκε-εάν όντως χάθηκε!
 
Μπορεις να διαβασεις το βιβλιο, αν δεν σε ενοχλει η ελαφρια καθαρευουσα. Καλη φαινεται η σειρα αλλα οι περιγραφες και οι παρομοιωσεις του Κονδηλακη ειναι απιστευτα αστειες.
 
Γεια σας…είχαμε ρωτήσει τον Αλέξη Δαμιανό εάν υπάρχει η ταινία, και η απάντησή του ήταν η εξής..

κάποια στιγμή πήρε μια φωτιά στο σπίτι του και κάηκε το φιλμ…απ΄ότι μας είπε, η ΕΡΤ δεν πρεπει να την έχει τη σειρά…

Εχουμε παίξει αρκετοί απο τη Βόρεια Ευβοια ως κομπάρσοι στην ταινεία αυτή, και ψαχνουμε να τη βρούμε, χωρίς τύχη ακόμα…

Εάν μάθουμε κάτι από τα παιδιά του θα ενημερώσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα