Ο Πειρατής και η Φιλιππινέζα (1990): Αναλυτική παρουσίαση

Super Insomniacs

RetroWannaBe
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
8
Ο Πειρατής και η Φιλιππινέζα

Σκηνοθεσία: Κώστας Καραγιάννης

Σενάριο: Κώστας Καραγιάννης - Νίκος Επιτροπάκης

Πρωταγωνιστούν: Παύλος Χαϊκάλης, Ζέτα Αποστόλου, Λίντα Γίγα, Νίκος Κούρος,

Ανθή Γούναρη, Δημήτρης Παπαγιάννης

"Ο ιδιοκτήτης ενός βίντεο κλαμπ αποφασίζει να κάνει κάτι τρελό, επειδή οι

Φιλιππινέζες πελάτισσες νοικιάζουν όλες τις ελληνικές ταινίες προκειμένου

να μάθουν τη γλώσσα."

Αναλυτική παρουσίαση

Με μία λέξη:

Απογοήτευση.

Με 5 λέξεις:

Ά ρε Mega τί έκανες...

Με πολλές λέξεις:

picture.php


Μετα το sci-fi διαμάντι "Συζυγικά βραχυκυκλώματα", αποφάσισα να ψάξω την αμέσως επόμενη χρονολογικά βιντεοταινία του Παύλου Χαϊκάλη, πιστεύοντας ότι η λάμψη του δε θα είχε προλάβει να σβήσει και οι ευθυγραμμισμένοι πλανήτες του θα σκορπούσαν πλουσιοπάροχα τη μαγική τους αστροσκονη (πρωτότυπο κόνσεπτ, επικοί διάλογοι, απανωτές ανατροπές, αστείρευτο άρωμα εητίλας) σε οποιοδήποτε project του ανέθεταν, ανάγοντάς το αυτομάτως σε cult.

Δυστυχώς, οι προσδοκίες μου διαψεύστηκαν, και τον αρχικό μου ενθουσιασμό διαδέχθηκε η... απογοήτευση.

Ο Πειρατής και η φιλιππινέζα, (παραπλανητικός τίτλος και παραπλανητική περίληψη) γρήγορα βουλιάζει -σεναριακά- στην κινούμενη άμμο της φαρσοκωμωδίας, με αποτέλεσμα να θυμίζει, στα καλύτερά του, κομμένες

σκηνές του Ρετιρέ, ενώ το μόνο που μένει στο τέλος είναι μια πίκρα για το τέλος των βιντεοκλάμπ και ένα ξερό "κατηγορώ" για τη νέα κοινωνική τάξη των νεόπλουτων. Ούτε η εκρηκτική Λίντα Γίγα βοηθάει την κατάσταση, αφού η παρουσία της περνα ανεκμετάλλευτη.

Και είναι κρίμα, γιατι η ταινία ξεκινά αρκετά καλά, έχει υπόθεση που μοιάζει με... υπόθεση, κι εγώ να είμαι σίγουρος ότι στην οθόνη μου εκτυλίσσεται το εν δυνάμει "ελληνικό clerks".

Ξεκινάμε λοιπόν:

Καινούργια μέρα ξημέρωσε και η πρώτη πελάτισσα μπαίνει στο βίντεο κλάμπ του Γιώργου:

picture.php


Οι δουλειές δεν πάνε καλά. Φταίει η ιδιωτική τηλεόραση ή ο Κος Χατζησάββας;

picture.php


Ενδιαφέρουσα ανατροπή: Η κοπέλα του Γιώργου είναι πλουσιοκόριτσο. (Την αποκαλέι Λιζάκι, άρα ξέρουμε ότι

δεν είναι κακιά). Ο Γιωργος οραματίζεται ότι μια μέρα θα πιάσει την καλή.

Ακόμα πιό ενδιαφέρουσα η DavidLynch-ική βιντεοκασσέτα.Πραγματική ή φανταστική;

picture.php


Το πρώτο fantasy element της ταινίας. Ή μήπως flash forward;

picture.php
 
Επιστροφή στην πραγματικότητα: Αν θέλει να την παντρευτεί, πρέπει να σοβαρευτεί, να κόψει τις σπατάλες και να βρεί καλύτερη δουλειά.

picture.php


picture.php


Ακόμα κι ο μπάρμαν μένει άναυδος μπροστά στην εκτυφλωτική ομορφιά της Λίντας Γίγα:

picture.php


Ο Γιώργος μένει με τη θεία του: (Ακολουθεί PhotoQuiz <?> για αληθινούς retromaniacs)

picture.php


Η Λίζα συζητά το πρόβλημα με την κολλητή της την Εφη. Αν και έχουμε 1990, η Έφη μιλάει σαν τον Γαρδέλη του 1983:

picture.php


Η Λίζα αποφασίζει να νοικιάζει ταινίες μέσω της Έφης για να βοηθήσει κρυφά τον αγαπημένο της:

picture.php


Από μηχανής θεά, η Φιλιππινέζα Λί:

picture.php


Η Έφη, με τα λεφτά της Λίζας:

picture.php


Το σχέδιο δεν φαίνεται και τόσο καλό τελικά. (επίσης άλλη μια αφορμή να δείξω την Λίντα Γίγα).

Η σακούλα με τις ταινίες δεν είναι καθόλου υπερβολή, για την εποχή!..

picture.php


Πού είναι ο Λιακόπουλος να κράξει την SONY?.. "Είναι ελληνικά!!"

picture.php
 
Δεν υπάρχει ταινία του '80 που να μην έχει σκηνή σε ντισκοτέκ. Όμως έχουμε μπει στα συντηρητικά 90s και η ποπ υποσκελίζεται από το λαϊκό και τα μπουζούκια. Εδώ, οι ήρωές μας το ρίχνουν λίγο έξω, αν και οποισδήποτε άνθρωπος θα έφευγε τρέχοντας ακούγοντας τα παρακάτω:

picture.php


δυστυχώς έχει κι άλλο:

picture.php


Κι άλλα έξοδα:

picture.php


Πανέμορφη.. (τι να απέγινε άραγε ;)

picture.php


Επιτέλους, λίγο slapstick:

picture.php
 
Μακάρι όλη η ταινία να ήταν έτσι:

picture.php


Ο Γιώργος μυρίζεται την απάτη:

picture.php


picture.php


Η δεύτερη φαντασίωση της ταινίας (τραγουδάει Πανταζή):

picture.php


Πίσω στο μαγαζί και άλλη μιά φαντασίωση:

picture.php


Μπροστά στον κίνδυνο κατάσχεσης, αποφασίζει να δουλέψει για τον κύριο Ανάργυρο, τον στρατηγό.

Εδώ, ο σκηνοθέτης δεν είχε την πολυτέλεια να ξαναγυρίσει την σκηνή, κι έτσι το σαρδάμ έμεινε:

picture.php


Δυστυχώς ο στρατηγός ζητάει Φιλιππινέζα...

picture.php
 
Περιμένοντας τους καλεσμένους, δίνει διαταγές:

picture.php


Ο γλοιώδης Μπάμπης,το Κάθαρμα (κλέβει στα χαρτιά). Άνοιξε νέο ινστιτούτο "μασάζ" και ψάχνει να το στελεχώσει με φρέσκιες Φιλιππινέζες. (τό'χει διαφημίσει στις εφημερίδες):

picture.php


Η τσόχα έχει ήδη στρωθεί...

picture.php


Απίστευτες φάτσες στελεχώνουν την ανώτερη αστική τάξη:

picture.php


Πρόταση για δουλειά στο "ινστιτούτο":

picture.php


Αν δεν απατώμαι, την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδια πούλαγε ένας πλασιέ στον Χαϊκάλη στην προηγούμενη ταινία του, "συζυγικά βραχυκυκλώματα". Ισως και όχι, βαριέμαι να το ψάξω..

picture.php
 
Το γυμναστήριο που στεγάζει το ινστιτούτο, Ξανθίππης και Σωκράτους γωνία.

picture.php


Μαθαίνοντας την αλήθεια:

picture.php


Ελληνίδες είναι, άσχετα αν συστήνονται ώς "Νταϊάνα" και "Κλωντίν":

picture.php


Νά κι ο στρατηγός...

picture.php


Αν οι παρακάτω εικόνες σας φαίνονται αστείες...

picture.php


..είναι γιατί σας θυμίζουν αύτό:

picture.php
 
Ευτυχώς η εφιαλτική σκηνή δεν κρατά πολύ...

picture.php


picture.php


Το βαρύ κοινωνικό σχόλιο του σκηνοθέτη: Πέφτει τηλέφωνο από ψηλά...

picture.php


Το μαγκάφιν του τέλους: Ο μεγαλέμπορος μεγαλοαστός Ξενοφών, θα επιδείξει στους καλεσμένους του την πανάκριβη ζουγραφιά του αξίας 5 εκατομμυρίων. Όμως ο Μπάμπης το κάθαρμα του έχει άλλα σχέδια...

picture.php


Όλο το καστ μαζεμένο στο ανεκδιήγητο φινάλε...

picture.php


Ο σεναριογράφος θα έχει προφανώς παρεβρεθεί σε σπίτι νεόπλουτου....

picture.php


Η "βόμβα" έχει σημείωμα: "Οργάνωση 30 του μήνα. Θάνατος στο Κεφάλαιο".

Αλήθεια.

picture.php
 
Η αστυνομία αναλαμβάνει τα δυο εγκλήματα. Οι "πυροτεχνουργοί" απομακρύνουν αργά αργά το υπερμεγέθες Kinder εκπληξη:

picture.php


Ποιός είναι ο δολοφόνος; Τα δραματικά close-up δε σώζουν το φινάλε από την πλήξη:

picture.php


picture.php


Η τάξη αποκαταστάθηκε..

picture.php


..επανήλθαμε στη ντισκοτέκ. Η Έφη εξακολουθεί να μιλάει σαν τον Γαρδέλη:

picture.php


Ήρθε η ώρα να αποκατασταθεί η αλήθεια, και να συλληφθούν όλοι οι ένοχοι.

picture.php


picture.php


Happy End για το φίλο μας τον Γιωργο...

picture.php


Όλο το κάστ πάλι(!) στο τιγκαρισμένο βίντεοκλαμπ!..

picture.php
 
Τέλος, αυτό ήταν!.. Την ταινία έδωσε το AVANTI και μπορείτε να τη βρείτε φυσικά στο Μοναστηράκι!..

Γενικά, η ταινία πρόκειται για ψιλοαπογοήτευση!.. Κρίμα!.. Θα επανέλθω με κάτι καλύτερο την επόμενη φορά!

screens, captions, subs, editing by me ;)

EDIT:

Το εξώφυλλο του dvd (είναι το ίδιο με το εξώφυλλο του VHS)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Απολαυστικότατος!!!!!

Ειλικρινά, δεν έχω λόγια!!!!

Respect! :thumbup:
 
Όλα τα λεφτά ο σχολιασμός!!!!! :thumbup:
 
Super Insomniacs είπε:
Αν δεν απατώμαι, η συγκεκριμένη θεία παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο και στην επική ταινία Ο ΣΚΥΛΑΣ.

Το review σου φίλε, είναι άψογο !

Αγωνιώ για το επόμενο ...
 
Απίστευτος για άλλη μια φορά!
 
Τι γίνετε εδώ ρε παιδιά ,αφιερωμα στον Χαικάλη ?

Θα προτιμούσα να σχολιάζαμε ταινίες απο το ελληνικό video γενικός ,και όχι μόνο του Χαικάλη.

Ε'αν το thread ασχολείτε μόνο με Παύλο Χαικάλη τότε θα θελα να ασχολιθούμε με το ''Απ τα θρανία στα μπουζούκια''.

Και με την ''κλαδική εραστών'' .
 
εύστοχα τα σχόλια αλλά πιο αστείο μου φάνηκε το PSP UMD!

:D
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!.. Χαίρομαι που η πολύωρη εργασία μου έχει ανταπόκριση!..

Θα συνεχίσω με ταινίες της Leon Films, μιας και σήμερα επισκέφτηκα τα γραφεία της και συνομίλησα με τον κ. Λεοντσίνη για πολύ ώρα!..

Θέλω να γράψω και τις εντυπώσεις μου από την συνάντηση αυτή, αλλά δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να αναρτήσω το κείμενο. Help?
 
Απίστευτο review!

Χαχαχαχαχα

ο τυπος με το ηλεκτρικο μπουζουκι ειναι ολα τα λεφτα! :D

picture.php
 
Σε ευχαριστώ παρα πολύ χαρα στο κουραγιο σου να δινεις αξια σε κατι τοσο ευτελες (κι ομως τοσο νοσταλγικο)!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα