Ο Πρίγκηπας!

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
Η πρώτη αγάπη της Κάντυ!

candyoto00cr8.jpg


Εμφανίζεται από το πουθενά στο λόφο της Πόνη την ημέρα που η Κάντυ

λαμβάνει το αποχαιρετιστήριο γράμμα της Άννυ.

Τα λόγια του και το παρουσιαστικό του την κάνουν να ξεχάσει τον πόνο

της για την απόφαση της φίλης της.

Και είναι μόνο η αρχή!

Σχεδόν σε όλες τις άσχημες στιγμές της Κάντυ, ο Άλμπερτ

σαν απο μηχανής Θεός βρίσκεται δίπλα της για να την προστατεύσει

και να την προφυλάξει...

Όταν παθαίνει αμνησία, είναι η σειρά της Κάντυ να τον προστατεύσει.

Απαλλαγμένος από το παρελθόν του που θα περιόριζε αισθήματα και

πράξεις ο Άλμπερτ αρχίζει να ερωτεύεται την Κάντυ.

Στο manga τα πράγματα είναι πιό ξεκάθαρα.

Το βλέμμα του Άλμπερτ δεν κρύβει μόνο ευγνωμοσύνη που έχει

την Κάντυ δίπλα του...

Ακόμα και όταν ξαναβρίσκει τη μνήμη του, του είναι δύσκολο να φύγει

μακριά της.

Όταν της αποκαλύπτει την αληθινή του ταυτότητα αλλά κυρίως πως

αυτός είναι ο πρώτος της έρωτας, όλα δείχνουν πως στο άμεσο μέλλον

θα μπορέσουν να είναι μαζί...

Άλλωστε...

αν δεν μπορείς να πιστέψεις τα λόγια κάποιου που λέει πως σε αγαπά

απλά κοίταξε τις πράξεις του!
 
I'll be the wall that protects you

Ο Αλμπερτ ειναι ο μυστηριωδης ανθρωπος της σειρας: δεν μαθαινουμε τιποτα γι'αυτον, μεχρι το τελευταιο επεισοδιο, οπου αποκαλυπτεται η πραγματικη του ταυτοτητα.

Και επειδη για μια ακομη φορα ο ποιητης (ποιητρια στην προκειμενη περιπτωση) τα εχει πει ολα:

όταν θα νιώθεις μοναξιά


όταν το σπίτι θα 'ναι άδειο



θα 'χεις εμένα συντροφιά



και θα σου δίνω εγώ κουράγιο


 


όταν μαυρίζει ο ουρανός



όταν παγώνει η αγκαλιά σου



κι όταν σε πνίγει ένας λυγμός



εγώ θα έρχομαι κοντά σου


 


να 'σαι κορίτσι μου καλά



κι όταν ζητάς τον άνθρωπό σου



θα είμαι κάπου εκεί κοντά



ο φύλακας ο άγγελός σου


Θα επανελθω με screenshots...
 
domniki είπε:
Ο Αλμπερτ ειναι ο μυστηριωδης ανθρωπος της σειρας: δεν μαθαινουμε τιποτα γι'αυτον, μεχρι το τελευταιο επεισοδιο, οπου αποκαλυπτεται η πραγματικη του ταυτοτητα.
Τότε που παιζόταν ήταν αδύνατο να παρακολουθήσουμε τα σημάδια.

Ο Άλμπερτ ήταν "της οικογένειας" όπως είχε πει ο Άντονυ.

Κάθε φορά που έστελνε η Κάντυ γράμμα στο θείο Γουίλλιαμ

της απαντούσε ο Άλμπερτ.

Στη γιορτή του Μάη πρόλαβε να ειδοποιήσει μόνο τον Άλμπερτ

πως δεν μπορούσε να παραστεί και ο θείος της έστειλε τις στολές

Ρωμαίου και Ιουλιέτας (σε αντίθεση με τους υπόλοιπους των Άρντλευ

που δεν έστειλε ούτε κουμπότρυπα)

Όταν ο Άλμπερτ χάνει τη μνήμη του συμπίπτει με την εξαφάνιση

του μεγάλου θείου.

Κλπ κλπ

Τα σημάδια ήταν κραυγαλέα (αν έχεις δει και πεντέξι αστυνομικά :) ).

Απλά έπρεπε να κλείσει ο κύκλος με το μενταγιόν...

illustrazione20candy200fg8.jpg
illustrazione20candy200fg8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Η πρώτη αγάπη της Κάντυ!
candyoto00cr8.jpg


Όταν της αποκαλύπτει την αληθινή του ταυτότητα αλλά κυρίως πως

αυτός είναι ο πρώτος της έρωτας, όλα δείχνουν πως στο άμεσο μέλλον

θα μπορέσουν να είναι μαζί...

Άλλωστε...

αν δεν μπορείς να πιστέψεις τα λόγια κάποιου που λέει πως σε αγαπά

απλά κοίταξε τις πράξεις του!
Juanita μου, δεν χορταίνω να διαβάζω τα κειμενά σου για τον Αλμπερτ,πραγματικά είναι καταπληκτικά. :clap: :clap: :clap: :clap:
 
bi-bi είπε:
Juanita μου, δεν χορταίνω να διαβάζω τα κειμενά σου για τον Αλμπερτ,πραγματικά είναι καταπληκτικά. :clap: :clap: :clap: :clap:

Σ΄ευχαριστώ πολύ Bi-Bi μου!!! #) #) #)
 
Σύμφωνα πάντα με το manga, ο Πρίγκηπας δεν εμφανίζεται με τη στολή των Αρντλεϋ στο τελευταίο τεύχος.


Η Κάντυ τρέχει στον αγαπημένο της λόφο γεμάτη χαρά και αναπολεί τη φιγούρα που την βοήθησε σε κάθε δύσκολη στιγμή...



Μέσα στην ονειροπόλησή της ακούει τα γνώριμα εκείνα λόγια από την ίδια φωνή όπως ακριβώς 10 χρόνια πριν...
an1princeroseho5.jpg
an1princeroseho5.jpg


"Κοριτσάκι, είσαι πιο όμορφη όταν γελάς, παρά όταν κλαις..."


 


Αστραπιαία γυρνάει και διασπιστώνει πως η φωνή αυτή είναι του Άλμπερτ που ξεπροβάλλει πίσω από το δέντρο ντυμένος όπως ο απλός Άλμπερτ που αγάπησε και όχι ο επίσημος κληρονόμος των Άρντλεϋ.


 


Η εικόνα ολοκληρώνεται με την Κάντυ να τρέχει στην αγκαλιά του γνωρίζοντας πως κανείς δεν μπορεί πλέον να τους χωρίσει...


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έμβλημα των Άρτλευ!






embl10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει μια λεπτομερεια και στο manga αλλά και στο anime, που περναει απαρατήρητη από ολους! που μας δίνει να καταλάβουμε ποιος ειναι στ'αληθεια ο Άλμπερτ αλλά και ο πριγκιπας του λοφου. Και από τα πρωτα κιολας επεισοδια.

Αν θυμαστε, στο δειπνο που παρεθεσαν στους Ραγκαν, αμεσως μετα την υιοθεσία της καντυ, ο Άντονυ, φανταζεται τον εαυτό του, να την παντρευεται, μετα απο πολλα χρονια, ως ενηλικας φυσικά. Η μορφη του τοτε, ειναι ίδια ακριβως με του Άλμπερτ. Κανείς όμως δεν το προσεχει, γιατι όλοι ξερουμε τον Άλμπερτ με γενια.

και όμως.... ο Αντονυ όταν θα μεγαλωσει θα ειναι ίδιος ο Άλμπερτ. Και ο Άλμπερτ μικρός, ήταν ίδιος ο Άντονυ (πρίγκιπας)!

Υ.Γ. καλα, και εγω προσφατα το παρατηρησα. Ποτε δεν θα το μάντευα!
 
Αν και το αναφέρω και παραπάνω, στο anime το πρώτο σημάδι πως ο Άλμπερτ είχε σχέση με τους Άρντλευς ήταν όταν τα τρία αγόρια παρακάλεσαν τη θειά να μάθει τρόπους καλής συμπεριφοράς στην Κάντυ.

Και ενώ η θειά είναι έτοιμη να συμφωνήσει για να μη χαλάσει χατήρι κυρίως στον Άντονυ, εμφανίζεται από το πουθενά η Ελάιζα(ρντ) και λέει στη θειά πως η Κάντυ κάνει παρέα με κακοποιά στοιχεία και αλήτες.

Ο Άντυνυ παρεμβαίνει λέγοντας πως ο κύριος Άλμπερτ είναι της οικογ...

αλλά η θειά τον διακόπτει προτού ολοκληρώσει για να μη πάει στράφι όλο το μασκαριλίκι που είχε κάνει στον Άλμπερτ...
 
Juanita είπε:
Ο Άντυνυ παρεμβαίνει λέγοντας πως ο κύριος Άλμπερτ είναι της οικογ...
Σοβαρά Juanita; Αυτή τη σκηνή δεν την έχω παρατηρήσει ποτέ...

Εμένα πάλι, πάντα μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι οι γονείς Ράγκαν φαίνεται να μη γνωρίζουν τίποτα για τον Albert...

Επίσης όταν η θ.Ελρόυ έδωσε στην Candy να μελετήσει το βιβλίο με τα μέλη της οικογένειας, η μικρή δεν έψαξε να βρει πληροφορίες για τον θ.Ουίλιαμ όπως θα ήταν το φυσιολογικό...
 
nessie είπε:
Επίσης όταν η θ.Ελρόυ έδωσε στην Candy να μελετήσει το βιβλίο με τα μέλη της οικογένειας, η μικρή δεν έψαξε να βρει πληροφορίες για τον θ.Ουίλιαμ όπως θα ήταν το φυσιολογικό...
Αυτό πάλι :what: δεν το θυμάμαι εγώ...

Στο manga δεν υπάρχουν τέτοιες αναφορές... εκτός από αυτήν του Άντονυ στο κυνήγι λίγο πριν τον βγάλει από τη μέση η Μιζούκι...

(Ώρες ώρες αναρωτιέμαι ποιό θα ήταν το ρουν της ιστορίας αν ο Άντονυ ήταν λιγότερο λαλίστατος για την οικογένειά του... )
 
Βλέποντας από την αρχή τα επεισόδια της Κάντυ και με άλλο βλέμμα -κριτικό- διαπιστώνω πόσο παραποιήθηκε η χρονολογική σειρά των γεγονότων στο anime.

Ο Πρίγκηπας παρουσιάζεται στην Κάντυ λίγες ώρες πριν δεχτεί να την υιοθετήσουν οι Ράνγκαν...

Δεν είναι τυχαίο που η Κάντυ μπερδεύει τον Πρίγκηπα με τον Άντονυ που συναντά λίγες μέρες μετά...

Ο Άλμπερτ με τον Άντονυ θυμίζουν δίδυμα αδέρφια και σε καμία περίπτωση ανηψιό με θείο...

Ήταν επομένως λογικότατο κάποιες από τις μικρές ηλικιακά φαν του έργουν να νομίζουν πως Πρίγκηπας και Άντονυ ήταν το ίδιο και το αυτό πρόσωπο...
 
Έλεγα κι εγώ το καημένο μου, πώς ήταν δυνατόν να τους μπερδέψω? Στην παιδική μου φαντασία είχα ταυτίσει τον Πρίγκιπα με τον Άντονυ. Δεν είχα δει και όλο το έργο.. Αλλά τώρα μάλιστα..δεν μου έβγαιναν οι ημερομηνίες!!

Σημαντική η παρατήρησή σου! Ακόμα και τελευταία που το ξαναείδα, δεν το πρόσεξα..Τώρα που το ανέφερες, το είδα!Πώς ξέφυγε τέτοιο λάθος..και να πεις ότι είναι και μικρό?

Σ'αυτό το επεισόδιο όμως μου αρέσει η φοβερή ατάκα της Κάντυ στον αντιπρόσωπο των Ράγκαν.."Σ'αυτήν τη οικογένεια υπάρχει κανένα αγόρι γύρω στα 17?"

Έγραψε πάλι η Καντούλα!! :D
 
Γεια σου Ελένη!!!


Θέλω να πω κάτι και για σένα, αλλά και για όποιον άλλο ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο.



Παρόλο που μου αρέσει πολύ το άνιμε, και ειδικά οι ελληνικές φωνές, θέλω να σας τονίσω κάτι πολύ σημαντικό!!!!!



Μην ψάχνετε στο άνιμε να βγάλετε συμπεράσματα όσο αναφορά το σενάριο της υπόθεσης!!!!!!!!!!


Είναι πολύ αλλοιωμένο το άνιμε από άποψη σεναρίου και μετάφρασης!!!!



Αν ψάχνετε κάτι τέτοιο, κοιτάξτε το μάνγκα!!!!!!!!!
 
Στο anime πρέπει να έπαιξε αυτό που λέμε "διασκευή σεναρίου" και "προσαρμογή σεναρίου". :precry:

Η ΤΟΕΙ αγοράζοντας τα δικαιώματα ενός καθόλα επιτυχημένου manga έβαλε τις δικές της πινελιές που μπορεί να συμπλήρωναν ή/και να ολοκλήρωναν την ιστορία άφηναν όμως και τεράστια κενά δίνοντας τη δική τους τροπή στην εξέλιξη κάνοντας τους φαν να βγάζουν άλλα συμπεράσματα. :wait2:

Σε ανάλογη πλάνη έπεσα και εγώ, αφού βλέποντας σχεδόν 20 χρόνια μετά τη σειρά δεν μπορούσα να καταλάβω πως και γιατί τελείωσε έτσι.... :shake:

Τις απορίες μου τις έλυσε το manga αν και δεν περίμενα με τίποτα να με επηρεάσει τόσο βαθιά και μάλιστα σ΄αυτή την ηλικία...

Και χρειάστηκε να το ψάξω πολύ για να καταλάβω τι ακριβώς θέλησε να πει η ποιήτρια...

Να λοιπόν που δεν πήγαν χαμένα τόσα χρόνια στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών... :D
 
Απλά... :bow:

Μα πως καταφέρνεις και βρίσκεις όλα αυτά τα απίθανα;;; :cheers:
 
Ψάχνοντας στο google!


Βέβαια... όλο σε πειρασμούς πέφτω!!!!



Συνήθως με την λέξη "Κάντυ" στα αγγλικά,



ακόμα κι αν γράψω Candy-Candy,



πέφτω σε σελίδες με καραμέλες και σοκολατάκια!...:dribble:



Μου ρχεται να χαλάσω τη δίαιτά μου και να κάνω έφοδο στο πλησιέστερο ζαχαροπλαστείο!...
:cool:
 
akaliakoukou είπε:

Συνήθως με την λέξη "Κάντυ" στα αγγλικά,



ακόμα κι αν γράψω Candy-Candy,



πέφτω σε σελίδες με καραμέλες και σοκολατάκια!...:dribble:



Μου ρχεται να χαλάσω τη δίαιτά μου και να κάνω έφοδο στο πλησιέστερο ζαχαροπλαστείο!...
:cool:
Κουραγιο akaliakoukou. Η ομορφια θελει θυσιες...απο την αλλη, επειδη ειμαι μεσα στο Candy-spirit, τρωω συνηθως οπως η Καντυ, δηλαδη "οποτε και ο,τι γουσταρω" :rofl: :rofl: :rofl:
 
Χελόου!!

Αχ, είμαι κολλημένη Αλμπερτικιά και πολύ μου αρέσει αυτό το thread. Θυμάμαι όταν έβλεπα τη σειρά ο πατέρας μου κόντεψε να πάθει αποπληξία όταν είδε ότι η Κάντυ έμενε με τον Άλμπερτ. Εμένα μου φαινόταν φυσικότατο και αυτός φώναζε στη μάνα μου "Τον σπίτωσε! Τι βλέπει το παιδί;"

Πάντα πίστευα ότι η Κάντυ καταλήγει με τον Άλμπερτ αφού αυτός είναι ο πρίγκηπας του λόφου. Βέβαια το γεγονός ότι είναι θετός της πατέρας είναι κάπως. Το αναφέρει η γαλλική μετάφραση του μάνγκα σε μια παρωδία όπου έχουν βάλει κάτι κούκου διαλόγους σε κάποιες από τις τελευταίες σελίδες και λέει η Κάντυ ότι δεν μπορεί να παντρευτεί τον Νηλ γιατί δεν είναι πια παρθένα και μετά μπαίνει ο Άλμπερτ και λέει ότι έτσι έγινε και κάνανε σεξ γιατί την έβρισκε πολύ που την είχε κόρη. Ψόφησα στα γέλια. Δεν ξέρω πώς και αν κυκλοφόρησε αυτό το ανοσιούργημα κανονικά, το βρήκα στο γαλλικό μάνγκα.
 
Πίσω
Μπλουζα