Ο Ρωμιός έχει φιλότιμο (1968)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.281
Αντιδράσεις
6.147
Ο Ρωμιός έχει φιλότιμο (1968)


Retrodb:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Ρωμιός_έχει_φιλότιμο


Κωμωδία σε σενάριο και σκηνοθεσία του Αλέκου Σακελλάριου με τους Λάμπρο Κωνσταντάρα, Μήτση Κωνσταντάρα, Σταύρο Ξενίδη, Καίτη Πάνου, Χρήστο Τσαγανέα, Νίκη Λινάρδου, Καίτη Λαμπροπούλου, Περικλής Χριστοφορίδη και άλλους ηθοποιούς.

Η Φωφώ (Νίκη Λινάρδου) είναι χρόνια μνηστευμένη με τον Τηλέμαχο (Λάμπρος Κωνσταντάρας) και τον πιέζει για γάμο. Όμως πρέπει να προηγηθεί ο γάμος της αδελφής του Τηλέμαχου, Χρυσάνθης (Μήτση Κωνσταντάρα), που τα έχει τα χρονάκια της. Ο Τηλέμαχος και ο φίλος του ο Σταμάτης (Σταύρος Ξενίδης), βάζουν μια αγγελία στην εφημερίδα για αναζήτηση γαμπρού στη Χρυσάνθη. Έρχεται στο μεταξύ η ξαδέλφη του Τηλέμαχου η Χρυσάνθη (Κάιτη Λαμπροπούλου). Αργότερα εμφανίζονται δύο υποψήφιοι γαμπροί, ο καλοστεκούμενος συνταξιούχος Κρίτωνας (Χρήστος Τσαγανέας) και ο ελληνοαργεντινός Ρόκας (Ραφαήλ Ντενόγιας) που γοητεύονται από την εξαδέλφη και τη μνηστή του Τηλέμαχου αντίστοιχα και εκείνες ανταποκρίνονται στην πρόταση γάμου. Ο Τηλέμαχος και η Χρυσάνθη όμως δεν θα μείνουν μόνοι γιατί θα έρθουν ο Μανώλης (Περικλής Χριστοφορίδης), ένα παλιό φλερτ της Χρυσάνθης και η Ελένη (Καίτη Πάνου), μια καλή φίλη του Τηλέμαχου και η μοναξιά θα νικηθεί.

Κινηματογραφική διασκευή της ταινίας ''Δεσποινίς ετών 39'' με το Βασίλη Λογοθετίδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτή η ταινία γυρίστηκε και ως "Δεσποινίς ετών 39", με το Βασίλη Λογοθετίδη και άλλο καστ (και μάλλον αυτή η εκδοχή ήταν και η παλαιότερη). Αυτό συνέβη με άλλη μια ταινία, "Ποιος Θανάσης" και "Το έξυπνο πουλί", με Βεγγο και Χατζηχρήστο αντίστοιχα ως εμπόρους ηλεκτρικών συσκευών.
 
Η παλια μεταφορα της ταινιας με τον Βασιλη Λογοθετιδη ηταν συγκινητικη γιατι στο τελος εμεινε μονος με την αδερφη του (ηταν και πιο πειστικη σαν καταληξη αυτη..)

Μου αρεσουν και οι δυο μεταφορες, και με τους δυο πρωταγωνιστες, αλλα προτιμω το τελος της προσφατης ταινιας.

Σημ. μηπως να ανοιγαμε και κανα θρεντ συγκρισης καλυτερης μεταφορας (παλιας και προσφατης; )
 
Η ταινία με τον Λογοθετίδη ήταν σχεδόν μιάμιση δεκαετία παλιότερη (1954) και πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου από τη μεταγενέστερη. Και γιατί ο Λογοθετίδης ήταν πολύ καλύτερος (και καταλληλότερος για το ρόλο) από τον Κωνσταντάρα αλλά και γιατί το αρχικό, πικρό, τέλος έδενε καλύτερα με την υπόλοιπη ιστορία. To remake έμοιαζε να είναι φτιαγμένο με τη λογική "άντε να τους παντρέψουμε όλους στο τέλος να έχουμε happy end" και μετέτρεπε την ιστορία σε φαρσοκωμωδία. Επίσης, οι κοινωνικές συνθήκες είχαν αλλάξει πολύ στα χρόνια που μεσολάβησαν, και το σενάριο ήταν ξεπερασμένο για τις συνθήκες του 1968. Πραγματικά δεν κατάλαβα ποιο σκοπό εξυπηρετούσε το ξαναγύρισμα μιας τόσο κλασσικής ταινίας.

Αλλά δεν είναι η μόνη ταινία του με το Λογοθετίδη που ξαναγύρισε ο Σακελλάριος. Υπάρχει και το "Ένα βότσαλο στη λίμνη" που ξαναγυρίστηκε, πάλι με τον Κωνσταντάρα, το 1967, με τίτλο "Ο σπαγγοραμένος"

Η μόνη ταινία του Λογοθετίδη που μου άρεσε και ξαναγυρισμένη ήταν το "Σάντα Τσικίτα". Δεν θυμάμαι τον τίτλο που είχε το remake, στο οποίο πρωταγωνιστούσε ένας πολύ καλός Χατζηχρήστος (ο οποίος γενικά δεν μου πολυάρεσε αλλά η συγκεκριμένη ταινία ήταν από τις εξαιρέσεις). Αν θυμάμαι καλά, το σενάριο δεν είχε πειραχτεί τόσο πολύ όσο του "Δεσποινίς".

Το remake του "Δελησταύρου και Υιός" μεταφερμένο στο θηλυκό (με τη Ρένα Βλαχοπούλου στο ρόλο του Λογοθετίδη) ήταν επίσης αρκετά κατώτερο από το αρχικό.

Δεν ξέρω αν τα δύο τελευταία είχαν ξαναγυριστεί από τους αρχικούς σκηνοθέτες ή άλλους.
 
elephadas είπε:
Η μόνη ταινία του Λογοθετίδη που μου άρεσε και ξαναγυρισμένη ήταν το "Σάντα Τσικίτα". Δεν θυμάμαι τον τίτλο που είχε το remake, στο οποίο πρωταγωνιστούσε ένας πολύ καλός Χατζηχρήστος (ο οποίος γενικά δεν μου πολυάρεσε αλλά η συγκεκριμένη ταινία ήταν από τις εξαιρέσεις). Αν θυμάμαι καλά, το σενάριο δεν είχε πειραχτεί τόσο πολύ όσο του "Δεσποινίς".

Το remake του "Δελησταύρου και Υιός" μεταφερμένο στο θηλυκό (με τη Ρένα Βλαχοπούλου στο ρόλο του Λογοθετίδη) ήταν επίσης αρκετά κατώτερο από το αρχικό.

Δεν ξέρω αν τα δύο τελευταία είχαν ξαναγυριστεί από τους αρχικούς σκηνοθέτες ή άλλους.
Το remake του Δελισταύρου και υιός (1957) με τίτλο Ζητείται επειγόντως γαμπρός (1972) και πρωταγωνίστρια τη Βλαχοπούλου σκηνοθετήθηκε από το Σακελλάριο (όπως και το ορχικό) στο ενδιάμεσο γυρίστηκε από το Γ. Γρηγορίου άλλο ένα remake με τίτλο Υιέ μου, υιέ μου (1965) με τον Κωνσταντάρα.

Το remake του Σάντα Τσικίτα (1953) με το Χατζηχρήστο είχε τίτλο Ο παράς και ο φουκαράς (1964) και σκηνοθέτη τον ίδιο με το αρχικό (Σακελλάριο)

(πηγή μου το retrodb)
 
Το πρωτο ριμεϊκ του Δελησταυρου και υιος γυριστηκε το 1965 με τιτλο Υιε μου, υιε μου και πρωταγωνιστες το Λαμπρο Κωνστανταρα και τον Κωστα Καρρα στους ρολους του πατερα και του γιου, αντιστοιχα. Εναν σημαντικο ρολο, αυτον του ζηλιαρη συζυγου κραταγε και ο Δημητηρης Νικολαϊδης ο οποιος στο Δελησταυρου ειχε το ρολο του γιου.

Αυτο το ριμεϊκ ειναι πιο κοντα σεναριακα με την αρχικη ταινια και ειναι τοσο απολαυστικο, που κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο απο εκεινη.

Κι αυτο ειναι κατι που ελαχιστες φορες το εχω πει σε παρομοιες περιπτωσεις, κι ας επαιζε στην πρωτη ταινια ο πολυαγαπημενος μου Βασιλης Λογοθετιδης.
 
bambinella 100 είπε:
Το πρωτο ριμεϊκ του Δελησταυρου και υιος γυριστηκε το 1965 με τιτλο Υιε μου, υιε μου και πρωταγωνιστες το Λαμπρο Κωνστανταρα και τον Κωστα Καρρα στους ρολους του πατερα και του γιου, αντιστοιχα. Εναν σημαντικο ρολο, αυτον του ζηλιαρη συζυγου κραταγε και ο Δημητηρης Νικολαϊδης ο οποιος στο Δελησταυρου ειχε το ρολο του γιου.Αυτο το ριμεϊκ ειναι πιο κοντα σεναριακα με την αρχικη ταινια και ειναι τοσο απολαυστικο, που κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο απο εκεινη.

Κι αυτο ειναι κατι που ελαχιστες φορες το εχω πει σε παρομοιες περιπτωσεις, κι ας επαιζε στην πρωτη ταινια ο πολυαγαπημενος μου Βασιλης Λογοθετιδης.
Να συμπληρώσω ότι και στις δύο ταινίες η Μαρίκα Κρεβατά είχε τον ίδιο ρόλο
 
Ομολογώ ότι ο Νικολαϊδης δεν μου πήγαινε καθόλου στο ρόλο του υιού Δελησταύρου, ίσως γιατί τον είχα συνηθίσει τόσο πολύ στους κατοπινούς του ρόλους που δεν μου ταίριαζε για σχεδόν ζεν πρεμιέ.

Δεν θα πρέπει να έχω δει το Υιέ μου υιέ μου. Πρέπει να το ψάξω.
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


43.jpg
43.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα