Ο Τζόνι πήρε τ' όπλο του - Johnny Got His Gun (1971)

perlastar είπε:
Από τις λίγο πιο χαλαρές και ωραίες στιγμές της ταινίας για μένα, είναι η εμφάνιση ενός ηθοποιού που συμπαθώ πολύ, του Donald Sutherland, σ'έναν περίεργο ρόλο θα έλεγα, αυτόν του Χριστού.
Ο χριστός εμφανίζεται στην ταινία και τον υποδύεται ο Sutherland; :eek: Ξαφνικά η ταινία απέκτησε ενδιαφέρον... :D
 
RIO είπε:
Ο χριστός εμφανίζεται στην ταινία και τον υποδύεται ο Sutherland; :eek: Ξαφνικά η ταινία απέκτησε ενδιαφέρον... :D
Ε, τυχαία νομίζεις ανέφερα τον Sutherland; Σε ξέρω αρκετά καλά για να γνωρίζω ότι έτσι θα αποκτούσε ενδιαφέρον για σένα :D Οκ, πέρα από αυτό, όντως εσύ μπορεί να μην τη συμπαθήσεις ιδιαίτερα σαν ταινία, για τους λόγους που ανέφερες πριν, πάντως ο Sutherland είναι εκεί και σε περιμένει! (Απλά είναι κάπως σουρεάλ Χριστός, όχι τα συνηθισμένα.)
 
perlastar είπε:
Ε, τυχαία νομίζεις ανέφερα τον Sutherland; Σε ξέρω αρκετά καλά για να γνωρίζω ότι έτσι θα αποκτούσε ενδιαφέρον για σένα :D Οκ, πέρα από αυτό, όντως εσύ μπορεί να μην τη συμπαθήσεις ιδιαίτερα σαν ταινία, για τους λόγους που ανέφερες πριν, πάντως ο Sutherland είναι εκεί και σε περιμένει! (Απλά είναι κάπως σουρεάλ Χριστός, όχι τα συνηθισμένα.)
Θα της δώσω μια ευκαιρία... ;) :)
 
Alucard είπε:
Μια χαρά μου κάνει, όπως εξάλλου μου κάνει και το Platoon χαρακτήρας του οποίου φιλοξενείται στο avatar μου :) Μπερδεύομαι απλά λίγο με τα «μηνύματα». Δεν είμαι σίγουρος πως οι ταινίες ενέχουν συνήθως τέτοια ή πως ερμηνεύονται πάντα σωστά.Για την ταινία πάντως κι εφόσον υπάρχουν τέτοια μηνύματα, ο όρος «αντι-πολεμική» φαντάζομαι αναφέρεται στην αντίθεση του σκηνοθέτη με την «ένοπλη σύρραξη» μεταξύ των λαών. Κι αυτό γιατί κατά τα λοιπά όλη μας η ζωή είναι ένας καθημερινός κρυφός ή φανερός πόλεμος - χωρίς βέβαια όπλα - για την επικράτηση και την ισχυροποίηση του εαυτού και της θέσης μας.

Από την άλλη, το ποιοι πόλεμοι είναι «κακοί» και ποιοι «καλοί» είναι συνήθως σχετικό. Π.χ. η εμπλοκή της Αμερικής στον Μεγάλο Πόλεμο, μιας κι απʼ ότι είδα το σενάριο της ταινίας εκείνη την εποχή αφορά, τι είδους μήνυμα πρέπει να περάσει μέσω της ταινίας; Ότι καλώς βοήθησε τους συμμάχους ή πως έπρεπε να... ποιήσει τη νήσσα και να αφήσει την Ευρώπη μόνη να μάχεται τη Γερμανική Αυτοκρατορία;

Απʼ ότι είδα πάντως έχει ενδιαφέρον η προβολή της καθοδήγησης του λαού μέσω του φανατισμού σε αξίες που φαντάζουν ύψιστες. Και μόνο γιʼ αυτό θα την δω σύντομα :)



Αυτή και η σκηνή με το "kill me" , λίγο πριν το τέλος, ανέβασαν στην ταινία στα μάτια μου ακόμα πιο πολύ, άσχετα του ότι το επάγγελμα του χαρακτήρα που λέει αυτή την ατάκα το απεχθάνομαι.

BEST. MOVIE. EVER.

PS: Η ταινία διαδραματίζεται αμέσως μετά τον Α' ΠΠ. Επειδή είδα αναφορές για τα 40'ς, για αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κάποιος θ' απογοητευτεί σήμερα :)
 
Remsac, σου έχουμε ξαναπεί ότι κρυφά λινκς δεν υπάρχουν στο Retromaniax, μην ξανακάνεις τον κόπο να ευχαριστήσεις. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
 
Εγώ γιατί υποψιάζομαι τρολάρισμα; Το προηγούμενο μήνυμα του remsac στα ελληνικά και το επόμενο να είναι στα greeklish με το κλασσικό ευχαριστώ πολύ; χμμμμ.... :wait2:
 
RIO είπε:
Εγώ γιατί υποψιάζομαι τρολάρισμα; Το προηγούμενο μήνυμα του remsac στα ελληνικά και το επόμενο να είναι στα greeklish με το κλασσικό ευχαριστώ πολύ; χμμμμ.... :wait2:
Έχει γράψει πολλά τελευταία, θα το δούμε και θα το περιποιηθούμε αναλόγως :)
 
Πίσω
Μπλουζα