Ο "Φλούδας" aka Timex1500!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Εβαλα και εγω συμπληρωμα στην συλλογη μου ενα μηχανηματακι που ποτε πριν δεν ειχα αγγιξει.

Timex Sinclair 1500 , η αλλιως Sinclair Spectrum στην Ευρωπη. Φυσικα στην αμερικανικη εκδοση με μια ασημενια φορεσια και χωρις rainbow χρωματα οπως ο μαυρος αδελφος του εξ αγγλιας. Το επιφωνημα "φλουδας" του το εδωσα καθως ειναι οτι πιο λεπτο εχω σε υπολογιστη αυτη την στιγμη.. και αν ο ΖΧ81 δεν ειναι ακομα λεπτοτερος απο αυτον, τοτε ευστοχα τον βαπτισα! :)

Για εμενα ειναι ιδιαιτερη στιγμη, καθως εχει πολυ χαμηλο αυξων αριθμο, και επισης επειδη ειναι το πρωτο καθαροαιμο Sinclair που αποκτω (λαμβανοντας και υποψιν το γεγονος οτι η Timex κατασκευαζε τα ZX81 και τα Spectrum για λογαριασμο της Sinclair που τα διεθετε μετα στην Αγγλικη αγορα), καθως οτι ειχα απο Spectrum ηταν ενας +2 ολος και ολος. Ετσι (περα απο τον μπελα του να μαθω πως στα κομματια λειτουργει αυτο το δημιουργημα!) ανοιγει και ενα νεο κεφαλαιο στην 8Bit συλλογη μου, που οπως βλεπω θα υπαρξει και συνεχεια (μιας και υπαρχουν αρκετα ακομα μοντελα της Timex/Sinclair)..

picture.php


Ο Timex/Sinclair 1500 σε ολη του την μεγαλοπρεπεια (δεν αναφερω πουθενα την λεξη μικρο- γιατι θα ξεφυγουμε πολυ στις εκφρασεις!)

picture.php


Λιγα και καλα.. Power υποδοχη, γενικη επεκταση, MIC, EAR και φυσικα TV!

picture.php


Ο λογος που τον ονομαζω "φλούδα"!

picture.php


Λιτοτατο το κατω μερος. Ισως βεβαια αυτο το serial number 000473 να μην χρειαζεται και περιττα τριγυρω του!

picture.php


Λιγο μικροτερο και θα το εχανα εκει κατω! Ακομα και το 2600 jr του ριχνει αρκετα σε μεγεθος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωωω!!!! φίλεεεεε! :thumbup:

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!! :xm:

Είχα μια ελπίδα μήπως ο Αμερικάνος είχε κουμπί On/Off ή Reset..... :precry:

Το ασημένιο χρώμα του τον κάνει ιδανικό για το σαλονάκι πάντως...κάτι σαν multimedia Spectrum!!! :animeek:
 
Phil σου αρέσουν τα hotdog? Γενικά πάνε πολύ με τον spectrum :)

Πέρα από την πλάκα, πολύ θα ήθελα να είχα ένα τόσο συλλεκτικό μηχανάκι.

Υ.Γ Αν και δεν είναι τόσο όμορφο όσο το "δικό μας" :D
 
Shock, απο hot dog εδω αλλο τιποτα! :) Αν και Atariζει το μηχανημα στις ασημενιες αποχρωσεις, μεσα ειναι το ιδιο. Μολις βρω χρονο θα πεσει εσωτερικη φωτογραφιση και καθαρισμα για να μπορεσει ο Spectroγιατρος gtsamour να το συγκρινει με τους μαυρους που εχει.

Shock είπε:
Υ.Γ Αν και δεν είναι τόσο όμορφο όσο το "δικό μας" :D
Ο 1500 ισως οχι λογω χρωματων.. μην μου πεις και το ιδιο για το 1000αρι ομως ;)

01020501160301030020080823138faccfe.jpg
01021001030001160920080823813ec2035.jpg


Ερχεται σε λιγο και αυτο. Ο wally μπορει πλεον να ειναι περηφανος που με δελεασε στην σκοτεινη πλευρα των 8bit! :)
 
Φανταστικό κομμάτι! Αυτές οι "κακές παρέες" θα σε φάνε βρε... :D
 
TallMan είπε:
Φανταστικό κομμάτι! Αυτές οι "κακές παρέες" θα σε φάνε βρε... :D
Aστα Tallman.. καλα καθομουν με τα απειρα 2600 μου. Ηρθαν οι 8bit μαστορες του GRM, και μου λενε "Ρε συ Phil.. μαζεψε κανενα υπολογιστη εκει που βρισκεσαι!". Ετσι αρχισα με τους 2 CoCo, 2 Α1000, με τους 4 STFM, μας εκαψε και ο Dragon, και καμμενος χωρις μαυρο χρωμα γινεται? Δεν γινεται! Αντε να αποκτησω και μαυρο χρωμα (αν και ο ενας STFM θα γινει κατραμι!) με τους pre-Spectrum πρωτεργατες για αρχη! Και επεται συνεχεια..

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Το GRM βλαπτει σοβαρα τον καθε κενο χωρο σε ραφια, ντουλαπες και αποθηκες!!

Χωρις πλακα παντως τα Sinclair εχουν καλη φαση και δεν ειχα ποτε ιδεα οτι ηταν ΤΟΣΟ μικροι! Οσο για το κουμπι on/off που ανεφερε ο Turrican παραπανω, τα αμερικανικα Timex ειχαν το κουμπι επανω στο τροφοδοτικο. Δεν ξερω τι επικρατησε στην Aγγλο-Sinclair. Μαλλον ο "θειος" ειπε "Ποσο κανει ο εξτρα διακοπτης πανω στο τροφοδοτικο? 0.000001 Αγγλικη Λιρα!?! Βγαλτο εξω! Δεν χρειαζεται διακοπτη!"

Παλι καλα που αφησε και το τροφοδοτικο δηλαδη!
 
phil_vr είπε:
ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Το GRM βλαπτει σοβαρα τον καθε κενο χωρο σε ραφια, ντουλαπες και αποθηκες!!
Σου ευχομαι μονο να μη σε πιάσει ποτέ MACία στον εγκέφαλο. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα