Ο Φρου Φρου και ο Ξυλουργός - Meister Eder un sein Pumuckl (1982)

διάβασα σε έγκυρη κιτρινοφυλλάδα πως ο φρου-φρου είχε άσχημο τέλος... μεγαλώνοντας ασχήμυνε κι έχασε το χαριτωμένο του προσωπάκι με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανανεώσει το συμβόλαιό του στην σειρά... βυθίστηκε στον κόσμο των ναρκωτικών και συνελήφθη αρκετές φορές με ποσότητες με αποτέλεσμα να χάσει όλη την περιουσία που έκανε με την επιτυχημένη σειρά στα δικαστήρια. Σήμερα και ύστερα από μια δύσκολη αποτοξίνωση κατάφερε να επανενταχθεί, ονομάζεται Φρου (μόνο ένα!!) και δουλεύει σε ένα ανθοπωλείο της γνωστής αλυσίδας "Ανθή Φύτα" στην Αθήνα. :xm:
 
μπουχαχαχα ή μαλλον

σισιχαχα
 
Εγώ έχω να δηλώσω πως ο Φρού-Φρού είναι διαχρονικός και αγγίζει τις καρδιές όλων των σκανταλιάρικων παιδιών, όσα χρόνια κι αν περάσουν...

Ο 2,5 χρονών γιός μου έχει πάθει την πλάκα του με τον Φρού-Φρού και με παρακαλεί συνεχώς να βλέπει το επεισόδιο που η οικονόμος προσπαθεί να φτιάξει πουτίνγκα, ενώ ο Φρού-Φρού της κάνει σαμποτάζ!!!

Μάλιστα επιχείρησα κι εγώ να του κάνω πουτίνγκα με την συνταγή που δείνη η οικονόμος και ο Γιώργος για πλάκα βούτηξε όλη την εξάδα τα αυγά και τα έσκασε στο πάτωμα κατουρημένος από τα γέλια χοροπηδώντας και φωνάζοντας

-ΔΕΝ ΜΕ ΕΊΔΕΣ ΜΑΜΑ!!! ΔΕΝ ΜΕ ΕΊΔΕΣ!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump:

Μου θύμησε την ρετρό ιστορία που κάποια παιδιά στην Αμερική πηδούσαν απ'τα μπαλκόνια μιμούμενα τον Σούπερμαν... κι έτσι σκέφτηκα να μην ξανακάνουμε τίποτα απ'όσα βλέπουμε στην τηλεόραση, στο σπίτι με τον μικρό, γιατί οι περιτές σκηνές δεν κόβονται... κι έχουμε αναπάντεχα αποτελέσματα :sad: ...
 
Κι εγώ (σχεδόν) το ίδιο έχω πάθει με τη 2,5-χρονή κόρη μου, Mama Myrto!

Θέλει να βλέπει συνέχεια τον "Φουφού" (όπως τον λέει) και την πουτίγκα!!
 
Εγώ τον Φρου - Φρου δεν τον έβλεπα τότε, δεν θυμάμαι γιατί, μάλλον επειδή συνέπεπτε με κάποιο φροντιστήριο, ωδείο ή Αγγλικά; Τον βλέπω όμως τώρα γιατί είναι το αγαπημένο καρτούν της αραβωνιαστικιάς μου...

Για θυμηθείτε και το επεισόδιο με τον Φρου - Φρου που πάει στο σχολείο. Τέλειο...
 
Εγω απο τοτε αναρρωτιεμαι τι ειναι και τι γευση εχει η πουτιγκα και ακομα να μαθω :Ρ
 
Χθες το βράδυ είδα ένα άλλο θεϊκό επεισόδιο από το You Tube. Ο Φρου Φρου και το πνεύμα του Πύργου... Πολύ γέλιο!
 
Ωραιος ο φρου φρου... :cheers:
 
Είμαι ο μόνος που του την ΕΣΠΑΓΕ η φωνή του; :)
 
Δες και ένα original Γερμανικό επεισόδιο και θα καταλάβεις πόσο γλυκιά φωνούλα είχε ο δικός μας ο Φρου Φρου....
 
@ playmolover: όντως!!!

Λοιπόν, έχω νέα: προ ολίγων ημερών πέτυχα σε ένα μικρό κανάλι (νομίζω το 0-6) νέα επεισόδια του Φρου-Φρου: τον Μπαρμπα-Έντερ ενσάρκωνε ένας άλλος ηθοποιός, ενώ η Φρουφρου-φιγούρα ήταν λιγάακι διαφορετική (τα μαλλιά ήταν λιγότερο φουντωτά). Πρέπει να ήταν νέος κύκλος επεισοδίων, γιατί στο επεισόδιο που πέτυχα υπήρχε κινητό τηλέφωνο! Η μεταγλώτιση όμως, ήταν ελεεινή! Η φωνή του Φρου-φρού ΧΑΛΙΑ (καμία σχέση με εκείνη της ΕΡΤ). Επιπλέον, δεν τον φώναζαν "Φρου-Φρου" (στα ελληνικά), αλλά "Πούμουκλ"!
 
Και ηταν και ελαφρως μελο μιας και μαθαμε οτι ο πρωτος ξυλουργος τα ειχε τιναξει τα πεταλα
 
Νομιζω δεν ειναι νεα επεισοδια αλλα μια προσφατη τηλεταινια (την οποια εχουμε αναφερει στην προηγουμενη σελιδα του παροντος thread)

Παντως οι μεταγλωτιστες ειναι τοσο ασχετοι που αγνοουσαν το ονομα του Φρουφρου, και προτιμησαν να διατηρησουν το "pumuckl";;;
 
...και ποιός δεν τον θυμάται?? γκρινιάρικο, σπαστικό, κοκκινομάλλικο, εξαφανιζόταν (κυριολεκτικά) στο λεπτό!! (Άν υπάρχει και αλλού thread, sorry)

Dominion είπε:
Μιλάς φυσικά για την φοβερή (αυστροουγγαρέζικη παραγωγή) σειρά Ο ΦΡΟΥ ΦΡΟΥ ΚΑΙ Ο ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ (1982) που παιζότανε από ερτ-1 γύρω στα 1987. Ο πρωτότυπος τίτλος είναι PUMUCKL νομίζω. Δυστυχώς δεν έχω όύτε επισόδιο :(
Παίχτηκε πρόσφατα στην ΕΤ3 και πάνω που χάρηκα τσούπ!!!κάτι πήγε στραβά και διέκοψαν την μετάδοση (πρόσφατα=κανένα 6 μηνο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ τους συμφορουμίτες, ιδιαίτερα εσύ στο τέλος..., ο ψηλός με την σιδερένια μασέλα..., ναι εσύ...

Παρακαλώ να σταματήσουν τα γέλια, για να σας πω τι ψάχνω!

Ψάχνω να βρω το επεισόδιο που ο ξυλουργός μαζεύει ένα αδέσποτο γατάκι και ο Φρου-Φρου τα παίρνει κρανίο από ζήλια.

Στο youtube υπάρχει αλλά μόνο στα Γερμανικά.

Αν κάποιος, για οποιοδήποοτε λόγο, τυχαίνει να το έχει καταχωνιασμένο κάπου, μην με ξεχάσει!
 
Ψάχνω παιδικο γερμανικής νομιζω καταγωγης με ήρωα ένα κοκκινομάλλικο, ξυπόλητο ξωτικό που λέγεται Φρου Φρου και ειναι κινουμενο σχέδιο. Ζει στο εργαστήρι ενος μαραγκου που νομιζω ειναι ηθοποιος. Ο Φρου Φρου ειναι σκανταλιάρης και ζημιάρης και αστειος αλλά ο μαραγκος τον αγαπάει και ζουν διάφορες περιπέτειες στο χωριο. Θυμάμαι παρακαλούσα να βρεθει καλό ξωτικό στον φούρνο της γιαγιάς μου και να παιζουμε με ζυμάρια και αλεύρια! Μαλιστα μια φορά έβγαλα από ντουλάπια και ψυγεια αυγά, γαλα, πλάκες κουβερτούρας και μαρμελάδες για να φτιάξω και καλά πουτίγκα. Με μάζεψε έξαλλη η θεια μου η οποια δεν καταλάβαινε το επιχειρημα ᾽᾽έκανα τον Φρου Φρου᾽᾽.

Ημουν πολύ μικρή οταν παιζόταν υπέροχη σειρά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα