Ο Χήρος, η Χήρα και τα Χειρότερα (ANT1)

Παλιατζού

RetroN00b
Joined
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
2
O χήρος, η χήρα και τα χειρότερα (1993-95), ΑΝΤ1


Πρεμιέρα: Πέμπτη 4/2/1993



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_χήρος_η_χήρα_και_τα_χειρότερα

Μια σειρά με τη Νόρα Βαλσάμη και τον Κώστα Καρρά που έπαιζε αρχές '90 στον ANT1?Νομίζω ήταν κάτι σαν γείτονες που ήταν και κρυφά ερωτευμένοι,κάτι τέτοιο...προσπαθώ να θυμηθώ τίτλο και γενικό στόρυ!

Μερσί Μποκούπ (sic) προκαταβολικά :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιατζού είπε:
...μια σειρά με τη Νόρα Βαλσάμη και τον Κώστα Καρρά που έπαιζε αρχές '90 στον ANT1?Νομίζω ήταν κάτι σαν γείτονες που ήταν και κρυφά ερωτευμένοι,κάτι τέτοιο...προσπαθώ να θυμηθώ τίτλο και γενικό στόρυ!Μερσί Μποκούπ (sic) προκαταβολικά :thanx2:
''O ΧΗΡΟΣ, Η ΧΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.....''
 
Ευχαριστώ :cool: Πρέπει να ήταν πολύ γελοία σειρά,αλλά ήμουν μικρή και δεν τη θυμάμαι καλά! :gdance:
 
Κόρη της Βαλσάμη νομίζω ότι ήταν η Άριελ Κωνσταντινίδου και γιος του Καρρά ο Νίκος Νίκας που ξαναείδαμε μετά από τόσα χρόνια στο ρόλο του δικηγόρου στα "Μαύρα Μεσάνυχτα".
 
O XHΡΟΣ,Η ΧΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

Αισθηματική μαύρη κωμωδία 50 ημίωρων επεισοδίων

35948375xk7.png


Πρεμιέρα: Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 1993 (ΑΝΤ1)

Μετά το θάνατο του άντρα της σε αυτοκινητιστικό ατύχημα,μία αρχιτέκτων,η Λουκία,νοικιάζει ένα διαμέρισμα,δίπλα σ'εκείνο του σεξολόγου-ψυχαναλυτή Κώστα που επίσης μόλις έχει χάσει τη γυναίκα του.Αποδεικνύεται ότι οι δύο συζυγοί τους πέθαναν στο ίδιο αυτοκινητιστικό ατύχημα,καθώς έφευγαν μαζί, έχοντας αποφασίσει να τους εγκαταλείψουν! Η αρχική αντιπάθεια ανάμεσα στον Κώστα και τη Λουκία μετατρέπεται σε έναν αμείλικτο πόλεμο που επεκτείνεται στα παιδιά τους,αλλά και στις τρομερές τους μητέρες...

Ηθοποιοί: Νόρα Βαλσάμη, Κώστας Καρράς, Τασσώ Καββαδία,Μέλπω Ζαρόκωστα,Άριελ Κωνσταντινίδη, Ζωζώ Ζάρπα, Μάγδα Τσαγγάνη, Νίκος Νίκας, Κώστας Ζαχαράκης

Guest Stars: Αλίκη Βουγιουκλάκη, Απόστολος Γκλέτσος

Σενάριο: Πάνος Χατζηκουτσέλης - Άγγελος Πυριόχος

Σκηνοθεσία: Ερρίκος Ανδρέου

Παραγωγή: Απόστολος Δοξιάδης
 
Σε ένα επεισόδιο έπαιζε η Βουγιουκλάκη η οποία έκανε κάποια που είχε πάει για ψυχανάλυση στο γραφείο του Κώστα Καρρά,ενώ την κόρη της την υποδυόταν η ίδια!!!!!!Στο τέλος του επεισοδίου κάνουν πάρτυ με καλεσμένη την "υποτιθέμενη" Βουγιουκλάκη ώστε να εντυπωσιάσουν τους γείτονες,αλλά αποκαλύπτεται ότι ήταν καλοστημένο σχέδιο!
 
Ηλέκτρα είπε:
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την σειρά μιας και παίζει ο Νίκος Νικας?
Σε κάποια επαναπροβολή της προφανώς...

Άλλωστε links εδώ μέσα για σειρές,ταινίες και οτιδήποτε άλλο υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα,δεν δίνονται,όπως προστάζουν οι κανονισμοί του forum...
 
Κουκλα η Νορα Βαλσαμη στην σειρα. Τα καλα της ΕΡΤ κανει και ο ΑΝΤ1 και το MEGA. Δεν δειχνουν πια τις παλιες καλες τους σειρες. Καλα παμε!
 
Τη συγκεκριμενη σειρα και εν γενει αυτες που επαιζε ο Καρρας εχω την εντυπωση οτι δεν τις εβαζαν λογω βουλευτικης ιδιοτητος.Αλλα εδω και καιρο δεν ειναι πια βουλευτης και ο ΑΝΤ1 τιποτα ακομα!
 
johnalepou είπε:
Τη συγκεκριμενη σειρα και εν γενει αυτες που επαιζε ο Καρρας εχω την εντυπωση οτι δεν τις εβαζαν λογω βουλευτικης ιδιοτητος.Αλλα εδω και καιρο δεν ειναι πια βουλευτης και ο ΑΝΤ1 τιποτα ακομα!
Πιθανον, αλλα ειναι πολλες αυτες που δεν βαζουν πια ο Αντ1 και το μεγκα, ενω μας εχουν ταραξει στις επαναληψεις των ιδιων 4-5 σηριαλ εδω και χρονια.
 
Πάντως η Άριελ έχει μένει ίδια τόσα χρόνια μετά. Φτου φτου.
 
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη εμφανίστηκε ως Guest Star σε ένα επεισόδιο της σειράς "Ο Χήρος, η Χήρα και τα χειρότερα" τη σεζόν 1993/94, ανταποδίδοντας τρόπον τινά στη φίλη της Νόρα Βαλσάμη την εμφάνισή της 2 χρόνια πριν στη σειρά της Αλίκης "Και Εύθυμη... και Χήρα".

Σε απόσπασμα που ανακάλυψα στο utube από το "Ο Χήρος, η Χήρα και τα χειρότερα" περιέχει 2 σκηνές από την εν λόγω εμφάνιση της Αλίκης στη σειρά. Μαζί της στις σκηνές αυτές εμφανίζονται επίσης η Νόρα Βαλσάμη, η Άριελ Κωνσταντινίδη και ο Κώστας Ζαχαράκης.

Ξέρει μήπως κανείς να μας πει την ακριβή ημερομηνία προβολής του συγκεκριμένου επεισοδίου?

johnalepou είπε:
Τη συγκεκριμενη σειρα και εν γενει αυτες που επαιζε ο Καρρας εχω την εντυπωση οτι δεν τις εβαζαν λογω βουλευτικης ιδιοτητος.Αλλα εδω και καιρο δεν ειναι πια βουλευτης και ο ΑΝΤ1 τιποτα ακομα!
Στο σημείο αυτό φίλε μου johnalepou θα διαφωνήσω μαζί σου -

ο ANT1 GOLD προβάλει καθημερινά μία άλλη σειρά με τον Κώστα Καρρά, το "Πάτερ Ημών" (1995). Για του λόγου το αληθές, παραθέτω και το link με το πρόγραμμα του ANT1 GOLD από το επίσημο site του σταθμού:

http://gold.antenna.gr/homeDetail/0,2951,2,00.html

ant1goldoldlg2.jpg


Επομένως, ίσως έχουμε ελπίδες η σειρά "Ο Χήρος, η Χήρα και τα χειρότερα" να επαναπροβληθεί κάποια στιγμή (σύντομα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέποντας τη σειρά σε επαναπροβολές δε μπορώ να πω οτι είναι κατι το ιδιαίτερο, αλλά για μένα παραμένει ιστορική: ο ΑΝΤ1 άρχισε να εκπέμπει στο χωριό μου την περίοδο που άρχισε η διαφημιστική καμπάνια για εκείνη την τηλεοπτική σεζόν. Ως εκ τούτου "ο χήρος η χήρα και τα χειρότερα" ήταν η πρώτη σειρά που είδα σε πρώτη προβολή στην ιδιωτική τηλεόραση!!
 
Panagiotis είπε:
Βλέποντας τη σειρά σε επαναπροβολές δε μπορώ να πω οτι είναι κατι το ιδιαίτερο, αλλά για μένα παραμένει ιστορική: ο ΑΝΤ1 άρχισε να εκπέμπει στο χωριό μου την περίοδο που άρχισε η διαφημιστική καμπάνια για εκείνη την τηλεοπτική σεζόν. Ως εκ τούτου "ο χήρος η χήρα και τα χειρότερα" ήταν η πρώτη σειρά που είδα σε πρώτη προβολή στην ιδιωτική τηλεόραση!!
Δηλαδή τα ιδιωτικά κανάλια δεν μπήκαν σε όλη την Ελλάδα από το 1989-1990????Αυτό δεν το ήξερα!Κανονικά έπρεπε να είχαν φροντίσει να βάλουν αναμεταδότες σε όλη την Ελλάδα λίγο πριν την έναρξη των καναλιών!
 
fontana είπε:
Κόρη της Βαλσάμη νομίζω ότι ήταν η Άριελ Κωνσταντινίδου και γιος του Καρρά ο Νίκος Νίκας που ξαναείδαμε μετά από τόσα χρόνια στο ρόλο του δικηγόρου στα "Μαύρα Μεσάνυχτα".
Πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Νίκα

Το σενάριο ήταν των Πυριόχου-Χατζηκουτσέλη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο το ανεβασα για τον φιλο Johnalepou

[EDIT]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα