Ο άνθρωπος της καρπαζιάς (1969) - Έγχρωμη έκδοση

johnmar94

Retro Member
Joined
8 Σεπ 2010
Μηνύματα
204
Αντιδράσεις
97
Ο άνθρωπος της καρπαζιάς (1969)

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%AC%CF%82

Η κλασσική κωμωδία με πρωταγωνιστή τον Κώστα Βουτσά, έγινε έγχρωμη.





Ο επιχρωματισμός της ταινίας έγινε στα West Wing Studios, στο Ηollywood της California και είναι η 3η κατά σειρά ταινία της ΚΚ, που αποκτά χρώμα.





Ακολουθούν 4 επιλεγμένα αποσπάσματα από την έγχρωμη έκδοση της ταινίας:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδα λιγο χτες και μου φανηκε πολυ υποδεεστερη απο τις αλλες δυο. Σε αντιθεση με τις αλλες δηλαδη, φαινοταν οτι το χρωμα ηταν τεχνητο. Δεν ξερω τι παιχτηκε ακριβως. Στη φωτογραφια απο πανω με την Καλογεροπουλου πχ. φαινεται αυτο που με ενοχλησε: τελειως off το χρωμα του δερματος.
 
Rakeesh είπε:
Ειδα λιγο χτες και μου φανηκε πολυ υποδεεστερη απο τις αλλες δυο. Σε αντιθεση με τις αλλες δηλαδη, φαινοταν οτι το χρωμα ηταν τεχνητο. Δεν ξερω τι παιχτηκε ακριβως. Στη φωτογραφια απο πανω με την Καλογεροπουλου πχ. φαινεται αυτο που με ενοχλησε: τελειως off το χρωμα του δερματος.
Συμφωνώ. Ευτυχώς, στη σκηνή στο γραφείο, που δουλεύει ο Ανέστης, διατήρησαν τα χρώματα, σύμφωνα με αυτή τη φώτο. Εκτός κι αν είναι επιχρωματισμένη και η φωτογραφία.

ERUGLtx.jpg
 
Δηλαδή η Καραγιάννης - Καρατζόπουλος επέλεξε για τρίτη κατά σειρά ταινία για επιχρωματισμό τον άνθρωπο της καρπαζιάς; Υπάρχουν πολλές άλλες ασπρόμαυρες ταινίες της εταιρίας αυτής, ανώτερες από την εν λόγω ταινία. Βεβαίως γούστα είναι αυτά, οπότε ας περιμένουμε την επόμενη.
 
Αληθεια, ποια να ειναι τα κριτηρια με τα οποια επιλεγουν τις ταινιες για επιχρωματισμο;

Θα ειχε τεραστιο ενδιαφερον να γινει σε ταινιες πριν το 1960, οταν δεν υπηρχαν ακομα εγχρωμεςς
 
Ειδα λιγο απο την ταινια στην τηλεοραση, ειχα ξεχασει οτι ηταν ασπρομαυρη η ταινια και εγινε εγχρωμη...κατι με χαλασε στην εγχρωμη προβολη...δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Ειδικα σε μια σκηνη με τον ηθοποιο Παναγιωτη Καραβουσάνο (βλ. post 3), το χρωμα μου φανηκε παραξενο...
 
Το έχω ξαναγράψει. Οι επίδοξοι επιχρωματιστές θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τις μαρτυρίες-αναμνήσεις των ηθοποίων που έπαιζαν στις ασπρόμαυρες ταινίες. Ειδικά στην συγκεκριμένη ζουν αρκετοί και θα μπορούσαν να κάνουν μια καταπληκτική δουλειά. Δεςν ξέρω αν δουλεύουν έτσι
 
Ο ηθοποιός που κάνει τον Φιλίμομα (εκείνον που δίνει στο Βουτσά το μπουκαλάκι με τα χάπια) , είναι εκείνος που μετά έπαιξε σε διάφοες ταινίες των '70 και '80 ; Δε θυμάμαι το όνομά-του , αλλά θυμάμαι που έπαιζε σε μία διαφήμιση που έλεγε "Παπουτσάκι ; Εισαγόμενο !" και πήγαινε στο ταμείο ανεργίας ;

Ρωτάω αν είναι αυτός , διότι με εντυπωσιάζει που είχε προλάβει τη χρυσή εποχή του Ελληνικού Κινηματογράφου !
 

1@iliekater[/USER] Επ αφορμή του προηγούμενου ποστ γράφω ενδεικτικά ζώντες ηθοποίους της εν λόγω ταινίας. Βουτσάς, Σαπουντζάκη, Καλογεροπούλου, Παπαναστασίου (αγκαλίτσας, ο εισαγώμενος), Παπαδόπουλος Θάνος και ίσως και άλλοι. Ελπίζω να έγινε μια συνέντευξη μαζί τους πριν τον επιχρωματισμό.

Οι προηγούμενοι, αποτελούσαν την νέα γενία ηθοποιών πίσω από Αυλωνίτη, Βασιλειάδου, Λογοθετίδη, Κωνσταντάρα, Στρατηγό, Μακρή, Δούκα, Νέζερ, Λιβυκού, Ταυγέτη, Φερμα και πολλούς άλλους

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα γενικά δεν μου αρέσει σαν ιδέα το να πειράζουν τις ταινίες, οπότε δεν έχω μπει στην διαδικασία να την δω και νομίζω ότι από τις εικόνες που έχετε αναρτήσει στις απαντήσεις σας δικαιώνεται αυτή η άποψή μου...
 
iliekater είπε:
Ο ηθοποιός που κάνει τον Φιλίμομα (εκείνον που δίνει στο Βουτσά το μπουκαλάκι με τα χάπια) , είναι εκείνος που μετά έπαιξε σε διάφοες ταινίες των '70 και '80 ; Δε θυμάμαι το όνομά-του , αλλά θυμάμαι που έπαιζε σε μία διαφήμιση που έλεγε "Παπουτσάκι ; Εισαγόμενο !" και πήγαινε στο ταμείο ανεργίας ;Ρωτάω αν είναι αυτός , διότι με εντυπωσιάζει που είχε προλάβει τη χρυσή εποχή του Ελληνικού Κινηματογράφου !
Ναι ειναι ο Νικος Παπαναστασιου.
 
Απο το λιγ που ειδα απο αυτην, και αλλες ταινες, ειναι οτι η συγκεκριμενη φαινεται πιο προχειροδουλεια. Σε σκηνη που μιλουσε ο Ριζος με τη Σαπουντζακη, εχουν τελειως διαφορετικο χρωμα, σαν να ειναι εξωγηινοι απο διαφορετικο πλανητη ο καθενας. Η Σαπουτζακη ενα εντελως αφυσικο, λαμπερο πορτοκαλι, ο Ριζος ξεθωριασμενος.
 
Πίσω
Μπλουζα