Ο άντρας ο σωστός, ο λαικός (a.k.a. "ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ" by Makis)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Το άλμπουμ "ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ" του Μάκη Χριστοδουλόπουλου, άγγιξε επικά επίπεδα

(θα μπορούσα να το συγκρίνω με το HAIL TO ENGLAND των Manowar).

Όχι μόνο επειδή έχει κομματάρες όπως ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ, ΝΑ'ΧΑΝ ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΑΜΠΑΡΕΣ, ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ Μ'ΑΓΑΠΑΣ κ.α.

Αλλά κυρίως επειδή (μέσω του καλτ εξώφυλλού του) οριοθέτησε τον δέοντα ενδυματολογικό κώδικα,

για κάθε γνήσιο "λαικό" άντρα που σεβόταν τον εαυτό του.

Στα εφηβικά μάτια μου, ο "απρόσωπος πολεμιστής" που κοσμούσε τα εξώφυλλα των Manowar, και ο Μάκης με το θαλασσί πουκάμισό του, τη σκαρπινιά, τη χρυσή δαχτυλιδιά, το ασορτί μπρασελέ, το δυνατό καλτσικό και τη σακακιά, αποτελούσαν απλά διαφορετικές εκφάνσεις, του ίδιου ανδρικού αρχέτυπου.

Ως ελάχιστο φόρο τιμής σε αυτό το άμπουμ, επιτρέψτε μου να το μοιραστώ μαζί σας ...

attachment.php


Υ.Γ. Γράφοντας "makaros theos" (αυστηρά σε greeklish), ίσως εμφανιστούν κρυφά rapidshare links, που θα σας επιτρέψουν να κατεβάσετε το άλμπουμ σε MP3.
 
Εγραψες παλι αλανι :D Ποιο metal δεν μπορω να γεινω εχω φτασει στο κοκκινο αλλα ο μακαρος δεν ληπει ποτε απο την συλογη.Ηail to england που ειπες british steel,Master of puppets,Restless and wild,Number of the beast,Rest in peace,keeper of the seven keyes,imaginations from the other side,Raining blood,Extreme aggresion μονο διπλα σε αυτες και τοσες αλλες δισκαρες αξιζει να σταθει αυτη η δισκαρα του τεραστιου ΜΑΚΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ.

 
Δεν τα λες καλά, δεν είναι σκαρπίνια. Έχουν και λίγο τακουνάκι, σαν τα παλιά παπούτσια του Βοσκόπουλου (πρόσεξε το πώς "γατζώνονται" στον προφυλακτήρα)... Συγχαρητήρια πάντως για την ανάλυση της φωτογραφίας. Θυμίζει εκείνο το mail με την αντίστοιχη του Τζων Τίκη...
 
Τα ρεστα μου!
 
Kalispera!

Vasika grafthka gia na to katevaso... (τουλάχιστον είναι ειλικρινής)

Kanete kalh douleia edw! Bravo! (ναι... προλαβε και την είδε)

Tha ta leme ( ναι καλά... )

Efxaristo. makrios theios (βιάζεται και κάνει λάθη)
 
Το ότι θα έβρισκα και θρεντ να μερακλώσω, πού να το φανταστώ! :biglaugh:

Συμπαθέστατος καρα-καλτ δίσκος, που οι αγαπημένοι μου γονείς φρόντισαν να με εφοδιάσουν με το άκουσμά του...

Ωστόσο, ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ δίσκος για μένα, είναι το προσκλητήριο (φυσικά με το ομώνυμο άσμα, έτσι? Μην ξεχνιόμαστε! :D )... Οτιδήποτε άλλο είναι banal....

exetlaios είπε:
Το άλμπουμ "ΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ" του Μάκη Χριστοδουλόπουλου, άγγιξε επικά επίπεδα (θα μπορούσα να το συγκρίνω με το HAIL TO ENGLAND των Manowar).
Ιιιιιιιιιι!!!! (ζουμπουλία μόουντ!) Σα δε ντρέπεσαι, βέβηλε! :biglaugh:

exetlaios είπε:
Υ.Γ. Γράφοντας "makaros theos" (αυστηρά σε greeklish), ίσως εμφανιστούν κρυφά rapidshare links, που θα σας επιτρέψουν να κατεβάσετε το άλμπουμ σε MP3.
Μην γράφεις, παιδί μου, τέτοια πράγματα και θα βαράμε διπλοβάρδιες να διαγράφουμε thnx posts!.... :p
 
D@redevil είπε:
Ιιιιιιιιιι!!!! (ζουμπουλία μόουντ!) Σα δε ντρέπεσαι, βέβηλε! :biglaugh:
Έχεις απόλυτο δίκιο, αν είναι δυνατόν να συγκριθεί ποτέ ο Μάκαρος με τους Γιωτάδες τους Manowar! :diablotin:

/me hides
 
^^ Ε, όχι! Θα συνεχίσω να κάνω "Ιιιιιιιιιι!!!!" και θα πέσω! :biglaugh:

 


/you: καλά κάνεις και hide!
:D

 


Πλάκα στην πλάκα, είναι στο τοπ-3 μαζί με το ΛΕΠΑ και τον Αντύπα στην οικογενειακή μας σκυλο-κουλτούρα!
:D

 


Κάααααπου πήγε να μπει κι ο Ζαφείρης Μελάς, αλλά μετά από ένα Σ/Κ με φίλους παίζοντας χαρτιά κι ακούγοντας το "Μπιμπελό μου" στο repeat (τόσες φορές, που αν έβγαζες το cd από μέσα, το μηχάνημα συνέχιζε να παίζει από μόνο του! :biglaugh:) δεν αντέχω να το δω ούτε ζωγραφιστό - πόσο μάλλον να τον ακούσω!
:D
 
Ντρέπομαι που το λέω αλλά στα 70ς πρώτο μισό των 80ς οι γονείς μου ως οπαδοί τότε ενός κεντροαριστερού ζιβαγκοφόρου πολιτικού σχηματισμού :p είχαν κάνει μια στροφή στην στρατευμένη τέχνη και εμείς μεγαλώσαμε με τις φάμπρικες (δις) που δε σταματούν, τον Στρατή το θαλασσινό στους αγάπανθους και τις τσιμινιέρες που πάγωσαν... (και να ο μικρός στα 3 του να τραγουδά το προσκυνώ τη χάρη σου λαέ μου :p )...άντε και κανένα Ρος Ντέιλι (ή κύριος Ρόσης όπως τον είχαν παρουσιάσει σε μια συναυλία κάποτε ;) ) για το μουλτικούλτουραλ της υπόθεσης (πριν εφευρεθεί η λέξη :cool: ). Το 1986 μαζί με το Τσερνομπιλ έσκασαν και οι όποιες πολιτικές αυταπάτες οπότε ο μεν μπαμπάς γύρισε στον Περπινιάδη (και τον Ψαραντώνη) οι δε υιοί προχώρησαν στον Μιλιώκα...

Αυτή η σύντομη (που λέει ο λόγος :p ) εισαγωγή είναι για να εξηγήσω το γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με τον καλλιτεχνικό ογκόλιθο που παρουσιάζεται εδώ
 
Η "ασορτί" φόδρα του σακακιού γιατί έμεινε ασχολίαστη ; Μήπως είναι οφθαλμαπάτη; :D
 
Χμμ...Η Καλτσα, ειναι original μπλε ή ηταν ιδεα του Γραφιστα να την "βαψει" ;;...
 
Stratulator είπε:
Χμμ...Η Καλτσα, ειναι original μπλε ή ηταν ιδεα του Γραφιστα να την "βαψει" ;;...
Ψιλιάζομαι "ρετρο-photoshop" με τέμπερα στη φωτογραφία !
 
ρε γκαβοι ειστε ολοι???

το οχημα"ειχα ενα φιλο του ξαδερφου μου τελωνειο και λαδωσα"απο το αμερικα δεν το μπανισε κανεις???? :D
 
Stratulator είπε:
Χμμ...Η Καλτσα, ειναι original μπλε ή ηταν ιδεα του Γραφιστα να την "βαψει" ;;...
ο δίσκος κάπου πρέπει να υπάρχει στη δισκοθήκη του πατέρα μου

αν τον ξετρυπώσω θα το διασταυρώσω - μου φαίνεται πάντως υπερβολικό να φορούσε στα '80ς μπλε κάλτσα - μιλάμε για την απόλυτη ύβρι στη θεότητα της άσπρης κάλτσας !
 
Πίσω
Μπλουζα