Ο ήλιος του θανάτου (1978)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.017
Αντιδράσεις
68.255
Ο ήλιος του θανάτου (1978)


http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_ήλιος_του_θανάτου

Σε ένα χωριό της Κρήτης του 1917 ζει ο Γιώργης, ένας αυτιστικός έφηβος μαζί με την θεία του, που τον προσέχει. Η ζωή όλων είναι δύσκολη, καθώς η χώρα δοκιμάζεται από τον πόλεμο, όπου χάνονται αμέτρητοι νέοι και τα τρόφιμα σπανίζουν.

Όταν ένας ξάδελφος του Γιώργη στο μέτωπο, θα σκοτώσει κατά λάθος έναν άλλο στρατιώτη-συγχωριανό, οι συγγενείς του θύματος ορκίζονται εκδίκηση. Καθώς ο νεαρός είναι ο μοναδικός αρσενικός συγγενής του δράστη, η θεία του μια δυναμική γυναίκα, αποφασίζει να τον προστατέψει με κάθε τρόπο.

Βασισμένη στο μυθιστόρημα του Παντελή Πρεβελάκη, η ταινία του Ντίνου Δημόπουλου απεικονίζει με πειστικό τρόπο την ζωή στην ελληνική επαρχία, κατά την διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου πολέμου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ταινία δεν την έχω δει !!! Όμως ... ο λόγος που γράφω σε αυτό το τόπικ ειναι ο εξής : Την εποχή που προβλήθηκε, παίχθηκε στην Κρατική Τηλεόραση διαφημιστικό σποτάκι ολίγων sec για την προώθησή της !!! Θυμάμαι σε εκείνη την ηλικία - κάπου 7 ετών - στην παλιά ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας μια στιβαρή ανδρική φωνή να αναγγέλει : "Ο ήλιος του θανάτου"¨!!! και για επένδυση να έχει το σποτάκι παραδοσιακή κρητική μουσική !!! Ο τίτλος της ταινίας και η αναγγελία της ήταν ... υπερ-αρκετά για να ...με "ψαρώσει" ως 7χρονο παιδάκι το διαφημιστικό σποτ αλλά και ... να μού δημιουργήσει ενδόμυχα αισθήματα τρόμου !!! Και φυσικά .... να με κάνει να "σιχτιρίζω" επειδή "ααα, να μην είμαι μεγαλύτερος μερικά χρόνια για να με πάνε οι γονείς μου να δω αυτήν την ταινία που τόσο πολύ θέλω ... αααα ..." ...... Ίσως κάποια στιγμή να "εκπληρωθεί"αυτό το ... "παιδικό απωθημένο" ....
 
Δεν εχω δει την ταινια, ομως εχω διαβασει το μυθιστορημα και το βρηκα ευστοχο, ομορφο και συναισθηματικο. Κριμα που οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουν. Αν η κινηματογραφικη μεταφορα σεβαστηκε το βιβλιο, φανταζομαι το αποτελεσμα θα ειναι αρκετα ικανοποιητικο.
 
Η ταινια ειναι πολύ καλή όπως και το βιβλίο! Αλλα ο ήρωας δεν είναι αυτιστικός απλά ενας λίγο κλειστος έφηβος που έχει περάσει πολλά! Το βιβλιο ειναι το πρωτο μερος μιας τριλογιας αλλά δεν ξέρω αν γυρίστηκαν και άλλες ταινιες με τον ίδιο χαρακτήρα.
 
Δεν γυρίστηκαν τα άλλα δύο μέρη της τριλογίας του Πρεβελάκη. Ωραία ταινία του βετεράνου Ντίνου Δημόπουλου, με θαυμάσια ερμηνεία της Νέλλης Αγγελίδου. Δυστυχώς, δεν είχε καμιά εμπορική επιτυχία στην εποχή της.
 
atanasio είπε:
Δεν γυρίστηκαν τα άλλα δύο μέρη της τριλογίας του Πρεβελάκη. Ωραία ταινία του βετεράνου Ντίνου Δημόπουλου, με θαυμάσια ερμηνεία της Νέλλης Αγγελίδου. Δυστυχώς, δεν είχε καμιά εμπορική επιτυχία στην εποχή της.
Μόλις 7.480 εισιτήρια... :(
 
RIO είπε:
Μόλις 7.480 εισιτήρια... :(
Αφού έχεις γράψει τα εισιτήρια, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω που μπορώ να βρω τα εισιτήρια των Ελληνικών ταινιών, από την σεζόν 85-86 και μετά ;
 
spyrosd είπε:
Αφού έχεις γράψει τα εισιτήρια, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω που μπορώ να βρω τα εισιτήρια των Ελληνικών ταινιών, από την σεζόν 85-86 και μετά ;
ο Τonytony νομίζω, είχε ανοίξει σχετικό θέμα, οπότε θα μπορεί να σου πει...
 
Ηταν αρκετα καταθλιπτικη ταινια αν και εξαιρετικη. Ισως για αυτο δεν ειχε επιτυχια. Επισης παρά τον ερωτισμό της δεν εδειχνε καποια μεγαλη ερωτική ιστορία μονο διαφορες εφημερες σχεσεις του ήρωα.
 
Πίσω
Μπλουζα