Ο επιθεωρητής Σαϊνης (Inspecteur Gadget)

Μολις τωρα και εγω το ειδα στην ΕΤ1..οντως δεν ειναι ασχημη η νεα μεταγλώτισση (αν και θα προτιμουσα την παλια).Το τραγουδακι της εναρξης δεν το προλαβα..ελπιζω αυριο να το δω απο την αρχη :)
 
εγω πιστευω οτι αυτο γινετε για τον εξης λογο.

την εποχη εκεινη υπηρχαν μονο τα κραρικα ΕΤ1 ΕΤ2 και ειχαν την αποκλειστικοτητα της μεταδωσης.

τωρα καθως φυτροσαν και τα ιδιωτικα καναλια πολλες απο αυτες τις σειρες μεταδωθηκαν και εκει(πχ ο ΑΝΤ1 μετεδωσε τον αστυνομο σαινη ενα φεγγαρι)

αυτη ειναι η αποψη μου,για το θεμα της νεας μεταγλωτησης.

καλο θα ηταν με ενα εμειλ στην ΕΡΤ να ρωτουσαμε γι αυτο,αλλα σε ποιο τμημα της να ρωτησουμε ομως;

ολοι θα δηλωνουν αναρμοδιοι,,και δεν θα γνωριζει κανενας.
 
ναι, όμως αφού και τότε το είχε μεταδώσει η ΕΡΤ και τώρα η ΕΤ1, γιατί βάλανε την μεταγλώτιση του Αντ1?
 
Nαι η μεταγλωτιση και εμενα δεν με ενοχλησε τοσο (τη νεα φρικτη μεταλωτιση του μικρου πριγκιπα δεν τη φτανει κανεις οποτε....!!)

Πιστευω οτι ειναι θεμα εταιρειων.Δηλαδη μπορει καποιες απο τις παλιες εταιρειες να μην υπαρχουν ετσι ωστε να μην μπορουν να το προβαλλουν με το ηχογραφημενο υλικο τους λογω των δικαιωματων,οποτε αναλαμβανουν να κανουν νεα μεταγλωτιση!

Μπραβο παντως αντε να παρουν φορα να προβαλλουν κι αλλα...!!! :thumbup:
 
Επιτελους, Σαϊνης σε καλη ποιοτητα! Γραμμενο απο την ψηφιακη εχει φοβερη εικονα και ηχο καμπάνα!

Η μεταγλωτιση δεν ειναι η "δικη" μας, αλλα ειναι αρκετα καλη, καμια σχεση με την εκνευριστικη μεταγλωτιση που ειχαν τα DVD - ειχαν κυκλοφορησει καποτε...

Δυστυχως εχασα το σημερινο επεισοδιο!

Εχει παιξει ως τωρα αλλα δυο, την εκδρομη στην Σκωτια και τις περιπετειες στο αγροκτημα.
 
candy είπε:
Κυκλοφορούσε μια φήμη ότι ήταν ο αρχηγός της αστυνομίας τελικά.8)Επί τη ευκαιρία δείτε και το επεισόδιο με την αυθεντική μεταγλώττιση που ανέβασε η D2E!!!Μπράβο βρε κορίτσι! :award:

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=7tuOd6vgMJA&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=7tuOd6vgMJA&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=7tuOd6vgMJA&feature=related
τωρα παρατηρησα οτι το τραγουδι στην εισαγωγη ειναι διαφορετικο,αραγε αυτη η εισαγωγη να εγινε πριν απ την αλλη που ειναι και η πιο γνωστη;
 
katerinak είπε:
η φωτογραφια δε φαινεται,μπορεις να την ξαναανεβασεις;στο ιντερνετ βρηκα αυτες τις 2 φωτο:Προβολή συνημμένου 36123 Προβολή συνημμένου 36124 εγω παντως στα επεισοδια που εβλεπα στην κρατικη τηλεοραση δε μου ετυχε να δω ποτε το προσωπο του Δρ.Κλαους,σιγουρα θα εχασα επεισοδια
Επιτέλους μια απο τις μεγάλες απορίες και τα μυστήρια της παιδικής μου ηλικίας παιρνει τέλος..ναι ειδαμε το πρόσωπο του ανθρώπου πίσω από την πολυθρόνα, επιτελους μετά από χρονια..το ότι δεν το βλέπαμε ήταν από τα ατού της σειράς, γιατί σε κρατούσε σε αγωνία, έλεγες σε αυτό το επεισόδιο θα το δούμε, στο αλλο δεν μπορεί και ετσι πέρναγε ο καιρός και πουθενα ! υπήρχε και επιτραπέζιο με πιόνια αστυνόμος σαινης ! επίσης ήθελα και το θαυματουργό ρολογάκι της Πένυ( οταν ημουν παιδί). ''Την επόμενη φορά Σαινη, την τελευταια λέξη θα την πω εγώ''

 


''εμπρος καλο μου ελικόπτερο''


 


Δυο ερωτήσεις:

1. άλλος ο Δρ Κλαους και άλλος ο δρ Μαντ; η ειναι το ίδιο πρόσωπο;

2. Θυμάται κανείς το τελος του Σαινη αν προβλήθηκε ποτέ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
1. άλλος ο Δρ Κλαους και άλλος ο δρ Μαντ; η ειναι το ίδιο πρόσωπο;

2. Θυμάται κανείς το τελος του Σαινη αν προβλήθηκε ποτέ;
1. Είναι ο ίδιος. Μόνο στο ελληνικό τον έλεγαν Μαντ.

2. Δεν νομίζω να υπάρχει τέλος.
 
Μάλλον δεν προβλήθηκε σε μας το τέλος! :(

Για ρίξτε μια ματιά εδώ.

Σύμφωνα με τη Wikipedia υπήρξαν 2 seasons (που δεν το γνώριζα, να είμαι ειλικρινής!): η 1η των 65 επεισοδίων και η 2η των 21...

Σε μας άραγε, πόσα να είχαν προβληθεί?.....

Πάντως τέλος, παιδιά, ούτε εγώ θυμάμαι [ούτε από τη μια σεζόν, ούτε από την άλλη! ***τι λέω! Σεζόν για τον Αστυνόμο Σαΐνη! Έλεος! :D ]

Mέχρι πρότινος κι εγώ είχα την ίδια ιδέα με τον Darth...
 
Είναι Δόκτωρ Κλάου (Dr. Claw), όχι Κλάους!

Επίσης στην Ελλάδα λεγόταν Mad (για άγνωστο λόγο, ίσως φταίει περασμένη μεταγλώττιση γιατί σπάνια μεταγλωττίζονταν από Αγγλικά), αλλά όχι σε όλες τις μεταγλωττίσεις. Αν θυμάμαι καλά στον ANT1 στις αρχές του 2000, λεγόταν Κλάου.

Από δεύτερη σεζόν δεν είχε έρθει ποτέ και τίποτα στην Ελλάδα. Ευτυχώς πάντως γιατί ήταν πολύ κατώτερης ποιότητας οι ιστορίες και υπήρχε ένας πολύ ενοχλητικός κομπάρσος-φίλος του Σαϊνη.
 
Οπότε στο τελος της δευτερης σεζόν που ποτέ δεν είδαμε εμείς, ο Σαινης μπορεί να ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον δρ Κλάου...
 
dr_slump είπε:
Επίσης στην Ελλάδα λεγόταν Mad (για άγνωστο λόγο....
Νομίζω ότι μάλλον οφειλόταν εδώ ο λόγος, καθώς κι εδώ.

(είναι το 0:38 & 0:58 των τίτλων έναρξης)

dr_slump είπε:
Από δεύτερη σεζόν δεν είχε έρθει ποτέ και τίποτα στην Ελλάδα. Ευτυχώς πάντως γιατί ήταν πολύ κατώτερης ποιότητας οι ιστορίες και υπήρχε ένας πολύ ενοχλητικός κομπάρσος-φίλος του Σαϊνη.
Ωπ! Αυτό δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.
 
αριαδνη είπε:
Οπότε στο τελος της δευτερης σεζόν που ποτέ δεν είδαμε εμείς, ο Σαινης μπορεί να ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον δρ Κλάου...
Όχι, αυτό δεν έγινε ποτέ (αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι στο SNES και την ταινία με ηθοποιούς του 2001). Επίσης το πρόσωπό του φαίνεται όταν κάποιος αγοράσει την φιγούρα.

@D@redevil ναι η οργάνωση λεγόταν MAD αλλά δεν δικαιολογείται, αφού στον Αγγλικό διάλογο ο αρχηγός αναφερόταν πάντα ως Dr Claw.
 
dr_slump είπε:
Όχι, αυτό δεν έγινε ποτέ (αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι στο SNES και την ταινία με ηθοποιούς του 2001). Επίσης το πρόσωπό του φαίνεται όταν κάποιος αγοράσει την φιγούρα.
@D@redevil ναι η οργάνωση λεγόταν MAD αλλά δεν δικαιολογείται, αφού στον Αγγλικό διάλογο ο αρχηγός αναφερόταν πάντα ως Dr Claw.
Ναι, για τη φιγούρα είσαι σωστός - μόνο από εκεί μπόρεσα και είδα επιτέλους τη φάτσα του Dr. Claw (μάλιστα την έχει ποστάρει κιόλας στην 1η σελίδα του θρεντ ο Omenforever). Δεν έτυχε ν' ασχοληθώ με παιχνίδι και ταινία.

Για το όνομα τώρα με προβληματίζεις, θα έλεγα. Ναι μεν, έχεις απόλυτο δίκιο για τους αγγλικούς διαλόγους, αλλά γενικά η μετάφραση / μεταγλώττιση μπορεί, είτε να περιέχει σφάλματα, είτε να θεώρησαν πιο σωστό να κάνουν χρήση του όρου "MAD" (για λόγους μάρκετινγκ? Για λόγους εικαστικής παρέμβασης και διαφοροποίησης? Αυτό είναι κάτι για το οποίο μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες σαφώς.)

Το πώς τους ήρθε, όμως, η ιδέα να χρησιμοποιήσουν το συγκεκριμένο λεκτικό, φαίνεται στο clip παραπάνω. Ελπίζω να είναι πιο σαφής η απάντησή μου τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Όχι, αυτό δεν έγινε ποτέ (αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι στο SNES και την ταινία με ηθοποιούς του 2001). Επίσης το πρόσωπό του φαίνεται όταν κάποιος αγοράσει την φιγούρα.
πάντως θα ήταν το ιδανικό τέλος του παιδικού αυτού, άλλωστε ετσι τουλάχιστον το είχα τότε στο παιδικό μου μυαλό- ο Δρ.να κάνει θεαματική εμφάνιση μπροστά στα μάτια της Πένυς και του Σαινη!! αν θυμάμαι καλά ο Σαινη, μπήκε στο όχημα του δρ. αλλα εκεινος πάλι είχε διαφύγει.. Ο Κλάου παρ'όλη την εξυπνάδα του δεν κατάλαβε ποτέ πως η Πένυ, ενα μικρό κορίτσι του χάλαγε τα σχέδια..
 
Δεν ήταν και τόσο έξυπνος ο Claw, διαφορετικά σίγουρα θα είχε πάρει χαμπάρι την Πένυ και τον Μπρέιν!
 
Αυτό που μου αρέσει στον σαινη, είναι πως δεν αγχώνεται ποτέ, βρέξει-χιονίσει ;) ακόμα και όταν οι καταστάσεις είναι δύσκολες, απαιτητικές- να 'χα την αισιοδοξία του και τι στον κόσμο!

Αντίθετα ο Μπρειν περνά όλη την ταραχή.
 
Ο Αστυνόμος Σαινης και τα Στρουμφάκια είναι τα πιό αγαπημένα κιν. σχέδια της παιδικής μου ηλικίας...

Σάββατο πρωί, εγερτήριο 09:00 για Στρουμφάκια και 09:30 για Αστυνόμο Σαινη. Μόνο μετά από αυτά βγαίναμε έξω για παιχνίδι...
 
Ήρθε και στην Ελλάδα ο Σαίνη, να προστατεύσει κάποια αρχαια αγάλματα μεγάλης αξίας απο τον Κλαου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα