Ο επιθεωρητής Σαϊνης (Inspecteur Gadget)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ο επιθεωρητής Σαϊνης (Inspecteur Gadget, 1983-86, Γαλλικής - Καναδικής παραγωγής, 86 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 10/1/1985



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_επιθεωρητής_Σαϊνης

Αστυνομος Σαινης και Προβλημα, Προβλημα πες μου πως το λυνεις ΝΑΑΑ ΠΑΡΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΟΟΟΟ ΜΟΥ ΕΛΙΚΟΟΟΠΤΕΡΟ (νο κομεντς)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"...και αισθημα ευθυνης"

Απιθανη σειρα, απ τις καλυτερες μου. Μου αρεσε στην αρχη ο ντοκτορ Κλαου που τον εκανε ο Πάρλας(μπονους?? και γιατι να σας δωσω μπονους?)

Ξεκινουσε παντα με την αποστολη που του εδινε ο αρχηγος και την εφερνε σε περας με την βοηθεια της ανηψιας και του σκυλου της. Μου αρεσε και η χαρακτηριστικη μουσικη(απο εργο του Σουμπερτ). Τα νεα επεισοδια που βγηκαν αργοτερα(και επαιζε και προσφατα η τηλεοραση) ηταν για...κλαμματα.

Επισης βγηκε και σε ταινια με τον Μαθιου Μπροντερικ.Καλη μεταφορα, αν σκεφτει κανεις τις αποτυχημενες μεταφορες αλλων σειρων...
 
τον αστυνομο σαινη τον εχω απο αμερικη......5dvd

ειμαι περιεργος να δω,εαν στα επεισοδεια του 4 η 5 ου dvd θα εμφανιστει το προσωπο του dr claou......ετσι καποτε ειχε ακουστει...οτι το προσωπο του ηταν το μισο ασπρο και το μισο μαυρο
 
giorgos είπε:
Ξεκινουσε παντα με την αποστολη που του εδινε ο αρχηγος και την εφερνε σε περας με την βοηθεια της ανηψιας και του σκυλου της.
Για την ακρίβεια μόνο η ανηψιά του και ο σκύλος έφερναν σε πέρας την αποστολή καθώς ο ίδιος -τις περισσότερες φορές- δεν έπαιρνε χαμπάρι τι γινόταν !!!! :p :p :p
 
pepinos είπε:
ειμαι περιεργος να δω,εαν στα επεισοδεια του 4 η 5 ου dvd θα εμφανιστει το προσωπο του dr claou......ετσι καποτε ειχε ακουστει...οτι το προσωπο του ηταν το μισο ασπρο και το μισο μαυρο
Αφιερωμένο εξαιρετικά…

attachment.php


:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
Μου αρεσε στην αρχη ο ντοκτορ Κλαου που τον εκανε ο Πάρλας(μπονους?? και γιατι να σας δωσω μπονους?)
Ντόκτρο Κλάου;! θα έβαζα το χέρι μου στην φωτιά πως ο κακός ήταν ο Ντόκτορ Μαντ!( θα το έκαιγα; ) Θυμάμαι πως είχα ονομάσει τότε ένα γατάκι Νοκτοράκο προς τιμήν του ( και ένα άλλο Μπαϊβάκια αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί.. )

Σατανικότατο γέλιο, πάντοτε βλέπαμε μόνο το χέρι του να προβάλει από την πολυθρόνα κι είχε και μια γάτα δίπλα του..

Ο Πάρλας τότε πιο γνωστός ως Τζων Αυλακιώτης (θα περνούσαν πολλά χρόνια για να τον απασχολήσουν τα μπόνους)..
 
Για όσους θέλουν να θυμούνται, υπάρχει αυτό

[video=youtube;lcEt-L-DTbo]

.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Arielis,τρομερή ανακάλυψη!!! :clap:
 
Starbuck είπε:
Σατανικότατο γέλιο, πάντοτε βλέπαμε μόνο το χέρι του να προβάλει από την πολυθρόνα κι είχε και μια γάτα δίπλα του..
Τι απογοήτευση, κάθε φορά περίμενα να γίνει το θαύμα και να τον συλλάβει ο Σαίνης μόνο και μόνο για να δείξει το πρόσωπό του αλλά δε θυμάμαι να έχει συμβεί :(
 
STG είπε:
Τι απογοήτευση, κάθε φορά περίμενα να γίνει το θαύμα και να τον συλλάβει ο Σαίνης μόνο και μόνο για να δείξει το πρόσωπό του αλλά δε θυμάμαι να έχει συμβεί
"Την επόμενη φορά, Σαίνη!! Την επόμενη φορά!!"
 
Στην αρχη μιλουσε ο Παρλας για Dr Claw. Mετα ειχε αλλαξει η φωνη του, αλλα παντα νοσταλγουσα την αρχικη του φωνη. Φανταζομαι οτι τον ελεγαν Claw γιατι ειχε και την γατα (cat's claws).
 
ο πιο καμένος της υπόθεσης ήταν ο αρχηγός που όσο κι αν κρυβόταν για να αποφύγει το αυτοκαταστρεφόμενο μήνυμα, τελικώς έτρωγε την έκρηξη στην μάπα.. χεχεχ..
 
Είδα πρόσφατα στο ALTER μια καινούρια σειρά του αστυνόμου Σαϊνη, αλλά είναι τελείως απαράδεκτη!! Είναι με cgi αντί για το κλασσικό σκίτσο. Αναρωτιέμαι ποιανού ιδέα ήταν αυτή η καινούρια σειρά?
 
Δυστυχώς ,όλα τα "καινουργια" επεισόδια των cartoons της δεκαετίας 80,90 ζφτιάχνονατι με αυτό τον τρόπο.Κλασσικό παράδειγμα: τα χελονοντζάκια
 
Γιατί το άλλο, που αλλάζουν τις μεταγλωττίσεις που το βάζετε....
 
αυτη η υποθεση με τα cgi εχει παραγινει μαλλον
 
Γούφ ! Γάου γάου γούφ !

Κάπως έτσι συννενοειόταν ο σκύλος με το κοριτσάκι στο ρολόι της (κάτι τέτοια και κάτι ΚΙΤ έβλεπα εκείνα τα χρόνια και ήθελα και εγώ να μου αγοράσουν τέτοιο ρολόι ! ) .

Πάντως και η μουσική από το πρωτότυπο είναι πολύ καλή :

[video=youtube;L-GwzywYlCg]

Αλλά για να ξεκαθαρίζουμε κάτι : υπήρξε τελικά κάποιος θνητός σ'αυτόν τον κόσμο που να είδε ποιός τελικά ήταν ο Dr Claw ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
Γούφ ! Γάου γάου γούφ !Κάπως έτσι συννενοειόταν ο σκύλος με το κοριτσάκι στο ρολόι της (κάτι τέτοια και κάτι ΚΙΤ έβλεπα εκείνα τα χρόνια και ήθελα και εγώ να μου αγοράσουν τέτοιο ρολόι ! ) .

Πάντως και η μουσική από το πρωτότυπο είναι πολύ καλή :


Το ήθελα και εγώ αυτό το ρολόι.... :)

#) ουτε και γω έχω δει ποτέ τον δόκτορα.... :-(
 
Κυκλοφορούσε μια φήμη ότι ήταν ο αρχηγός της αστυνομίας τελικά.8)

Επί τη ευκαιρία δείτε και το επεισόδιο με την αυθεντική μεταγλώττιση που ανέβασε η D2E!!!Μπράβο βρε κορίτσι! :award:

[edited] Δείτε το επεισόδιο στο κανάλι της D2E
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα